No izejvielas lidz produktam .ANNA SOTNIKA.9.B…


No izejvielas lidz produktam.
DOLOMĪTS Dolomīts ir ļoti izplatīts nogulumiežu minerāls, kas pieder pie karbonātiem. No minerāla dolomīta sastāv tāda paša nosaukuma monominerāls iezis. Ķīmiski dolomīts sastāv no kalcija karbonāta un magnija karbonāta, tā formula ir (CaMg(CO3)2 un to var uzskatīt par dubultā sastāva minerālu, kas sastāv no kalcīta (CaCO3) un magnezīta MgCO3 . Mālainu dolomītu sauc par dolomītmerģeli.
Dolomīta nosaukums cēlies no franču ģeologa Deoda de Dolomjē
(Déodat de Dolomieu, 1750—1801) uzvārda.Dolomīti ir ieži, kas sastāv no ogļskābā kalcija un ogļskābā magnija.

Pēc ārējā izskata ->ne vienmēr var droši izšķirt dolomītus no kaļķakmeņiem. Vienkāršs atšķiršanas vieds ir sālsskābe. Uzpilinot kaļķakmenim sālsskābi, redzamas putas, akmens vārās, izdalās ogļskābā gāze.Dolomītu, kas satur 54% (CaCO3) un 46%(MgCO3) , sauc par normaldolomītu. Dabā tas sastopams samērā reti.Atkarībā no māla piemaisījuma daudzumu izšķir• dolomītu ar 0 – 5% māla un• dolomītmerģeli ar 10 – 25% mala.
VeidošanāsDolomīts veidojas sedimentācijas procesos izžūstošos ezeros vai lagūnās, kā arī hidrotermālos procesos; mēdz uzkrāties biezos slāņos. Dolomīta ieži daudz retāk mēdz saturēt organismu atliekas vai fosilijas, salīdzinot ar kaļķakmeņiem. 
ĪpašībasDolomīta iezi pēc izskata praktiski nav iespējams atšķirt no kaļķakmens. Dolomīts luminiscē spilgtā oranžsarkanā krāsā, apstarojot to ar katodstariem. Pulvera veidā raksturīga reakcija ar 10% sālsskābes šķīdumu.Paldies par uzmanibu ! )

Приложенные файлы

  • docx 17993247
    Размер файла: 19 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий