kursova_gotova[1] (1)


Вступ.
Теоретичні аспекти обслуговування свят в закладах ресторанного обслуговування.
1.1.Ресторанне господарство: сутність та особливості.
1.2. Характеристика закладів ресторанного господарства для дітей.
1.3. Організація дитячого дозвілля.
2. Святковий сервіс для дітей в закладах харчування м. Івано-Франківська.
2.1. Святкові заходи для дітей , що проводять заклади ресторанного господарства м. Івано-Франківська.
2.2. Організація обслуговування дітей в „Chicken Hut”.
2.3. Основні фактори , які враховують при розробці меню.
3. Удосконалення сервісних послуг в закладах ресторанного господарства.
3.1. Аналіз методів обслуговування в „Chicken Hut”.
3.2. Шляхи вдосконалення організації обслуговування споживачів-дітей
Висновок.
Список використаних джерел.
Додатки. Вступ
Дитяче свято - це, звичайно, сама яскрава, добра і чарівна подія, адже діти - це найдорожче, що у нас є, і що може бути приємніше для люблячих батьків, ніж дарувати їм свято, радість і задоволення. І для дітей немає нічого кращого, ніж опинитися в чарівному світі, де їх привітають веселі клоуни, а фокусники покажуть незабутні вистави. Заклади харчування проводять святкові заходи, присвячені дітям, таким чином, нагадуючи всім дорослим, що діти - це майбутнє нашої планети, і вони, як ніхто інший, потребують нашої підтримки та піклування. Адже, не дарма вважається, що дитинство - це найпрекрасніша пора, коли багато казок стають реальністю, і всі мрії чарівним чином здійснюються.
Якщо Ви хочете влаштувати своїй дитині справжнє свято, і зробити його незабутнім, тоді приходьте в „Chicken Hut” м. Івано-Франківська (дод.1), і професіонали закладу, з задоволенням Вам у цьому допоможуть. Ресторан може організувати таке свято, яке потрібне саме Вашим дітям! У базі закладу є різні тематичні святкові програми, за участю улюблених дитячих казкових героїв, захоплюючі вистави з фокусниками та клоунами, а також різні веселі ігри та розваги, все це, безсумнівно, запам'ятається вашому малюку назавжди!
Актуальність. Сьогодні галузь ресторанного господарства набуває швидких темпів розвитку. Щоб встояти на ринку та втримати існуючі позиції, потрібно шукати нових шляхів поліпшення фінансово-економічного стану. Постійно виникає необхідність знаходити нові варіанти вдосконалення процесу обслуговування споживачів ресторанних підприємств для успішного існування на ринку ресторанних послуг та підвищення прибутку. Якість обслуговування - невід'ємна складова ефективності роботи закладу ресторанного господарства, завдяки якій можливо втримати споживача. «Обслуговування на вищому рівні» стало дуже актуальним і важливим елементом ефективного функціонування закладів ресторанного господарства.
Організація харчування дітей здійснюється в закладах ресторанного господарства різних типів:
- дитячий ресторан;
- ресторан з дитячим залом (дитячим відділенням);
- ресторан за спеціальними замовленнями;
- дитячі кафе;
- дитячі бари, кафе-бари;
- дитячі кондитерські;
- заклади швидкого харчування (фаст-фуди);
- заклади ресторанного господарства на базі закладів з організації дозвілля (дитячих клубів, будинків клоунів, боулінг-клубів, нічних клубів, фітнес-центрів, кінотеатрів, театрів, музеїв, центрів розваг, торговельно-розважальних комплексів тощо).
Заклади ресторанного господарства для дітей рекомендовано розташовувати в зонах житлової забудови, великих торговельно-розважальних центрах, будинках дитячої творчості, спортивно-оздоровчих центрах, у зонах відпочинку, дитячих театрах і кінотеатрах, спеціалізованих музичних і художніх школах.
Краще розміщувати їх в окремих будівлях, що дає змогу облаштувати прилеглу територію, встановити дитячий ігровий майданчик, гірки, а також передбачити місце для ігор на свіжому повітрі, кінних прогулянок тощо.
Оформлення торгових залів закладів ресторанного господарства для дітей рекомендується здійснювати з урахуванням сприйняття оточуючого середовища дітьми різних вікових груп: стіни залів фарбують яскравими світлими фарбами, вивішують кульки, гірлянди (ажурні, об'ємні, горизонтальні і вертикальні), які виглядають ефектно і незвично, - у вигляді птахів, звірів, квітів, риб, фруктів і овочів тощо (додаток 1). Якщо розміри приміщення дозволяють, можна розмістити дитячий майданчик з гіркою, ігрові хатинки, а також додати різноманітні іграшки. На стінах можна повісити веселі картинки, оригінальні світильники.
Об'єкт дослідження – заклад харчування для дітей „Chicken Hut” м. Івано-Франківська (дод.1) .
Предмет дослідження - аналіз організації обслуговування у даному закладі, існуючі проблеми пов'язані з цим та шляхи підвищення й вдосконалення їх якості.
Метою роботи є удосконалення організації обслуговування споживачів-дітей на підприємствах харчування.
Завдання:
· дослідити тенденції розвитку ресторанного бізнесу в сучасних умовах;
· проаналізувати організацію обслуговування споживачів-дітей в „Chicken Hut”.;
· пошук шляхів удосконалення організації обслуговування споживачів в ресторанах для дітей.
Теоретичні аспекти обслуговування свят в закладах ресторанного обслуговування.
1.1. Ресторанне господарство: сутність та особливості.
Ресторанне господарство є галуззю основу якої складають підприємства, що характеризуються єдністю форм організації виробництва і обслуговування споживачів і розрізняються за типами і спеціалізацією.
Розвиток ресторанного господарства:
- дає істотну економію суспільної праці завдяки більш раціональному використанню техніки, сировини, матеріалів;
- надає робітникам і службовцям протягом робочого дня гарячу їжу, що підвищує їх працездатність, зберігає здоров'я;
- дає можливість організації збалансованого раціонального харчування в дитячих і навчальних закладах.
Ресторанне господарство однією з перших господарчих галузей України перейшло на ринкові відносини. Після приватизації підприємств змінилася організаційно-правова форма системи ресторанного господарства, з'явилася велика кількість приватних підприємств.
Підприємства ресторанного господарства є чисто комерційними (ресторани, шашличні, вареничні, пі церії, бістро та ін.), але разом з тим розвивається і громадське харчування: їдальні при виробничих підприємствах, студентські, шкільні. З'являються комбінати, фірми, які беруть на себе завдання організації громадського харчування.
Конкуренція - невід'ємна складова ринкової економіці, оскільки у відвідувачів з'являється можливість вибору. Основне завдання кожного підприємства- підвищення якості продукції та послуг, що надаються. Успішна діяльність підприємства (фірми) визначається якістю наданих послуг, які повинні:
* чітко відповідати певним потребам;
* задовольняти вимоги споживача;
* відповідати прийнятим стандартам і технічним умовам;
* відповідати чинному законодавству та іншим вимогам суспільства;
* надаватися споживачу за конкурентоспроможними цінами;
* забезпечувати отримання прибутку.
Для досягнення поставлених цілей підприємство має враховувати всі технічні, адміністративні і людські чинники, які випивають на якість продукції та її безпеку.
За ситуації, коли пропозиції перевищують попит, необхідний маркетинговий підхід до організації роботи і конкурентоспроможність послуг харчування та обслуговування, повинні забезпечуватися основні критерії конкурентоспроможності - безпека, якість, асортимент, ціна, сервісні послуги. Важливо проводити маркетингові дослідження якості послуг. Об'єкт дослідження - споживачі, їх ставлення до послуг, вимоги до якості та асортименту продукції і послуг.
Результати дослідження визначають систему якості. Така система має багато сегментів. Вона включає відповідальність керівництва, закупівлю сировини і продуктів, розробку нових видів продукції, управління виробництвом, контроль, ідентифікацію послуги і продукції, попередження неправильних дій, керування процесами обслуговування, статистичні методи, безпека продукції, маркетинг, підготовка кадрів.
Прийняті Закони України, покликані захистити інтереси громадян: "Про захист прав споживачів" (від 15.12. 1993 р. № 3682-ХП), "Про стандартизацію" (від 17.05.2001 р. № 2407-ПІ), "Про безпечність і якість харчових продуктів" (від 23.12.1997 р. №771), "Про підтвердження відповідності" (від 17.05.2001 р. № 2406III), Декрет КМУ "Про стандартизації і сертифікації" (від 10.05.1993 р. №46-93), Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства (Наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. № 219). Санітарні правила для підприємств ресторанного господарства, включаючи кондитерські цехи і підприємства, які виробляють м'яке морозиво (затверджені Мінохоронздоров'я і Мінторгом СРСР 19.03.1991 р. №5777-91). Ці Закони і нормативні акти захищають права споживачів на безпечну, якісну продукцію і послуги, які повинні бути також безпечними для навколишнього середовища. Ними мають керуватися в своїй роботі і підприємства ресторанного господарства.
Відповідно до Переліку продукції, яка піддягає обов'язковій сертифікації в Україні, затвердженого наказом Державного комітету стандартизації, метрології і сертифікації України (від 30.08.2002 р. № 498), вимагають підтвердження відповідності "Готельні послуги і послуги харчування, що надаються суб'єктам туристичної діяльності". Третя сторона (орган по сертифікації) дає письмову гарантію того, що процес, продукція або послуга відповідають встановленим вимогам.
Для проведення робіт по сертифікації в ресторанному бізнесі розроблені і введені в дію такі стандарти:
* ДСТУ 4281:2004 Заклади ресторанного господарства (класифікація);
* ГОСТ 3390-95 "Громадське харчування. Кулінарна продукція, яка реалізується населенню";
* ГОСТ 30523-97 Послуги ресторанного господарства "Загальні вимоги";
* ГОСТ 30524-97 "Громадське харчування. Вимоги до обслуговуючого персоналу".
При сертифікації послуг ресторанного господарства повинні перевірятися показники послуг, умови роботи виробництва, обслуговування.
Підвищення ефективності ресторанного господарства ґрунтується на загальних для всієї підприємницької сфери принципах інтенсифікації виробництва- досягнення високих результатів при найменших витратах матеріальних і трудових ресурсів.
1. 2. Характеристика закладів ресторанного господарства для дітей.
Організація харчування дітей здійснюється в закладах ресторанного господарства різних типів:
- дитячий ресторан
- ресторан з дитячим залом (дитячим відділенням
- ресторан за спеціальними замовленнями (catering
- дитячі кафе
- дитячі бари, кафе-бари
- дитячі кондитерські
- заклади швидкого харчування (фаст-фуди)
- заклади ресторанного господарства на базі закладів з організації дозвілля (дитячих клубів, будинків клоунів, боулінг-клубів, нічних клубів, фітнес-центрів, кінотеатрів, театрів, музеїв, центрів розваг, торговельно-розважальних комплексів тощо)
Заклади ресторанного господарства для дітей рекомендовано розташовувати в зонах житлової забудови, великих торговельно-розважальних центрах, домах дитячої творчості, спортивно-оздоровчих центрах, у зонах відпочинку, дитячих театрах і кінотеатрах, спеціалізованих музичних і художніх школах.
Краще розміщувати їх в окремих будівлях, що дає змогу облаштувати прилеглу територію, встановити дитячий ігровий майданчик (дод.2), гірки, а також передбачити місце для ігор на свіжому повітрі, кінних прогулянок тощо.
Оформлення торгових залів закладів ресторанного господарства для дітей рекомендується здійснювати з урахуванням сприйняття оточуючого середовища дітьми різних вікових груп: стіни залів фарбують яскравими світлими фарбами, вивішують кульки, гірлянди (ажурні, об'ємні, горизонтальні і вертикальні), які виглядають ефектно і незвично, - у вигляді птахів, звірів, квітів, риб, фруктів і овочів тощо Якщо розміри приміщення дозволяють, можна розмістити дитячий майданчик з гіркою, ігрові хатинки, а також додати різноманітні іграшки. На стінах можна повісити веселі картинки, оригінальні світильники.
При оформленні залів дитячих кафе (дод.3), ресторанів швидкого обслуговування тощо рекомендовано використовувати елементи декору з фрагментами із популярних мультфільмів і дитячих казок, а при сервіруванні столів - посуд і серветки з дитячою тематикою.
Завдяки паперовим прикрасам можна створити в приміщенні атмосферу святкового настрою і зробити будь-який захід яскравим, веселим і неповторним. На відміну від більшості матеріалів, що використовуються при декоруванні приміщення, паперові прикраси вигідно відрізняються своїми формами, забарвленням, багатократністю використання, економічністю, сферою застосування. За їх допомогою можна декорувати торгові зали, стійки барів та ресторанів.
Заклади ресторанного господарства для дітей надають різні послуги:
- послуги харчування, які починаються зі складання дитячого меню (щоденного та бенкетного);
- організація дитячих свят;
- ігровий майданчик (відкритий/закритий);
- дитяча кімната з іграшками, ігрове містечко ( дод.4) ;
- ляльковий театр;
- боді-арт, аквагрим;
- перегляд мультфільмів, кінофільмів;
- послуги вихователя (няні), клоуна-няні;
- виконання домашніх вправ під наглядом;
- окрема зала для дорослих;
- аніматори, артисти;
- дитяче караоке, розучування пісень;
- міні-зоопарк, верхова їзда на конях, поні та віслюках;
- басейн для дітей;
- творчі програми, тематичні заняття (орігамі, "солона радість" , ліплення, малювання, етикет, школа кухарчуків тощо) {Ліплення фігурок із солоного тіста. У подальшому їх розмальовують фарбами.}
- дискотека;
- танцювальний майстер-клас.
Режим роботи дитячих закладів ресторанного господарства відрізняється зміщеним графіком роботи, порівняно з дорослими закладами, орієнтуючись на денні години. Більшість дитячих ресторанів, кафе, барів відкривається о 9.00 і зачиняється о 21.00 або працює до останнього клієнта.
Заслуговують на увагу програми споживчої лояльності, які пропонуються закладами ресторанного господарства міста Івано-Франківська для дітей та батьків:
- всім маленьким відвідувачам дарують невеличкі подарунки, сувеніри ;
- кожна дитина-іменинник стає учасником спеціальної бонусної програми;
- меню-розмальовка (книжка-розмальовка) та олівці у подарунок;
- меню-газета кожному відвідувачу;
- кожному імениннику, який відсвяткував свій день народження в спеціалізованому закладі з організації дозвілля, вручають подарунковий сертифікат на користування послугами ;
- участь дитячих малюнків у щомісячному конкурсі, переможці якого отримують смішні та смачні призи ;
- кулька з логотипом ресторану та іграшка у подарунок ;
- відповідно до вікової категорії дітям пропонують їжу безкоштовно або зі знижками ;
- у певні дні дітей пригощають безкоштовно (наприклад, у середу та п'ятницю);
- в окремих дитячих закладах ресторанного господарства оплаті підлягає лише дитяче меню
Як правило, всі послуги та розваги для дітей є безкоштовними.
За наявності окремої дитячої кімнати для забезпечення спокою батьків у закладах ресторанного господарства практикується встановлювати відеоспосте-реження. Доки діти граються в дитячій кімнаті, батьки в окремому залі можуть спостерігати за ними на великому екрані. Для батьків передбачається окремий зал, окреме доросле меню та зал для курців .
Люди, які наймаються на роботу в заклади ресторанного господарства для дітей, обов'язково повинні мати професійну освіту, пройти медичний огляд, санітарно-гігієнічну атестацію, інструктаж з охорони праці та техніки безпеки. Працівники виробництва на період роботи мають забезпечуватися санітарним, обслуговуючий персонал залів - форменим одягом. Для персоналу, який працює з дітьми (аніматорів, артистів, нянь, гувернанток), бажано мати спеціальну (педагогічну, медичну) освіту.
1.3. Організація дитячого дозвілля
Дозвілля, яке організовують в закладах ресторанного господарства, класифікується за такими ознаками:
- видом активності (пасивне та активне дозвілля);
- періодичністю (щоденне, щотижневе, відпускне, святкове);
- тривалістю (короткочасне, довготривале, епізодичне);
- напрямами діяльності (творче, рекреаційне, культурне, спортивне, декоративно-прикладне, туристичне) (дод..
Для дітей доцільнішим буде активне дозвілля ( танці, ігри тощо), але й добре організоване пасивне (шоу-програми, вистави тощо) також залишить у них незабутнє враження.
Тривалість святкування залежить передусім від віку дитини. Дошкільнятам довше двох годин важко перебувати на одному місці. Тому, якщо планувати програму на більший проміжок часу, слід передбачити зміну місця подій (дод. 5). Наприклад, після двогодинного святкування в кафе влаштовується катання на ковзанах. Тут усе залежить від фантазії організаторів та фінансових можливостей батьків. Доцільно запросити на таке святкування ведучого (аніматорів, клоунів). Бо, за невеликим винятком, більшість батьків протягом двох годин не зможуть утримувати увагу дітей. Доречним буде використання ведучим костюму казкового персонажу.
Для дітей старше 12 років необхідно робити максимальну стилізацію під дорослу вечірку. В цей період свого життя вони дуже емоційно ставляться до свого віку і хочуть бути старшими. Тому доречним є святкування зі справжньою дискотекою, безалкогольними коктейлями, тостами-привітаннями.
Слід звернути увагу на підбір персоналу, який працює з дітьми, - вихователів, клоунів, фокусників та акторів, які зображають різних казкових персонажів. Чим кваліфікованішими і досвідченішими будуть ці співробітники, тим більше дітей відвідуватиме заклад. Успіхом користуються розіграні спектаклі, особливо якщо діти беруть в них безпосередню участь. Окрім того, можна організувати конкурси та ігри з призами, перегляд мультфільмів і дитячих кінофільмів у кінозалі. У деяких кафе відзначаються дитячі дні народження, а також дитячі свята.
Цікавим варіантом організації дитячого дозвілля у закладах ресторанного господарства є програма, запропонована компанією "Дім "Равлик". Програма будується за принципом майстерні, в якій з підручних матеріалів можна зробити все власними руками. Діти залучаються до роботи шляхом поєднання прикладної творчості та ведення діалогу між ведучими, який наповнений цікавими фактами та вигаданими історіями на задану тему. Тобто спочатку діти стають спостерігачами дивних розмов та чарівних перетворень в руках ведучих, а потім - активними учасниками творчого вигадування історій, вирішення того, як власними руками зробити те, що потребує розвиток історії. Гра відбувається у вигляді "театру на столі".
