pediatriya_ANALIZI_I_T_D


Дитині 11 років, батьки звернулись до лор-лікаря зі скаргами на носову кровотечу, яка часто турбує дитину під час вірусної інфекції. Раніше такого при захворюванні не спостерігалось. Чому у дітей до 8-9 років майже немає носових кровотеч?
Відповідь: У дітей до 8-9 років не розвинена кавернозна тканина підслизової оболонки носа.
Дитині 2 міс., внаслідок слизових виділень з носа, утрудненого носового дихання, порушився стан дитини: стала неспокійна, відмовляється від їжі, порушився сон, температура тіла нормальна. Якими анатомо-фізіологічними особливостями носової порожнини можна пояснити погіршення стану дитини?
Відповідь: Вузькі носові ходи, ніжна, сильно васкуляризована слизова оболонка, яка при запальних процесах швидко набрякає і призводить до порушення носового дихання та акту смоктання.
Дитині 4 міс., протягом 4 діб у дитини спостерігаються слизові слизові виділення із носу. На 5 добу дитина стала різко неспокійна, відмовляється від прийому їжі з пляшечки. При огляді лор лікарем виставлений діагноз отиту. З якою анатомо-фізіологічною особливістю глотки пов'язано виникнення отиту?
Відповідь: Короткі, широкі, прямі слухові, Євстахієві труби сприяють проникненню інфекції із порожнини носа в середнє вухо і виникненню отиту.
Дитині 2 роки, поступила в дитячу інфекційну лікарню з діагнозом: ГРВІ, гострий стенозуючий ларингіт. Які анатомо-фізіологічні особливості гортані призводять до даної патології?
Відповідь: Широкі короткі голосові зв’язки, відсутність еластичних волокон в них, і наявність великої кількості пухкої сполучної тканини в підзв’язковому просторі, яка при запаленні швидко набрякає і призводить до звуження голосової щілини.
Дитині 13 років, знаходиться в стаціонарі з діагнозом: Правобічна нижньодольова пневмонія. З анамнезу відомо, що дитина вже 3 рази перенесла правобічну пневмонію. Які анатомо-фізіологічні особливості бронхів призводять до частішого виникнення правобічних пневмоній?
Відповідь: Правий бронх є наче продовженням трахеї, відходить майже вертикально, на відміну від лівого, який під кутом 90°.
Дитина народилась в термін 30 тижнів гестації з масою тіла 1900 г. При обстеженні на рентгенограмі органів грудної клітки виявлено ателектази. Чим обумовлено виникнення ателектазів у недоношеної дитини?
Відповідь: Недостатня продукція сурфактанту альвеолоцтитами 2-го типу.
Дитина знаходиться в пульмонологічному відділенні з діагнозом: Правобічна сегментарна пневмонія. Задишка в спокої відсутня, з’являється при фізичному навантаженні без участі в акті дихання допоміжних м’язів, періоральний ціаноз посилюється при неспокої, обличчя бліде, тахікардія, АТ в нормі, ЧСС до ЧД 3-2,5:1, поведінка незмінена. Який ступінь ДН описаний?
Відповідь: ДН I ступеня.
Дитина знаходиться в пульмонологічному відділенні з діагнозом: Правобічна дольова пневмонія. Задишка в спокої з участю в акті дихання допоміжних м’язів, періоральний ціаноз постійний, зникає при дачі кисню, блідість нігтьових фаланг, тахікардія, АТ підвищений, ЧСС до ЧД 2-1,5:1, дитина млява, адинамічна, м’язовий гіпотонус. Який ступінь ДН описаний?
Відповідь: ДН II ступеня.
Дитина знаходиться в реанімаційному відділенні періодично спостерігається брадіпноє, з’являються патологічні типи дихання, генералізований ціаноз, який не зникає при дачі кисню, мармуровість шкіри, АТ знижений, дитина адинамічна, м’язовий гіпотонус, свідомість потьмарена. Який ступінь ДН описаний?
Відповідь: ДН III ступеня.
Дитині 2 роки, поступила в дитячу інфекційну лікарню з діагнозом: ГРВІ, гострий стенозуючий ларингіт. Дайте характеристику голосу, кашлю та задишки?
Відповідь: Грубий, гавкаючий кашель на фоні осиплого голосу. Інспіраторна задишка – подовжений, утруднений вдих.
Дитині 2 роки, поступила в дитячу інфекційну лікарню з діагнозом: ГРВІ, гострий ринофарингіт. Дайте характеристику голосу та кашлю?
Відповідь: Сухий, частий, поверхневий, короткий кашель на фоні гнусавого голосу.
Дитині 2 роки, поступила в дитячу інфекційну лікарню з діагнозом: Кашлюк, період спазматичного кашлю. Дайте характеристику кашлю?
Відповідь: Серія кашльових поштовхів на одному видосі, після чого глибокий, шумний вдих – реприз. Кашель виникає частіше вночі, під час кашлю обличчя червоне, пастозне, сльози на очах, язик висунутий трубочкою, може закінчуватись блюванням, з виділенням білого, тягучого харкотиння.
У дитини 3 років, відмічається задишка участь в акті дихання допоміжної мускулатури з подовженим, утрудненим видихом. Який вид задишки та при якій патології зустрічається?
Відповідь: Експіраторна задишка при обструктивному синдромі та бронхіальній астмі.
Дитина 5 років хворіє протягом тижня: відмічався поверхневий спочатку сухий далі вологий кашель, нежить, підвищення температури тіла 37,2–37, 8˚ С. За останній день стан дитини погіршився: стала млявою, знизився апетит, температура тіла піднялась до 38,6˚С. Після огляду педіатра та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: Правобічна полісегментарна пневмонія в нижній долі. Який буде перкуторний звук при проведенні порівняльної перкусії легень в даної дитини?
Відповідь: Притуплення перкуторного звуку справа в нижній долі.
Дитина 10 років перебуває в пульмонологічному відділенні зі скаргами на вологий глибокий кашель, підвищення температури тіла. Стан дитини важкий. При огляді: грудна клітка асиметрична, права її половина збільшена в об’ємі, відстає в акті дихання; пальпаторно справа відмічається випинання міжреберних проміжків та відсутнє голосове тремтіння у нижніх відділах. Після плевральної пункції виставлено діагноз: Ексудативний плеврит. Який буде перкуторний звук при проведенні порівняльної перкусії легень в даної дитини?
Відповідь: справа в місці проекції ексудату – тупий перкуторний звук;
справа в місці проекції підтиснутої легені (трикутник Гарланда) – прикорочений тимпаніт;
зліва в місці проекції органів середостіння (трикутник Грокко-Раукфуса) – притуплений перкуторний звук;
зліва в місці проекції легені – ясний легеневий звук.
У дитини 5 років, яка хворіє протягом тижня, відмічається кашель, нежить, підвищення температури тіла. При огляді виявлено підсилення голосового тремтіння та притуплення перкуторного звуку в проекції правої нижньої долі легені. Про яку патологію можна подумати?
Відповідь: Дольову пневмонію в нижній долі правої легені.
Дитина 7 років хворіє протягом 4 діб: мати скаржиться на вологий глибокий кашель протягом дня з виділенням слизового мокротиння, слизові виділення з носа, підвищення температури тіла. Після огляду педіатра та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: ГРЗ. Гострий бронхіт. Який буде перкуторний звук при проведенні порівняльної перкусії легень в даної дитини?
Відповідь: Ясний легеневий звук по всій поверхні легенів.
Дитина 2 років хворіє протягом 3 днів: мати скаржиться на частий малопродуктивний кашель, здебільшого ввечері і вночі, підвищення температури тіла. При огляді лікар відмічає експіраторну задишку та періоральний ціаноз. Після огляду педіатра та рентгенографії органів грудної клітки виставлено діагноз: Обструктивний бронхіт. Який буде перкуторний звук при проведнені порівняльної перкусії легень в даної дитини?
Відповідь: Тимпанічний звук по всій поверхні легенів.
Хлопчик 15 років скаржиться на утруднене дихання, сухий наподоподібний кашель. Дитина займає вимушене положення – ортопноє. З анамнезу відомо, що останні 7 років хворіє на бронхіальну астму середнього ступеня важкості. Який буде перкуторний звук при проведенні порівняльної перкусії легень в даної дитини?
Відповідь: Коробковий звук.
Дитині 3 роки. Зі слів матері: скаржиться на частий поверхневий малопродуктивний кашель, підвищення температури тіла, слизові виділення з носа, чхання. Після огляду педіатра та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: ГРВІ. Гострий ринофарингіт. Який буде перкуторний звук при проведенні порівняльної перкусії легень в даної дитини?
Відповідь: Ясний легеневий звук.
Хлопчик 7 місяців поступив до стаціонару зі скаргами на утруднене дихання, підвищення температури тіла. При огляді: експіраторна задишка з участю в акті дихання допоміжної мускулатури, періоральний ціаноз. Після огляду педіатра та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: Бронхіоліт. Який буде перкуторний звук при проведенні порівняльної перкусії легень в даної дитини?
Відповідь: Тимпанічний звук.
Дитині 2 роки. Зі слів матері: скаржиться на грубий гавкаючий кашель, осиплий голос, підвищення температури тіла. Після огляду педіатра та виставлений діагноз: ГРВІ. Гострий ларингіт. Який буде перкуторний звук при проведенні порівняльної перкусії легень в даної дитини?
Відповідь: Ясний легеневий звук.
При профілактичному огляді у здорової дитини 10 років при проведенні порівняльної перкусії легень було виявлено притуплення перкуторного звуку зліва ззаду в ділянці 2-3 міжребір’я та справа в нижніх відділах легень. Чим можна пояснити зміну перкуторного звуку?
Відповідь: Близькістю серця та печінки.
Дитині 4 років лікар проводить топографічну перкусію легенів. Які параметри йому необхідно визначити?
Відповідь: Нижню межу легенів.
Дитині 14 років лікар проводить топографічну перкусію легенів. Які параметри йому необхідно визначити?
Відповідь: Висоту стояння верхівок, ширину полів Креніга, нижню межу легень, екскурсію нижнього краю легенів.
Дитині 5 років, хворіє протягом тижня, відмічається кашель, нежить, підвищення температури до фебрильних цифр. Стан дитини погіршився, стала в’яла, знизився апетит. Після огляду педіатра та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: Правобічна полісегментарна пневмонія. Яка аускультативна картина підтвердить діагноз?
Відповідь: справа в ділянці запалення – ослаблене або бронхіальне дихання, крепітація чи дрібнопухирчасті гучні хрипи, які носять локальний характер,
Дитина 10 років, перебуває в пульмонологічному відділенні зі скаргами на кашель, підвищення температури тіла. Стан дитини важкий. При огляді грудна клітка асиметрична, права половина збільшена в об’ємі, відстає в акті дихання, пальпаторно відмічається випячування міжреберних проміжків справа та відсутнє голосове тремтіння. Після плевральної пункції виставлений діагноз: Правобічний ексудативний плеврит. Яка аускультативна картина підтвердить діагноз?
Відповідь: Різко ослаблене або відсутнє дихання над місцем ексудату.

Дитині 7 років, хворіє протягом 4 діб, мати скаржиться на вологий кашель, слизові виділення з носа, підвищення температури. Після огляду педіатра та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: ГРЗ. Гострий простий бронхіт. Яка аускультативна картина підтвердить діагноз?
Відповідь: Жорстке дихання; сухі гудячі та дзижчачі хрипи, вологі середньо- та великопухичасті хрипи, що міняються при кашлі та носять дифузний характер.
Дитині 2 роки, хворіє протягом 3 діб, мати скаржиться на частий, малопродуктивний кашель, підвищення температури. При огляді лікарем відмічається експіраторна задишка, виявлено - періоральний ціаноз. Після огляду педіатра та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: Гострий обструктивний бронхіт. Яка аускультативна картина підтвердить діагноз?
Відповідь: Жорстке дихання з подовженим видихом; сухі свистячі хрипи, які носять дифузний характер.
Дитині 3 роки, мати скаржиться на частий, малопродуктивний кашель, підвищення температури тіла, слизові виділення з носа, чхання. Після огляду педіатра виставлений діагноз: ГРЗ, гострий ринофарингіт. Яка буде аускультативна картина в даної дитини?
Відповідь: Пуерильне дихання.
Хлопчик 7 місяців, поступив до стаціонару зі скаргами на утруднене дихання, підвищення температури тіла. При огляді – змішана задишка з участю в акті дихання допоміжної мускулатури, періоральний ціаноз. Після огляду педіатра та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: Гострий бронхіоліт. Яка аускультативна картина підтвердить діагноз?
Відповідь: На фоні жорсткого дихання вислуховуються вологі, дрібнопухирчасті незвучні хрипи, які носять дифузний характер та змінюються при кашлі.
Дитині 5 роки, мати скаржиться на грубий, гавкаючий кашель, осиплість голосу, підвищення температури тіла. Після огляду педіатра виставлений діагноз: ГРЗ, гострий ларингіт. Яка аускультативна картина підтвердить діагноз?
Відповідь: Везикулярне дихання.
Дитина 10 років, перебуває в пульмонологічному відділенні зі скаргами на болючий кашель, біль в лівій половині грудної клітини, підвищення температури тіла. При глибокій пальпації біль в плевральних точках зліва. Після огляду лікаря та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: Лівобічна полісегментарна пневмонія, сухий плеврит. Яка аускультативна картина підтвердить діагноз сухого плевриту?
Відповідь: Ослаблене дихання; шум тертя плеври.
Дитині 8 місяців, мати скаржиться на грубий, гавкаючий кашель, осиплість голосу, підвищення температури тіла. При огляді виявлено інспіраторну задишку, ціаноз носо-губного трикутника. Виставлений діагноз: ГРЗ, гострий стенозуючий ларингіт. Яка буде аускультативна картина в даної дитини?
Відповідь: Пуерильне дихання.
Дитина 8 років, перебуває в пульмонологічному відділенні зі скаргами на кашель, підвищення температури тіла, значне порушення самопочуття. При об’єктивному обстеженні – змішана задишка, перкуторно – значне притуплення в проекції нижньої правої долі, аускультативно – вислуховується краще ніж видих ніж вдих. Який вид дихання відображений в даної дитини?
Відповідь: Бронхіальне дихання.
Дитині 1,5 роки. Перебуває на стаціонарному лікуванні в дитячому відділенні. При огляді: експіраторна задишка, ціаноз носо-губного трикутника. Після огляду лікаря та рентгенографії органів грудної клітки виставлений діагноз: Гострий бронхіоліт з обструктивним синдромом. Яка аускультативна картина підтвердить діагноз?
Відповідь: На фоні жорсткого дихання сухі свистячі та дрібнопухирчасті незвучні хрипи, які носять дифузний характер і змінюються при кашлі.
Дитині 8 років. Скаржиться на глибокий сухий надсадний як „у діжку” кашель, біль за грудиною, підвищення температури тіла до 37,3° С. Після огляду лікаря виставлений діагноз: ГРЗ, гострий трахеїт. Яка аускультативна картина підтвердить діагноз?
Відповідь: жорстке або везикулярне дихання.
3.1. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Оса Марія, 2 роки 2 місяці
Нв –120 г/л
Ер. – 3,92 Т/л
Лей. – 5,3 Г/л
КП – 0,91
нейтрофіли п/я 1%, с/я 25%
е – 1% л – 63% м – 10%
ШОЕ – 15 мм/год.
3.2. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Нечаєва Ліна, 8 років
Нв – 124 г/л
Ер. – 4,2 Т/л
Лей. –7,9 Г/л
КП – 0,93
нейтрофіли п/я 2%, с/я 45%
л 47%, м 5%, е 1%
ШОЕ – 3 мм/год.
3.3. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Бондар Діана, 3 роки
Нв – 95 г/л
Ер. – 3,0 Т/л
Лей. – 8,2 Г/л
КП – 0,87
нейтрофіли п/я 3%, с/я 24%
б 0,5%, е 3%, ю 0,5%, л 63%, м 6%
ШОЕ – 9 мм/год.
3.4. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Іщук Богдан, 7 роківНв – 115 г/л
Ер. – 4,18 Т/л
Лей. – 11,1Г/л
КП – 0,86
нейтрофіли п/я 3%, с/я 21%
е 1%, л 14%, м 1%,
атипові мононуклеари – 59%,
плазм. кл. – 1
Тромбоцити – 217,3 г/л
ШОЕ – 27 мм/год.
3.5. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Бондарук М., 12 років
Нв – 95 г/л
Ер. – 3,3 Т/л
Лей. – 2 Г/л
КП – 0,85
нейтрофіли п/я 3%, с/я 35%
е 1%, л 51%, м 10%
ШОЕ – 8 мм/год
3.6. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Сидорук М., 5 років
Нв – 111 г/л
Ер. – 3,6 т/л
Лей. – 4,2 г/л
КП – 0,85
нейтрофіли п/я 4%, с/я 41%
е 2%, л 45%, м 8%
ШОЕ – 12 мм/год
3.7. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Левчук Олег, 3 роки
Нв – 115 г/л
Ер. – 3,8 Т/л
Лей. – 25 Г/л
КП – 0,95
нейтрофіли п/я 16%, с/я 41%
е 4%, м 1%, ю 6%, л 20%, м 12%
ШОЕ – 28 мм/год.
3.8. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Єрмошкін Влад, 5 роківНв –119 г/л
Ер. – 3,9 Т/л
Лей. – 19,3 Г/л
КП – 0,9
нейтрофіли п/я 9%, с/я 72%
м 1%, л 11%, м 7%,
Токсична зернистість в 60% с/я.
ШОЕ – 58 мм/год
3.9. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Снігур Діана, 8 років
Нв – 105 г/л
Ер. – 3,2 Т/л
Лей. – 6,2 Г/л
КП – 0,78
нейтрофіли п/я 4%, с/я 51%
е 1%, л 44%, м 5%
ШОЕ – 16 мм/год.
3.10. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Нікітчук Олена, 13 років
Нв – 132 г/л
Ер. – 4,5 Т/л
Лей. – 25 Г/л
КП – 1
нейтрофіли п/я 2%, с/я 75%
б 0,5%, е 2%, л 15%, м 5%
ШОЕ – 28 мм/год.
3.11. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Бон М., 11 років
Нв – 65 г/л
Ер. – 2,3 Т/л
Лей. – 50 Г/л
КП – 0,65
нейтрофіли п/я 1%, с/я 30%
е 5%, мієлоцити 45%, ю 5%, л 9%, м 6%
ШОЕ – 2 мм/год
3.12. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Нікітчук Олег, 5 років
Нв – 85 г/л
Ер. – 2,7 Т/л
Лей. – 12 Г/л
КП – 0,7
нейтрофіли п/я 3%, с/я 29%
е 27%, л 31%, м 10%
ШОЕ –14 мм/год.
Геморагічні діатези
1. Хворий К. 9 років скаржиться на наявність висипки на ногах, підвищення температури тіла до 37,30С. Висипку побачив сьогодні вранці. Впродовж останнього тижня хворів на гостру респіраторну інфекцію. Об’єктивно: на гомілках, менше на стегнах, симетрично – петехіальна, плямисто-папульозна висипка, що не зникає під час натискування. З боку внутрішніх органів патології не виявлено. При проведенні проби щипка над ключицею виникли поодинокі петехії. Загальний аналіз крові: еритроцити – 3,9*1012/л, гемоглобін 125 г/л, кольоровий показник – 1,0, тромбоцити – 240*109/л, лейкоцити 9,0*109/л, ШОЕ – 30 мм/год, час кровотечі за Дюке – 3 хв, індекс ретракції кров’яного згустка – 0,4, час згортання крові за Бюркером – початок 2,8 хв., кінець – 3,8 хв..
1. Про яке захворювання можна думати?
2. Обгрунтуйте Ваш діагноз.
3. Який клінічний варіант захворювання має місце?
1. Геморагічний васкуліт.
2. Геморагічна висипка, типової локалізації, симетрична; позитивний симптом щипка; негативні результати інших класичних тестів для діагностики геморагічних синдромів.
3. Шкірна

2.Хворий 16 років скаржиться на наявність висипки на ногах, підвищення температури тіла до 37,30С. Висипку помітив сьогодні вранці. Впродовж останнього тижня хворів на грип. Об’єктивно: на гомілках, стегнах, симетрично – петехіальна, плямисто-папульозна висипка, яка не зникає під час натискування. З боку внутрішніх органів патології не виявлено. Симптоми Кончаловського-Румпеля-Лееде позитивні. Загальний аналіз крові: еритроцити – 4,5*1012/л, гемоглобін – 140 г/л, кольоровий показник – 1,0, лейкоцити – 10*109/л, тромбоцити – 230*109/л, ШОЕ – 37 мм/год. Час кровотечі за Дюке – 3 хв, індекс ретракція кров’яного згустка – 0,35, час згортання крові за Лі-Уайтом – 7 хв.
1.За яке захворювання можна думати?
2.Висвітліть основні ланки патогенезу захворювання.
3. Обгрунтуйте Ваш діагноз.
4. Який клінічний варіант захворювання має місце?
1. Геморагічний васкуліт.
2. Інфекція – утворення імунних комплексів – відкладення їх у судинних стінках – імунне запалення мікросудин та тромбування їх – пошкодження судинних стінок – крововиливи.
3. Геморагічна висипка, типової локалізації, симетрична; позитивний симптом щипка; негативні результати інших класичних тестів для діагностики геморагічних синдромів.
4. Шкірна
3.Хвора 12 років скаржиться на болі у колінних суглобах, наявність висипки на ногах, підвищення температури тіла до 37,30С. Вважає себе хворою з учорашнього дня. Останнього тижня хворіла на гостру респіраторну інфекцію. Об’єктивно: на гомілках, стегнах, симетрично – петехіальна, плямисто-папульозна висипка, яка не зникає під час натискування. Колінні суглоби дещо припухлі, злегка болючі при пальпації. З боку внутрішніх органів патології не виявлено. При проведенні проби щипка над ключицею виникло до 5 петехії. Загальний аналіз крові: еритроцити – 4,2*1012/л, гемоглобін – 134 г/л, кольоровий показник – 1,0, лейкоцити – 10*109/л, тромбоцити – 200*109/л, ШОЕ – 40 мм/год. Час кровотечі за Дюке – 2 хв, індекс ретракція кров’яного згустка – 0,4, час згортання крові за Лі-Уайтом – 7 хв., час згортання крові за Бюркером – початок 4 хв., кінець – 4,8 хв.
1.За яке захворювання можна думати?
2.Який клінічний варіант захворювання має місце?
3.Поясніть природу ураження суглобів.
1.Геморагічний васкуліт.
2.Суглобовий.
3.Імунне запалення мікросудин суглобів.
4.Хворий 13 років скаржиться на переймоподібні болі в животі, які з’явилися декілька годин тому назад. Початок захворювання ні з чим не пов’язує. Останнього тижня хворів на гостру респіраторну інфекцію. Об’єктивно: на гомілках, симетрично – петехіальна, плямисто-папульозна висипка, яка не зникає при натискуванні. Живіт болючий при пальпації, за більш глибокої пальпації з’являється напруження м’язів живота. Симптом Щоткіна-Блюмберга негативний.
1.Яке захворювання слід підозрювати?
2.Що із проб, лабораторних досліджень необхідно провести у плані діагностики?
3.Які результати цих досліджень ймовірні у цьому випадку?
1.Геморагічний васкуліт з абдомінальним синдромом (абдомінальна форма).
2.Проби Кончаловського-Румпеля-Лееде та прибу щипка, кількість тромбоцитів у крові, тривалість кровотечі за Дюке, час та індекс ретракції кров’яного згустка, час згортання крові за Бюркером, загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі.
3.Позитивні проба Кончаловського-Румпеля-Лееде та щипка, кількість тромбоцитів у крові та результати інших тестів на діагностику геморагічного синдрому у межах норми, запальні зміни у загальному аналізі крові, у загальному аналізі сечі може як не бути відхилень, так і наявність еритроцитурії, протеїнурії.
5. Хвора 10 років скаржиться на переймоподібні болі в животі які з’явилися декілька годин тому назад. Початок захворювання ні з чим не пов’язує. Останнього тижня хворіла на гостру респіраторну інфекцію. Об’єктивно: на гомілках, симетрично – петехіальна, плямисто-папульозна висипка, яка не зникає при натискуванні. Живіт болючий при пальпації, за більш глибокої пальпації з’являється напруження м’язів живота. Симптоми Щоткіна-Блюмберга негативний. Симптом Кончаловського-Румпеля-Леєде позитивні. Загальний аналіз крові: еритроцити – 3,9*1012/л, гемоглобін – 128 г/л, кольоровий показник – 0,9, лейкоцити – 10*109/л, тромбоцити – 240*109/л, ШОЕ – 40 мм/год. Час кровотечі за Дюке – 3 хв, час ретракції кров’яного згустка – 21 година, час згортання крові за Бюркером – початок 2,5 хв., кінець – 5 хв.
1.За яке захворювання слід думати?
2.Який клінічний варіант захворювання має місце?
3.Поясніть походження болю в животі.
1.Геморагічний васкуліт.
2.Абдомінальний (із абдомінальним синдромом).
3.Локалізація васкуліту і крововиливів на слизовій оболонці шлунково-кишкового тракту і на очеревині.
6.Мати дівчинки 3 років скаржиться на появу висипки на ногах, підвищення температури тіла до 37,2 0С. Висипка з’явилась позавчора. Впродовж останнього тижня хворіла на гостру респіраторну інфекцію. Об’єктивно: на гомілках, стегнах, сідницях, тулубі, симетрично-петехіальна, плямисто-папульозна висипка, яка не зникає під час натискування. З боку внутрішніх органів патології клінічно не виявлено. Симптом щипка позитивний. Загальний аналіз крові еритроцити – 3,5*109/л, гемоглобін – 115 г/л, кольоровий показник – 0,9, тромбоцити – 200*109/л, ШОЕ – 40 мм/год. Загальний аналіз сечі: колір солом’яно-жовтий, прозорість – мутна, відносна щільність – 1021, білок – 0,132 г/л, цукор – немає, лейкоцити – 7-8 в п/з, еритроцити – 10-12 в п/з. Час кровотечі за Дюке – 3 хв, індекс ретракції кров’яного згустка – 0,4, час згортання крові за Лі-Уайтом – 6 хв.
1.Про яке захворювання слід думати?
2.Який клінічний варіант його має місце та поясніть його походження?
1.Геморагічний васкуліт.
2.Нирковий (із нирковим синдромом). За розвитку васкуліту з локалізацією у нирках відбувається їх ураження за типом гломерулонефриту.
7.Хлопчик 8 років скаржиться на раптову появу сильного болю у правому колінному суглобі, його припухлість. Захворювання виявлене на першому році життя. При травмах з’являлися гематоми, час від часу з’являлися аналогічні сьогоднішньому явища з боку суглобів. Об’єктивно: правий колінний суглоб збільшений в об’ємі, гарячий, рухи у ньому неможливі. Лівий колінний суглоб дещо деформований. З боку внутрішніх органів патології не виявлено. Час кровотечі за Дюке – 3 хв, індекс ретракції кров’яного згустка – 0,4, час згортання крові за Бюркером – початок 10 хв., кінець – 25 хв.
1.За яке захворювання слід думати?
2.Яка патологія колінного суглобу має місце у хворого?
3.Що ще необхідно цілеспрямовано з’ясувати в анамнезі?
1.Гемофілія.
2.Крововилив у суглоб – гемартроз.
3.Спадкову обтяженість відносно гемофілії.
8.Хворий 14 років скаржиться на раптову появу сильного болю у лівому ліктьовому суглобі. Вважає себе хворим з раннього дитинства. При травмах з’являлися гематоми або кровотечі, які довго не припинялися. Дідусь хворого з боку матері хворів на гемофілію. Об’єктивно: лівий ліктьовий суглоб дещо припухлий, гарячий, рухи у ньому неможливі. З боку внутрішніх органів патології не виявлено. Час згортання крові за Лі-Уайтом – 20 хв, тривалість кровотечі за Дюке – 3 хв, індекс ретракції кров’яного згустка – 0,4, симптом джгута негативний.
1.За яке захворювання слід думати?
2.Що із результатів додаткових методів дослідження підтверджує Ваш діагноз?
3.Яка патологія ліктьового суглобу має місце у хворого?
1.Гемофілія.
2.Збільшення часу згортання крові за нормальних показників інших тестів на діагностику геморагічного синдрому.
3.Гемартроз – крововилив у суглоб.
9.У хворого 4 років, який випадково порізався ножем, впродовж години не зупиняється кровотеча. Тривалі кровотечі при травмах спостерігалися з раннього дитинства. Час від часу виникали крововиливи у суглоби. З боку внутрішніх органів патології не виявлено.
1.За яке захворювання слід думати?
2.Які класичні лабораторні дослідження використовуються для встановлення природи (типу) геморагічного діатезу?
3.Що у результатах цих досліджень характерне для цього геморагічного діатезу?
1.Гемофілія.
2.Час згортання крові, коагулограму, кількість тромбоцитів у крові, час кровотечі за Дюке, час та індекс ретракції кро’яного згустка, проби Кончаловського-Румпеля-Лееде та щипка.
3.Збільшення часу згортання крові. Інші показники у нормі.
10.Хвора 16 років скаржиться на носові кровотечі, кровоточивість ясен, періодичну наявність синців, тривалі менструації. Хворіє впродовж трьох місяців. Об’єктивно: на передній поверхні стегон та тулуба декілька синців. Лімфовузли не збільшені. З боку серцево-судинної системи та органів дихання патології не виявлено. Печінка, селезінка не пальпуються. Загальний аналіз крові: еритроцити – 3,5*1012/л, гемоглобін – 115 г/л, кольоровий показник – 0,9, лейкоцити – 7,0*109/л, еозинофіли – 2%, паличкоядерні нейтрофіли – 3%, сегментоядерні нейтрофіли – 64%, лімфоцити – 27%, моноцити – 4%, тромбоцити – 50*109/л, ШОЕ – 13 мм/год.
1.За яке захворювання слід думати?
2.Обгрунтуйте діагноз.
1.Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура.
2.Типовий для патології тромбоцитарної ланки геморагічний синдром: синяки, носові кровотечі, кровоточивість ясен, тривалі менстуації, виражена тромбоцитопенія.
11. Хвора 17 років скаржиться на носові кровотечі, кровоточивість ясен, наявність синців, тривалі менструації. Хворіє впродовж трьох місяців. Об’єктивно: на передній поверхні стегон, плечей та тулуба декілька екхімозів. Лімфовузли не збільшені. З боку серцево-судинної системи та органів дихання патології не виявлено. Печінка, селезінка не пальпуються. Загальний аналіз крові: еритроцити – 3,8*1012/л, гемоглобін – 125 г/л, кольоровий показник – 1,0, лейкоцити – 7,0*109/л, еозинофіли – 2%, паличкоядерні нейтрофіли – 3%, сегментоядерні нейтрофіли – 64%, лімфоцити – 27%, моноцити – 4%, тромбоцити – 40*109/л, ШОЕ – 13 мм/год.
1. За яке захворювання слід думати?
2. Які класичні тести використовуються у діагностиці даного захворювання?
3. На які результати цих тестів можна очікувати наразі?
1.Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура.
2.Визначення кількості тромбоцитів крові, часу тривалості кровотечі за Дюке, ретракції кров’яного згустка, час згортання крові, проби Кончаловського-Румпеля-Лееде та щипка.
3.Тромбоцитопенія, збільшення часу тривалості кровотечі за Дюке, порушення ретракції кров’яного згустка, позитивні проби Кончаловського-Румпеля-Лееде та щипка, час згортання крові в межах норми.
12.У хлопчика 7 місяців випадково з’явилася кровотеча з десен, яка впродовж 30 хвилин не зупинялась. При об’єктивному обстеженні дитини ніяких змін не виявлено. Фізичний та нервово-психічний розвиток дитини відповідає віку.
1.За яке захворювання слід думати?
2.Які класичні лабораторні дослідження використовуються для встановлення природи (типу) геморагічного діатезу?
3.Що у результатах цих досліджень характерне для цього геморагічного діатезу?
4.Що необхідно цілеспрямовано з’ясувати в анамнезі?
1.Гемофілія.
2.Час згортання крові, коагулограму, кількість тромбоцитів у крові, час кровотечі за Дюке, час та індекс ретракції кро’яного згустка, проби Кончаловського-Румпеля-Лееде та щипка.
3.Збільшення часу згортання крові. Інші показники у нормі.
4.Спадкову обтяженість відносно гемофілії. Наявність кровотечі з пуповидного залишку та в періоді новонародженності.
ТЕМА 1: Анатомо-фізіологічні особливості сечовивідної системи. Методика обстеження сечової системи: збір скарг, анамнезу, огляд, пальпація, перкусія.
Дитина 8 років знаходиться в дитячому відділенні з діагнозом гострий гломерулонефрит. За добу дитина виділила 260 мл сечі. Оцінити добовий діурез.
