KURSOVA_dorob_5_punkt


Зміст
TOC \o "1-3" \h \z \u 1.Пеамбула PAGEREF _Toc419985048 \h 22.Аналіз поточної маркетингової ситуації на ринку планшетів та перспектив його розвитку PAGEREF _Toc419985049 \h 32.1 Загальний опис ринку. Місткість ринку та тенденції її змін. Рівень і динаміка цін. PAGEREF _Toc419985050 \h 32.2 Характеристика цільової аудиторії PAGEREF _Toc419985052 \h 122.3 Основні конкуренти на ринку та їх характеристика PAGEREF _Toc419985053 \h 143.Аналіз ринкових можливостей і загроз, а також сильних і слабких сторін діяльності підприємства PAGEREF _Toc419985054 \h 164.Формулювання мети і завдань маркетингової програми PAGEREF _Toc419985055 \h 215.Стратегія маркетингу PAGEREF _Toc419985056 \h 246.Заходи комплексу маркетингу з виведення (просування) продукції на ринок PAGEREF _Toc419985057 \h 276.1. Товарна політика PAGEREF _Toc419985058 \h 276.2 Цінова політика PAGEREF _Toc419985059 \h 316.3 Політика стимулювання збуту PAGEREF _Toc419985060 \h 346.4 Політика розподілу (збуту) PAGEREF _Toc419985061 \h 367. Бюджет маркетингової програми, оцінка її ефективності та порядок контролю PAGEREF _Toc419985062 \h 39Висновки PAGEREF _Toc419985063 \h 42Список використаної літератури: PAGEREF _Toc419985064 \h 44

ПеамбулаSamsung – це краса поєднана з потужністю. З невеликої експортної фірми, створеної у корейському місті Тегу, Samsung перетворився на одну з найбільших світових електронних компаній, яка спеціалізується на цифровому побутовому обладнанні й медіатехнологіях, напівпровідниках, пам'яті та системній інтеграції. Сьогодні інноваційні та найякісніші продукти і процеси Samsung визнані в усьому світі.
У даній курсовій роботі було розглянуто ринок планшетів. Де з’сувалося, що Samsung займає другу позицію на цьому ринку. Проведено було також ринкове дослідження, де з’ясувалося, що дана фірма раціонально веде свою діяльність та має всі шанси на успіх.
Метою компанії «Samsung» є: захоплення лідируючих позицій на ринку електроніки, випуск високоякісної продукції яка буде задовольняти потреби споживачів, а також закріплення та підтримка іміджу компанії.
Були розроблені завдання для досягнення мети.
В даній роботі було розроблено маркетингову програму та доведено її ефективність за такими показниками: NPV, PP, PI. Де було сказано при якій ставці процента витрати будуть окуплені. Наші витрати становлять 1.7 млрд. доларів, проте чистий прибуток при 23% дорівнює 100897839 дол., при 21% - 105665447,2 дол. Також доведено, що для окупності проекту необхідно мати таку ставку процента - 23,24%, не більше.

Аналіз поточної маркетингової ситуації на ринку планшетів та перспектив його розвитку2.1 Загальний опис ринку. Місткість ринку та тенденції її змін. Рівень і динаміка цін.У нинішньому світі як ніколи раніше підходить вираз із 10-ї давньоримської сатири поета-сатирика Ювенала « Хліба та видовищ». Нині цей афоризм описує не тільки політику, але й прагнення самих людей. Сучасність дає нам величезну кількість різноманітних розваг: фото, відео, реальні та віртуальні ігри, різноманітні передачі, тощо. Ще близько століття тому людям важко було уявити як існують інші народи, яка в них культура, які самі вони є. Проте з розвитком технологій нам стало все простіше це зрозуміти. Спочатку винайшли радіо, потім – телевізор. Нам здавалося, що ще може бути? Але наука здивувала нас знову і з’явилися комп’ютери, які в останні 30 років зазнали докорінних змін. Ці технології змінили навіть свою функцію та на основі них були розроблені й інші пристрої, такі як: ноутбуки, телефони, смартфони, планшети. І в даній роботі я опишу ринок планшетів, який є черговим видовищем для людей, адже по суті ця річ функціонально не відрізняється від смартфону і значно поступається тим самим ноутбуками чи стаціонарним пк. Тобто це типу іграшка, яка надає своєму хазяїну значущості перед іншими та є черговим видовищем для світу, який з’явився у потрібному місці і часі. При чому це перспективна річ, яка користується популярністю, а отже, має майбутнє.
Планшети, оснащені великими сенсорними екранами і зрозумілим інтерфейсом, своєю появою досить сильно полегшили контакт людини і комп’ютера. Досі незрозуміло, з чого почався «таблетковий» бум в 2010 - му році (Tablet PC – планшетний персональний комп’ютер).
Може це було підвищення швидкості Інтернету, полегшення доступу до нього, поява нових процесорів і так далі. Найважливішу роль зіграла компанія Apple, яка розробила і випустила на продаж знаменитий iPad.
Природно, що планшет від компанії Apple був не першою спробою створення такого комп’ютера, проте до нього всі спроби були менш вдалі. Ще в далекому 1968 році дослідник Алан Кей з центру Xerox PARC займався розробкою прототипу сучасного планшета під назвою Dynaboo. Спочатку він був розрахований як помічник для дітей. Звичайно, масового поширення цей апарат не отримав. Однак напрацювання цього дослідника через деякий час взяли на замітку ті ж розробники з Apple. І ось, в 1996 році, аж через 30 років після появи Dynabook, якась компанія DEC випустила планшет Lectricе, який призначався для читання текстових файлів. Планшет був з монохромним дисплеєм та чутливістю до натискань спеціальним пером. Своїм винаходом компанія DEC породила моду і на планшети, і на електронні книги. У 2000 році з’явився планшет від компанії 3Com під назвою Audrey.
Це був девайс для веб-серфінгу, з антеною та бездротовою клавіатурою. Саме цей пристрій став дійсно прообразом «сучасного» планшета типу iPad. Корпорація Microsoft не залишилася осторонь від цих подій на світовому ринку електронних комп’ютерних пристроїв. У 2002 році була представлена платформа Windows XP Tablet PC Edition, яка базувалася на рукописному і навіть голосовому способі введення даних. Nokia теж вирішили спробувати себе на цьому ринку, випустивши планшет Nokia 770 Internet Tablet. Пізніше з’явилися популярні смартфони Nokia з сенсорними дисплеями і операційною системою Symbian.
В історії планшетів було ще одна подія, яку необхідно відзначити. Це презентація Стівом Джобсом першої моделі смартфона Apple iPhone і операційної системи для нього iOS. Це була повноцінна власна система з інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом і підтримкою чутливості торкань пальца. Що цікаво, то саму концепцію створення планшетного персонального комп’ютера приписують науково фантастичного серіалу «Зоряний шлях». Саме там вперше з’явилося пристрій PADD. Є чутки, що саме тому планшет Apple iPad має співзвучну назву зі своїм вигаданим телевізійним прототипом. Також подібні ідеї з’являлися в фільмі «Космічна одіссея» в 1968 році, де був «планшет» під назвою Newspad.
Тобто як бачимо, з появою планшетів на них відразу був певний попит, який провокував виробників модернізувати даний пристрій, адже він мав певну перспективу на ринку, про що кажуть ринкові дослідження.
Згідно з підсумками 2013 року, Gartner очікує, що продажі комп'ютерів впадуть на 8,4 %, планшетів - зростуть на 53,4%, інформує Forbes.ua.
У I кварталі 2014 року на ринку планшетних комп'ютерів спостерігався спад обсягів поставок на 30%. Такі дані наводить ABI Research.
Протягом року ситуація повинна стабілізуватися, і планшетів відомих торгових марок буде реалізовано понад 200 млн штук, пишуть «Вести економика».
Минулого року аналогічний показник склав 166 млн одиниць продукції. У грошовому вираженні обсяг ринку планшетів в 2014 р. досягне $85 млрд. При цьому так звана безіменна продукція не враховується.
Тобто в підрахунок не входять апарати, створені за схемою white-box. Такі пристрої випускаються без маркування бренду і продаються якійсь компанії, після чого та ставить свій логотип на цю продукцію. Поставки таких планшетів у січні-березні 2014 р., згідно з оцінкою Digitimes Research, знизилися на 2,4% щодо показника річної давнини і склали 20,4 млн штук. У порівнянні з IV кварталом 2013 року відвантаження цієї електроніки сезонно впали на 27,4%.
Аналітики очікують загальносвітові поставки «безмарочних» планшетів на рівні 23,3 млн штук за підсумками другої чверті 2014 р. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року зростання складе 45,6%.
Така електроніка, за різними даними, займає приблизно одну третину від загального обсягу світового планшетного ринку.
Як очікується, компанія Apple залишиться провідним постачальником планшетів, але її відрив від Samsung продовжує скорочуватися. На частку цих компаній буде припадати більше 70% обсягів поставок планшетів цього року. Претендента на третє місце аналітики не називають, хоча зазначається, що в I кварталі 2014 року на цій позиції опинилася ASUS з 2,1 млн реалізованих планшетів. Згадується і про успіхи Lenovo на планшетному ринку Китаю та інших країн.
Експерти DigiTimes Research додають, що ціни на семидюймові планшети поступово знижуються: у червні пристрій такого типорозміру можна придбати вже за $79. У зв'язку з цим спостерігається великий тиск на семидюймовий моделі компанії Samsung, які пропонуються за більш високою вартістю. Цінова конкуренція загострюється і в сегменті восьмидюймових пристроїв, що також веде до падіння вартості планшетів.
Планшетні пристрої стають менш популярними у споживачів, які вибирають смартфони з великими екранами. Такого висновку дійшли фахівці Bloomberg, спираючись на дані дослідження IDC. Ця тенденція, якщо продовжиться, може вкрай негативно позначитися на продажах iPad від Apple.
Гаджетомани, які надають перевагу мобільним пристроям із великим екраном, не завжди готові носити з собою два пристрої − планшет і смартфон, тому бажають зробити вибір на користь чогось середнього. Смартфони, на зразок Samsung Galaxy Note 3 із 5,7-дюймовим екраном, ідеально підходять для перегляду відео та читання книг, що вигідно відрізняє їх у боротьбі з iPad mini.
Раніше експерти вважали, що постачання планшетів у нинішньому році складуть 260,9 млн пристроїв, але знизили цей показник до 245,4 млн девайсів. Для порівняння, поставки планшетів у 2013 р. були майже на 52% вищими, ніж роком раніше. IDC вважає, що починаючи з 2014 р. головними конкурентами цих пристроїв будуть фаблети (девайси з діагоналлю екрана від 5,5'' − 7'').
Крім фаблетів, ще однією загрозою ринку планшетів є небажання користувачів міняти свої пристрої. За словами аналітиків, покупці користуються девайсами значно довше, ніж передбачалося раніше, а якщо один з членів сім'ї купує новий гаджет, то старий він передає комусь іншому або перепродує. Це уповільнює розвиток сегмента. Очікується, що до 2018 р. виробники сфокусуються на виробництві планшетів із великими екранами, оскільки фаблети будуть серйозно заважати продажу планшетів із діагоналями 7'' − 8''.
В Україні за результатами 2014 ринок планшетних комп'ютерів у грошовому вираженні знизився на 23%. Про це поінформував Капітал сьогодні, 5 березня.
Зниження відбулося за рахунок того, що попит значно змістився до дешевших моделей. Зниження купівельної спроможності українців спровокувало збільшення частки моделей нижнього цінового сегмента. У структурі постачання четвертого кварталу на пристрої, вартістю менше 150 доларів, припало 62% ринку.
За даними експертів iGate, у 2014 році ринок планшетів і смартфонів в Україні виріс і в кількісному, і в грошовому еквіваленті. Українці все ще воліють купувати планшети і смартфони офлайн, але онлайн-ринок продовжує рости. За прогнозами експертів, у 2015 році через зниження купівельної спроможності збережеться попит на дешеві моделі.
Експерти відзначають, що обсяг поставок планшетів в Україну (враховуючи пристрої «2-в-1») у період з жовтня по грудень становив 355,6 тис. шт., що на 1,4% нижче показників 2013 року. Водночас за підсумками всього 2014 року ринок планшетних комп'ютерів зріс на 3,5% у кількісному вираженні (до 1,185 млн шт.), але скоротився на 23% у грошовому еквіваленті за рахунок перерозподілу ринку і зміщення попиту до більш дешевих моделей. Минулого року також збільшилися поставки пристроїв категорії «white-box», частка яких зросла з 8% у 2013 році до 22%.
У четвертому кварталі поставки гаджетів вартістю менше $150 склали 62% ринку (проти 12% за цей же період у 2013 році). Половину з них становили моделі за ціною нижче $100. Аналітики IDC прогнозують, що в 2015 році через зниження купівельної спроможності українців збережеться попит на моделі нижнього цінового сегмента.
У цілому ринок планшетів Центральної та Східної Європи за підсумками 2014 року в кількісному вираженні виріс на 4,4%. А ось такі країни, як Росія та Польща, показали негативну динаміку: -5% і -2,9% відповідно. 2014-й рік відзначився зростанням популярності смартфонів з великими екранами, уповільненням циклу оновлення планшетів і загостреною конкуренцією з недорогими ноутбуками на ОС Windows 8.1 with Bing.
Аналітик телеком ринку у компанії GFK Ukraine Марія Колесник зазначає, що в 2014 році ринок смартфонів продемонстрував позитивну динаміку щодо 2013 року. У цей період продали понад 4 млн смартфонів, а це на 12% більше, ніж у 2013 році. Загальна сума продажів склала 8,7 млрд грн. (+21% порівняно з позаминулим).
Частка офлайн-продажів на ринку смартфонів і планшетів переважає. Проте онлайн-покупки стають усе популярнішими серед українців. У 2014 році частка інтернет-продажів на ринку смартфонів склала 14% в штуках і 17% у грошах, на ринку планшетів – 23% і 25% відповідно.
У 2015 році динаміка розвитку ринку смартфонів і планшетів буде, найімовірніше, негативною на тлі зниження платоспроможності покупців. Так, продажі смартфонів у штуках за перші 10 тижнів 2015 року скоротилися на 5% проти аналогічного періоду попереднього року, але за рахунок зростання ціни на 49%, зросли в грошовому еквіваленті на 42%.
Аналогічна тенденція простежується і на ринку планшетів: падіння продажів у штуках за перші 10 тижнів 2015 року склало 15%, але завдяки зростанню ціни на 45% зросли в грошах на 23%. У цілому ціна на смартфони і планшети в 2014 році складала трохи вище 2 тис. грн, але за перші 10 тижнів 2015 року досягла 2,8-2,9 тис. грн.
Через девальвацію гривні основними споживачами смартфонів і планшетів стануть жителі міст з рівнем доходу вище середнього. Тим не менш, якщо раніше ця категорія покупців купувала порівняно потужні пристрої, то в 2015 році їхнім вибором будуть бюджетні моделі. Водночас продажі девайсів преміум-класу залишаться стабільними, оскільки попит з боку нішевого споживача навряд чи зміниться.
За підсумками 2014 року український ринок планшетних комп'ютерів зріс на 3,5% у кількісному вираженні, але скоротився на 23% у грошовому.
Про це йдеться у прес-релізі компанії IDC.
Так, згідно з оцінками аналітиків, обсяг поставок планшетів в Україні в період з жовтня по грудень становив 355,6 тисяч штук, що на 1,4% нижче показників 2013 року.
"Однак, за підсумками всього 2014 року ринок планшетних комп'ютерів зріс на 3,5% у кількісному вираженні (до 1,185 млн штук), але скоротився на 23% в грошовому - за рахунок значного зсуву попиту до більш дешевих моделей", - йдеться в повідомленні.
В результаті аналітиками зафіксовано збільшення поставок пристроїв категорії "white-box", частка яких зросла до 22%, хоча роком раніше вона не перевищувала 8%.
До 2017 року кількість користувачів планшетних комп'ютерів у Західній Європі зросте більше ніж у 5 разів, причому частка дорослих власників цих пристроїв перевищить 50%, тоді як у 2012 році показник становив 14%, прогнозують аналітики Forrester Research.Прогноз Forrester заснований на опитуванні 13 тис. європейських споживачів у Франції, Німеччині, Італії, Нідерландах, Іспанії, Швеції та Великобританії. За даними дослідників, найбільше проникнення планшетів зареєстроване в Нідерландах - 20% у 2012 році, далі йде Іспанія з 18%, Італія - 16%, Великобританія - 15%. Замикає п'ятірку - Франція із 9%.
За підрахунками експертів компанії, у 2011 році частка власників планшетів серед західноєвропейського населення складала 7%, а за рік вона помітно зросла. Аналітики стверджують, що кількість користувачів планшетів буде збільшуватися у Західній Європі, оскільки зараз ці пристрої вважаються не просто модними гаджетами, а необхідними у побуті і роботі пристроями.
Очікується, що до 2017 року у регіоні буде функціонувати понад 147 млн планшетних ПК, що на 33% більше, ніж у 2012.
У дослідженні також наголошується на зрушенні аудиторії користувачів планшетів у бік більш молодої (від 18 до 24 років). Ця тенденція посилиться в міру зростання доступних пристроїв за ціною нижче 250 євро, до яких зараз належать моделі Amazon Kindle Fire та Google Nexus 7. Вони приблизно вдвічі дешевші, ніж iPad, що приваблює молодих людей, які не мають стабільного заробітку. Forrester зазначають, що молоді люди не єдині, кому подобаються планшетні комп'ютери. Майже у кожного першого із 6 опитаних дорослих з категорії "за 65 років" є планшет.
Зазначається, що ціна є значущим бар'єром на шляху рішення про придбання планшета. Минулого року Apple випустила більш дешеву версію iPad, але цей апарат поки що навряд чи можна віднести до планшетів низького цінового рівня. У США iPad mini коштує від $ 329, а повнорозмірний аналог - від $ 499.
У Forrester вважають, що найчастіше планшетні пристрої застосовуються вдома у вітальні, спальні або кухні. Призначення - вихід в інтернет, читання електронної пошти, доступ до соціальних мереж, ігри та перегляд фотографій. Причому "таблетки" не є суто особистими предметами: 63% респондентів зізналися, що довіряють планшет дружині/чоловіку, але лише третина віддає пристрій у розпорядження своїх дітей.
Аналітики вважають, що планшети, імовірно, вже у найближчому майбутньому розширять свою присутність поза вітальнею або спальнею: різноманітність форм-факторів та нарощування апаратних потужностей дасть можливість планшетам у масовому порядку бути присутніми на робочих столах співробітників компаній.
Раніше опитування дослідницької компанії Gartner виявило, що планшетні комп'ютери, в основному, використовуються для перевірки електронних поштових скриньок і читання новин.
Важливо зазначити зниження цін на планшети в період з 2010 по 2014 роки, яку зазначено на рисунку 1.1.