До майстерні може завітати дитина віком від двох до 15 років, і кожен знайде для себе щось цікаве. Малюкам допомагає створити диво своїми руками команда Равликів, а старші можуть відпустити свою фантазію і навіть стати дизайнерами власної роботи. Щодо батьків, то вони також можуть долучитися до творчості і разом з дітьми творити справжні шедеври. Протягом всієї програми Равлики не забувають дивувати своїх друзів, розповідаючи казки, загадуючи загадки або граючи в інтелектуальні ігри, при цьому не заважаючи процесу створення шедеврів.
Таким чином, дитяче дозвілля в закладах ресторанного господарства організовується так, щоб дитина могла розвиватися, не забуваючи при цьому про харчування.
Особливу увагу слід приділяти святковим родинним програмам (дод. 6 табл. 1). Кожна программа родинного свята готується адресно. Для складання сценарію необхідно з'ясувати відповіді на деякі питання, після чого автори можуть надавати пропозиції, враховуючи інтереси іменинника, його гостей, місця проведення свята. Можна поринути у казку з Прекрасною принцесою і зустріти там Дракона, а потім чекати на допомогу Хороброго лицаря, або з героями казки Кицькін дім рятувати будиночок, або перехитрити Злу відьму, щоб врятувати Сплячу красуню, та багато іншого. А також завжди є можливість створити ще багато нових тем. Дуже важливо правильно побудувати послідовність ігор, щоб діти не втомилися і їм це не здалося одноманітним. Слід чергувати рухому фізичну гру з малюванням, наприклад, якогось замку або створенням метелика, а також з грою на увагу чи розгадуванням незвичного шифру.
Діти справді починають вірити в казку та перевтілюватися у чарівних героїв разом з акторами. І тоді це найбільша радість: дозвілля стає святом душі та серця.
Підготовка до шоу-програми повинна здійснюватися в наступній послідовності: завезення сценічного обладнання і будівництво сцени; встановлення світлових ферм, звукових порталів, піротехнічних ефектів, декорування приміщення; перевірка потужності звуку, саунд-чек.
2. Святковий сервіс для дітей в закладах м. Івано-Франківська.
2.1. Святкові заходи для дітей , що проводять заклади ресторанного господарства м. Івано-Франківська.
Івано-Франківськ — місто маленьке, але з багатьма закладами відпочинку й розваг. Сонячна погода і хороший настрій не дадуть вам засидітись удома. Однак не всі заклади надають послуги для відпочинку з маленькими дітьми і можливість розслабитись, не турбуючись про безпеку малюка. Я  дослідив такі куточки дитячих веселощів у закладах Івано-Франківська
Гриль-ресторан «Вулик» має літню площадку з безкоштовним дитячим майданчиком, оснащеним дерев’яними каруселями, гірками й будиночком. Перевагою є те, що майданчик закритий від дороги, тобто ваша дитина гратиметься безпечно. На літній площадці встановлені телевізори. Щонеділі з 13:00 до 15:00 тут працює аніматор, який знайде для кожної дитини розвагу до смаку. Також у «Вулику» можлива послуга організації дитячих днів народжень з вибором різних анімаційних програм на будь-яку тематику. У меню є багато страв для дітей (від дитячого шашлику, піци і до широко вибору десертів).
Години роботи: з 12:00 до 24:00, літня площадка і дитячий майданчик — з 12:00 до 23:00.
У ресторані «Фонтуш» є чотири ігрові дитячі кімнати загальною площею 120 м2: дві маленькі, одна велика з басейном з кульками і кімната-бар для батьків з диванчиками і столиками. Підлога в кімнатах тепла, вкрита м’яким ковроліном, так що можна ходити босоніж. У кімнатах є багато іграшок, розрахованих на різну вікову категорію (від брязкалець до ручного футболу), кульки, блоки, з яких можна будувати споруди, дитячий тунель і м’ячі. По телевізору транслюють мультфільми. У кімнатах чергує няня, яка стежить за порядком.
Вартість відвідування кімнати — 30 грн/год. з однієї дитини. Також можна замовити цілий зал для святкування, який коштуватиме 200 грн/год. А за додаткову плату будуть запрошені аніматори.
Години роботи: з 11:00 до 23:00, дитяча кімната — з 11:00 до 21:00.
У арт-кафе «Гармидер» також можна відпочити з дітьми. Якщо виберете столик на другому поверсі, то ваше чадо зможе погратись у безкоштовному дитячому куточку, де в його розпорядженні м’які іграшки, машинки, гойдалка-дракончик, кольорові олівці й розмальовки. Мінус у тому, що няні в закладі немає, тому за дітьми потрібно дивитися батькам. Тут зручно святкувати дитячі дні народження, оскільки зал великий і діти мають змогу не тільки посидіти з іграшками, але й побігати з м’ячем. Щоп’ятниці й щосуботи з 13:00 до 15:00 у «Гармидері» проводяться різноманітні дитячі майстер-класи: ліплення вареників, виготовлення ляльки-мотанки, ліплення з пластиліну, оригамі, художнє малювання тощо. Вартість заняття — 30 грн. Якщо в сім’ї є кілька дітей, то при оплаті мастер-класу вони отримують знижку.
Години роботи: з 09:00 до 23:00.
Заклад швидкого харчування Chicken Hut також оснащений окремою дитячою кімнатою. Серед іграшкового обладнання в кімнаті є два басейни з кульками, батут, кубики з буквами, звірятка й інші іграшки. Також у закладі представлене спеціальне «Kids menu». Перебування в кімнаті коштує 10 грн/30 хв. (з однієї дитини). Хоча за порядком наглядає адміністратор, діти все ж таки повинні залишатися в кімнаті з батьками, оскільки няні тут немає. Також у Chicken Hut можна організовувати дитячі дні народження та інші свята. З понеділка до четверга замовлення кімнати коштуватиме 190 грн/год., а з п’ятниці до неділі — 250 грн/год. За додаткову плату в сумі 350 грн дітей розважатимуть клоуни чи аніматори. При замовленні ігрової кімнати для дитячих свят вам дозволяється приносити з собою торт і дитяче шампанське, а от іншу їжу і напої доведеться замовляти на місці, що є суттєвим мінусом для людей, які не є прихильниками  фаст-фудів.
Години роботи: цілодобово, дитяча кімната — з 10:00 до 21:00.
Для відвідувачів готельно-ресторанного комплексу «Легенда», що по вулиці Івасюка, є можливість погратися з дитиною на дитячій площадці з каруселями, гірками й хатинкою. Площадка знаходиться на задньому подвір’ї ресторану. Няні на площадці немає, тому батькам доведеться самостійно дивитися за малюком. Для маленьких художників є спеціальна дошка для малювання крейдою, розмальовки й олівці.
У відпочинковому комплексі «Будьмо» також є огороджена безплатна дитяча площадка просто неба. На площадці є три-чотири столики, пісочниця, батут. Цікавинка в тому, що діткам подають страви у формі звіряток (бутерброд з вусиками, салат у формі зайчика тощо). Няні на площадці немає, діти граються самостійно під наглядом батьків. Незручністю може стати лише віддаленість комплексу від міста (с. Хом’яківка), проте якщо ви маєте власне авто — це не проблема.
На території ресторану «Фараон» також є дитяча площадка з каруселями та турніками. Коли діти бавляться, батьки можуть відпочивати на літньому майданчику, проте няні тут немає, а це мінус, оскільки заклад знаходиться недалеко від дороги і за дітьми слід ретельно пильнувати.
На території колиби «Стара фортеця» (район «Пасічна») є озеро з лебедями, видрами, качками — рай для дитини. Також тут розміщені альтанки, мангал, літня тераса й безкоштовна дитяча площадка з гойдалками, яка знаходиться далеко від проїзної частини, що є плюсом, адже батькам не доведеться постійно хвилюватися за безпеку дитини.
У ресторані «Аркан» також є можливість гарно відпочити з дітьми на свіжому повітрі. Заклад знаходиться поблизу річки Бистриця Надвірнянська і далеко від дороги. На території ресторану є альтанки і дитяча площадка з пісочницею, гірками й каруселями. Площадка огороджена парканом, тому боятись, що дитина побіжить до річки, не варто, однак і пильності втрачати також, оскільки послуги няні в ресторані немає. Але мінус закладу в тому, що розташований він за містом, і якщо ви без машини, то виникнуть незручності з тим, щоб сюди дістатися.
Якщо ви гуляєте з дитиною в центрі міста, то відпочити можете у             Пасажі  Гартенбергів. На другому поверсі закладу є дитяча кімната з іграшками, дитячим столиком і басейном з кульками.  А по телевізору можна подивитися мультфільми. Поки ви відпочиваєте, за вашою дитиною пригляне няня. Вартість перебування дитини в кімнаті — 20 грн/30 хв. Ще одним вражаючим відпочинком для вашої дитини стане перегляд мультиплікаційного кіно в 5D-кінотеатрі. Кіносеанс триває від 5 до 10 хв. і коштує 20 грн.
На території Парк Готелю нещодавно обладнали нову велику дитячу площадку з каруселями та гірками. Велика перевага закладу в тому, що він знаходиться у відпочинковій зоні міста, неподалік від міського озера і далеко від дороги. Поки ви відпочиватимете на літній площадці, ваші діти гратимуться на  свіжому повітрі.
У ТЦ «Арсен» також є кілька веселих забав для дітей. Це і батут (5 грн за 5 хв.), гоночна траса з машинками, анімаційні ігри. Щонеділі з 12:00 дітей розважає клоун.
Якщо ви йдете в магазин по покупки, то,  доки обиратимете необхідне, ваша дитина може погратись у дитячій кімнаті біля одного з виходів з ТЦ. Але великим недоліком є те, що з дитиною потрібно залишати когось зі знайомих, оскільки няні, яка наглядатиме за вашим малюком, в «Арсені» немає.
Ще одним варіантом для дитячого відпочинку є різні атракціони в парку ім. Т. Шевченка. Найбільше ваші діти повеселяться у кімнаті сміху (5 грн — дитячий квиток, 10 грн — дорослий). Хлопчики радо покатаються на машинках, які дають у парку на прокат (10 грн — 10 хв), а дівчатка відчують себе справжніми принцесами, проїхавшись у кареті, в яку запряжені маленькі поні (10–20 грн). Крім того, на території парку функціонує справжній альпін-парк, у якому ваше трохи старше чадо також може витратити свою зайву енергію (проходження нижнього бар’єру — 10 грн, верхнього — 20 грн). Стрибки на батуті коштують 10 грн за 10 хв.
Також безкоштовні дитячі майданчики є в парку Воїнів-афганців (навпроти ЗОШ №13), на Валах і біля гіпермаркету «Колібріс» (колишній  «Велес 555», що по вул. Вовчинецькій).
У піцерії «Макі&Таві» широкий вибір страв, приготовлених лише зі здорових продуктів. На території піцерії знаходиться дитячий майданчик з кваліфікованою нянею, яка не тільки доглядає за дітьми, але й грається з ними. Година перебування на дитячому майданчику — 20 грн з однієї дитини. Але якщо батьки приходять у піцерію компанією і приводять п’ятьох дітей і більше, то кожна дитина отримує знижку 50%. Така ж акція діє і в тому випадку, якщо замовлення зроблене на 200 грн. Також у піцерії можливе проведення розважальних заходів з участю клоунів і казкових героїв. З травня тут стартувала безстрокова акція «Тільдоманія». Тільда — лялька ручної роботи від Вікторії Хомишинець, пошита з натуральних, екологічних тканин, що дозволяє запобігти алергічним реакціям чи іншим проблемам у дітей, пов’язаних з користуванням неякісними іграшками. Погратись такою лялькою зможе кожна дитина, що завітає до піцерії.
Години роботи: з 10:00 до 23:00, дитячий майданчик з нянею — з 11:00 до 21:00.
В аквапарку «Цунамі» ви також весело відпочинете з дітьми. Дитяча зона атракціонів включає дитячий басейн з двома гірками, розрахований на дітей віком від 3 до 10 років, і різноманітні атракціони: «Восьминіг», «Гриб», «Кобра», «Дельфін».
Також на території водних розваг є дерев’яна хатка-бар, де можна випити смачного соку чи поласувати шоколадним тортиком. Батьки дивляться за дітьми самостійно, оскільки няні в аквапарку немає. А це мінус, адже відпочити хочеться не тільки дітям, але й дорослим, а залишати дитину біля води без нагляду небезпечно.
Сімейний тариф: у будень — 1 година для 3-х осіб коштуватиме 105 грн (кожна наступна дитина — 30 грн); у вихідні — 1 година для 3-х — 120 грн (кожна наступна дитина — 25 грн).
Години роботи: з понеділка до п’ятниці з 10:00 до 22:30, у вихідні й святкові дні — з 09:00 до 22:30.
Та все ж таки, який би вид відпочинку ви не обрали і який заклад би не відвідали, створюйте свято своїм дітям частіше. Нехай вони ростуть веселі, здорові й завжди усміхнені. Адже для батьків немає нічого кращого на світі, як бачити своїх дітей щасливими.
2. Організація обслуговування дітей в „Chicken Hut”.
„Chicken Hut” – це ресторан швидкого обслуговування ( дод 7), де здебільшого переважають страви з курки. „Chicken Hut” –це місце , де можна швидко і смачно перекусити , зустрітися з друзями , колегами , партнерами , чудово провести час з рідними і дітьми. „Chicken Hut” - це мережа ресторанів швидкого обслуговування , яка має комерційний успіх у багатьох містах України . Мережа об'єднує 20 ресторанів , які працюють в 14 містах України . ChickenHUT впевнено займає лідируючі позиції у своєму сегменті ринку , має прихильна цільову аудиторію і перевірену концепцію. Щомісяця ресторани мережі обслуговують більше 500 000 відвідувачів.Переваги формату „Chicken Hut”: -   популярне меню , яке включає такі страви як: бургери , лаваші , страви з курки , піца , снеки дод. 8    - Доступні для відвідувачів ціни .    - Додаткові бренди , включені в загальну систему Курячий ХИЖИНА .   -  Наявність спеціальних пропозицій в меню і їх постійне оновлення .   - Швидке і якісне обслуговування відвідувачів , гарний настрій і затишок.    - Комплекс заходів для дитячого дозвілля : Дитяча кімната . Дитячі свята і розваги. Дитяче меню.    Персонал : Професійні тренери. Кваліфікований персонал. Дружня атмосфера.     „Chicken Hut” - історія успіху - 20 ресторанів у 14 містах України , починаючи з 2009 року.    „Chicken Hut” - це бренд , якому довіряють .    „Chicken Hut” - це ресторани , де завжди раді дітям .
Мережа Закладів швидкого обслуговування «Chicken Hut» пропонує наступні послуги:
відпочинок у комфортному закладі та завжди смачні страви з курки
замовлення по телефону: у закладах діє служба доставки страв за адресою. Для цього Вам потрібно лише набрати номер і замовити улюблену страву і кур’єр доставить її Вам за 15 хвилин!
святкування днів народжень та інших свят у дитячій кімнаті: у Вашої дитини день народження? Чому б не відсвяткувати його у нас! У наших дитячих ігрових залах ми влаштуємо для дітей незабутню атмосферу свята та сміху. Спеціально розроблені шоу-програми, дитяче гральне обладнання, запрошені клоуни та актори, казковий десерт – все це чекає на Вас у святковий день разом з «Chicken Hut»!
Обслуговування в дитячих закладах ресторанного господарства може здійснюватися як офіціантами, так і за методом самообслуговування. Останнє більше підходить для старших дітей та підлітків, оскільки дозволяє їм почуватися дорослими і впевненими в собі, створює майже домашню атмосферу.
У закладі для маленьких споживачів (дод.9)необхідно потурбуватися про зручні й безпечні меблі. Столи та стільці мають бути із міцного пластику; комфорт і безпечність дитині забезпечать стільці з високими бортиками, поверхнею, яка не ковзає, і ременями безпеки. їх висота має відповідати віку дитини.
Для сервірування дитячих столів рекомендується використовувати міцний порцеляновий посуд різноманітних кольорів. Ідеальним варіантом є посуд, який не б'ється, наприклад, із полікарбонату, який практично неможливо відрізнити від скляного. Батьки можуть бути спокійними: їхні діти не розіб'ють тарілку чи чашку, а значить, не травмуються. Міцний і легкий полікарбонат прискорює і полегшує миття. Його непориста поверхня стійка до плям і запахів. Аби за дитячими столами було весело і святково, бажано використовувати посуд двох- трьох кольорів одночасно або різнобарвний. Для подавання найулюбленішої дитячої солодкої страви - морозива і різноманітних десертів рекомендується використовувати міцні креманки, для молочних коктейлів - красиві бокали на низькій ніжці. Для напоїв краще підійдуть стакани різноманітного дизайну з полікарбонату, які є довговічними і зручними у використанні. Вони легко штабелюються, не злипаються навіть у вологому стані і швидко висихають. Враховуючи значне зношування скляних виробів, очевидно, що посуд із полікарбонату - найбільш економічний варіант для дитячого кафе, ресторану чи бару.
Поряд із звичайними столовими наборами можна використовувати дитячі ложки, виделки і ножі, з яких складається набір Роосіїе. Він відрізняється не лише розмірами. Там, де належить бути ручці, є лише отвір для неї, а замість ручки дизайнер пропонує кольорові олівці, які входять в набір окремим елементом. І доки сімейство чекає наступної зміни страв, дитина не бігатиме по залу ресторану - вона може малювати не виходячи з-за столу, прямо на серветках-підставках під посуд. Серветки зроблені зі щільного паперу і входять в набір Роосіїе.
Стіл сервірується за загальноприйнятими правилами ( дод. 10) При цьому використовують паперові або лляні серветки, які складають у вигляді різних фігурок (дод.11).
У дітей спостерігається надлишок енергії, яку треба кудись витрачати. Саме тому, а не з примхливості, малята постійно пориваються кудись бігти, стрибати, голосно розмовляти, сміятися і крутитися. Та варто їх чимось зацікавити, привернути увагу грою або іграшкою, як бажання пустувати миттєво змінюється зацікавленістю. "Peter Dalton" пропонує зайняти дітей малюванням, але не звичайними фломастерами чи олівцями, а столовими наборами.
Слід пам'ятати про особливості дитячої поведінки: чим менша дитина, тим складніше їй всидіти на одному місці. Сидіти за столом і терпляче очікувати зміни страв вона не буде. З огляду на це для дітей краще сервірувати окремий від дорослих стіл, щоб вони почувалися комфортніше. Ставити на стіл десять і більше страв недоцільно. Достатньо три-чотири. Діти люблять яскраві кольори, тому цікаве оформлення страви буде запорукою їхнього вибору.
2.3. Основні фактори , які враховують при розробці меню.
Дитячі заклади ресторанного господарства завжди відрізняються наявністю спеціального меню. Асортимент страв залежить від типу закладу, наявності продуктів, сезону тощо.
Поряд із повсякденним розробляють також меню дитячих бенкетів. Дитячі бенкети присвячуються подіям, які мають велике значення для дитини: день народження, на честь початку (завершення) навчального року (чверті), Новий рік, Різдво, день Святого Миколая, день букваря, день мами, на честь особистих досягнень дитини (перемога в конкурсі, олімпіаді, спортивному змаганні тощо), бал-маскарад (костюмована вечірка); диско-вечірка ("Тінейджер паті" - вечірка для підлітків), дитячі fashion-party (покази мод дитячих колекцій, дефіле, театралізовані покази) тощо.
Страви, представлені в такому меню зазвичай готуються із дієтичних продуктів, мають менший об'єм і, відповідно, пропонуються за нижчими цінами. Доцільною є адаптація тексту меню до розуміння дитини.
Дітям потрібно, щоб їжа, як і оформлення залу були привабливими, оригінальними, яскравими .
Дитячі заклади ресторанного господарства повинні пропонувати смачну й здорову їжу, збалансовану за харчовою та енергетичною цінністю, у якій залишається максимум корисного. Такі страви готуються при зниженому температурному режимі за допомогою складних технологічних процесів. Трудомісткість приготування дитячих страв є вищою, ніж для дорослих, через складний декор. У результаті кропіткої роботи кожна дитяча страва - маленька скульптура. Ще одна особливість: якщо дорослий може подовгу чекати, смакуючи особливо вишукану страву, то дитині треба подавати якнайшвидше, адже якщо вона хоче їсти зараз, то це не означає, що вона хотітиме і в наступну хвилину. В дитячих ресторанах страви необхідно подавати так швидко, наскільки це можливо. Допомагає в цьому меню, розраховане на швидке приготування.
На сьогодні дитяча кухня знаходиться в стадії зародження. Якщо про традиційні кухні можна знайти багато матеріалу, то дитячою всерйоз ніхто не займається, тому навчитися їй фактично ніде. Всі кухарі дитячих закладів ресторанного господарства самостійно розробляють рецептуру та оформлення дитячих страв, використовуючи власний досвід, знання дитячої психології та смакових уподобань маленьких споживачів.
Дитячі заклади ресторанного господарства, які працюють з найменшими споживачами, пропонують спеціальне харчування, воду, чаї, а також надають можливість погодувати малюка груддю.
При приготуванні страв дитячого асортименту заборонено використовувати сировину, вироблену з використанням штучних підсолоджувачів, консервантів, барвників, ароматизаторів, підсилювачів смаку, які містять генетично модифіковані організми (ГМО).
Головним елементом будь-якого дитячого свята є торт ( дод.12). Діти можуть гратися і радіти святу, але все одно розуміють, що після розважальної програми їм запропонують солодкий стіл. Дитячий торт відображає весь стиль свята, тому особливу увагу варто приділити саме цьому. Діти люблять все казкове та барвисте, тому звичайні торти, прикрашені, скажімо, трояндами, не привертають дитячої уваги, оскільки вони вважаються простими. Можна зробити дитині справжнє свято, замовивши торт із зображенням героя улюбленого мультфільму (наприклад, з персонажами "Мадагаскару"), або ж іграшки, звірятка (далматинця, тигра, Міккі-Мауса тощо). Дитячий торт, виготовлений у вигляді машинки або невеликого паротягу, приверне увагу хлопчика і дозволить йому насолодитися своїм святом. Фігурний і різноколірний торт, прикрашений картинками, стане прекрасним елементом святкового столу для дівчинки. Оформлення тортів для дітей висвітлено в додатку 12.
При складанні меню для дитячих закладів ресторанного господарства потрібно включати страви з дитячими назвами та іменами казкових героїв, відповідним тематичним оформленням, наприклад:
- гамбургер "Арлекін-бургер для Гаррі Поттера";
- салат зі свіжих овочів з котлетою та картопляним пюре "Мрія Буратіно";
- помідор, фарширований креветками "Сеньйор Помідор";
- курячі котлети "Леопольд";
- рибні котлети "По щучому велінню";
- картопля "Картопляні постоли";
- курячий шашлик "Троє поросят";
- курячі кульки з картопляним пюре "Обід богатиря";
- піца "Черепашеня" (з моцарелою, помідорами і солодким перцем, а також жорстким панцирем із тіста);
- картопля фрі "Картопляні посмішки";
- чай з ароматом кардамону, кориці, гвоздики та цедри апельсину "Чай Ала-дина".
Обов'язково в меню мають входити безалкогольні і молочні коктейлі, свіжі соки, фіто-чаї. Для дорослих, які супроводжують дітей, можна запропонувати екзотичний чай "мате".
Одним із найважливіших факторів, які впливають на розробку дитячого меню, особливо меню дитячого бенкету, є вік дитини.
Раціон харчування дітей віком від одного до півтора року є досить суворим. Тому пропонувати дитині до свята щось новеньке, незвичайне не варто. Дітям старше півтора року можна запропонувати щось цікаве, особливо це стосується десертів.
Не рекомендується давати дітям молодше 4-5 років мариновані, консервовані овочі та гриби. Ці продукти не містять повноцінних корисних речовин і мають специфічний смак. Великий вміст солі, оцту та спецій може негативно вплинути на функції кишково-шлункового тракту, нирок, викликати алергію. Креветки, кальмари та інші морепродукти можна запропонувати дитині не раніше ніж у три роки, якщо немає жодних алергічних реакцій, і в обмеженій кількості - один-два шматочки. Оселедці і солона риба стимулюють апетит дитини, проте досить висока концентрація солі негативно впливає на нирки. Замість шанованих дорослими шинки, буженини, сирокопченої ковбаси дітям краще запропонувати відварене або запечене м'ясо. Можна зробити збірні шашлички з кількох шматочків, використовуючи при цьому нежирні сорти м'яса. При приготуванні деяких страв із м'яса, птиці можна використати легке обсмажування, особливо якщо йдеться про дітей старше 5-7 років (дод.13 табл. 2).
Бажано, щоб оформлення меню сподобалось дитині й привернуло її увагу, отож не буде зайвим прикрасити його яскравими картинками.
Текст меню слід складати у доступному для дитини стилі, а на зворотному боці сторінок можна нанести розмальовки, ребуси, кросворди. У той час як страви ще готують, дитина зможе зайнятися ними, але тоді їй треба запропонувати набір кольорових олівців.
HYPERLINK "http://www.on-lan.ru/marketing/udoskonalennya_nadannya_poslug_v.php"
3. Удосконалення сервісних послуг в закладах ресторанного господарства.
3.1. Аналіз методів обслуговування в „Chicken Hut”.
Концепція закладу викладена у нижчезазначеному вислові: "Ресторани швидкого обслуговування " Chicken Hut " завжди поруч, неподалік від дому чи офісу, в Вашому місті чи у відрядженні, в будні, свята і вихідні. На Вас чекають оригінальні інтер'єри, уважний персонал і незмінно позитивна атмосфера. Вам запропонують страви лише зі свіжих продуктів. Паста, млинці, салати, супи, напої, десерти та справжня кава. Всі страви створені, шоб вразити Ваш смак".
Ресторани " Chicken Hut " заявлені не як заклади формату fast-food за рахунок високої ціни, переліку послуг, що пропонуються споживачам та методам обслуговування споживачів - офіціантами, тобто формат даного закладу наближається до формату „Quick&Casual".
Процес обслуговування офіціантами - це процес під час якого споживачі ресторанних послуг обслуговуються персоналом-офіціантами. Існує обслуговування повне та часткове. Заклад швидкого обслуговування " Chicken Hut " є закладом, який реалізує послуги харчування за допомогою часткового обслуговування офіціантами, яке здійснюється безпосередньо в закладі.
За характером контингенту, який обслуговується, " Chicken Hut " є загальнодоступним закладом ресторанного господарства, продукцію і послуги в якому можуть отримати будь-які споживачі.
Загальнодоступний заклад швидкого обслуговування " Chicken Hut " надає споживачам комплекс різноманітних послуг, таких як послуги харчування, відпочинку, гарного сервісу та безліч інших послуг. Послуги харчування - це послуги з виготовлення кулінарної продукції, її реалізації і організації споживання. Відповідно до діючого закладу, надаються послуги харчування пі церії.
При обслуговуванні відвідувачів-дітей в „Chicken Hut ” офіціантом весь час на столі підтримується чистота і порядок:
· використаний посуд, чарки, келихи своєчасно прибираються;
· крихти змітаються щіткою в совок;
· плями на скатертині застилають серветкою;
· особливо ретельно стежать за чистотою приблрів, змінюючи їх після кожної страви.
Розкладаючи прилади, ставлячи тарілки, страви, офіціант користується і пам'ятає наступні правила:
·     великий палець повинен бути за краєм тарілки;
·     не можна доторкатися до країв чашки, склянок;
·     блюдце під склянкою завжди повинно бути сухим;
·     прилади можна брати тільки за ручки;
·     розставляти чарки, стакани, чашки, класти прилади слід безшумно, акуратно;
·     при очищенні столу не скидати крихти на підлогу;
·     наступну страву підносити після того, як зі столу був прибраний використаний посуд;
·     при подачі блюдо або тарілку беруть ручником, попередньо протираючи дно.
Установлена певна послідовність подачі напоїв, закусок, страв.
Спочатку офіціант ставить на стіл отримані на барі мінеральну або фруктову воду, хліб, закуски, а потім подає гарячі страви. Працює ритмічно, даючи собі відпочинок під час пауз в обслуговуванні.
Офіціант протягом усього банкету зайнятий безпосередньо обслуговуванням його учасників. Кваліфікована робота, елегантний зовнішній вигляд, доброзичливе, тактовне й уважне ставлення до гостей є обов'язковими умовами культури обслуговування і сприяють створенню гарного настрою учасників банкета. Від офіціантів вимагається дисципліна, організованість, безумовне виконання всіх розпоряджень і вказівок метрдотеля. Робота офіціантів повинна бути швидкою, але спокійною й упевненою без поспіху. Варто пам'ятати, що жодне прохання гостей не повинно залишитися без уваги. Офіціант повинен знати, хто з його товаришів працює в попередньому і наступному секторі для своєчасного й організованого входу в зал і виходу з нього: він повинен запам'ятовувати черговість подачі закусок, блюд, напоїв, схему організації обслуговування для індивідуальної роботи і роботи в парі з іншими офіціантом.
Якість обслуговування багато в чому залежить від правильного розподілу обов'язків між офіціантами і їхньою злагодженою спільною роботою.
Високий рівень ресторану визначається дотриманням всіх правил обслуговування офіціантами. В ресторані «Chicken Hut» обслуговування знаходиться на високому рівні і відповідає класу закладу.