Дитина 3 років за добу в нормі виділяє 600+100(8-1)=1300 мл сечі (по формулі 600+100(n-1) мл сечі, де n −кількість років). 260 мл сечі становить 20% від норми, що свідчить про олігурію.
Дитина 10 років знаходиться в дитячому відділенні з діагнозом гострий гломерулонефрит. За добу дитина виділила 3100 мл сечі. Оцінити добовий діурез. Назвати виявлений симптом захворювання.
Дитина 10 років за добу в нормі виділяє 600+100(10-1)=1500 мл сечі (по формулі 600+100(n-1) мл сечі, де n − кількість років). 3100 мл сечі свідчить про збільшення діурезу вдвічі від норми, що свідчить про поліурію.
Дитина 5 років за добу виділила 50 мл сечі. Оцінити добовий діурез. Назвати виявлений симптом захворювання.
Дитина 5 років за добу в нормі виділяє 600+100(5-1)=1000 мл сечі (по формулі 600+100(n-1) мл сечі, де n − кількість років). 50 мл сечі свідчить про зменшення діурезу до 5% від норми, що свідчить про анурію.
Дитина 3 років поступила в дитяче відділення. При зборі скарг вияснено, що кількість сечовипускань протягом доби 10-15 разів при звичайному питному режимі. Оцінити дані опитування. Назвати виявлений симптом захворювання.
Для дитини 3 років фізіологічною є частота сечовипускань6-8 разів на добу. 10-15 сечовипускань на добу є збільшенням вдвічі, що називають полакіурією.
Дитина 6 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на набряки, які виникають вранці під очима, субфебрильну температуру тіла, зміну кольору сечі на червоно-бурий. Про яке захворювання можна думати? Які дані об’єктивного обстеження можна отримати?
Дані скарги можуть вказувати на гломерулонефрит. Набряки будуть блідими, м’якими та теплими на дотик.
Дитина 11 місяців поступила в дитяче відділення зі скаргами на високу температуру тіла, блювання, занепокоєння. За тиждень дитина перенесла кишкову інфекцію. Про яке захворювання можна думати тепер? Які дані об’єктивного обстеження можна отримати?
Дані скарги можуть вказувати на пієлонефрит. При огляді можна побачити темні кола під очима. Пальпація нирок та симптом Пастернацького не інформативні у дітей до 2-3 років.
Дитина 11 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на високу температуру тіла, нездужання, біль в поперековій ділянці справа. За тиждень дитина перенесла інфекцію верхніх дихальних шляхів. Про яке захворювання можна думати тепер? Які дані об’єктивного обстеження можна отримати?
Дані скарги можуть вказувати на пієлонефрит. При огляді можна побачити темні кола під очима. Пальпаторно можна визначити нижній полюс нирки, болючість при пальпації нирки, позитивний симптом Пастернацького справа.
Дитина 7 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на біль при сечовипусканні, часті позиви до сечовипускання, нетримання сечі здебільшого вдень. Скарги з’явились після того, як дитина сиділа на холодній землі. Про яке захворювання можна думати? Які дані об’єктивного обстеження можна отримати?
Дані скарги можуть вказувати на цистит. Можна визначити болючість при пальпації сечового міхура та позитивний надлобковий поштовх.
Дитина 9 років за 2 тижні після перенесеної ангіни відмітила зміну кольору сечі на червоно-бурий та незначне підвищення температури тіла. Про яке захворювання можна думати? Які анамнези необхідно ретельно зібрати і чому?
Дані скарги можуть вказувати на гломерулонефрит. Необхідно звернути особливу увагу на збір алергологічного та спадкового анамнезів, які, як правило, обтяжені при гломерулонефриті.
Дитина 8 років після значного переохолодження почала відмічати нетримання сечі, здебільшого вдень. Як називається симптом та про яке захворювання можна думати?
У дитини спостерігається енурез, який може бути скаргою, характерною для циститу.
У дитини 12 років виникла скарга на набряки. Яким чином визначити походження набряків?
Ниркові набряки вранці спочатку з’являються на обличчі під очима, потім поширюються донизу. Бліді, теплі та м’які на дотик.
Серцеві набряки з’являються ввечері на ногах. Синюшного кольору, холодні та тверді при пальпації.
У дитини 6 місяців діагностовано гострий гломерулонефрит. Де можлива поява набряків?
У дітей раннього віку набряки можуть з’являтися в ділянці попереку та зовнішніх статевих органів.
ТЕМА 2: Особливості збору сечі для загального аналізу, кількісних аналізів, аналізу сечі на бактеріурію, «активні» лейкоцити, лейкоурограми. Методика проведення преднізолонового тесту та тристаканної проби. Інтерпретація результатів.

Оцінити
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Петренко Костя, 5 роківКолір солом’яно-жовтий
Реакція сл.кислаПитома вага 1015
Прозорість повна
Білок 0,03 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
перехідний
нирковий
Лейкоцити 3-4 в п/з
Еритроцити 1 в п/з
Циліндри: гіалінові 1 на 2-3 п/з
Солі оксалати +
Слиз немає
Аналіз відповідає нормі.
Оцінити
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Ломоненко Іра, 5 місяцівКолір солом’яно-жовтий
Реакція лужнаПитома вага 1010
Прозорість неповна
Білок 0,13 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
Циліндри: лейкоцитарні 1-2 в п/з
Лейкоцити 18-20 в п/з
Еритроцити 1-2 в п/з
Солі немає
Слиз немає
Про яке захворювання можна думати? Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Враховуючи незначну протеїнурію, лейкоцитурію, наявність лейкоцитарних циліндрів та вік дитини, можна запідозрити гострий пієлонефрит та провести подальше обстеження: один з кількісних методів визначення сечового осаду, аналіз на «активні» лейкоцити, лейкоурограму, аналіз сечі на бактеріурію, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові.
Оцінити
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Сидоренко Аня, 10 роківКолір жовтий
Реакція сл.лужнаПитома вага 1025
Прозорість повна
Білок 0,033 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
перехідний
нирковий
Лейкоцити 6-8 в п/з
Еритроцити 1 в п/з
Циліндри: гіалінові 1 на 2-3 п/з
Солі урати +
Слиз немає
Аналіз відповідає нормі.
Оцінити
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Бойчук Катя, 3 роки
Колір світло-жовтий
Реакція лужнаПитома вага 1015
Прозорість каламутна
Білок 0,15 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
перехідний 4-5 в п/з
Лейкоцити 12-14 в п/з
Еритроцити 6-8 в п/з
Солі фосфати +++
Слиз невелика кількість
Про яке захворювання можна думати? Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Враховуючи незначну протеїнурію, лейкоцитурію, мікрогематурію, фосфатурію та наявність перехідного епітелію, можна запідозрити гострий цистит і провести подальше обстеження:один з кількісних методів визначення сечового осаду, аналіз на «активні» лейкоцити, аналіз сечі на бактеріурію, тристаканну пробу, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові.
Оцінити
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Сіренко Антон, 12 роківКолір «м’ясних помий»
Реакція кисла
Питома вага 1026
Прозорість каламутна
Білок 0,62 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
Лейкоцити 8-10 в п/з
Еритроцити 50-60 в п/з
Циліндри: гіалінові 4-5 в п/з
Солі немає
Слиз невелика кількість
Про яке захворювання можна думати? Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Враховуючи значну протеїнурію, незначну лейкоцитурію, макрогематурію, циліндурію (гіалінові), можна запідозрити гломерулонефрит і провести подальше обстеження: один з кількісних методів визначення сечового осаду, тристаканну пробу, лейкоурограму, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові.
Оцінити
АНАЛІЗ СЕЧІ за АДДІСОМ-КАКОВСЬКИМ
Мельник Ольга, 8 роківЛейкоцити 1000000 за добу
Еритроцити 500000 за добу
Циліндри гіалінові 10000 за добу
Про яке захворювання можна думати?
Дані аналізу знаходяться в межах норми.
Оцінити
АНАЛІЗ СЕЧІ за АМБУРЖЕ
Поліщук Антоніна, 10 роківЛейкоцити 7000 за 1 хв
Еритроцити 800 за 1 хв
Циліндри гіалінові 180 за 1 хв
Про яке захворювання можна думати? Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Враховуючи значну лейкоцитурію, можна запідозрити гострий пієлонефрит та провести подальше обстеження: аналіз на «активні» лейкоцити, лейкоурограму, аналіз сечі на бактеріурію, загальний аналіз крові.
Оцінити
АНАЛІЗ СЕЧІ на БАКТЕРІУРІЮ
Прокопчук Олена, 5 роківВиявлена флора: E/Coli 150.000
Чутливість до:
оксацилін сл.чутлива
ампіокс сл.чутлива
цефазолін чутлива
цефатаксим значно чутлива
Про яке захворювання можна думати? Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Дані аналізу можуть підтверджувати пієлонефрит або цистит. Необхідні результати загального аналізу сечі, одного з кількісних методів визначення сечового осаду, тристаканної проби, лейкоурограми, аналізу на «активні» лейкоцити, загального аналізу крові.
Оцінити
АНАЛІЗ СЕЧІ за НЕЧИПОРЕНКОМ
Сіренко Антон, 12 роківЛейкоцити 3000 в 1 мл
Еритроцити 2200 в 1 мл
Циліндри гіалінові 300 в 1 мл
Про яке захворювання можна думати? Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Враховуючи гематурію, циліндурію (гіалінові), можна запідозрити гломерулонефрит і провести подальше обстеження: тристаканну пробу, лейкоурограму, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові.
Оцінити
ЛЕЙКОУРОГРАМУ
Антонець Іра, 8 років нейтрофільний тип.
Про яке захворювання можна думати? Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Можна запідозрити гострий пієлонефрит. Необхідні результати загального аналізу сечі, одного з кількісних методів визначення сечового осаду, аналізу сечі на бактеріурію, аналізу на «активні» лейкоцити, загального аналізу крові.
Оцінити
ПРЕДНІЗОЛОНОВИЙ ТЕСТ
Бойко Галя, 9 роківпорція контроль І: лейкоцити 6-8 в п/з, еритроцити 1-2 в п/з
порція ІІ: лейкоцити 10-12 в п/з, еритроцити 1 в п/з
порція ІІІ: лейкоцити 12-14 в п/з, еритроцити немає
порція ІY: лейкоцити 18-20 в п/з, еритроцити 1-2 в п/з
Про яке захворювання можна думати?
Дані аналізу свідчать про латентний перебіг пієлонефриту.
Оцінити
ПРЕДНІЗОЛОНОВИЙ ТЕСТ
Губа Віка , 4 роки
9 00 порція контроль І: лейкоцити 4-6 в п/з, еритроцити 2-3 в п/з
10 00 порція ІІ: лейкоцити 6-8 в п/з, еритроцити 1-2 в п/з
11 00 порція ІІІ: лейкоцити 12-14 в п/з, еритроцити 2-3 в п/з
12 00 порція ІY: лейкоцити 18-20 в п/з, еритроцити 2-3 в п/з
18 00 порція Y: лейкоцити 18-20 в п/з, еритроцити 6-8 в п/з
Про яке захворювання можна думати?
Дані аналізу свідчать про латентний перебіг гломерулонефриту.
ТЕМА 3: Функціональні та інструментальні методи дослідження сечі та стану нирок.
Оцінити результати
АНАЛІЗ СЕЧІ за ЗИМНИЦЬКИМ
Петренко Настя, 5 років
900 200 мл 1014
1200 110 мл 1016
1500 150 мл 1012
1800 190 мл 1020
2100 110 мл 1015
2400
300
600 180 мл 1013
Вжито за добу 1200 мл рідини
Добовий діурез 940 мл (≈75% від випитої рідини); співвідношення між денним і нічним діурезом:650:290 (≈2:1); питома вага відповідає віковим нормативам; коливання питомої ваги протягом доби 10201012=8 одиниць. Всі показники проби знаходяться в межах норми.
Оцінити результати досліджень.
Дитині 9 років
залишковий азот 35,8 ммоль/л
сечовина 18,3 ммоль/л
сечова кислота 0,94 ммоль/л
креатинін 0,21 ммоль/л
Всі показники перевищують вікову норму і свідчать азотемію.
Оцінити результати досліджень:
Дитині 8 років
кліренс за ендогенним креатиніном 85 мл/хв.
реабсорбція води 98,5 %
Дані дослідження знаходяться в межах вікової норми.
Оцінити електролітний склад крові.
Дитині 14 років
калій 6,3 ммоль/л
натрій 140 ммоль/л
кальцій 2,42 ммоль/л
Виявлено гіперкаліємію.
Оцінити результати
АНАЛІЗ СЕЧІ за ЗИМНИЦЬКИМ
Сидоренко Петро, 12 років
900 500 мл 1006
1200 380 мл 1010
1500 450 мл 1011
1800 390 мл 1011
2100 380 мл 1007
2400 270 мл 1009
300 280 мл 1007
600 290 мл 1008
Вжито за добу 1500 мл рідини
Добовий діурез 2940 мл (≈ вдвічі більше від кількості випитої рідини поліурія); співвідношення між денним і нічним діурезом:1720:1220 (≈1:1 ніктурія); питома вага нища за віковим нормативи гіпостенурія; коливання питомої ваги протягом доби 10111006=5 одиниць ізостенурія.
Оцінити результати досліджень.
Дитині 9 років
залишковий азот 15,6 ммоль/л
сечовина 5,8 ммоль/л
сечова кислота 0,1 ммоль/л
креатинін 0,08 ммоль/л
Дані дослідження знаходяться в межах вікової норми.
Оцінити результати досліджень, вказати можливі порушення.
Дитині 6 років
кліренс за ендогенним креатиніном 46 мл/хв.
реабсорбція води 87 %
Кліренс за ендогенним креатиніном нижче вікової норми (80-120 мл/хв.), що свідчить про порушення фільтраційної здатності нирок через враження клубочкового апарату.
Реабсорбція води нижче вікової норми (98-99 %), що свідчить про враження канальців нирок.
Оцінити білковий спектр крові:
Дитині 11 років
загальний білок 72 г/л
альбуміни 54%
глобуліни 45%
а/г коефіцієнт 1,2
α1 –глобуліни 3%; α2-глобуліни 6%; β-глобуліни 12%; γ-глобуліни 24%
Дані дослідження знаходяться в межах вікової норми.
Оцінити білковий спектр крові. На що можуть вказувати виявлені симптоми?
Дитині 13 років
загальний білок 53 г/л
альбуміни 44%
глобуліни 55%
а/г коефіцієнт 0,8
α1 –глобуліни 7%; α2-глобуліни 6%; β-глобуліни 12%; γ-глобуліни 30%
Гіпопротеїнемія, диспротеїнемія за рахунок гіпоальбумінемії та гіперα1 –глобулінемії і γ-глобулінемії. Виявлені порушення можуть бути симптомами гломерулонефриту.
Оцінити електролітний склад крові.
Дитині 11 років
калій 4,6 ммоль/л
натрій 138 ммоль/л
кальцій 2,27 ммоль/л
Дані дослідження знаходяться в межах вікової норми.
Оцінити електролітний склад крові.
Дитині 14 років
калій 4,7 ммоль/л
натрій 140 ммоль/л
кальцій 1,74 ммоль/л
Виявлено гіпокальціємію.
Оцінити електролітний склад крові.
Дитині 14 років
калій 4,8 ммоль/л
натрій 189 ммоль/л
кальцій 2,35 ммоль/л
Виявлено гіпернатріємію.
ТЕМА 4: Семіотика захворювань сечовивідної системи: цистит, пієлонефрит, гломерулонефрит. Гостра та хронічна ниркова недостатність.
Дитина 6 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на набряки, які виникають вранці під очима, субфебрильну температуру тіла, зміну кольору сечі на червоно-бурий.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Колір «м’ясних помий»
Реакція кисла
Питома вага 1026
Прозорість каламутна
Білок 0,62 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
Лейкоцити 8-10 в п/з
Еритроцити 50-60 в п/з
Циліндри: гіалінові 4-5 в п/з
Солі немає
Слиз невелика кількість
АНАЛІЗ СЕЧІ за НЕЧИПОРЕНКОМ
Лейкоцити 4100 в 1 мл
Еритроцити 5200 в 1 мл
Циліндри гіалінові 500 в 1 мл
Про яке захворювання можна думати? Які додаткові обстеження необхідно провести?
Враховуючи значну протеїнурію, незначну лейкоцитурію, макрогематурію, циліндурію (гіалінові), можна запідозрити гломерулонефрит і провести подальше обстеження: тристаканну пробу, лейкоурограму, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові, ниркові проби.
Дитина 10 місяців поступила в дитяче відділення зі скаргами на високу температуру тіла, блювання, занепокоєння. За тиждень дитина перенесла кишкову інфекцію.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Колір солом’яно-жовтий
Реакція лужнаПитома вага 1010
Прозорість неповна
Білок 0,13 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
Циліндри: лейкоцитарні 1-2 в п/з
Лейкоцити 18-20 в п/з
Еритроцити 1-2 в п/з
Солі немає
Слиз немає
АНАЛІЗ СЕЧІ за АМБУРЖЕ
Лейкоцити 7000 за 1 хв
Еритроцити 800 за 1 хв
Циліндри гіалінові 180 за 1 хв
ЛЕЙКОУРОГРАМА: нейтрофільний тип.
Про яке захворювання можна думати тепер? Які ще додаткові обстеження необхідно провести?
Враховуючи незначну протеїнурію, лейкоцитурію, наявність лейкоцитарних циліндрів та вік дитини, можна запідозрити гострий пієлонефрит та провести подальше обстеження: аналіз на «активні» лейкоцити, аналіз сечі на бактеріурію, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові, УЗД нирок, загальний аналіз крові, ниркові проби.
Дитина 14 років тривалий час хворіє на хронічний гломерулонефрит. За останній час відмітила збільшення кількості сечі. Як можна розцінити стан дитини, які лабораторні дослідження необхідно провести і що можна виявити?
В даному випадку можна думати про поліуричну стадію хронічної ниркової недостатності. Для підтвердження необхідно провести ниркові проби. Показники: кліренс за ендогенним креатиніном менше 20 мл/хв., креатинін крові більше 0,177 ммоль/л, сечовина крові крові більше 10 ммоль/л свідчитимуть про хронічну ниркову недостатність.
Дівчинка 16 років поступає в лікарню у важкому стані. Свідомість потьмарена, виділяє дуже малу кількість сечі, відчуває спрагу, різку м’язову слабкість. З анамнезу: напередодні навмисне прийняла велику кількість ліків. Про яку патологію можна думати і яке необхідно провести дослідження для підтвердження?
У дитини, можливо, отруєння медикаментами, яке викликає гостру ниркову недостатність. Необхідно провести ниркові проби. Наростаюча олігурія, азотемія та гіперкаліємія підтвердять діагноз.
Дитина 7 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на біль при сечовипусканні, часті позиви до сечовипускання, нетримання сечі здебільшого вдень. Виявлено болючість при пальпації сечового міхура та позитивний надлобковий поштовх.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Бойчук Катя, 3 роки
Колір світло-жовтий
Реакція лужнаПитома вага 1015
Прозорість каламутна
Білок 0,15 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
перехідний 4-5 в п/з
Лейкоцити 12-14 в п/з
Еритроцити 6-8 в п/з
Солі фосфати +++
Слиз невелика кількість
АНАЛІЗ СЕЧІ на БАКТЕРІУРІЮ
Прокопчук Олена, 5 роківВиявлена флора: E/Coli 150.000
Чутливість до:
оксацилін сл.чутлива
ампіокс сл.чутлива
цефазолін чутлива
цефатаксим значно чутлива
Про яке захворювання можна думати? Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Враховуючи скарги, дані об’єктивного обстеження,незначну протеїнурію, лейкоцитурію, мікрогематурію, фосфатурію та наявність перехідного епітелію, бактеріурію можна запідозрити гострий цистит і провести подальше обстеження: один з кількісних методів визначення сечового осаду, аналіз на «активні» лейкоцити, тристаканну пробу, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові.
Дитина 4 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на періодичну зміну кольору сечі від червоного до червоно-бурого, інколи на незначні вранішні набряки під очима. На даний момент дані об’єктивного та додаткового обстеження в межах вікової норми. Про яку патологію можна думати і яке необхідно провести дослідження для підтвердження?
У дитини, можливо, г. гломерулонефрит, який перебігає латентно. Необхідно провести преднізолоновий тест. При збільшенні еритроцитів вдвічі у порівнянні з контрольною порцією сечі протягом 9 годин можна думати про латентний перебіг гломерулонефриту.
Дитина 7 років поступає в лікарню у важкому стані. Свідомість потьмарена, виділяє дуже малу кількість сечі, відчуває спрагу, різку м’язову слабкість. З анамнезу: напередодні вживала смажені гриби, які зібрав батько. Про яку патологію можна думати і яке необхідно провести дослідження для підтвердження?
У дитини, можливо, отруєння грибами, яке викликає гостру ниркову недостатність. Необхідно провести ниркові проби. Наростаюча олігурія, азотемія та гіперкаліємія підтвердять діагноз.
Дитина 8 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на набряки, які виникають вранці під очима, субфебрильну температуру тіла, нездужання.
За два тижні до того перенесла ангіну.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Колір жовтий
Реакція кисла
Питома вага 1024
Прозорість каламутна
Білок 0,58 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
Лейкоцити 6-8 в п/з
Еритроцити 8-10 в п/з
Циліндри: гіалінові 4-5 в п/з
Солі немає
Слиз невелика кількість
АНАЛІЗ СЕЧІ за НЕЧИПОРЕНКОМ
Лейкоцити 3200 в 1 мл
Еритроцити 1200 в 1 мл
Циліндри гіалінові 500 в 1 мл
Про яке захворювання можна думати? Які додаткові обстеження необхідно провести?
Враховуючи скарги, анамнез, дані об’єктивного обстеження, значну протеїнурію, незначну лейкоцитурію, гематурію, циліндурію (гіалінові), можна запідозрити гломерулонефрит і провести подальше обстеження: тристаканну пробу, лейкоурограму, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові, ниркові проби.