Рисунок 1.1 Динаміка цін на планшети
Як ми бачимо, ціна на планшети значно впала за 4 роки і зрозуміло чому. Дані девайси на початку свого виходу позиціонувалися як стильні іграшки для людей з високим рівнем доходу, але з ростом попиту на цю продукцію відповідно знижувалася ціна. Так вийшло, що закон попиту спрацював і в цій галузі електроніки, адже нині планшет це не більше як забава, якою користуються не тільки дорослі, а вже й студенти, діти. Також сюди важливо додати те, що з розвитком технологій звісно й процес виробництва став дешевшим. Що вплинуло на показник ціни. І як було згадано вже вище до 2017 року кількість користувачів такою іграшкою значно зросте, а отже і ціна буде коригуватися під платоспроможність споживачів.
2.2 Характеристика цільової аудиторіїЦільова аудиторія – група людей, на яких розраховано певний товар, продукт, послугу тощо.
Нині завданням маркетингу є визначення потреб споживачів, тобто компанія яка дійсно планує випустити на ринок певний товар повинна засвідчитися в тому, що він буде комусь потрібен. Саме для цього вона і позиціонує свій товар. Цим виробник показує для кого він працює і ким є його цільова аудиторія. Як ми знаємо у кожної людини є певні смаки, запити, потреби. І в той же час ми можемо об’єднати людей в групи за схожими запитами і потребами, а також демографічними показниками. Це буде наш сегмент ринку і на ньому буде знаходитися наша цільова аудиторія.
Для того щоб створити поняття цільової аудиторії, нам потрібно для початку класифікувати наш товар і відповідно знайти для кожної класифікованої групи продукту нашого споживача.
Планшети можна характеризувати за технічними характеристиками. Проте важливо зауважити, що від оснащеності девайсу залежить і його ціна, за якою ми і поділимо його на цільових споживачів.
Так виходить, що планшети можна поділити на такі групи за ціновою характеристикою: «бюджетні» моделі; моделі середнього класу; високого класу; та моделі класу люкс.
Бюджетні моделі. Ціновий діапазон: до 1500 грн. Призначені для людей яким не потрібні різні «цікавинки», яким потрібний стандартний набір функцій. Люди які мають низький рівень доходу. Також сюди можна віднести дітей чи людей похилого віку, а також студентів. Яким потрібен простий девайс для звичайних і стандартних на ньому операцій ( перегляд пошти, спілкування в соц.. мережах, підтримання безпровідного Інтернету).
Моделі середнього класу. Ціновий діапазон: 1500-300 грн. Такий пристрій націлений на людей із середнім рівнем доходу. Націлений на студентів, дорослих людей ( в тому числі і людей похилого віку). Звісно, що такі моделі мають мати кращі характеристики порівняно з першим типом планшетів, наприклад, краща роздільна здатність екрану, швидший процесор, краща батарея, спроможність відкриття більшого числа файлів.
Моделі високого класу. Ціновий діапазон: 3000-7000 грн. Націлений на людей з доходом вище середнього та високого. Дані моделі призначені для інтенсивної роботи. Вони більш потужніші в порівнянні з двома першими типами планшетів. Відповідно до цього їх характеристики на порядок вище. Це й діагональ екрану та його роздільна здатність, потужна батарея, яка має змогу довго триматися без підзарядки, операційна система, оперативна пам’ять, процесор, тощо.
Моделі класу люкс. Ціновий діапазон: +7000 грн. Націлений на людей з високим рівнем доходу, а також на людей, які обожнюють бути в центрі уваги, тобто виділяються з «сірої» маси. На людей, які прагнуть мати найкраще та найновіше.
Із даної класифікації товару ми можемо зробити висновок, що на цільову аудиторію впливає ціна і функціональність товару. Тобто ці два показника її формують. Саме на них при виборі того чи іншого продукту дивиться споживач, а отже, формується і наша цільова аудиторія.

2.3 Основні конкуренти на ринку та їх характеристикаНезважаючи на популярність марки Sаmsung, у неї все ж є ряд дійсно достойних конкурентів, які якщо і не випереджають, то дихають в спину даному бренду.
Основними конкурентами є: Apple, Asus, Lenovo, RCA.
Apple. Цей бренд є дійсно майстром маркетингу. Компанія дуже вміло подає свій продукт, адже як помітно, вся продукція фірми має колосальний попит. Звісно, що самою подачею товару тут не обійтись. Apple - це в першу чергу високоякісний продукт, який ми відрізняємо серед всіх інших одразу. Який має набір солідних функцій і може призначатися як для роботи так і для розваги, а також, для вираження людини як «продвинутої» особистості. Тобто девайс для всіх і, для всього.
Asus. Фірма, яка працює на ринку електроніки дуже давно і має досвід роботи на ньому. З появою планшету компанія розширила своє виробництво і на нього. ASUS входить до Top 10 найуспішніших ІТ-компаній списку InfoTech 100. Продукція має завжди гарну якість. Її функціонал знаходиться на достойному рівні, про що каже і рівень продажів.
Lenovo. Є досить молодою компанією, яка в той же час досягла значних успіхів на ринку. Все це завдяки гарно налагодженій системі збуту. Якщо ми зайдемо в будь-який магазин, то побачимо на прилавках цей бренд. Якість товару знаходиться на досить високому рівні, що дозволяє йому на рівних конкурувати з топовими марками в світі ІТ-технологій.
RCA. Висококласний пристрій, якій по дизайну та функціоналу не поступається своїм конкурентам і звісно, за що і отримав популярність серед споживачів.
Дані 4 фірми є найбільшими конкурентами Sumsung. В сумі ці 5 фірм контролюють основну частку на ринку планшетів. У 2014 році компанія Apple представила звіт і графічно довела своє лідерство ( рис. 1.2)

Рис. 1.2 – Розподіл ринку планшетів
Також представники Apple зауважили, що вони хоч і лідирують, проте здали позиції щодо корейської зірки. Адже остання скоротила своє відставання в порівнянні з 2013 роком.
Отже, на ринку планшетів конкурують потужні фірми. 5 з яких є основними і між якими розподіляється левова його частка. Решта фірм мають мізерну частку індивідуально. Також рисунок показує, що Sumsung не повинен розслаблятися, адже ще є над чим і головне ким працювати, щоб в результаті вийти в топ рейтингу.

Аналіз ринкових можливостей і загроз, а також сильних і слабких сторін діяльності підприємстваПроаналізувати відповідність внутрішніх можливостей розвитку зовнішнім на прикладі компанії Sumsung використовуючи метод SWOT – аналізу. Провівши аналіз, зробимо відповідні висновки.
Метод SWOT – аналізу передбачає визначення сильних та слабких сторін діяльності Lenovo, а також потенційних можливостей та загроз, які чекають на компанію на ринку. Це дозволить оцінить внутрішні сили та її слабкості із зовнішніми можливостями, що надає ринок. Отже, складаємо SWOT – аналіз даної компанії.
Сильні сторони:
Інновації та дизайн;
Активна роль маркетингу;
Висока якість продукції;
Великий асортимент продукції,що випускається;
Компанія стала одним із світових лідерів у сфері репутації;
Низькі витрати на виробництво;
Слабкі сторони:
Порушення патенту;
Відсутність власної ОС та програмного забезпечення;
Зосередженість на занадто великій кількості продукції;
Основні конкуренти є також найбільшими покупцями;
Можливості:
Зростання ринку планшетів;
Зростання продажів за рахунок одного банкрутства одного із головних конкурентів;
Отримання патентів за рахунок придбань;
Маркетингові заходи - участь у тендерах на забезпечення подарунками шкіл, дитячих будинків тощо, акції;
Зростання ринку в Індії;
Загрози:
Насичені ринки в розвинених країнах;
Велика кількість компаній-конкурентів;
Швидкі технологічні зміни;
Порушення патентів;
Цінові війни;
Для визначення найбільш важливих факторів (КУ) складаємо таблицю (табл. 3.1)
Табл. 3.1 – SWOT – аналіз компанії «Sumsung»
Ринкові можливості Ринкові загрози Сер. знач.
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5 Сильні сторони 1 4 1 4 1 4 4 4 4 3 4 3.3
2 4 4 4 4 4 4 4 3 1 4 3.6
3 4 4 4 2 4 4 4 3 1 4 3.4
4 2 4 3 2 4 4 4 3 1 3 3.0
5 4 3 4 4 4 4 4 0 1 2 3.0
6 3 3 4 3 4 4 4 0 4 4 3.3
Слабкі сторони 1 2 0 4 0 4 3 2 3 3 3 2.4
2 3 0 4 2 3 3 3 3 1 3 2.4
3 3 3 2 3 3 4 4 3 1 3 2.9
4 3 1 0 0 2 1 1 3 1 3 1.5
3.0 2.4 3.3 2.1 3.6 3.5 3.4 2.5 1.7 3.3 2.88
По даному підприємству інтегральна оцінка становить: К=2.88. Це свідчить, що на цьому підприємстві більше «за» ніж «проти» щодо відповідності внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім та реалізації напрямку. Звірялися ми згідно таблиці 3.2 - таблиця рішень, щодо відповідності внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім та можливості реалізації відповідного напрямку.
Таблиця 2.1 – Таблиця рішень, щодо відповідності внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім та можливості реалізації відповідного напрямку.
Значення відповідного коефіцієнта впевненості Висновок про відповідність внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім
0 Повна впевненість у відсутності внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім. реалізувати напрямок не можна, умови відсутні.
1 Більше «проти», ніж «за» щодо відповідності внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім та реалізації напрямку
2 Більше «за», ніж «проти» щодо відповідності внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім та реалізації напрямку
3 Внутрішні можливості підприємства майже відповідають зовнішнім. Майже напевно можна реалізувати напрямок
4 Повна впевненість у відповідності внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім. Є всі умови для реалізації напрямку і повна впевненість в успіху.
Сильними сторонами ( проранжованими за значущістю) фірми
«Sumsung» є:
Активна роль маркетингу;
Висока якість продукції;
Інновації та дизайн, а також низькі витрати на виробництво;
Великий асортимент продукції,що випускається і плюс до цього компанія стала одним із світових лідерів у сфері репутації.
Слабкі сторони «Sumsung»:
Зосередженість на занадто великій кількості продукції;
Порушення патенту та відсутність власної ОС та програмного забезпечення;
Основні конкуренти є також найбільшими покупцями.
Ринкові загрози:
Насичені ринки в розвинених країнах;
Велика кількість компаній-конкурентів;
Цінові війни;
Швидкі технологічні зміни;
Порушення патентів.
Рикові можливості:
Зростання ринку в Індії;
Отримання патентів за рахунок придбань;
Зростання ринку планшетів;
Зростання продажів за рахунок одного банкрутства одного із головних конкурентів;
Маркетингові заходи - участь у тендерах на забезпечення подарунками шкіл, дитячих будинків тощо, акції;
Отже, наш інтегральний показник дорівнює 2.88, що говорить про те, що у компанії більше за аргументів, ніж проти у відповідності внутрішніх можливостей зовнішнім. Дана фірма повністю і дуже вдало використовує свої сильні сторони, про що говорить її популярність, рентабельність і якість. Звісно вона має і певні мінуси, які пов’язані в більшій мірі з кількістю продукції, яку випускає корейська зірка, а також в тому, що іноді дана компанія нехтує чесністю і порушує патент ( випадок з Apple). Проте такі порушення не багато разові. Важливо сказати і про конкуренцію, яка теж грає свою роль у розвитку компанії вона є як і негативним фактором, так і позитивним, адже провокує компанію до інновацій. Також мінусом фірми є те, що «Sumsung» не має власного виробництва програмного забезпечення. Даний мінус можна компенсувати купівлею патенту на виробництво ОС та іншого програмного забезпечення, звісно, якщо це буде вигідно.
Важливо додати і про можливості та загрози для компанії. Можливістю є відкриття ринку в Індії, збільшення ринку планшетів та придбання патентів. Це тільки підніме репутацію фірми та її рентабельність. Також можна застосувати різноманітні акції які можливо спровокують споживачів до дій.
Із загроз важливо відмітити звісно ж конкуренцію, насиченість ринку, війну цін та швидкі зміни в технологіях виробництва. Проте всі ці від’ємні фактори можна нівелювати, якщо у фірми гарно налаштована маркетингова політика.

Формулювання мети і завдань маркетингової програмиМаркетингова програма - це намічений для планомірного здійснення, об'єднаний єдиною метою та залежний від певних строків комплекс взаємопов'язаних завдань і адресних заходів соціального, економічного, науково-технічного, виробничого, організаційного характеру з визначенням ресурсів, що використовуються, а також джерел одержання цих ресурсів.
Для того, щоб визначити маркетингову програму, конкретні дії та заходи, які й дозволять дійти поставлених підприємством цілей потрібно:
- проаналізувати маркетингове середовище;
- комплексно вивчити потреби і запити споживачів, мотивів їхньої поведінки;
- вивчити показники кон'юнктури ринку;
- вивчити систему ціноутворення, динаміки та структури цін;
- вивчити конкурентів, контрагентів і нейтралів;
- вивчити форми та методи збуту, оцінки виробничих і збутових можливостей аналізованого підприємства;
- визначити рівень конкурентоспроможності на різних ринках і їх сег- ментах тощо.
На основі результатів двох попередніх розділів сформулюємо мету на період дії маркетингової програми і виділимо задачі, які слід вирішити для досягнення цілі.
Метою компанії «Samsung» є: захоплення лідируючих позицій на ринку електроніки, випуск високоякісної продукції яка буде задовольняти потреби споживачів, а також закріплення та підтримка іміджу компанії.
Сормулюємо стратегічні цілі на довгострокову перспективу за сферами, що включають положення на ринку, виробництво, маркетинг, управління персоналом та фінанси. Отже, більш детально по кожному з напрямів:
На ринку. Компанія «Samsung» прагне бути лідером на ринку планшетів, а отже, збільшите обсяги реалізації саме цієї продукції у світі.
Виробництво. Стабільний випуск високоякісної продукції, яка буде максимально задовольняти потреби споживача. Розробка інновацій та спроба покращення стилю та характеристик товару до рівня, який кращий ніж у конкурентів. Збільшення продуктивності праці у порівнянні з минулим роком.
Маркетинг. Створення маркетингових заходів, які дозволять збільшити об’єм продажів на ринку планшетів, а отже, і скоротити відставання від лідера Apple. Підтримка репутації та іміджу фірми на світовій арені.
Управління персоналом. Виховання висококваліфікованих робітників, які здатні будуть реагувати на зміни ринку та посилювати позиції фірми. Відповідно створення комфортних умов для існування свого робочого персоналу ( збільшення оплати праці, різноманітні премії та інші стимулятори праці).
Фінанси. Збереження нинішнього стійкого фінансового стану. Приріст прибутку та збільшення рентабельності виробництва. Раціональне використання фінансових ресурсів по всім видам продукції.
На основі загальних цілей компанії виділяємо завдання маркетингової програми, які необхідно вирішити для їх досягнення:
Аналіз ринку;
Планування та здійснення виробництва;
Планування та здійснення збуту;
Удосконалення управління та організації виробництва;
Встановлення такого рівня цін, який зможе задовольнити попит. Швидке реагування на ціни та підлаштування їх під споживачів;
Збільшення обсягів продажу планшетів на рівні 10%;
Надання все можливого рівня послуг на рівні вищого ніж у конкурентів;
Проведення заходів стимулювання продажу: організація виставки-продажу, розміщення реклами в виданнях преси, запуск реклами на телебаченні, та в мережі Інтернет, участь в різних соціальних програмах, тощо;
Виявлення незадоволених потреб шляхом опитувань та створення шляхів їх опитувань;
Проведення заходів стимулювання для персоналу, які нададуть змогу підвищити ефективність праці та кваліфікацію робітників.
Отже, цілі та завдання компанії спрямовані на досягнення лідируючих позицій фірми, підтриманні іміджу та підвищенню ефективності праці, які призведуть до рентабельності виробництва, та покращення фінансового стану «Samsung».

Стратегія маркетингуСтратегія маркетингу - формування цілей, досягнення їх і вирішення завдань підприємства-виробника по кожному окремому товару, по кожному окремому ринку на певний період. Стратегія формується з метою здійснення виробничо-комерційної діяльності в повній відповідності з ринковою ситуацією і можливостями підприємства.
Складовими маркетингової стратегії являються конкретні стратегії діяльності на цільових ринках, комплекс маркетингу, що використовується підприємством, витрати на маркетинг. У стратегіях розглядається та аналізується окремо кожен елемент комплексу маркетингу.
Стратегія підприємства розробляється на основі досліджень і прогнозування кон'юнктури товарного ринку, вивчення покупців, вивчення товарів, конкурентів і інших елементів ринкового господарства.
Для того, щоб визначити, яка стратегія підходить для компанії Samsung скористуємося матрицею І. Ансоффа «товар - ринок». Матриця пропонує чотири стратегії росту залежно від комбінації двох факторів ˗ товару й ринку (табл. 4.1).
Таблиця 4.1 – Матриця І. Ансоффа
Ринок Товар
Існуючий Новий
Існуючий Стратегія глибокогопроникнення на ринок Стратегія розвитку товару
Новий Стратегія розвитку ринку Стратегія диверсифікації
Згідно матриці для компанії можна виділити дві такі стратегії:
Стратегія глибокого проникнення на ринок. Означає збільшення обсягів збуту та ринкової частки підприємства без зміни його товарно-ринкових позицій за рахунок існуючих товарів на існуючих ринках. Може бути реалізована за двома напрямами:
1) підвищення обсягів збуту для існуючих споживачів:
- запевнити споживача збільшити обсяг споживання;
- запевнити споживача збільшити частоту використання;
2) залучення до товарів підприємства нових споживачів, які користуються товарами конкурентів.
Стратегія глибокого проникнення на ринок характеризується низьким комерційним ризиком та реалізується за допомогою таких засобів, як:
- активізація рекламної діяльності;
- застосування засобів стимулювання збуту;
- підвищення рівня сервісного обслуговування товарів;
- розвиток збутової мережі (робота над веб-сайтом та Інтернет-магазином фірми)
2) Стратегія розвитку товару. Означає модифікацію товару фірми або його якісних параметрів (стилю, іміджу, розширення асортиментної лінії) для існуючого кола споживачів, тобто підприємство пропонує вдосконалений товар або розширює його асортимент. Реалізація стратегії можлива завдяки:
- підвищення якості товарів за рахунок використання більш якісної сировини;
Стратегія розвитку товару відрізняється від попередньої тим, що характеризується значними строками реалізації, високим рівнем ризику та значними витратами на розробку та виробництво нових товарів.
Стратегія розвитку ринку передбачає збільшення обсягу збуту завдяки виходу на новий ринок фірми з наявним товаром. При цьому використовуються дві альтернативи - вихід на нові географічні ринки або орієнтація на нові сегменти ринку. Дана стратегія означає адаптацію та виведення існуючих товарів на нові ринки. Для успішного здійснення стратегії необхідно підтвердити наявність на новому ринку потенційних споживачів існуючих продуктів. Варіанти включають географічну експансію, використання нових каналів дистрибуції, пошуку нових груп споживачів, які поки не є покупцями товару.
Стратегія диверсифікації передбачає розробку нових товарів для нових ринків. (Наприклад, фірма, яка спеціалізується на ремонті устаткування для ресторанів швидкого харчування, розвиває власне виробництво взуття, а фірма, яка займається виробництвом шкіргалантерейних виробів, починає випікати хліб). Ця стратегія є найбільш ризиковою, разом з тим дозволяє перерозподілити ризики завдяки діяльності фірми на різних товарних ринках.
Щодо проблем, пов'язаних з роботою фірми зі "старим" (наявним) або новим товаром, на нових або "старих" ринках, досвід показує: продати споживачам абсолютно нову продукцію набагато складніше, ніж ту, яка знайшла своє місце на ринку. Це стосується також освоєння нових сегментів ринку: легше продати товар споживачам, які вже знайомі з ним, ніж тим, хто ніколи його не купував. За даними дослідження, ймовірність успіху різних стратегій така: наявний товар на наявному ринку - 50%, новий товар на наявному ринку - 33%; наявний товар на новому ринку - 20% і новий товар на новому ринку - 5%.
Отже, аналізуючи ці чотири стратегії можна дійти логічного висновку, що найкращим варіантом для фірми є стратегія глибокого проникнення на ринок. Також можливо засувати стратегію розвиту ринку, яка передбачає вихід на нові ринки зі старим товаром, не змінюючи його позиціонування. Дві інші стратегії передбачають появу нового товару, що є недоцільним для Samsung, адже дана фірма має вже і так широкий випуск продукції, який однією з його і сильних, і слабких сторін. Розробка нових може негативно вплинути на фінансовий стан фірми. Виходить, що найдоцільніше обрати стратегію глибокого проникнення на ринок, яка має найменший комерційний ризик, не змінює позиціонування товару та збільшує обсяги продажів для існуючих споживачів за допомогою засобів стимулювання, а отже, і можливе залучення нових споживачів, що в результаті принесе збільшення прибутку, та популярності бренду.

Заходи комплексу маркетингу з виведення (просування) продукції на ринок6.1. Товарна політикаЩоб зайняти лідируючі позиції на ринку, або хоча б бути на плаву, то товар має мати конкурентні характеристики. Під конкурентоспроможністю ми розуміємо здатність товару задовольнити потреби споживачів кращим ніж конкуренти чином.
Одними з базових факторів конкурентоспроможності є технічні характеристики та ціна. Саме на них в першу чергу звертають увагу споживачі при виборі продукції. Тож проведемо аналіз конкурентоспроможності планшетів за такими параметрами:
Ціна;
Діагональ екрану;
Ємність батареї;
Кількість влаштованої пам’яті;
Камера;
Вага.
Для аналізу конкурентоспроможності оберемо декілька моделей:
Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 8GB Black
Lenovo IdeaTab A3300 7" 8GB Black
Asus Fonepad 7 3G 8GB White
Дані фірми є лідерами за продажами планшетів у відділі « Планшети для роботи та навчання».
Таблиця 5.1– Оцінні параметри моделей планшетів Samsung, Lenovo та Asus
Товар Ціна,
грн Д. е. Є. б. К. вл. п. Камера Вага
Samsung 2199 7 3600 8 2 310
Lenovo 2699 7 3500 8 2 327
Asus 2899 7 3700 8 2 280
Таблиці 5.2– Оцінні вагомості параметрів планшетів Samsung, Lenovo, Asus
Характеристика ціна Д. е. Ємн. б. К-сть вл. п. Камера Вага Сума Вагомість
Ціна, грн 1 1 1 1 1 5 0,3
Діагональ екрана 0 1 1 1 1 4 0,3
Ємність бат. 0 0 0 1 1 2 0,1
К. вл. п. 0 0 1 0 0 1 0,1
Камера 0 0 0 1 1 2 0,1
Вага 0 0 0 1 0 1 0,1
За даними розрахуємо інтегральні показники по кожній із моделей та визначимо найбільш конкурентоспроможну.
Інтегральні показники конкурентоспроможності – числова характеристика конкурентоспроможності товару, що є відношенням групового показника за технічними параметрами до групового показника за економічними параметрами.
Інтегральний показник конкурентоспроможності обчислюють за формулою:
(5.1)
де, Jкт – інтегральний індекс конкурентоспроможності товару;
Кт – показник конкурентоспроможності за технічними параметрами;
КЕ – показник конкурентоспроможності за економічними параметрами.
Розраховуємо наступним чином:
якщо менше значення показника краще
Квi = Σ PminPj (5.2)
якщо більше значення показника краще
Квi = Σ PjPmax (5.3)
Для Samsung:
К1= 0,3 (1 - 21992199) + 0,3 (1 - 77)+ 0,1 (1 - 36003700)+0, 11 - 88+0,1 1 - 22++0, 11 - 280310 = = 0.0123
Для Lenovo:
К1= 0,3 (1 - 21992699) + 0,3 (1 - 77)+ 0,1 (1 - 35003700)+0, 11 - 88+0,1 1 - 22++0, 11 - 280327 = = 0.0753
Для Asus:
К1= 0,3 (1 - 21992899) + 0,3 (1 - 77)+ 0,1 (1 - 37003700)+0, 11 - 88+0,1 1 - 22++0, 11 - 280280 = =0,0724
Так як К→0, то найкращим є Samsung (0,0123), потім Lenovo (0,0753) та Asus (0,0724).
Таблиця 5.3 – Розрахунок радіуса – вектора
Характеристики
Товар Samsung Lenovo Asus
Ціна, грн 2199/2199=1 2199/2699=0,81 2199/2899=0,75
Діагональ екрана 7/7=1 7/7=1 7/7=1
Ємність бат. 3600/3700=0,97 3500/3700=0,94 3700/3700=1
К. вл. п. 8/8=1 8/8=1 8/8=1
Камера 2/2=1 2/2=1 2/2=1
Вага 280/327=0,85 280/327=0,85 280/280=1
Маємо все необхідне для побудови циклограми (рис 5.1).

Рисунок 5.1 – Порівняльна циклограма
З побудови видно, що за ціною кращим є Samsung, потім Lenovo та Asus. За такими параметрами як Діагональ екрана, Ємність батареї, К.вл.п та Камера прордукція всіх компанії однакова. За вагою кращим є Asus. Але з урахуванням вагомостей Ціна та Діагональ екрана є найвагоміші (0,3), тобто підтверджується з попереднього аналізу що продукція Samsung серед аналогів краща.

6.2 Цінова політикаМаркетингова цінова політика - це комплекс заходів, до якого належать визначення ціни, знижок, умов оплати за товари чи послуги з метою задоволення потреб споживачів і забезпечення прибутку фірми.
Ціна товару - це оцінка його споживчої вартості з точки зору виробника. Ціна товару для фірми - найважливіший показник, тому що її основна функція забезпечувати прибуток від збуту товару.
Розроблення цінової стратегії залежить від особливостей товару, можливостей зміни цін і умов виробництва, ситуації на ринку. Підприємство може вибирати пасивну цінову стратегію, слідуючи за «лідерам в цінах» на ринку, або спробувати реалізувати активну цінову стратегію, що враховує насамперед його власні інтереси. Вибір цінової стратегії, крім того, багато в чому залежить від того, чи пропонує підприємство на ринку новий, модифікований або традиційний товар.
При випуску нового товару підприємство вибирає, як правило, одну з наступних цінових стратегій:
Стратегія «зняття вершків». Суть її полягає в тому, що з самого початку появи нового товару на ринку на нього встановлюється максимально висока ціна в розрахунку на споживача, готового купити товар за такою ціною. Зниження цін має місце після того, як спаде перша хвиля попиту.
Стратегія проникнення (впровадження) на ринок. Для залучення максимальної кількості покупців підприємство встановлює значно нижчу ціну, ніж ціни на ринку на аналогічні товари конкурентів. Це дає йому можливість залучити максимальну кількість покупців і сприяє завоювання ринку.
Стратегія психологічної ціни заснована на встановленні такої ціни, яка враховує психологію покупців, особливості їх ціно сприйняття. Зазвичай ціна визначається в розмірі трохи нижче круглої суми, у покупця при цьому створюється враження дуже точного визначення витрат на виробництво і неможливості обману, нижчої ціни, поступки покупцеві і виграшу для нього.
Стратегія слідування за лідером в галузі або на ринку припускає, що ціна на товар встановлюється виходячи з ціни, запропонованої головним конкурентом, зазвичай провідною фірмою галузі, підприємством, домінуючим на ринку.
Нейтральна стратегія ціноутворення виходить з того, що визначення ціни на нову продукцію здійснюється на основі врахування фактичних витрат її виробництва, включаючи середню норму прибутку на ринку або в галузі.
Стратегія встановлення престижної ціни заснована на встановленні високих цін на вироби дуже високої якості, що володіють унікальними властивостями.
Цінові стратегії на товари, що реалізуються на ринку відносно тривалий час, можуть також орієнтуватися на різні види цін.
Стратегія ковзної ціни припускає, що ціна встановлюється майже в прямій залежності від співвідношення попиту та пропозиції і поступово знижується в міру насичення ринку (особливо оптова ціна, а роздрібна ціна може бути відносно стабільною). Такий підхід до встановлення ціни застосовується найчастіше для виробыв масового попиту.
Стратегія гнучкої ціни заснована на цінах, які швидко реагують на зміни співвідношення попиту і пропозиції на ринку. Зокрема, якщо мають місце сильні коливання попиту та пропозиції у відносно короткі терміни, то застосування цього виду цін виправдано, наприклад, при продажу деяких продуктів харчування (свіжої риби, квітів і т.д.).
Стратегія переважної ціни передбачає певне зниження ціни на товари підприємством, яке займає домінуюче положення (частка ринку 70-80%) і може забезпечити значне зниження витрат виробництва за рахунок збільшення обсягів випуску та економії на витратах з реалізації товарів. Основне завдання підприємства - перешкодити впровадженню на ринок нових конкурентів, змусити їх платити занадто велику ціну за право впровадження на ринок, що по кишені далеко не кожному конкуренту.
Стратегія встановлення цін на вироби, зняті з виробництва, випуск яких припинено, передбачає не розпродаж за зниженими цінами, а орієнтацію на строго певне коло споживачів, які потребують саме в цих товарах. У такому випадку ціни вищі, ніж на звичайні товари [6].
Якщо звернути увагу, то можна побачити одну цікаву деталь: компанія Samsung часто обирає стратегію проникнення на ринок. Ця стратегія обирається оскільки Samsung має досить низькі витрати на виробництво і це впливає на кінцеву ціну. Попередній пункт це чудово довів, де ми розглядали лідерів продажу серед планшетів 3-х фірм: Samsung, Lenovo, Asus. Де Samsung мав найменшу ціну хоча його характеристики майже не відрізнялися від планшетів конкурентних фірм. Також Samsung часто обирає стратегію, яка передбачає встановлення цін на рівні лідера ринку, оскільки корейська зірка є одним з найбільших виробників електроніки та побутової техніки, а отже, компанія здатна впливати на ринок за допомогою коригування цін в ту чи іншу сторону.

6.3 Політика стимулювання збутуМаркетингова комунікаційна політика – система заходів, спрямованих на поінформованість споживачів, торгових і збутових посередників, контактні аудиторії, а також широкий загал про продукцію і її товаровиробника (продавця), стимулювання (формування спонукальних мотивів) попиту на продукцію з метою її просування на ринку [7].
Заходи політики комунікації:
Пропаганда та паблік рилейшнз
Нині світ вимагає від великих виробників не тільки продукції, але й турботи про споживачів, екологію, тощо. Тут компанія «Samsung» веде активну політику. Фірма Samsung Electronics відома підвищеною увагою до того, щоб робити свої продукти максимально дружніми до екології. Крім підтримки загальноприйнятих сертифікацій, Samsung встановлює власний стандарт екологічної дружелюбності — так званий Eco Mark. Цей стандарт гарантує, що компанія використовує у своїй продукції енергозберігаючі технології, екологічно безпечні компоненти та матеріали упаковки. Більш того, Samsung знижує вміст або повністю відмовляється навіть від тих шкідливих речовин, які не регламентуються міжнародними нормами. Також компанія активно розвиває діяльність з переробки електронних продуктів екологічно безпечними способами. Зусилля Samsung із захисту навколишнього середовища високо оцінюються незалежними експертами. Так, у «зеленому» рейтингу виробників електроніки, який регулярно публікує Грінпіс, Samsung Electronics постійно входить до групи лідерів.
Samsung Electronics надає підтримку багатьом міжнародним спортивним змаганням, головними з яких є Олімпійські ігри. Починаючи із зимової Олімпіади 1998 року в Нагано й до сьогодні Samsung виступає в ролі Всесвітнього Олімпійського партнера в області телекомунікаційного обладнання для бездротового зв'язку. Партнерство між Samsung і Олімпійським рухом підкреслює прагнення компанії до розвитку здорового та гармонійного суспільства, відображаючи її філософію, що відповідає принципам олімпізму. Крім Олімпійських ігор, Samsung спонсорує безліч спортивних заходів і команд з усього світу. Зокрема, можна виділити спонсорство футбольного клубу «Челсі» (Лондон) і партнерство з Міжнародною асоціацією легкоатлетичних федерацій (МАЛФ).
Стимулювання збуту
Компанія Samsung проводить найрізноманітніші акції для зацікавлення споживачів, наприклад, програма « Оберігаємо найдорожче» ( 50% відшкодування вартості екрану в разі його пошкодження), або спеціальна цінова пропозиція з 1 по 31 серпня придбати Samsung GALAXY S5 та Samsung GALAXY Tab 3 Lite за спеціальною ціною. Швидше, пропозиція обмежена. Також Samsung надає найрізноманітніші знижки на свою продукції у всьому світі.
Реклама:
Як уже зазначалося вище Samsung веде активну маркетингову політику і це стосується також і реклами. Ми кожен день можемо бачити відеоролики про дану фірму в Інтернеті, ТВ на банерах, журналах тощо. Корейський виробник завжди тримає себе в центрі уваги на ринку електроніки та побутової техніки, він завжди про себе нагадує, а також за допомогою реклами стимулює збут.
Отже, Samsung веде активну політику стимулювання збуту і це проявляється в рекламі, яку ми можемо бачити в усіх джерелах показу інформації, різноманітних акціях, підтримки бренду за допомогою участі в різних соціальних програмах та інше. Звісно, що таке стимулювання потребує величезних затрат, але вони того варті, адже всі ми знаємо Samsung Electronics як високоякісного та престижного виробника електроніки та побутової техніки.
6.4 Політика розподілу (збуту)Маркетингова політика розподілу – комплекс заходів, спрямованих на ефективну реалізацію продукції: вибір методів і каналів збуту та формування системи збуту і системи товароруху [7].
Існують такі методи збуту товарів:
Прямий збут – товаровиробником споживачеві.
Збут через посередників:
Екстенсивний – реалізація через максимальну кількість посередників, наприклад через роздрібну торгівлю, для того щоб довести продукцію до більшої кількості споживачів.
Інтенсивний – реалізація через обмежену кількість спеціально відібраних посередників:
виключний розподіл – реалізація через одного посередника на ринку;
вибірковий розподіл – реалізація через кількох посередників на ринку.
Канал збуту – це шлях, яким товар рухається від виробника до споживача. В залежності від кількості посередників канали збуту бувають: нульовим (прямий збут), першого (один посередник) і т.д. рівнів. Також можливий поділ канал збуту на вузький та широкий.
Система збуту може бути одноканальною та багатоканальною.
Канал збуту виконує такі функції:
просування продукції від товаровиробника до споживача;
збір інформації, необхідної для планування збуту;
стимулювання збуту;
налагодження та підтримання контактів з фактичними і потенційними споживачами;
комплектація і пристосування товару до вимог споживачів;
організація товароруху, у тому числі складання й транспортування;
фінансування діяльності каналу збуту;
прийняття ризику.
Товаровиробник може ефективно контролювати посередників, створюючи їм привабливі умови співпраці.
Права, які надаються посередникам:
Невиняткове право продажу – посереднику надається право збувати певні види товарів на конкретній території (ринку) протягом встановленого періоду часу.
Виняткове право продажу – за угодою посередник може збувати на ринку лише продукцію конкретного товаровиробника, не має право займатися реалізацією продукції інших;
Переважне право продажу – товаровиробник зобов’язаний запропонувати новий товар у першу чергу посереднику, і лише після його відмови він може пропонувати товар іншим чи реалізовувати його самостійно.
Один з принципів, якого компанія Samsung дотримується в маркетингу, можна сформулювати так: не жаліти грошей на рух, але витрачати їх з найбільшим ефектом. На думку Грегорі Лі, віце-президента й директора по маркетингу, правильно обраний вектор маркетингової політики підтверджує визнання компанії.
Samsung має широку систему розповсюдження свого товару на різних ринках. Збут через посередників дана фірма здійснює і екстенсивним, і інтенсивним шляхом. Має багатоканальну систему збуту. Канал збуту є багаторівневим та широким.
Систему збуту продукції Samsung можна описати наглядно показати на рисунку 1.

291465-177165Склад
Прямі роздрібні партнери:
-салони зв’язку;
-Інтернет ма-газини.
опт
Роздрібні торгові точки операторівНепрямі роздрібні партнери:
- магазини роздрібної торгівлі;
- салони зв’язку;
- магазини побутової електроніки;
-комп’ютерні ма- газини;
- Інтернет мазагини;
- інші канали
Фірмові салони виробника
Споживачі
Виробник
Дистри-
б’ютори
Мобільні оператори
00Склад
Прямі роздрібні партнери:
-салони зв’язку;
-Інтернет ма-газини.
опт
Роздрібні торгові точки операторівНепрямі роздрібні партнери:
- магазини роздрібної торгівлі;
- салони зв’язку;
- магазини побутової електроніки;
-комп’ютерні ма- газини;
- Інтернет мазагини;
- інші канали
Фірмові салони виробника
Споживачі
Виробник
Дистри-
б’ютори
Мобільні оператори

Рис. 1 – система збуту продукції Samsung
На цьому рисунку зображені всі елементи в системі збуту компанії Samsung.
Отже, система збуту даної продукції є багатоканальна і має традиційну структуру. Samsung має широку систему розповсюдження свого товару на різних ринках. Збут через посередників дана фірма здійснює і екстенсивним, і інтенсивним шляхом. Канал збуту є багаторівневим та широким.
. Компанія «Samsung» надає невиняткове право продажу, тобто посередник може займатися збутом продукції інших товаровиробників на тому самому ринку, а також виняткове право продажу у фірмових магазинах компанії.

7. Бюджет маркетингової програми, оцінка її ефективності та порядок контролюФінансове забезпечення маркетингової діяльності здійснюється з прибутків.
При складанні програми враховувалися такі основні напрямки діяльності маркетингу:
- вивчення оточуючого середовища;
- комплексне вивчення ринку, позиції конкурентів;
- оцінка власних можливостей підприємства;
- формування маркетингових цілей на перспективу;
- максимально можливий контроль за збутом;
- координацію всієї маркетингової діяльності.
Запропонована маркетингова програма для компанії Samsung передбачає вкладання коштів протягом трьох років. Розрахунок загальної суми витрат здійснений на основі підрахунку витрат на окремі маркетингові заходи.
Враховуючи рівень прибутку компанії за минулий 2014 рік (11,8 млрд доларів), обсяг необхідних коштів становить 1,7 млрд доларів на рік.
Розподіл коштів за напрямками маркетингової програми наведений у таблиці 6.1.
Таблиця 6.1 – Щорічні витрати на маркетингові заходи за напрямкам
Заходи Обсяг коштів, млн. дол..1. Надання різноманітних знижок 500
2. Реклама 700
3. Підвищення якості товарів за рахунок використання більш якісної сировини 123
4. Підвищення рівня сервісного обслуговування товарів 50
5. Робота над веб-сайтом та Інтернет-магазином фірми 327
Враховуючи те, що на даний час ринок мобільних телефонів України страждає від нестабільності в країні, планувати доходи важко. Проте передбачається надходження від здійснення маркетингової програми на рік у розмірі близько 2,4 млрд. грн.
Зробимо економічну оцінку програми на основі показників NPV, PP, PI. IRR. Відсоткову ставку для розрахунку візьмемо на рівні 23% річних.
Формула розрахунку NPV наступна:
NPV=Рк(1+і)к - ІСj(1+і)j (6.1)
де j – рік інвестування;
i – відсоткова ставка;
ICj – разові інвестиції;
Pk – річні грошові надходження в k-році реалізації проекту.
NPV =( 2400000001.21 + 2400000001.212 + 2400000001.213) - (1700000001.21 + 1700000001.212 + + 2400000001.213) = 100897839 дол. >0
Це означає, що програму варто прийняти.
Розрахуємо індекс доходності за формулою:
PI = Рк(1+і)к / ІСj(1+і)j (6.2)
PI = 482730101,5/381832262,7 = 1,26 > 1
Це означає, що програма має інвестиційну привабливість.
Внутрішня норма прибутковості розраховується за формулою:
IRR =і1 + NPV1(NPV1+NPV2) * (і2 –і1) (6.3)
i1=23%
i2=21%
NPV2 = ( 2400000001.21 + 2400000001.212 + 2400000001.213) - (1700000001.21 + 1700000001.212 + 2400000001.213) = 105665447,2 дол.
IRR = 23 + 100897839/(100897839 + 105665447,2) * (23-21) = 23,24%
При такій ставці кредиту фірма окупить затрати на програму маркетингу.
Контроль за виконанням маркетингової програми будуть здійснювати керівники підрозділів фірми, а безпосереднє виконання здійснюватимуть фахівці-маркетологи, що входять до складу штату фірми.
У випадку змін зовнішнього середовища фірми програма може бути переглянута як у сторону збільшення бюджету, так і в сторону зменшення обсягу коштів. Можуть бути змінені маркетингові засоби стимулювання, збуту, види виконуваних робіт.

ВисновкиВ даній роботі був вивчений ринок планшетів, де з’ясувалось, що з кожним роком його кількісні я вартісні показники зростали. Це говорить про перспективність цього ринку і доцільність ведення там бізнесу. Обрана нами фірма – Samsung на ринку планшетів намагається потіснити свого основного конкурента – Apple та зайняти верхівку п’ядесталу. Останні роки показують, що Apple починає здавати позиції Samsung на ринку планшетів, адже остання значно скоротила відставання від американського конкурента.
Ми провели ринкове дослідження, де наш інтегральний показник дорівнює 2.88, що говорить про те, що у компанії більше за аргументів, ніж проти у відповідності внутрішніх можливостей зовнішнім. Дана фірма повністю і дуже вдало використовує свої сильні сторони, про що говорить її популярність, рентабельність і якість. Звісно вона має і певні мінуси, які пов’язані в більшій мірі з кількістю продукції, яку випускає корейська зірка.
Врахувавши попередні фактор було визначно мету і завдання маркетингової програми, що враховувало такі фактори як:
- положення на ринку;
- виробництво;
- маркетинг;
- управління персоналом.
Ми розглянули 4 можливі стратегії маркетингу, де обрали дві можли, а саме:
стратегія глибокого проникнення на ринок;
стратегія розвитку ринку.
Ми розглянули комплекс маркетингу, де з’ясувалося, що наш товар має всі можливі конкурентні переваги, це говорить про те, що розглянутий нами планшет недарма є лідером продажів в сегменті «Планшети для роботи та навчання».
Нами була розглянута і цінова політика, де з’ясувалося, що в своїй ціновій політиці Samsung використовує занижені ціни, а також ставляє ціни на рівні лідерів ринку.
Samsung активно використовує методи стимулювання збуту:
реклама;
пропаганда та паблік рилейшинз;
використання акцій.
Система збуту даної продукції є багатоканальна і має традиційну структуру. Samsung має широку систему розповсюдження свого товару на різних ринках. Збут через посередників дана фірма здійснює і екстенсивним, і інтенсивним шляхом. Канал збуту є багаторівневим та широким.
Компанія «Samsung» надає невиняткове право продажу, тобто посередник може займатися збутом продукції інших товаровиробників на тому самому ринку, а також виняткове право продажу у фірмових магазинах компанії.
Також була розроблена маркетингова програма, де було доведено доцільність вкладених коштів на наступні 3 роки за такими показниками NPV, PP, PI. IRR.
Список використаної літератури:Біловодська О.А. Маркетинговий менеджмент [Електронний ресурс]: навч. посіб. / О. А. Біловодська. – К. : Знання, 2010. – Режим доступу: http://pidruchniki.ws/1263111349596/marketing/marketingovi_programi;
http://www.epravda.com.ua/news/2015/03/4/532311/;
http://ipress.ua/news/prognoz_gartner_prodazhi_kompyuteriv_vpadut_mayzhe_na_9_31266.html;
Цінова політика підприємства [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rudiplom.ru/lectures/ekonomika-organizacii/867.html;
Ілляшенко С.М. Маркетинг: бакалаврський курс: підручник / за заг. ред. д.е.н., проф. С.М. Ілляшенка. – Суми: Університетська книга, 2009;
http://appleshop.if.ua/novyny/rynok-planshetiv-apple-zalyshayetsya-pershoyu-samsung-nazdoganyaye;
http://forbes.ua/ua/news/1373680-rinok-planshetiv-u-2014-roci-dosyagne-85-mlrd
http://today.mts.com.ua/posts/oglyad-rinku-planshetiv-i-smartfoniv-v-ukrayini;
SWOT analysis of Samsung — Режим доступу: http://www.strategicmanagementinsight.com/swot-analyses/samsung-swot-analysis.html;
http://www.samsung.com/ua/home.

Приложенные файлы

  • docx 18468089
    Размер файла: 202 kB Загрузок: 1

Добавить комментарий