3.2. Шляхи удосконалення організації обслуговування споживачів в ресторанах.
Всі заходи і пропозиції, які використовуються в „Chicken Hut” направлені на залучення нових клієнтів, утримання старих і задоволення потреб і тих і інших на самому високому рівні.
Для сучасних закладів ресторанного господарства важливим є забезпечення належного рівня сервісу послуг під час обслуговування споживачів, оскільки сьогодні така проблема є актуальною проблемою для багатьох сервісних організацій. Це пов'язано з тим, що у галузі відбуваються значні зміни: розвиваються сучасні форми обслуговування, стають популярними європейські стандарти й технології, зростають вимоги до рівня сервісу обслуговування споживачів у закладах ресторанного господарства.
Відповідно обслуговування в таких закладах обов'язково виконується офіціантами, з попереднім чітким дотриманням стильової єдності сервірування столів та забезпеченням рівня сервісу: «добрий», «вищий від доброго», «відмінний». Однак недосконала диференціація характеристик та ознак відповідно до регламентованих рівнів сервісу унеможливлює об'єктивне встановлення рівня сервісу в конкретному закладі та критерії його регулювання.
Основним способом дослідження об'єктів певної системи є моделювання. Метою моделювання є використання математичних методів для удосконалення системи обслуговування у повносервісних закладах, що забезпечить високий рівень сервісу, який передбачає відповідний рівень культури обслуговування, вираження ідейної цілісності (образу) закладу підсиленням ознак індивідуальності та спеціалізації, надаючи цим йому конкурентних переваг серед однотипної групи. Збір, систематизація та аналіз даних. Обслуговування - сукупність операцій, які виконує персонал з обслуговування у безпосередньому контакті зі споживачами під час реалізації кулінарної продукції та організації відпочинку.
Дослідження структури системи обслуговування передбачає виокремлення сукупності усіх структурних елементів (процесів) обслуговування у повно сервісних закладах, з відповідними вхідними та вихідними даними, що дає змогу формувати механізми управління системою обслуговування.
Моделювання має наступні позитивні аспекти в удосконаленні організації обслуговування:
- воно орієнтоване на сучасні умови діяльності закладів, крім цього, не має аналогів у своїх принципах, існуючі напрямки спрямовані на розширення асортименту продукції, задоволення потреб різних контингентів споживачів та моделювання оптимальних варіантів просторової структури організаційно-обслуговчої системи за різних методів обслуговування;
- у ході реалізації передбачає одержання результатів оцінювання якості всіх елементів системи обслуговування, а також її інтегральної оцінки якості;
- дає змогу забезпечувати однотипним закладам найвищий рівень сервісу, розвивати своєрідні відмінності в обслуговуванні, що є важливим чинником в умовах жорсткої конкуренції, яка здебільшого в групі однотипних закладів зводиться до регульованої цінової тактики .
Одним із можливих варіантів удосконалення організації обслуговування є проведення маркетингових досліджень, що, в свою чергу, передбачає повне вивчення попиту споживачів; проведення гнучкої політики ціноутворення; вибір найбільш ефективних методів реалізації; використання різних заходів стимулювання продаж та підвищення ефективності реклами. Це - перелік заходів, які реально спроможні покращити становище підприємства на ринку, підвищити його ефективність. Застосування всіх цих заходів викликане вимогами сучасних ринкових умов.
Також для удосконалення організації обслуговування споживачів в „Chicken Hut” використовується система стандартів обслуговування. Система включає в себе: стандартизацію роботи персоналу, навчання кадрів, контроль, систему мотивації, якість виконання стандартів обслуговування. Велику увагу керівництво і персонал ресторану приділяють гостинності.
На мою думку, для удосконалення організації обслуговування в „Chicken Hut” потрібно до переліку послуг, які надаються в „Chicken Hut” додати ще такі, як:
- виготовлення страв із сировини замовника на підприємстві;
- послуга офіціанта з обслуговування на дому;
- доставка кулінарної продукції на робочі місця та додому;
- організація навчання кулінарної майстерності;
- продаж фірмових значків, сувенірів тощо.
Запропоновані нововведення щодо підвищення якості обслуговування і заходи прикликані виправити недоліки у роботі обслуговуючого персоналу.
Були запропоновані наступні шляхи удосконалення організації обслуговування споживачів в ресторанах:
· моделювання системи обслуговування в повносервісних ресторанах;
· проведення маркетингових досліджень і введення системи стандартів обслуговування;
· використання гостинності, як «секретного елементу» обслуговування.
Висновок
В даній курсовій роботі проведений аналіз діяльності закладу харчування „Chicken Hut” та запропоновані шляхи удосконалення організації обслуговування споживачів в ресторанах. Якість обслуговування споживачів - визначальний фактор конкурентоспроможності підприємства ресторанного господарства. Надання широкого спектру послуг поряд із високою їх якістю може забезпечити високу ефективність діяльності підприємства. Тому тема роботи актуальна та доцільна.
В роботі проведені широкі теоретичні дослідження сучасного стану роботи підприємств ресторанного господарства, досліджені тенденції розвитку ресторанного господарства в Україні.
Результати аналізу довели, що якість обслуговування в „Chicken Hut” є визначальним фактором у ефективній діяльності закладу ресторанного господарства. Якість - невід'ємна складова успішності ресторану, де якості обслуговування повинна приділятися особлива увага.
Виявлено, що ресторанна сфера як одна з високорентабельних галузей світової економіки, у ХХІ ст. стає провідним напрямом економічного і соціального розвитку України. Міжнародний досвід свідчить, що необхідною передумовою активного та успішного розвитку цієї галузі є якісне обслуговування.
Предметом дослідження є „Chicken Hut” м. Івано-Франківська
Досліджена організаційна структура управління закладу, їх функції та взаємодія. Проведений аналіз та характеристика послуг ресторанного господарства, що надає „Chicken Hut”
Запропоновані шляхи удосконалення організації обслуговування споживачів в ресторанах:
· моделювання системи обслуговування в повносервісних ресторанах;
· проведення маркетингових досліджень і введення системи стандартів обслуговування;
· використання гостинності, як «секретного елементу» обслуговування.
Під час роботи використані нормативні документи, що регламентують діяльність закладів ресторанного господарства, вітчизняні та закордонні літературні джерела, Інтернет. Робота виконана з використанням сучасних комп'ютерних технологій і комп'ютерних програм Word, Excel.

Список використаних джерел
1.ДСТУ 3862-99 «Ресторанного господарства Терміни та визначення».
2.ДСТУ 4281:2004 «Заклади ресторанного господарства. Класифікація» (затв. Держспоживстандарт України від 01.07.04).
3.ГОСТ 30523-97 «Услуги ресторанного хозяйства. Общие требования».
4.Наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 03.01.2003 р. №2 «Рекомендовані норми технічного оснащення закладів ресторанного господарства».
5.Афанасьєва О.П. Маркетинг у підприємствах ресторанного господарства [текст]: навчально-методичний посібник / О.П. Афанасьєва, О.В. Жегус, О.Р. Мороз, Т.М. Парцирна; Харк. держ. ун-т харч. та торг. - Х.: ХДУХТ, 2009. - 163с.
6.Мостова Л.М., Новікова О.В. Організація обслуговування на підприємствах ресторанного господарства. Навчальний посібник. - К.: Ліра-К, 2010. 308с.
7.Сало Я.М. Організація обслуговування населення на підприємствах ресторанного сервісу. Ресторанна справа: Довідник офіціанта. - Львів: Афіша - 2007. - 301с.
8.Ткаченко О.П. Менеджмент підприємств ресторанного господарства [Текст]: навч. пос. / О.П. Ткаченко, С.С. Ткачова; Харк. держ. університет харчування та торгівлі. - Х.: ХДУХТ, 2009. - 200с.
9.http://guest-marketing.com/marketing/981-TendentsiirazvitiyarestorannogobiznesanaUkraine.html.
10.http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/metrolog/2008_69/24.pdf.
11.http://www.dragon.com.ua.
12.www.restoran.ua.
13.http://www.css-compass.ru/articles/id~6.
14.http://www.hotres.ru/articles/63/1924.
15.http://www.cityclub.com.ua/news/?id=1979.
16.http:// www.recon.com.ua.
17.http://www.liga.net/smi/show.html?id=152142.
18.http://c4actie.burmistrov.ua/publ/2-1-0.
19.http://www.np.com.ua/ru/press-center/mass_media/show.
Додатки
Додаток 1.

Додаток 2

Додаток 3.

Додаток 4.Додаток 5.

Додаток 6.
Таблиця 1
ОСНОВНІ ПОЗИЦІЇ ПЛАНУВАННЯ ШОУ-ПРОГРАМИ
№ з/п Елементи плану шоу-програми
1. Розважальна шоу-програма
1.1. Ведучі, шоумени, танцмейстери
1.2. Артисти оригінального жанру: ілюзіоністи, вогняні шоу, кристал-баланс, акробатичні номери, факіри, хула-хуп (маніпуляції з обручами), театр на ходулях тощо
1.3. Танцювальні колективи: бальні танці, театри бального танцю, театри латиноамериканських танців, шоу-балети тощо
1.4. Музичні ансамблі, оркестри, солісти: симфонічний оркестр, камерний оркестр, оркестр народних інструментів, естрадно-симфонічний оркестр, духовий оркестр, духовий ансамбль, струнний квартет, ударний ансамбль, ансамбль барабанщиць, ансамбль фламенко, оперні вокалісти, солісти-інструменталісти, професійні співаки, рок-групи, джаз-групи, поп-групи, зірки естради, аніматори, клоуни, кабукі тощо
2. Декорування
2.1. Театральні декорації та костюми: великі та малі бутафорні елементи, театральні костюми
№ з/п Елементи плану шоу-програми
2.2. Льодові композиції: логотип компанії, скульптури тощо
2.3. Послуги флориста (декорування живими квітами): малі та великі форми декораційних елементів, напільна композиція тощо
2.4. Інші види декорування: оформлення повітряними кульками, баннерами, прапорцями, гірляндами
3. Оренда обладнання
3.1. Презентаційно-конференційне обладнання: проектор, екран, звукова система, ноутбук тощо
3.2. Обладнання для концертів, програм: комплект звуку та світла, сценічні конструкції
4. Спецефекти
4.1. Піротехнічні ефекти: феєрверки, вогняні фонтани, інші піротехнічні спецефекти
4.2. Світлові спецефекти: лазерне шоу
4.3. Інші спецефекти: генератор піни, вибух конфетті, "суперкуля"
5. Інші послуги
5.1. Виготовлення поліграфічної продукції: запрошення, буклети, брошури
5.2. Фото- та відеороботи: фотозйомка, відеозйомка, пряма трансляція, відеозйомка на екран упродовж заходу, монтаж відеосюжету
5.3. Творче забезпечення заходу: розробка концепції заходу, сценарного плану, детального сценарію, робота режисера-постановника заходу, художника-постановника, музичного директора, адміністрування заходу
Додаток 7.


Додаток 8.Додаток 9.


Додаток 10.

Додаток 11.


Додаток 12.

\
Додаток 13.
Таблиця 2
РЕКОМЕНДОВАНІ ПРОДУКТИ ДЛЯ ДИТЯЧОГО СВЯТА
Рекомендовані продукти Не рекомендовані продукти
Овочі та фрукти яскравого забарвлення: капуста броколі, кольорова капуста, морква, помідори, огірки Солоні та мариновані огірки, помідори, оливи, маслини
Тверді нежирні сорти сирів Солона риба та морепродукти
Відварене або запечене м'ясо Екзотичні фрукти та овочі
Нежирна риба, переважно морська Холодець, заливне
Муси, желе, вершкове морозиво Овочеві страви, заправлені майонезом
Сухофрукти, зефір, шоколад, пастила Страви з додаванням грибів
Компоти із сухофруктів, ягід, соки, морси Гострі закуски та салати корейської кухні

Приложенные файлы

  • docx 18217704
    Размер файла: 3 MB Загрузок: 0

Добавить комментарий