Дитина 10 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на біль в поперековій ділянці зліва, підвищену температуру тіла. За тиждень дитина перенесла інфекцію верхніх дихальних шляхів. При огляді можна побачити темні кола під очима. Пальпаторно можна визначити нижній полюс нирки, болючість при пальпації нирки, позитивний симптом Пастернацького зліва.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Колір солом’яно-жовтий
Реакція лужнаПитома вага 1010
Прозорість неповна
Білок 0,09 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
Циліндри: лейкоцитарні 1-2 в п/з
Лейкоцити 25-30 в п/з
Еритроцити 2-3 в п/з
Солі немає
Слиз немає
АНАЛІЗ СЕЧІ за АМБУРЖЕ
Лейкоцити 8200 за 1 хв
Еритроцити 800 за 1 хв
Циліндри гіалінові 200 за 1 хв
ЛЕЙКОУРОГРАМА: нейтрофільний тип.
Про яке захворювання можна думати тепер? Які ще додаткові обстеження необхідно провести?
Враховуючи скарги, анамнез, дані об’єктивного обстеження, незначну протеїнурію, лейкоцитурію, наявність лейкоцитарних циліндрів можна запідозрити гострий пієлонефрит та провести подальше обстеження: аналіз на «активні» лейкоцити, аналіз сечі на бактеріурію, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові, УЗД нирок, загальний аналіз крові, ниркові проби.
Дитина 14 років тривалий час хворіє на хронічний пієлонефрит з порушенням функцій нирок. За останній час відмітила збільшення кількості сечі. Як можна розцінити стан дитини, які лабораторні дослідження необхідно провести і що можна виявити?
В даному випадку можна думати про поліуричну стадію хронічної ниркової недостатності. Для підтвердження необхідно провести ниркові проби. Показники: кліренс за ендогенним креатиніном менше 20 мл/хв., креатинін крові більше 0,177 ммоль/л, сечовина крові крові більше 10 ммоль/л свідчитимуть про хронічну ниркову недостатність.
Дитина 7 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на періодичні підвищення температури тіла. біль в ділянці попереку та каламутність сечі. На даний момент дані об’єктивного та додаткового обстеження в межах вікової норми. Про яку патологію можна думати і яке необхідно провести дослідження для підтвердження?
У дитини, можливо, пієлонефрит, який перебігає латентно. Необхідно провести преднізолоновий тест. При збільшенні лейкоцитів вдвічі у порівнянні з контрольною порцією сечі протягом 3 годин можна думати про латентний перебіг пієлонефриту.
Дитина 9 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на біль при сечовипусканні, часті позиви до сечовипускання. Виявлено позитивний надлобковий поштовх.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Колір рожевий
Реакція лужнаПитома вага 1019
Прозорість каламутна
Білок 0,06 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
перехідний 3-4 в п/з
Лейкоцити 15-16 в п/з
Еритроцити 16-20 в п/з
Солі фосфати +++
Слиз невелика кількість
АНАЛІЗ СЕЧІ на БАКТЕРІУРІЮ
Прокопчук Олена, 5 роківВиявлена флора: E/Coli 100.000
Чутливість до:
оксацилін сл.чутлива
ампіокс сл.чутлива
цефазолін чутлива
цефатаксим значно чутлива
Про яке захворювання можна думати? Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Враховуючи скарги, дані об’єктивного обстеження, незначну протеїнурію, лейкоцитурію, мікрогематурію, фосфатурію та наявність перехідного епітелію, бактеріурію можна запідозрити гострий цистит і провести подальше обстеження: один з кількісних методів визначення сечового осаду, аналіз на «активні» лейкоцити, тристаканну пробу, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові.
Вказати відповідність локалізації верхівкового поштовху по горизонтальній лінії в залежності від віку:
1. до 2 років А. на 1см назовні від лівої середньоключичної лінії
2. 2-7 років В. на 0,5см всередину від лівої середньоключичної лінії
3. 7-12 років С. на 2см назовні від лівої середньоключичної лінії
4. старше 12 років D. по лівій середньоключичній лінії
Відповідь: 1 – С, 2 – А, 3 – D, 4 – В.
Вказати відповідність локалізації лівої межі серця в залежності від віку:
1. до 2 років А. на 1см назовні від лівої середньоключичної лінії
2. 2-7 років В. на 0,5см всередину від лівої середньоключичної лінії
3. 7-12 років С. на 2см назовні від лівої середньоключичної лінії
4. старше 12 років D. по лівій середньоключичній лінії
Відповідь: 1 – С, 2 –А, 3 – D, 4 – В.
Вказати відповідність локалізації верхньої межі серця в залежності від віку:
1. до 2 років А. друге міжребір’я
2. 2-7 років В. третє ребро
3. 7-12 років С. третє ребро або третє міжребір’я
4. старше 12 років D. друге ребро
Відповідь: 1– D, 2 – А, 3 – В, 4 – С.
Вказати відповідність локалізації правої межі серця в залежності від віку:
1. до 2 років А. посередині між правою парастернальною і правою стернальною лініями
2. 2-7 років В. всередину від правої парастернальної лінії
3. 7-12 років С. посередині між правою парастеранльною і правою стернальною лініями ближче до стернальної лінії або по правій стернальній лінії
4. старше 12 років D. по правій парастернальній лінії
Відповідь: 1 – D, 2 – В, 3 – А, 4 – С.
Вказати відповідність поперечного розміру серця до віку:
1. у дітей до 2 років А. 9-14см
Відповідь: 1– В, 2– С, 3– А.
2. у дітей 2-7 років В. 6-9см 3. у дітей старше 7 років С. 8-12см
Вказати відповідність поперечного розміру серця до віку:
1. у дітей до 2 років А. 6-9см Відповідь: 1– А, 2 – С, 3 – В.
2. у дітей 2-7 років В. 9-14см 3. у дітей старше 7 років С. 8-12см
Вказати послідовність дій при перкусії правої відносної межі серця:
розташувати палець-плесиметр паралельно правій межі серця
перкуторно зверху вниз по середньоключичній лінії встановити нижню межу правої легені
піднятись через одне міжребір’я вище встановленої межі правої легені
розташувати палець-плесиметр справа від грудини в ІІ-ІІІ міжребір’ї паралельно ребрам
провести перкусію ззовні всередину в напрямку від ясного легеневого звуку до притуплення
права відносна межа серця визначається по тому боці пальця-плесиметра, який звернений до ясного легеневого звуку Відповідь: г – б – в – а – д – е
Вказати послідовність дій при перкусії верхньої відносної межі серця у дітей раннього віку:
встановити палець-плесиметр в І міжребір’ї по середньоключичній лінії зліва від грудини паралельно ребрам
встановити палець-плесиметр в І міжребір’ї по парастернальній лінії зліва від грудини паралельно ребрам
провести перкусію зверху вниз до появи притупленого звуку
верхня відносна межа серця визначається по тому боці пальця-плесиметра, який звернений до ясного легеневого звуку Відповідь: а – в – г
Вказати послідовність дій при перкусії верхньої відносної межі серця у дітей старшого віку:
встановити палець-плесиметр в І міжребір’ї по середньоключичній лінії зліва від грудини паралельно ребрам
встановити палець-плесиметр в І міжребір’ї по парастернальній лінії зліва паралельно ребрам
провести перкусію зверху вниз до появи притупленого звуку
верхня відносна межа серця визначається по тому боці пальця-плесиметра, який звернений до ясного легеневого звуку Відповідь: б – в – г
Вказати послідовність дій при перкусії лівої відносної межі серця у дітей:
встановити палець-плесиметр (в IV або V міжребір’ї в залежності від віку) паралельно лівій відносній межі серця
провести перкусію в напрямку від ясного легеневого звуку до притуплення
пальпаторно визначити локалізацію верхівкового поштовху (IV або V міжребір’я в залежності від віку)
ліва відносна межа серця визначається по тому боці пальця-плесиметра, який звернений до ясного легеневого звуку
визначити міжребір’я, в якому локалізується верхівковий поштовх Від-дь: д – в – а – б – г
Вказати послідовність аускультації серця:
місце прикріплення мечоподібного відростка до грудини
ділянка верхівки серця
другий міжреберний проміжок праворуч від грудини
другий міжреберний проміжок ліворуч від грудини
місце прикріплення ІІІ-ІY ребер до грудини зліва Відповідь: б – в – г – а – д
Вказати послідовність аускультації серця:
місце прикріплення ІІІ-ІY ребер до грудини зліва
другий міжреберний проміжок ліворуч від грудини
місце прикріплення мечоподібного відростка до грудини
ділянка верхівки серця
другий міжреберний проміжок праворуч від грудини Відповідь: г – д – б – в – а
У дитини 8 років знижений тонус, бліда шкіра, поганий апетит. Вона скаржиться на ниючий біль у животі, що посилюється після прийому їжі, відрижку кислим. Випорожнення нестійкі. Поставте попередній діагноз?
Хронічний гастрит із підвищеною кислотністю
Хлопчик віком 10 років хворіє другий рік. Скаржиться на тупий, ниючий біль в правому підребірї, біля пупка, загальну слабкість. Після вживання жирної їжі стан погіршується. Температура тіла 36,4 градуси. Поставте діагноз.
Дискінезія жовчних шляхів
Періодичність, сезонність, локалізація болю у верхній частині епігастральної ділянки, тісний його зв’язок з прийманням їжі (через 15 – 60 хв після їжі), зменшення після блювання та застосування тепла. За умови якого захворювання біль має таку характеристику?

Виразкової хвороби шлунку
3.1. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Оса Марія, 2 роки 2 місяці
Нв –120 г/л
Ер. – 3,92 Т/л
Лей. – 5,3 Г/л
КП – 0,91
нейтрофіли п/я 1%, с/я 25%
е – 1% л – 63% м – 10%
ШОЕ – 15 мм/год.
3.2. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Нечаєва Ліна, 8 років
Нв – 124 г/л
Ер. – 4,2 Т/л
Лей. –7,9 Г/л
КП – 0,93
нейтрофіли п/я 2%, с/я 45%
л 47%, м 5%, е 1%
ШОЕ – 3 мм/год.
3.3. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Бондар Діана, 3 роки
Нв – 95 г/л
Ер. – 3,0 Т/л
Лей. – 8,2 Г/л
КП – 0,87
нейтрофіли п/я 3%, с/я 24%
б 0,5%, е 3%, ю 0,5%, л 63%, м 6%
ШОЕ – 9 мм/год.
3.4. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Іщук Богдан, 7 роківНв – 115 г/л
Ер. – 4,18 Т/л
Лей. – 11,1Г/л
КП – 0,86
нейтрофіли п/я 3%, с/я 21%
е 1%, л 14%, м 1%,
атипові мононуклеари – 59%,
плазм. кл. – 1
ШОЕ – 27 мм/год.
3.5. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Бондарук М., 12 років
Нв – 95 г/л
Ер. – 3,3 Т/л
Лей. – 2 Г/л
КП – 0,85
нейтрофіли п/я 3%, с/я 35%
е 1%, л 51%, м 10%
ШОЕ – 8 мм/год
3.6. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Сидорук М., 5 років
Нв – 111 г/л
Ер. – 3,6 т/л
Лей. – 4,2 г/л
КП – 0,85
нейтрофіли п/я 4%, с/я 41%
е 2%, л 45%, м 8%
ШОЕ – 12 мм/год
3.7. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Левчук Олег, 3 роки
Нв – 115 г/л
Ер. – 3,8 Т/л
Лей. – 25 Г/л
КП – 0,95
нейтрофіли п/я 16%, с/я 41%
е 4%, м 1%, ю 6%, л 20%, м 12%
ШОЕ – 28 мм/год.
3.8. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Єрмошкін Влад, 5 роківНв –119 г/л
Ер. – 3,9 Т/л
Лей. – 19,3 Г/л
КП – 0,9
нейтрофіли п/я 9%, с/я 72%
м 1%, л 11%, м 7%,
Токсична зернистість в 60% с/я.
ШОЕ – 58 мм/год
3.9. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Снігур Діана, 8 років
Нв – 105 г/л
Ер. – 3,2 Т/л
Лей. – 6,2 Г/л
КП – 0,78
нейтрофіли п/я 4%, с/я 51%
е 1%, л 44%, м 5%
ШОЕ – 16 мм/год.
3.10. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Нікітчук Олена, 13 років
Нв – 132 г/л
Ер. – 4,5 Т/л
Лей. – 25 Г/л
КП – 1
нейтрофіли п/я 2%, с/я 75%
б 0,5%, е 2%, л 15%, м 5%
ШОЕ – 28 мм/год.
3.11. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Бон М., 11 років
Нв – 65 г/л
Ер. – 2,3 Т/л
Лей. – 50 Г/л
КП – 0,65
нейтрофіли п/я 1%, с/я 30%
е 5%, мієлоцити 45%, ю 5%, л 9%, м 6%
ШОЕ – 2 мм/год
3.12. ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Нікітчук Олег, 5 років
Нв – 85 г/л
Ер. – 2,7 Т/л
Лей. – 12 Г/л
КП – 0,7
нейтрофіли п/я 3%, с/я 29%
е 27%, л 31%, м 10%
ШОЕ –14 мм/год.
Дитина 5 років хворіє протягом тижня: відмічався поверхневий кашель спочатку сухий, далі вологий), нежить, підвищення температури тіла 37,2–37,8˚ С. За останній день стан дитини погіршився: стала млявою, знизився апетит, температура тіла піднялась до 38,6˚С. При об’єктивному обстеженні виявлено: змішана задишка, ціаноз носо-губного трикутника, ослаблення голосового тремтіння та притуплення перкуторного звуку справа в місці проекції нижньої долі, аускультативно – в місці притуплення на фоні ослабленого дихання вислуховується крепітація.
Про яку патологію можна думати?
Які дослідження необхідно провести для підтвердження діагнозу?
Які дані цих досліджень підтвердять діагноз?
Гостра правобічна нижньодольова пневмонія.
Необхідно провести загальний аналіз крові (можливий нейтрофільний лейкоцитоз, зсув формули вліво, прискорення ШОЕ), рентгенографію органів грудної клітки (зниження пневматизації легеневої тканини в проекції нижньої долі справа).
Дитина 8 років, перебуває в пульмонологічному відділенні зі скаргами на кашель, підвищення температури тіла, значне порушення самопочуття. При об’єктивному обстеженні: змішана задишка, ціаноз носо-губного трикутника, ослаблення голосового тремтіння та тупий перкуторний звук в місці проекції нижньої правої долі, аускультативно – в місці проекції нижньої правої долі на фоні бронхіального дихання вислуховуються вологі звучні дрібнопухирчасті хрипи, які носять локальний характер.
Про яку патологію можна думати?
Які дослідження необхідно провести для підтвердження діагнозу?
Які дані цих досліджень підтвердять діагноз?
Гостра правобічна нижньодольова пневмонія.
Необхідно провести загальний аналіз крові (можливий нейтрофільний лейкоцитоз, зсув формули вліво, прискорення ШОЕ), рентгенографію органів грудної клітки (зниження пневматизації легеневої тканини в проекції нижньої долі справа).
Дитина 10 років перебуває в пульмонологічному відділенні зі скаргами на вологий глибокий кашель, підвищення температури тіла. Стан дитини важкий. При огляді: грудна клітка асиметрична: права її половина збільшена в об’ємі, відстає в акті дихання; пальпаторно справа відмічається випинання міжреберних проміжків та відсутнє голосове тремтіння у нижніх відділах грудної клітки. Справа нижче кута лопатки: тупий перкуторний звук, аускультативно – дихання не вислуховується.
Про яку патологію можна думати?
Які дослідження необхідно провести для підтвердження діагнозу?
Які дані цих досліджень підтвердять діагноз?
Правобічний ексудативний плеврит.
Необхідно провести загальний аналіз крові (можливий нейтрофільний лейкоцитоз, зсув формули вліво, прискорення ШОЕ), рентгенографію органів грудної клітки (суцільне затемнення справа нижче кута лопатки, що відповідає рівню ексудату), плевральну пункцію, УЗД легенів.
Дитина 7 років хворіє протягом 4 діб: мати скаржиться на вологий глибокий кашель протягом дня з виділенням слизового мокротиння, слизові виділення з носа, підвищення температури тіла. При об’єктивному обстеженні: задишка та ціаноз носо-губного трикутника відсутні; перкуторно – ясний легеневий звук; аускультативно – по всій поверхні легенів на фоні жорсткого дихання вислуховуються дзизкучі та велико- і середньопухирчасті хрипи, які носять дифузний характер і змінюються при кашлі. Проведено рентгенографію грудної клітки.
Про яку патологію можна думати?
Які зміни будуть на рентгенограмі?
Гострий простий бронхіт.
Рентгенографія ОГК: розширення та тяжистість кореня легенів, посилення бронхо-легеневого малюнка.
Дитина 2 років хворіє протягом 3 днів: мати скаржиться на частий малопродуктивний кашель, здебільшого ввечері і вночі, підвищення температури тіла. При огляді лікар відмічає експіраторну задишку та періоральний ціаноз. Перкуторно – тимпанічний звук над усією поверхнею легенів, аускультативно – на фоні жорсткого дихання з подовженим видихом вислуховуються дзизкучі та свистячі хрипи, які носять дифузний характер.
Про яку патологію можна думати?
Які зміни будуть на рентгенограмі?
Гострий обструктивний бронхіт.
Рентгенографія органів грудної клітки: підвищення пневматизації легеневої тканини, посилення бронхо-легеневого малюнка особливо в дистальних відділах бронхів.
Дитина 6 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на набряки, які виникають вранці під очима, субфебрильну температуру тіла, зміну кольору сечі на червоно-бурий.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Колір «м’ясних помий»
Реакція кисла
Питома вага 1026
Прозорість каламутна
Білок 0,62 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
Лейкоцити 8-10 в п/з
Еритроцити 50-60 в п/з
Циліндри: гіалінові 4-5 в п/з
Солі немає
Слиз невелика кількість
АНАЛІЗ СЕЧІ за НЕЧИПОРЕНКОМ
Лейкоцити 4100 в 1 мл
Еритроцити 5200 в 1 мл
Циліндри гіалінові 500 в 1 мл
Про яке захворювання можна думати (обґрунтувати)?
Які додаткові обстеження необхідно ще провести?
Враховуючи значну протеїнурію, незначну лейкоцитурію, макрогематурію, циліндурію (гіалінові), можна запідозрити гломерулонефрит і провести подальше обстеження: тристаканну пробу, лейкоурограму, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові, ниркові проби.
Дитина 10 місяців поступила в дитяче відділення зі скаргами на високу температуру тіла, блювання, занепокоєння. За тиждень дитина перенесла кишкову інфекцію.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Колір солом’яно-жовтий
Реакція лужнаПитома вага 1010
Прозорість неповна
Білок 0,13 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
Циліндри: лейкоцитарні 1-2 в п/з
Лейкоцити 18-20 в п/з
Еритроцити 1-2 в п/з
Солі немає
Слиз немає
АНАЛІЗ СЕЧІ за АМБУРЖЕ
Лейкоцити 7000 за 1 хв
Еритроцити 800 за 1 хв
Циліндри гіалінові 180 за 1 хв
ЛЕЙКОУРОГРАМА: нейтрофільний тип.
Про яке захворювання можна думати (обґрунтувати)?
Які додаткові обстеження необхідно ще провести?
Враховуючи незначну протеїнурію, лейкоцитурію, наявність лейкоцитарних циліндрів та вік дитини, можна запідозрити гострий пієлонефрит та провести подальше обстеження: аналіз на «активні» лейкоцити, аналіз сечі на бактеріурію, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові, УЗД нирок, загальний аналіз крові, ниркові проби.
Дитина 7 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на біль при сечовипусканні, часті позиви до сечовипускання, нетримання сечі здебільшого вдень. Виявлено болючість при пальпації сечового міхура та позитивний надлобковий поштовх.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Колір світло-жовтий
Реакція лужнаПитома вага 1015
Прозорість каламутна
Білок 0,15 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
перехідний 4-5 в п/з
Лейкоцити 12-14 в п/з
Еритроцити 6-8 в п/з
Солі фосфати +++
Слиз невелика кількість
АНАЛІЗ СЕЧІ на БАКТЕРІУРІЮ
Виявлена флора: E/Coli 150.000
Чутливість до:
оксацилін сл.чутлива
ампіокс сл.чутлива
цефазолін чутлива
цефатаксим значно чутлива
Про яке захворювання можна думати (обґрунтувати)?
Які ще лабораторні обстеження необхідно провести?
Враховуючи скарги, дані об’єктивного обстеження,незначну протеїнурію, лейкоцитурію, мікрогематурію, фосфатурію та наявність перехідного епітелію, бактеріурію можна запідозрити гострий цистит і провести подальше обстеження: один з кількісних методів визначення сечового осаду, аналіз на «активні» лейкоцити, тристаканну пробу, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові.
Дитина 7 років поступає в лікарню у важкому стані. Свідомість потьмарена, виділяє дуже малу кількість сечі, відчуває спрагу, різку м’язову слабкість. З анамнезу: напередодні вживала смажені гриби, які зібрав батько.
Про яку патологію можна думати ?
Яке дослідження необхідно провести для підтвердження діагнозу?
Які зміни лабораторних даних підтвердять діагноз?
У дитини, можливо, отруєння грибами, яке викликає гостру ниркову недостатність. Необхідно провести ниркові проби.
Наростаюча олігурія, азотемія та гіперкаліємія підтвердять діагноз.
Дитина 10 років поступила в дитяче відділення зі скаргами на біль в поперековій ділянці зліва, підвищену температуру тіла. За тиждень дитина перенесла інфекцію верхніх дихальних шляхів. При огляді можна побачити темні кола під очима. Пальпаторно можна визначити нижній полюс нирки, болючість при пальпації нирки, позитивний симптом Пастернацького зліва.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ
Колір солом’яно-жовтий
Реакція лужнаПитома вага 1010
Прозорість неповна
Білок 0,09 г/л
Мікроскопія осаду
Епітелій: плоский 1-2 в п/з
Циліндри: лейкоцитарні 1-2 в п/з
Лейкоцити 25-30 в п/з
Еритроцити 2-3 в п/з
Солі немає
Слиз немає
АНАЛІЗ СЕЧІ за АМБУРЖЕ
Лейкоцити 8200 за 1 хв
Еритроцити 800 за 1 хв
Циліндри гіалінові 200 за 1 хв
ЛЕЙКОУРОГРАМА: нейтрофільний тип.
Про яке захворювання можна думати тепер (обґрунтувати)?
Які ще додаткові обстеження необхідно провести?
Враховуючи скарги, анамнез, дані об’єктивного обстеження, незначну протеїнурію, лейкоцитурію, наявність лейкоцитарних циліндрів можна запідозрити гострий пієлонефрит та провести подальше обстеження: аналіз на «активні» лейкоцити, аналіз сечі на бактеріурію, визначення білка в добовій сечі, загальний аналіз крові, УЗД нирок, загальний аналіз крові, ниркові проби.
Хворий К. 9 років скаржиться на наявність висипки на ногах, підвищення температури тіла до 37,30С. Висипку побачив сьогодні вранці. Впродовж останнього тижня хворів на гостру респіраторну інфекцію. Об’єктивно: на гомілках, менше на стегнах, симетрично розташована петехіальна, плямисто-папульозна висипка, що не зникає під час натискування. З боку внутрішніх органів змін не виявлено. При проведенні проби щипка над ключицею виникли поодинокі петехії. Загальний аналіз крові: еритроцити – 3,9*1012/л, гемоглобін – 125 г/л, кольоровий показник – 1,0, тромбоцити – 240*109/л, лейкоцити – 9,0*109/л, ШОЕ – 30 мм/год, час кровотечі за Дюке – 3 хв, індекс ретракції кров’яного згустка – 0,4, час згортання крові за Бюркером – початок 2,8 хв., кінець – 3,8 хв.
Про яке захворювання можна думати (обґрунтувати)?
Який клінічний варіант захворювання має місце?
Геморагічна висипка, типової локалізації, симетрична; позитивний симптом щипка; негативні результати інших класичних тестів для діагностики геморагічних синдромів підтверджує діагноз: Геморагічний васкуліт. Шкірна форма.
Хлопчик 8 років скаржиться на раптову появу сильного болю у правому колінному суглобі, його припухлість. Захворювання виявлене на першому році життя. При травмах з’являлися гематоми, час від часу мали місце аналогічні зміни з боку суглобів. Об’єктивно: правий колінний суглоб збільшений в об’ємі, гарячий, рухи у ньому неможливі. Лівий колінний суглоб дещо деформований. З боку внутрішніх органів патології не виявлено. Час кровотечі за Дюке – 3 хв, індекс ретракції кров’яного згустка – 0,4, час згортання крові за Бюркером – початок 10 хв., кінець – 25 хв.
Який симптом виявлено з боку колінного суглобу?
Про яке захворювання можна думати (обґрунтувати)?
Що ще необхідно цілеспрямовано з’ясувати в анамнезі?
Крововилив у суглоб – гемартроз.
Враховуючи дані анамнезу про гематоми, гемартроз, погане згортання крові за Бюркером, можна запідозрити гемофілію.
Необхідно з’ясувати сімейний анамнез на предмет обтяженої спадковості.
Хвора 17 років скаржиться на носові кровотечі, кровоточивість ясен, наявність синців, тривалі менструації. Хворіє впродовж трьох місяців. Об’єктивно: на передній поверхні стегон, плечей та тулуба декілька екхімозів. Лімфовузли не збільшені. З боку серцево-судинної системи та органів дихання патології не виявлено. Печінка, селезінка не пальпуються. Загальний аналіз крові: еритроцити – 3,8*1012/л, гемоглобін – 125 г/л, кольоровий показник – 1,0, лейкоцити – 7,0*109/л, еозинофіли – 2%, паличкоядерні нейтрофіли – 3%, сегментоядерні нейтрофіли – 64%, лімфоцити – 27%, моноцити – 4%, тромбоцити – 40*109/л, ШОЕ – 13 мм/год, час згортання крові за Бюркером – початок 2,5 хв., кінець 5 хв.
Про яке захворювання можна думати (обґрунтувати)?
Які ще клініко-лабораторні тести слід провести та які зміни можуть підтвердять діагноз?
Враховуючи типовий для патології тромбоцитарної ланки геморагічний синдром: екхімози, носові кровотечі, кровоточивість ясен, тривалі менстуації, виражену тромбоцитопенію, час згортання крові за Бюркером в межах норми, можна запідозрити ідіопатичну тромбоцитопенічну пурпуру.
Необхідно перевірити агрегаційно-адгезивний тест (можливий результат менше 50%), час ретракції кров’яного згустка (можливе подовження), проби на резистентність судинної стінки (м.б. позитивними), тривалість кровотечі за Дюке (можливе подовження).
Оцінити АНАЛІЗ СЕЧІ за ЗИМНИЦЬКИМ
Петренко Настя, 5 років900 200 мл 1014
1200 110 мл 1016
1500 150 мл 1012
1800 190 мл 1020
2100 110 мл 1015
2400
300
600 180 мл 1013
Вжито за добу 1200 мл рідини
Добовий діурез 940 мл (≈75% від випитої рідини); співвідношення між денним і нічним діурезом:650:290 (≈2:1); питома вага відповідає віковим нормативам; коливання питомої ваги протягом доби 10201012=8 одиниць. Всі показники проби знаходяться в межах норми.
Оцінити АНАЛІЗ СЕЧІ за ЗИМНИЦЬКИМ
Сидоренко Петро, 12 років900 500 мл 1006
1200 380 мл 1010
1500 450 мл 1011
1800 390 мл 1011
2100 380 мл 1007
2400 270 мл 1009
300 280 мл 1007
600 290 мл 1008
Вжито за добу 1500 мл рідини
Добовий діурез 2940 мл (≈ вдвічі більше від кількості випитої рідини поліурія); співвідношення між денним і нічним діурезом:1720:1220 (≈1:1 ніктурія); гіпостенурія;
коливання питомої ваги протягом доби 10111006=5 одиниць ізостенурія.
Оцінити НИРКОВІ ПРОБИ
Дитині 9 роківзалишковий азот – 15,6 ммоль/л
сечовина – 5,8 ммоль/л
сечова кислота – 0,1 ммоль/л
креатинін – 0,08 ммоль/л
Оцінити НИРКОВІ ПРОБИ
Дитині 12 роківзалишк. азот – 35,8 ммоль/л
сечовина – 18,3 ммоль/л
сечова кислота – 0,94 ммоль/л
креатинін – 0,21 ммоль/л
Азотемія.
Оцінити НИРКОВІ ПРОБИ
Дитині 8 роківкліренс за ендогенним креатиніном – 85 мл/хв.
реабсорбція води – 98,5 %
Оцінити НИРКОВІ ПРОБИ
Дитині 6 роківкліренс за ендогенним креатиніном – 46 мл/хв.
реабсорбція води – 87 %
Оцінити електролітний склад крові.
Дитині 14 роківкалій 6,3 ммоль/л
натрій 140 ммоль/л
кальцій 2,42 ммоль/л
гіперкаліємія.
Оцінити ЕЛЕКТРОЛІТНИЙ
склад крові.
Дитині 14 роківкалій 4,7 ммоль/л
натрій 140 ммоль/л
кальцій 1,74 ммоль/л
Оцінити ЕЛЕКТРОЛІТНИЙ
склад крові.
Дитині 14 роківкалій 4,8 ммоль/л
натрій 189 ммоль/л
кальцій 2,35 ммоль/л
Оцінити БІЛКОВИЙ СПЕКТР КРОВІ
Дитині 11 роківзагальний білок – 72 г/л
альбуміни – 54%
глобуліни – 45%
а/г коефіцієнт – 1,2
α1 –глобуліни – 3%
α2-глобуліни – 6%
β-глобуліни – 12%
γ-глобуліни – 24%
Оцінити БІЛКОВИЙ СПЕКТР КРОВІ Дитині 13 років
загальний білок 53 г/л
альбуміни 44%
глобуліни 55%
а/г коефіцієнт 0,8
α1 –глобуліни 7%
α2-глобуліни 6%
β-глобуліни 12%
γ-глобуліни 30%
Гіпопротеїнемія, диспротеїнемія за рахунок гіпоальбумінемії та гіперα1 –глобулінемії і γ-глобулінемії.
Оцінити показники ГЕМОСТАЗУ
Кіл-ть тромбоцитів – 250 Г/л
Ретенція тромбоцитів – 30%
Ретракція кров’яного згустка – 16 год.
Тривалість кровотечі за Дюке – 5 хв.
Оцінити показники ГЕМОСТАЗУ
Ретенція тромбоцитів – 50%
Кіл-ть тромбоцитів – 80 Г/л
Індекс ретракції кров’яного згустка – 0,1.
Тривалість кровотечі за Дюке – 6 хв.
Оцінити показники ГЕМОСТАЗУ
Протромбіновий індекс – 50%
Тривалість кровотечі за Дюке – 4 хв.
Час згортання крові за Бюркером:
початок – 3,5 хв.кінець – 7 хв.
Оцінити показники ГЕМОСТАЗУ
Тромбіновий час – 19 сек.
Час рекальцифікації плазми – 70 сек.
Час згортання крові за Лі-Уайтом – 12 хв.
Фібриноген – 3,5 г/л
Оцінити АНАЛІЗ КАЛУ НА ДИСБАКТЕРІОЗ
Левченко Аня, 6 місяців
Загальне число кишкової палички 105
Кишкова паличка лактозонегативна 106
Біфідобактерії 105
Патогенна флора – не виявлено
Оцінити АНАЛІЗ КРОВІ НА ПЕЧІНКОВІ ПРОБИ
Загальний білірубін – 18 мкмоль/л
прямий – 3 мкмоль/л
непрямий –15 мкмоль/л
Сулемова проба – 1,4 мл
Тимолова проба – 8 од.
АЛТ – 0,2 мкмоль/л
АСТ – 0,65 мкмоль/л
Оцінити АНАЛІЗ СЕЧІ НА АМІЛАЗУ за Вольгемутом 128 од.
Оцінити КОПРОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ КАЛУ
Хворий 5 роківМакроскопічно
Форма – неоформлений
Консистенція – рідкий
Колір – зелений
Запах – смердючий
Слиз – у великій кількості
Гній – у невеликій кількості
Кров – немає
Мікроскопічно
Сполучна тканина + +
М’язеві волокна ++
Нейтральний жир +++
Жирні кислоти +
Мила +
Непереварена клітковина +++
Переварена клітковина +++
Крохмаль ++++
Слиз – у великій кількості
Лейкоцити 20-30 у п/з
Еритроцити –
Епітелій 10-12 в п/з
Найпростіші –
Яйця гельмінтів –

Приложенные файлы

  • docx 18120540
    Размер файла: 95 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий