Doslidzhennya_emotsiyno-volovoyi_sferi_i_osobis..


Дослідження емоційно-вольової сфери і особистості в цілому
Цілі дослідження. Виявити розуміння дітьми емоційних станів по міміці.
Процедура проведення. Дитині показують (по черзі) картинки, на кожній з яких зображено обличчя дівчинки, що відображає те чи інше емоційний стан. Дорослий спостерігає за емоційною реакцією, яка виникає у дитини при сприйнятті кожної з пред'явлених йому картинок.
Аналіз результатів. Діти з нормальним розумовим розвитком і збереженою емоційною сферою дають адекватну реакцію і розуміють яскраво виражене емоційний стан по міміці особи вже у віці 4,5-5 років. Ця реакція знаходить відображення і в їх міміці.
Діти із затримкою психічного розвитку теж виконують це завдання.
Розумово відсталі діти починають адекватно реагувати на вираз обличчя у віці 7-8 років, причому найбільш доступними для розуміння виявилися стану сміху, плачу, які викликають емоційну реакцію навіть у дітей з помірним ступенем розумової відсталості. Менш виражена міміка, як правило, їм незрозуміла.
-1013460-577215
Цілі дослідження. Виявити розуміння інструкції; особливості зорового сприйняття; концентрацію, стійкість, обсяг уваги в процесі діяльності; цілеспрямованість і планування діяльності; наявність самоконтролю.
Процедура проведення. Перед дитиною кладуть (по черзі) зображення лабіринтів і дають інструкцію: «Візьми указку і покажи, якою дорогою діти підуть в школу, тільки будь уважний і не переходь через стінку».
Аналіз результатів. Діти з нормальним розумовим розвитком 5-6 років, як правило, виявляють до цього завдання виражений інтерес. Їм зрозумілий сенс завдання. Деякі намагаються подумки, на основі зорового співвіднесення, простежити шлях до шуканого об'єкту. Випадки «збоїв» у процесі виконання пов'язані не з тим, що дитина не розуміє завдання, а з зайвою поспішністю.
Діти, у яких порушено увагу, цілеспрямованість діяльності і недостатньо розвинені вольові якості, не доводять до кінця запропоновану їм роботу. Їм потрібна організуюча допомога.
Дітям із затримкою психічного розвитку потрібний організуюча допомога в ході всієї діяльності.
Розумово відсталі діти в цьому віці не розуміють сенсу завдання, тому в них не зазначається прояву інтересу. Необхідно спільне виконання (експериментатор повільно веде руку дитини по доріжці). Однак і при такої допомоги переносу способу діяльності на аналогічну роботу та самостійного виконання не спостерігається.
-1013460-548640
Цілі дослідження. Виявити сформованість у дітей моральних якостей особистості і поведінки.
Процедура проведення. Дорослий кладе перед дитиною картинку і задає питання: «Що ти можеш сказати про цю картинці?» Може бути дана додаткова інструкція, яка полегшує відповідь на питання: «Скажи, хто вчинив добре і хто вчинив погано».
Аналіз результатів. Діти з нормальним розумовим розвитком 7-8 років зі сформованими моральними якостями дають правильну моральну оцінку запропонованої ним ситуації, в допомозі при цьому не мають потреби. Оцінка супроводжується відповідною емоційною реакцією.
Діти з порушеним поведінкою іноді дають навмисне неправильні відповіді, що супроводжуються усмішкою.
Діти із затримкою психічного розвитку розуміють сенс завдання, але при словесному оформленні оцінки ситуації відчувають труднощі.
Розумово відсталі діти можуть зрозуміти ситуацію в 9-10 років. Однак вони не завжди вловлюють сенс завдання і в цьому випадку обмежуються описом картинок. Оцінка ситуації досягається лише після того, як дитині зададуть навідні запитання. Діти емоційно реагують не на вчинки персонажів, а просто на зображення.
-813435-615315
-889399-424815

Приложенные файлы

  • docx 18395252
    Размер файла: 6 MB Загрузок: 0

Добавить комментарий