planuyemo-zalyubki-.svijski-tvarini.
Творча група вихователів ДНЗ №4 м. Бердичева
ТЕМА. СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ
Орієнтовні назви тематичного циклу:
"Наші менші друзі".
"У нашому дворі".
"Свійські тварини".
"Жили у бабусі".
"Котик Мурчик збирає друзів".
ФОРМУВАННЯ ПЕРЕДУМОВ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Орієнтовна тематика занять
1. Розгляд та бесіди за змістом ілюстрацій: "Кішка з кошенятами", "Собака з цуценятами", "Коза з козенятами", "Корова з телям", "Кінь з лошам", "Свиня з поросятами".
2. Спостереження за: кішкою, собакою, козою, коровою, конем, курчатами, каченятами.
3. Читання художніх творів: К. Чуковський "Курчатко", Н. Забіла "Про дівчинку Маринку та руду кішку", В. Сутєєв "Хто сказав "Няв"?", Н. Забіла "Курочки", Г. Сафонов "Підростай швиденько", П. Воронько "Є у мене киця Мурка", М. Познанська "Півник", Д. Мегелик "Півень та панчішка", В. Бірюков "Упертий коток".
4. Інсценізація "Качка йде, каченят веде", народна пісенька "Бім-Бом".
5. Показ тіньового театру за мотивами твору І. Кіпніса "Котеня, яке забуло як потрібно просити їсти".
6. Зображувальна діяльність:
Малювання: "Парканчик для півника", "Яєчка", "Будиночок для собачки", "Курчатка на траві", "Курчатка гуляють", колективні роботи: "Квочка та курчата", "Каченя", "Драбинка для курочки".
Ліплення: "Каченя", "Ковбаска для цуцика", "Сосиски песику".
Аплікація: "Курчатко", "Будиночок для цуценяти", "Килимок для киці".
Орієнтовні конспекти занять
Заняття
(дитина і навколишній світ + мовленнєве спілкування + художня література)
Тема. На бабусиному подвір'ї (іграшковий театр).
Мета: вчити дітей за зовнішнім виглядом розрізняти та називати свійських тварин: кішку, собаку, корову, козу, півня, курку, качку. Сприяти розвиткові позитивного емоційного ставлення до об'єктів природи.
Використовуючи малі фольклорні жанри (утішки, забавлянки, колисанки), розвивати активний і пасивний словнички дітей. Розширити знання про місцепроживання тварин.
Матеріали: іграшки, ширма, обладнання для дидактичної гри "Хто де живе"; твори малих фольклорних жанрів.
Словник: паркан, будка, хлів, килимок, ІІотик-воркотик, муркотик, козуня-любуня, лапки-чапчалапки, півник-золотий гребінчик, коник-стрибунець, курочки-чебатурочки, кошеня-нявчаня, кішка-мишоїжка.
Методи та прийоми: ігрова мотивація "Поїдемо, дітки, в село"; показ іграшкового театру "На бабусиному подвір'ї"; розповідь вихователя зі звуконаслідуванням; дидактична гра "Хто де живе"; фізкультхвилинка "Курчатка"; розігрування малих фольклорних жанрів (із залученням дітей): "Ой ти, котику Рябку", "Качечка" (потішка); примовлянки: "Добра в коника хода", "Корівко-корівко".
Заняття __________________________________________
(аплікація + художня література)
Тема. Інсценізація української народної пісеньки "Качка йде, каченят веде".
Мета: розширити знання дітей про свійських птахів та їхніх дитинчат, спосіб живлення та пересування.
Залучати дітей до інсценування знайомого вірша, спонукаючи їх висловлювати свої думки та показувати окремі дії. Вчити викладати та наклеювати готові зображення (каченята) на опредмечених формах (озерце), чергуючи їх за кольором шапочок.
Виховувати екологічну культуру.
Матеріали: потішка "Качка йде, каченят веде", елементи костюмів, матеріал для аплікування (каченята в різноколірних шапочках), блакитне тло, серветки, пензлики для клею, клей.
Методи та прийоми: ігрова мотивація "Покажемо каченятам сте-жинкудо озерця"; інсценізація пісеньки "Качка йде, каченят веде" (з частковим переодяганням); звуконаслідування та імітація рухів качки та каченят; відбір зображень каченят за кольором шапочок; аплікація каченят з готових шаблонів і геометричних фігур; обігрування ситуації "Біля озерця".
Заняття __________________________________________
(математика + ліплення)
Тема. Кількість (один, багато); величина, орієнтування в часі (за казкою "Ріпка").
Мета: формувати вміння розрізняти і називати відтинки доби (ранок, вечір, день, шч).
Навчити дітей знаходити множину предметів і один предмет у спеціально створеній обстановці; розрізняти і порівнювати предмети за величиною.
Вчити дітей скочувати шматок глини коловими рухами, відтягувати дрібні частини.
Розвивати психічні процеси, дрібні м'язи руки. Виховувати почуття взаємодопомоги, дружби.
Матеріали: настільний театр "Ріпка", глина, дощечки.
Словник: стільки - скільки; слова, що означають ступені порівняння за величиною; ранок, день, вечір, ніч.
Методи та прийоми: ігрова мотивація "Заготуємо звірятам ріпку на зиму"; показ та пояснення вихователем прийомів ліплення; самостійна робота дітей з індивідуальною допомогою; обігрування ситуації "Складемо ріпку в погріб"; дидактична гра "Коли будемо працювати" (закріплення знання частин доби); дидактична гра "Перевеземо ріпку" (поняття: один -багато, величина).
Заняття __________________________________________
(мовленнєве спілкування + малювання + художня література) Тема. Складання розповіді за ілюстрацією "Дівчинка годує курей", малювання на тему "Курчатко"; заучування вірша Н. Забіли "Курочки".
Мета: зв'язне мовлення: продовжувати вчити дітей складати коротку розповідь з двох-трьох речень за змістом ілюстрації. Граматика: вправляти у вживанні іменників у родовому відмінку
множини.
Звукова культура мови: вправляти дітей у вияві звукосполучень, подовження приголосних, спонукати до запам'ятовування вірша.
Вчити малювати курчатко, використовуючи нетрадиційні техніки малювання пальчиком.
Матеріали: ілюстрація "Дівчинка годує курей", вірш Н. Забіли "Курочки"; маски для інсценування вірша; фарби, папір. Методи та прийоми: ігрова мотивація "Дівчинка Наталочка пропонує дітям помилуватися її курчатками"; розгляд ілюстрації; складання розповіді за ілюстрацією; дидактична вправа "Пошукаємо малят у Наталочки в дворі" (назви дитинчат домашніх тварин); малювання курчаток нетрадиційною технікою (пальчиком); обігрування вірша Н. Забіли "Курочки" з частковим переодяганням".
Заняття
(рідна природа)
Тема. Спостереження за кішкою.
Мета: закріпити вміння дітей розпізнавати кішку за зовнішніми ознаками.
Ознайомити дітей з інформацією про те, що кішка дуже любить людей, ловить мишей, часто вмивається лапкою, любить гратися, стрибати, бігати; любить м'ясо, рибу, молоко. Розвивати увагу, пам'ять, спостережливість. Виховувати бережне ставлення до тварин, бажання за ними доглядати.
Матеріали: кішка, молоко, бантик, килимок.
Словник: гладка, м'яка, хутро, гострі зуби, кігті, хлебче.
Методи та прийоми: ігрова ситуація "Хто сказав "Няв"?"; спостереження за кішкою; узагальнювальна розповідь вихователя; частування кішки; гра з кішкою; читання вихователем вірша М. Познанської "Коли киця любить, а коли сердиться"; імітація рухів кішки.
ТЕМАТИЧНИЙ СЛОВНИК
Звукова культура: навчити вимовляти звуки [ц] - [ц1]: куций, цівка; стежити, щоб діти правильно вимовляли звукосполучення у деяких формах слів: у вушці ву [с1 ц' ] і; вчити чітко вимовляти збіги кількох приголосних звуків у словах типу кістка, вкладатися.
Формування словника: вчити правильно користуватися словами, що стосуються людей і тварин: руки, ноги лапи, обличчя -морда, волосся - хутро, нігті - кігті, шкіра - шкура; поступово нагромаджувати запас слів, близьких за значенням (синонімів): стрибати цибати, плигати; тримати держати; куштувати пробувати; ї'жа - страва; швидкий - прудкий, моторний; смішний - кумедний; сильний - дужий; формувати уявлення про подвір'я, хлів, лаву, піч, глечик; поповнити словниковий запас звуконаслідувальними словами: гуп, цок, бух, трісь, лусь, циб, стриб, шубовсь.
Формувати граматично правильну мову: звернути увагу на кличні форми: кіт - коте, заєць - зайче; вправляти у вживанні в родовому відмінку множини іменників-назв дитинчат тварин, птахів: гусенят, телят; назв дорослих тварин: свиней, коней, собак, кіз, котів; вчити узгоджувати іменники з числівниками один, одне, одна, двоє, троє, наприклад: двоє гусей, троє поросят; вправляти у вживанні іменників у родовому відмінку множини при словах багато, мало; вживати узагальнювальні слова: свійські тварини.
ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ
Рухливі та спортивні ігри
Конячки Мета: вдосконалювати ходьбу, біг та вміння узгоджувати свої рухи.
Хід гри
Одна дитина зображує конячку, друга - візника. "Візник" запрягає "конячку" (накидає на неї віжки). "Конячка" біжить, куди вказує їй "візник".
Після повернення додому "візник" годує та чистить "конячку". Потім діти міняються ролями і знову вирушають у дорогу. Методичні поради. Під час гри пропонувати "конячкам" їхати повільно або швидко і в різних напрямках.
Кіт і миші
Мета: вчити бігати врозтіч, не наштовхуючись один на одного; виховувати увагу та вміння виконувати рухи за сигналом.
Хід гри
Діти сидять на стільчиках або гімнастичній лаві з одного боку зали (майданчика). Це "миші" сидять у "нірках". На протилежному боці - "кіт". Роль кота спочатку виконує вихователь або старша дитина. "Кіт" засинає, а "миші" бігають по залі (майданчику), стрибають. "Кіт" прокидається, промовляє: "Няв-няв" і починає ловити "мишей". Вони швидко тікають у свої "нірки" (сідають на стільці або на лаву). Методичні поради. Вихователь стежить, щоб усі діти бігали якомога далі від "нірок". Перед "нірками" можна накреслити лінію, а за нею поставити стільчики або лаву, де сидять "мишки". За лінію "кіт" не заходить, і діти можуть спокійно займати свої місця. Доцільно використати іграшку (кота), що її вихователь тримає в руці.
Кішка і кошенята
Мета: вдосконалювати вміння підлізати під мотузку і пролізати в обруч; виховувати увагу та розвивати спритність.
Хід гри
Поділити дітей на три підгрупи. Одна з них - "кішки", решта -"кошенята". Кожна "кішка" з двома "кошенятами" сідає на окремих трьох стільчиках перед дугою та обручем, прив'язаним до стояка (стільця) на відстані 1,5-2 м одне від одного. "Кошенята" почергово підлазять під дугу, пролазять в обруч і стрибають кілька разів на обох ногах. За сигналом вихователя "кішки" починають нявкати. "Кошенята" повертаються у свої "хатки" (стільці). При повторенні гри діти міняються ролями.
Методичні поради. Доцільно спочатку проводити гру лише з підгрупою. Назвати дітей, котрі правильно виконали всі завдання і першими повернулися на свої місця.
Квочка і курчата
Мета: вдосконалювати вміння підлізати під мотузку; виховувати увагу та сміливість.
Хід гри
Вихователь виступає у ролі "квочки", діти "курчат". Вони стоять перед мотузкою, натягнутою на висоті 60 см. Окремо сидить "кіт" (помічник вихователя або старша дитина).

Вихователь: Вийшли крихітки-курчата, З ними курочка чубата. Ко-ко-ко засокотіла, Не відходьте, дітки милі!
(Усі "курчата" з "квочкою" підлазять під мотузку.) Підходячи до "кішки", вихователь каже: А в дворі, біля воріт, Спав на лаві кіт-воркіт, Очі витріщивши: "Няв!" Доганять курчаток став.
"Курчата", почувши "Няв!", біжать у "курник" (куточок зали чи майданчика). "Кіт" женеться за "курчатами", "квочка", витягнувши "крила" (руки) в сторони, каже: "Геть, коте, не віддам тобі курчаток!" Методичні поради. Під час підлізання під мотузкою не торкатися підлоги руками. Поступово висоту мотузки над підлогою зменшують до 50-40 см. Коли "курчата" повертаються додому, підняти мотузку вище, щоб діти не зачепилися.
Кізонька
Мета: вправляти дітей у ходьбі по колу; вчити виконувати зменшення та збільшення кола; розвивати увагу, пам'ять, мову, колективні рухи, вміння слухати вихователя.
Хід гри
Діти стоять у колі, одна дитина - поза колом. Це "кізонька". На слова вихователя "Просить їсти кізонька" кізонька проказує: "Ме-е-е". Вихователь продовжує: "Шукає кізонька травиці", а кізонька відповідає: "Ме-е-е!"
Діти з вихователем кажуть:
Кізонько, кізонько, Приходь в наш садок. Кізонько, кізонько, Багато в нас діток.
Кізонька відповідає: "Ме-е-е!" і заходить у коло. Діти беруться за руки і, йдучи по колу праворуч, кажуть:
Тебе ми всі запрошуємо. Так, так, так! Нарвем трави хорошої. Так, так, так!
Діти після слів "трави хорошої" зупиняються і на слова "Так, так, так!" - удають, що рвуть траву.
Кізонька: "Ме-е-е!"
Діти беруться за руки і, йдучи по колу ліворуч, проказують: Тебе ми нагодуємо. Так, так, так! Травою почастуємо. Так, так, так!
На слова "Травою почастуємо" діти звужують коло і на слова "Так, так, так!" наближаються до кізоньки, простягаючи їй руки (ніби годують).
Діти розширюють коло і проказують: Кізонько, кізонько, Приходь у наш садок, Кізонько, кізонько, Багато в нас діток. Гра повторюється з новою кізонькою.
Методичні поради. Вихователь стоїть у колі поруч з дітьми і стежить за виконанням дій. Для більших емоцій вихователь може брати будь-кого з кола, щоб кізонька його доганяла (на зразок гри "Кіт і мишка"), або діти кажуть: "Кізонько, кізонько, дожени нас", - і самі втікають, а кізонька їх ловить. Вихователь може промовляти:
Іди, кізонька рогатая, За нашими малятами. Кізонька відповідає: "Ме-е-е!" і йде за дітьми.
Народні ігри
Кіт і миша
Мета: розвиток спритності, навичок орієнтування у просторі.
Хід гри
Учні утворюють спільне коло. Один із гравців зображує кота, а другий - мишеня. "Мишеня" втікає від "кота", а той доганяє. Гравці, що стоять у колі, вільно пропускають "мишеня" під з'єднаними руками і заважають пробігати "котові". У цей час котик приспівує:
А до нори, миша, до нори, А до золотої комори. Мишка у нірку, А котик за ніжку: Ходи сюди.

А що ж то за мишка -Не втече;
А що ж то за котик -Не дожене. Мишка у нірку, А котик за ніжку: Ходи сюди, ходи сюди.
Коли "кіт" спіймає "мишеня" або не може його спіймати тривалий час, призначають іншу пару.
Сірий кіт
Мета: вправляти дітей у ходьбі у різних напрямках.
Хід гри
Гравці стають у ряд один за одним, узявшись ззаду за пояс, ходять у різних напрямках: і прямо, і кружком, і "змійкою". У цей час, коли вони так ходять, "сірий кіт", тобто гравець, який стоїть першим і усіх водить, запитує:
А є миші в стозі?
Ті, хто стоять останніми у ряду і називаються мишами, відповідають:
_ р
Кіт: - А не бояться кота? Миші: - Ні.
Кіт: Ой як кіт вусами поворушить, то всіх мишей подушить! Після цих слів кіт ловить мишей. Кого піймає, той стає "котом", а "кіт" - "мишею".
Гуси, гуси, додому
Мета: розвивати навички ходьби та бігу по прямій; розвивати увагу, пам'ять.
Хід гри
На одному кінці майданчика накреслена межа - це хата господині або пташарня. На протилежному боці за межею - пасовисько. Діти - "гуси", вихователька - "господиня". Господиня жене гусей на пашу, приказуючи: "Гиля, гиля, гуси, в поле" (за межу), а сама повертається до хати або пташарні. Через деякий час господиня кличе гусей: "Гуси, гуси, гусенята". Почувши голос господині, гуси відповідають: Ґа-ґа-ґа.
Господиня: їсти хочете? Гуси: Так-так-так!
Господиня: Тоді летіть до хати (до пташарні). Гуси, розправивши крила (піднімають руки в сторони), повертаються до умовного місця - хати чи пташарні. Гра повторюється. Правила гри. Бігти до господині можна лише після слів "Тоді летіть
до хати". Бігти на певній відстані один від одного. Методичні поради. Спочатку, поки діти зорієнтуються в грі, можна бігти до хати, не піднімаючи рук у сторони. Замість пташарні можна сказати "до хатки господині".
Яструб і курчата Мета: розвивати навички бігу врозтіч, присідання.
Хід гри
Баба жене всіх курчат на пасовисько. Курчатка присідають, ніби пасуться, а баба пряде. Всі дивляться вгору і розглядають, чи хмариться, притупують ногами, руки вбік, наслідують крапання дощику. Баба заганяє курчат додому. Яструб вилітає з гнізда і кружляє. Курчатка розбігаються в різні сторони, а яструб їх ловить.'Якщо курчатко присяде, то не можна його ловити.
Жил й у бабусі
Мета: закріпити навики ходьби по прямій та орієнтування у просторі; розвивати увагу.
Хід гри
Діти-"гуси" сидять або стоять у шерензі з одного боку кімнати, серед них "бабуся" - помічник вихователя або старша дитина. Посередині кімнати розставлені стільчики спинками до "гусей". Це - "рів". Вихователь: Жили у бабусі Білі, білі гуси.
(Діти встають і проговорюють: Ґа-ґа-ґа.) Вихователь: Пішли гуси від бабусі. (Діти йдуть до "рову", промовляючи: Ґа-ґа-ґа.) Вихователь: Мили гуси лапки У воді канавки. Довго вони милися Та туди й спустилися.
(Діти-"гуси" присідають навпочіпки і удають, що миють свої "лапки", а потім сідають на килимову доріжку обличчям до сидіння, проговорюючи: Ґа-ґа-ґа...)
Вихователь: Ой кричить бабуся Бабуся: Де ж це мої гуси?
Ой пропали, ой пропали Білі мої гуси! (Діти встають.) Вихователь: Виходили гуси,
- Кланялись бабусі.
(Діти підходять до "бабусі" і роблять глибокий уклін, кажучи: "Ґа-ґа-ґа". Бабуся радо зустрічає дітей і танцює з ними.)
Дидактичні ігри
Ку-ку-рі-ку
Мета: уточнити і закріпити знання дітей про тварин; вчити звуконаслідуванню тваринам, впізнавати їхні голоси; розвивати артикуляційний апарат (чітка вимова приголосних звуків [к], [м], [п]), фонематичний слух, мовне дихання; виховувати організованість і дисциплінованість.
Хід гри
Діти сидять на стільцях. Біля вихователя стоїть невеликий столик з іграшками (півник, коник, корова і т. д.). Вона пропонує одній дитині підійти до столу, постукати "Стук-стук" і на запитання "Хто там?" назвати своє ім'я та іграшку, яку вона хоче. Наприклад, дитина вибрала півника. Вихователь каже: "Заспівай, як півник". Дитина співає: "Ку-ку-рі-ку!" Кожна дитина почергово вибирає собі іграшку та імітує голоси тварин.
Конячки
Мета: вправляти дітей у вимові звуків [р], [ц], [т]; удосконалювати роботу органів артикуляції; розвивати мовне дихання; виховувати організованість, дисциплінованість.
Хід гри
На початку заняття проводиться вправа для розвитку мовного дихання "Піддування султанчиків". Потім вихователь ділить дітей на дві групи ("коні" і "візники").
Вихователь: Стук, грюк, тра-та-та Відчинились ворота, Виїжджаєм з двору ми, - Но! Поїхали!
"Візники" заходять у стайню і запрягають коней. "Но! Поїхали!" -ідуть повільним кроком, промовляючи: "Цок-цок-цок". "Приїхали!" - зупиняють "коней", промовляють "Тпру...!" Потім діти міняються ролями.
Хто як кричить
Мета: розвивати у дітей слух, навички звуконаслідування; навчити розрізняти тварин за зовнішнім виглядом, звуком; виховувати гуманне ставлення до тварин.
Ігрові завдання. Відгукнутися на поклик своєї мами чи покликати її.
Правила гри. Наслідувати звуки тварин. Відгукуватися лише тоді, коли тварина "розмовляє" своєю мовою.
Матеріали: іграшкові тварини: кішка, собака, корова, коза, порося, курка, півень, качка та інші або ілюстрації із зображенням цих тварин. У кожної дитини велика картка з двома меншими картками і двома порожніми клітинками, дві маленькі картки із зображеннями дитинчат тварин, намальованих на великих картках.
Хід гри
Варіант перший
Вихователь почергово імітує голоси різних тварин. Маля, котре впізнало свою маму, біжить до неї полащитись і почути похвалу (дитина карткою закриває порожню клітинку).
Варіант другий
Діти вибирають тварину, яку б хотіли наслідувати. Потім шукають розкладені раніше в різних місцях іграшки чи картки із зображенням цих тварин. Зібравшись разом, діти почергово показують свою іграшку (картку) і розмовляють мовою, зрозумілою тварині. Якщо дитина правильно звертається до тварини, інші діти відгукуються, якщо ні - мовчать.
Варіант третій
Дітям роздають великі картки. Коли вони їх розглянуть, вихователь запитує: "Корівка захотіла пити. Як вона попросить? Кури перелякались. Як вони закричали? Настав ранок. Як півник будить усіх?" Та дитина, що в неї на картці зображена названа тварина, відгукується, наслідуючи її, і одержує картинку. Виграє та дитина, котра раніше закриє всі порожні клітинки.
(Можна використати вірші, фрагменти потішок, де є звуконаслідування.)
Качечка Качечка кряче,
Каченят не бачить.
Кличе качечка курчат:
- Чи не бачили качат?

Гуси, гуси гусенята
Гуси, гуси, гусенята!
Гусенят багато в Гната.
- Гей, гиля! - Гнатко гука,-
Відганяє гусака.
Ходить по городу кожух та свитина. (Вівця) Біжить чимчик по долинці У сіренькій кожушинці. (Вівця) Кругом бочки бігають клубочки (Квочка й курчата) І своє дитя не забула, і чужих погодувала. (Корова, коза)
Упізнай по голосу
Мета: закріпити вміння дітей по голосу розпізнавати свійських тварин; розвивати фонематичний слух.
Хід гри
Діти сидять на стільчиках. На деякій відстані протягнуто мотузочок, до якого підвішано дзвоник на такій висоті, щоб діти легко діставали його рукою. Вихователь виділяє двоє-троє дітей, домовляється з ними, хто ким буде, а сам сідає серед них. До мотузка підбігає перша дитина, підстрибує і дзвонить тричі.
- Хто прийшов? - запитують діти.
- Гав, гав, гав! - відповідає дитина.
(Діти відгадують, що прийшов собака. Дитина, що зображує собаку, сідає на місце. До дзвоника підбігає друга дитина і дзвонить.)
- Хто прийшов? - запитують діти.
- Няв, няв, няв! - відповідає дитина.
(Діти відгадують, що прийшла кішка, і т. д.) Щоразу вибирають двоє-троє інших дітей. У процесі гри діти засвоюють голоси багатьох тварин. Правила гри. Виходять і дзвонять лише ті діти, що їх призначає вихователь.
Чий будиночок? Мета: вправляти дітей у звуконаслідуванні тварин та птахів, вчити
розпізнавати їх за зовнішнім виглядом.
Підготовка дітей. Розглядання карток із зображеннями тварин і птахів, наслідування їхніх голосів.
Хід гри
Діти сидять на стільчиках групами по 4-5 чоловік. Кожна група зображує певних тварин чи птахів: корів, коней, гусей, качок, курей. 116
Вихователь домовляється з кожною групою дітей, голоси якої тварини чи птаха вони наслідуватимуть. Потім обходить будиночок, стукає і запитує: "Хто в цій хатинці живе?". Діти відповідають: "Ко-ко-ко". Вихователь вгадує: "Тут кури живуть!" Стукає в інший будиночок і знову запитує: "Хто в цій хатинці живе?" "Ґа-ґа-ґа", -відповідають діти. "Тут гуси живуть!" - говорить вихователь.
Гра проводиться кілька разів. Потім вона ускладнюється тим, що вгадує не вихователь, а самі діти.
Правила гри. Відповідають на стук лише ті "тварини" і "птахи", до чиїх хаток стукають.
Парні малюнки
Мета: закріпити вміння дітей розрізняти тварин та їхніх дитинчат. Матеріали: малюнки із зображеннями тварин та їхніх дитинчат. Підготовка дітей. Розповіді за малюнками, на яких зображено тварин та їхніх дитинчат.
Хід гри
Вихователь роздає дітям картки із зображеннями тварин (собаки, кішки, корови, коня, курей). Картки із зображеннями їхніх дитинчат залишаються у педагога. "Плачуть кошенята, загубили вони свою маму, - говорить вихователь. - Хто в них мама?" "Кішка", -відповідають діти. "Правильно. Допоможемо кошенятам знайти кішку. У кого вона?"
Дитина, в якої є картка із зображенням кішки, піднімає її і одержує картку із зображенням кошенят.
Гра продовжується доти, поки всі діти не одержать картки із зображенням дитинчат тварин.
Хто з ким стоїть поряд
Мета: вправляти у вмінні називати тварин та їхніх дитинчат. Матеріали: картки із зображенням тварин та їхніх дитинчат. Підготовка дітей. Спостереження за свійськими тваринами та їхніми дитинчатами; розглядання карток з їхніми зображеннями.
Хід гри
Вихователь показує картки із зображенням тварин та їхніх дитинчат і пропонує дітям назвати їх (наприклад: собака і цуценя, кішка і кошеня, корова і теля). Картки виставляють на підставку, причому в такому самому порядку, у якому їх показують. Після цього, показуючи, наприклад, на кішку, вихователь запитує: "Хто стоїть поряд з нею?" Діти відповідають. Гра продовжується, поки діти не назвуть усіх тварин та їхніх дитинчат. Вихователь стежить, щоб діти відповідали правильно.
У кого така картинка?
Мета: вправляти у_вмінні називати тварин та їхніх дитинчат. Матеріали: предметні картки із зображенням тварин та їхніх дитинчат.
Підготовка дітей. Розглядання карток із зображенням тварин та їхніх дитинчат.
Хід гри
У кожної дитини на столі лежить маленька картка із зображенням дорослої тварини або дитинчати. Вихователь пропонує дітям розглянути свої картки і сказати, хто на них намальований. Потім він запитує: "У кого на картці намальовані кішка (кошенята), собака (цуценята)?" Картки із зображенням названих тварин демонструють усім дітям. Правила гри. Правильно називати тварину, намальовану на картці.
Тук-тук
Мета: закріпити вміння дітей у звуконаслідуванні та імітації рухів тварин.
Підготовка дітей. Спостереження за тваринами, розповіді вихователя про них.
Хід гри
Діти стають у коло, а четверо з них (з ними вихователь домовляється про це перед грою) стоять за колом. Ці діти зображують різних тварин (кішку, собаку, корову, коня). "Кішка" підходить до кола і стукає: "Тук-тук-тук". Діти запитують: "Хто там?" "Кішка" відповідає: "Няв-няв-няв". Це кішка, - відгадують діти, а потім запитують: "Хочеш молока?" "Кішка" заходить усередину кола і вдає, що п'є молоко. За "кішкою" до кола підходить "собака". Повторюються аналогічні запитання та відповіді. Після цього стукають "корова", "кінь" і т. д. Гра повторюється 2-3 рази. Правила гри. Тварин зображують лише ті діти, яких призначає вихователь.
Що кому потрібно Мета: закріплення знань дітей про те, що їдять тварини.
Хід гри
Кожна дитина отримує картки із зображенням свійських тварин. Картки із зображенням того, що їдять ці тварини, лежать на
столі у вихователя. Вихователь, показуючи картки, запитує у дітей: "Кому потрібна кісточка?" (Собаці.) "Кого пригостимо зернятком?" (Курча, курочку.)
Хто де живе і чим харчується
Мета: закріпити знання дітей про те, де живуть і чим харчуються свійські тварини.
Хід гри
Вихователь показує картинку і запитує: "Хто це, де живе, що їсть?" Дитина бере картку і ставить її до картки із зображенням помешкання тварини, а потім знаходить картку із зображенням того, що їсть тварина.
Гуска і гусенята
Мета: закріплювати вміння порівнювати множини ("один-багато") та величини ("великий-малий"); розвивати звуконаслідування тварин.
Хід гри
Вихователь показує дітям іграшкову гуску і запитує: "Скільки гусок?" (Одна.) "Яка вона?" (Велика.) "Як ґаґакає?" Потім вихователь розповідає, показуючи дії з іграшками: "Вийшла гуска з гусенятами на леваду погуляти. Скільки гусок? (Одна.) Скільки гусеняток? (Багато.) Гуска яка? (Велика.) А гусенята які? (Маленькі. ) Розбіглися гусенята, пасуться, щипають травичку. Як гуска кличе гусенят? (Ґа-ґа-ґа.) Прибігли гусенята. Скільки гусенят? (Багато.) Скільки гусок?" (Одна.)
Парні картинки Мета: вправляти дітей у порівнянні величин (великий-малий).
Хід гри
Вихователь роздає дітям картки із зображенням тварин і запитує, наприклад: "У кого на картці корова? Корова велика чи маленька? Як називається дитинча корови? У кого на картці телятко? Телятко велике чи маленьке?" і т. д.
Квочка і курчата Мета: закріпити поняття "багато і один", "один і багато", "порівну".
Хід гри
Вихователь показує іграшкову курочку і розповідає: "На подвір'ї ходить квочка. Скільки ходить квочок? (Одна.) Курочка гукає: ко-ко-ко. Хто біжить до квочки? (Курчата.) Скільки курчаток? (Багато.) Що знайшла курочка? (Зернятко.) Скільки зерняток? (Одне.) Скільки курочок? (Багато.) Курочка ще знайшла зернятка. Скільки зерняток? (Багато.) Нагодуємо курчаток, дамо їм по зернятку. Всім вистачило? (Так.) Скільки курчаток? (Багато.) Скільки зерняток і курчаток? (Порівну.) Курчата з'їли зернятка і побігли. Ш-пі-пі. Скільки курчаток? (Багато.) А квочок? (Одна.) Ко-ко-ко.
Будівельно-конструктивні ігри
Будка для песика
Мета: спонукати дітей до створення побудов за допомогою засвоєних способів конструювання; закріпити вміння розрізняти і називати будівельні деталі: кубик, цеглинка, пластина; використовувати споруду для обігрування.
Хід гри
Ігрова ситуація: діти знайшли песика, що заховався під столом. Чому песик заховався? Як його звати? Де йому було б зручніше відпочивати?
Вихователь пропонує зробити будку для песика. Разом з дітьми добирає деталі для побудови стін, даху. Вихователь запитує дітей, з чого починається будівництво, як розміщувати цеглинки і пластинки, у якій послідовності їх ставити.
Діти починають гру. Вихователь під час гри звертає увагу дітей на те, як зрадів песик, пропонує зробити такі самі будки його братикам і сестричкам.
Двір для гусочки, курочки, півника
Мета: вчити розміщувати цеглинки вертикально, -об'єднувати їх за сюжетом для обігрування; спонукати дітей будувати двір для птахів.
Хід гри
Вихователь пропонує дітям допомогти спорудити у дворі загорожі для свійських птахів. Діти розглядають птахів, називають їх, пригадують вірші про півника, гусочку. Вихователь дає завдання дітям відібрати матеріал для будівництва, поміркувати, де розмістять будівлі, з чого будуть починати роботу, як будуть ставити цеглинки. Що потрібно зробити, щоб будівля була вищою?
Використовуючи іграшки або силуети свійських птахів, вихователь допомагає дітям обіграти споруди.
Сюжетно-рольова гра
Жили у бабусі
Мета: сприяти розвиткові ігрових навиків, умінню відтворювати дії тварин та діяльність людей; розвивати здібності відповідно до задуму, вчити групувати у грі декілька послідовних епізодів; привчати дітей самостійно планувати та ставити ігрові завдання, вибирати ролі, придумувати нескладний сюжет, вміння користуватися в грі різними засобами, іграшками-замінниками, додержуватися правил спільної гри, об'єднуватись на основі ігрового задуму; виховувати доброзичливі взаємини, виявляти радість за спільні результати.
Словник: Півник-Золотий Гребінчик, Золотисте Горлечко, лапки-чапчалапки, кігті, паркан, коритце, хлівець, сідало, крякати, ґелґотіти.
Ігри-драматизації
та театралізовані ігри ______________________________
Курочка Ряба
(Гра-імітація, драматизація)
Мета: виховувати інтерес до народної творчості, прагнення долучитися до неї, шанувати народну мудрість, співпереживати, допомагати, вчитися бути обачним.
Персонажі: Дід, Баба, Курочка.
Реквізит: фасад старенької хатинки під солом'яною стріхою з тином, на якому сушиться глиняний посуд. Біля тину ростуть мальви. Іграшкові або виготовлені з цупкого паперу (картону) персонажі: Дід, Баба, Курочка на гніздечку і ще одна на ніжках. Курочок можна оздобити рябим пір'ячком, яєчка - дерев'яні писанки, розмальовані жовтогарячими фарбами, або глиняні яйця чи склеєні з половинок звичайної шкаралупи, всередині яких "жовток та білок" з вати та прозорого целофану.
Окремі предмети вбрання персонажів: хустинка, фартушок, довгий тканий пояс - оздоблені елементами українського народного орнаменту. Для діда - сива борода. Паперові шаблони яйцеподібної форми. Мишка з картону або атрибут для драматизації чи механічна іграшка.

Пішла киця по водицю
Українська народна пісенька
(Настільний театр, гра-імпровізація, драматизація) Мета: навчити обережності; виховувати співчуття, вміння активно допомагати у скрутних обставинах; розуміти комізм ситуацій.
Персонажі: Киця, Котик.
Реквізит: макет криниці (можна з будівельного матеріалу). На дні посудина з водою, яку можна зачерпнути малим відерцем, прикріпленим до "журавля". Легковажна й хитра Киця (відповідно до розміру криниці), Котик. Варіант перший
Оглянути з дітьми криницю, набрати води, полити квітку. Познайомити дітей з Кицею, дати її погладити тощо. Киця грайливо розважається з дітьми. Діти (повторюють за текстом):
Іще прута не знайшов, А вже Кицю не знайшов.
Всі разом шукають і знаходять Кицю. Благають Котика не карати її. Перелякана Киця обіцяє бути обережною. Варіант другий доцільно провести як драматизацію. Загадка
Умивається часто, а рушником не витирається. (Котик чи Киця) Ведуча: Ой піди ж, Кицю, Піди по водицю.
(Киця заглядає у криницю, бавиться з відром. Врешті стає на цямрину і йде по ній балансуючи, доки не падає у криницю.) Ведуча: Пішла Киця по водицю Та й упала у криницю. Усі разом: Біжить Котик рятувати,
За вушко витягати.
(Усі радіють появі Котика. Бажаючі можуть йому допомагати в порятунку Киці.)
Усі разом: Витяг Кицю за вухо
Та й посадив, де сухо. (Мокра Киця вилизується.) Котик (строго): Лежи, Кицю, тута, А я знайду прута!
(Котик іде разом із дітьми шукати прута. А інші ховають від нього Кицю.)

Козенятко та Вовк
(Театралізація, гра-драматизація)
Мета: вчити діяти спільно й самостійно, рухами передавати особливості персонажів; виховувати обережність, слухняність, співчуття, взаємодопомогу. Персонажі: Козенята, Вовк. Реквізит: макет лісу, будиночок кози, обладнана кімната (піч,
стіл, ліжко тощо).
Бім-Бом
(Гра-імпровізація, настільний театр іграшок та картинок) Мета: вчити діяти спільно й самостійно; передавати рухами особливості персонажів; виховувати дружні стосунки, співчуття, взаємодопомогу.
Персонажі: Киця, Котик, Курочка, Півник.
Реквізит: будиночок; народні іграшки - кішка, курочка з відром, півник з цебром, котик з помелом; дзвіночок.
Гоп-гоп, Козуню! Українська народна пісня
(Гра-імпровізація) Мета: вчити рухатися в такт мелодії, імітуючи легкі стрибки кіз;
спілкуватися у жартівливій атмосфері. Персонажі: кізочки. Реквізит: білі та сірі іграшкові кізочки; аудіозапис української
народної мелодії.
ПОШУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
Спостереження
1. За кішкою. Продовжувати знайомити дітей із зовнішніми особливостями та деякими повадками кішки (шерсть м'яка, любить хлебтати молоко і їсти рибу, м'ясо, грається, нявчить); чим корисна людям; увести до словника дітей слово хлебче; виховувати інтерес до тварин.
Запитання до дітей в ході спостереження: Якого кольору шерсть у кішки? Якого ще кольору бувають кішки? Що є у кішки на голові? Якого кольору очі? Довгий чи короткий хвіст? Що любить їсти кішка? (Прислухайтесь, як кішка хлебче язичком. ^Чим вона корисна? Чому люди тримають кішку в своїх квартирах чи будинках?
2. За собакою. Ознайомити дітей із зовнішніми ознаками та повадками собаки (бігає, їсть м'ясо, гавкає, гарчить); знати, яку користь приносить собака; ввести в словник слова собака, гризе; виховувати любов та бережне ставлення до тварин.
Запитання: Аналогічно до спостереження за кішкою.
3. За курчатами. Продовжувати знайомити дітей з курчатами, їхнім зовнішнім виглядом, повадками; ввести в словник слова пухнастий, клює; виховувати любов до тварин.
Запитання: Чим вкрите тіло? Якого кольору дзьоб? Скільки очей? Скільки ніг? Скільки пальців на ногах? Що їдять курчата? Чим вони клюють? Чому вони пищать? Для чого люди вирощують курчат?
ФОРМУВАННЯ ПЕРЕДУМОВ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Культурно-гігієнічні навички
- вчити дітей обов'язково мити руки після контакту з тваринами; вчити дітей уникати контактів з бродячими тваринами;
- дати поняття про те, що тварин потрібно утримувати в чистоті.
Праця в природі, доручення
доручити дітям нарвати трави та підгодовувати козу, кролика (під наглядом вихователя);
- доручити насипати зерна курчатам, курам;
визначити найулюбленіші страви домашніх тварин у домашніх умовах;
- за відсутності умов в дитячому садку доручається батькам організувати спостереження і догляд у домашніх умовах.


Психогімнастика _______________________________
- Ігри-медитацїї: "Я - сонечко", "Я - хмарка", "Курчатка на лужку", "Грайливий песик".
- Етюди для тренування окремих груп м'язів: "Кошеня гріється на сонечку", "Каченятко хлюпочеться у водичці" та інші.
126
- Етюди для вираження емоцій: "Веселі курчата", "Котик і клу-/ бочок", "Веселі цуценята", "Сірий кіт".
- Етюди для відпрацювання жестів задоволення і радості.
- Відображення позитивних рис характеру: "Сміливий козлик", "Боязке курча".
- Етюди для вираження гніву: "Злий пес" та інші.
- Етюди для вираження уваги, інтересу, зосередження: "Цуценятко принюхується", "Що там відбувається?"
- Етюди для вираження відрази і презирства: "Брудне порося".
Я - сонечко
Я - маленьке сонечко. Я прокидаюся, вмиваюся. Я розчісую свої промінці і піднімаюся над обрієм. Я - велика куля.. В мене багато тепла і світла. Я дарую своє тепло всій землі - лісам, рікам, лукам. Я вдихаю тепло. Я лечу над землею і освітлюю зелене листя, червону квітку.
Я - хмарка
Я - хмарка. Велика, пухнаста, легка. Мені втішно бути хмаркою, пливти у синьому небі, мої руки легкі, вони допомагають мені летіти. Я підводжу вгору очі, вдихаю всім тілом світле повітря.
Кошеня гріється на сонечку
Я - маленьке кошенятко. У мене гладенька м'яка шерсть, я люблю грітися на сонечку. Лягаю на спинку, простягаю свої лапки до сонечка, ніжно усміхаюся йому, сонечко ласкає мене своїми лагідними промінчиками.
Каченятко хлюпочеться у водичці
Я - жовтеньке каченятко. Найбільше я люблю хлюпатись у водичці. Голівку опускаю, дзьобика вмиваю, крильцями махаю -водиченьку струшую, лапками - хлюп-хлюп, рясочку шукаю.
Котик і клубочок
Котик побачив клубочок, що викотився з кошика. Він штовхнув його лапкою. Клубочок покотився, котик здивувався, побіг за клубочком і дуже зрадів. Весело гратися з клубочком.
Сміливе козеня
Козеня любить стояти на горбочку і голосно співати пісні. Воно не боїться, що його може почути сірий вовк.
Виразна поза: положення стоячи, одна нога перед другою, руки закладені за спину, підборіддя підняте. Міміка: упевнений погляд.
Боязке курча
Курчатко вперше вийшло у двір, воно боїться. Йому здається, що його от-от скривдить цуценя.
Виразна поза: сидячи на кінчику стільця дуже прямо, лікті притиснуті до тіла, долоні лежать на колінах, голова опущена.
Брудне порося
Вихователь показує дітям ілюстрацію "Бабусин двір" і звертає увагу на порося, яке лежить у калюжі. Діти виражають своє ставлення до поросяти.
Виразні пози: поза відрази: голова відкинута назад, брови нахмурені, очі прищурені, ніздрі роздуті і зморщені, куточки губ опущені. Поза приниження: голова нахилена вниз, плечі зведені вперед.
Злий гне
Дитина гуляє. Повз неї на повідку проходить собака, він гавкає на дитину і намагається, натягуючи повідок, дістатися її ніг. Дитина дуже налякана.
Виразна поза: голова нахилена вперед і втягнена у підняті плечі, ноги прямі, руки звисають уздовж тіла.
Цуценя принюхується
Цуценя побачило кошеня. Воно миттєво застигає у напруженій позі. Мордочка у нього витягується вперед, очі напружено дивляться, а ніс безшумно втягує запах. Тваринки подружилися.
Фізкультхвилинки _______________________________
Курчатко
Попищали, попищали, (Діти звуконаслідують курчатко: пі-пі-пі.)
Дружно просо подзьобали (Діти присідають, пальчиками стукають по підлозі.)
І до матері стрибочком
Жовті збіглися клубочки. (Діти виконують стрибки на обох ногах.)
Заховались під крило, Наче їх і не було. (Діти присідають біля вихователя, закриваються долоньками.)
Півник
Вранці півник уставав, Дзвінко голос подавав: (Діти виконують змахи руками.)
Ку-ку-рі-ку, ку-ку-рі-ку!
(Діти звуконаслідують.)
Раз знайшов він колосок
Та поклав його в мішок. (Діти виконують нахили вперед.)
До млина із ним пішов
І на борошно змолов.
(Діти імітують рухи млина.)
І щоранку залюбки
Випікав він пиріжки. (Діти плескають у долоні.)
Кіт-воркіт
Кіт-воркіт біля воріт
Чеше лапою живіт. (Діти однією рукою імітують рух.)
Свої вуса-довгорусі
Він розчеше гребінцем. (Руки дітей зігнуті у ліктях, імітують розчісування.)
Спинку вигне він дугою, (Діти прогинаються.)
Ти погладь його рукою. (Діти присідають, "гладять" котика.)
ВЗАЄМОДІЯ З СІМ'ЄЮ
1. Виготовити "книжечки-утішечки" (потішки, приспівки, забав-лянки: "Бити кота, бити, не хоче робити..."; "Пішов котик..." та
інші).
2. Виготовлення фотоальбому-естафети "Друзі наші менші" (домашні улюбленці сім'ї та свійські тварини).
3. Виставка "Гаврик, Мурчик, Папужка та їхні друзі" (домашні коти, собаки, кімнатні птахи).
4. Співпраця вихователя і батьків при поповненні відеоматеріалів, дидактичних матеріалів, художньої літератури, ілюстративного матеріалу про тварин.
РЕКОМЕНДОВАНА ДИТЯЧА ХУДОЖНЯ
ЛІТЕРАТУРА Вірші _______________________________________
Підростай швиденько
Приніс учора татко Сіреньке цуценятко. Воно із нами грається І зовсім не кусається. - На молочка, маленьке, Та підростай швиденько. Г. Сафонова
У кози-дерези -Дитинчатко, Народилось мале Козенятко, Козенятко швидке, Прудконоге І не має бороди Ані рогів.
Козенятко
Кожний ранок мене
Зустрічає,
Бо для нього гостинця
Я маю.
Вріжу скибочку хліба
М'якеньку.
Пригощу козенятко
Маленьке.
В. Паронова
Коза
Йде коза попід парканом, Щось надумала погане: - Ме-ме-ме! Капусти хочу! Зараз на город заскочу. Песик в буді, бабця спить, Буду шкоду я робить! Ме-е-е!
В. Паронова
Шкідливий цап
На городі цап, цап,
Капусточку хап, хап.
Борідкою трусь, трусь, Капусточку хрусь, хрусь.
Ратицями туп, туп.
Капусточку хруп, хруп.
А за цапом дід, дід,
Лозиною бить, бить.
Цап як скоче: брик, брик,
На все село крик, крик.
На синці він дме, дме,
Вигукує: "Ме, ме..."
А за ним Рябко: "Гав, гав,
Оце тобі, щоб не крав..."
Ю. Будяк
Коні
Коні, коні у розгоні.
Вітер в гривах золотих!
Трави стеляться в поклоні
Під копитами у них.
Т. Бєлозєров
Кошеня
Кошеня руде й вусате
Приблудилося до хати.
Розважало нас годину:
Смішно вигинало спину,
За хвостом своїм ганялось
І під шафою ховалось.
Пригостили малюка
І налили молока.
Кошенятко розчихалось
Молочко у ніс набралось.
Потім вже навчилось їсти
-Залишило блюдце чистим.
В. Паронова

Кролі
Гарні та пухнасті Кролики вухасті. Мають гострі зуби, їсти дуже люблять Моркву і капусту, Сухарі із хрустом. Буде тепло влітку, Випущу їх з клітки. Хай собі стрибають Ноги розминають.
В. Паронова
Котик
Скочив котик, Сів на плотик, Має ротик І животик.
Він маленький І чистенький, Гарний Мурко Мій маленький.
Марійка Підгірянка Є у мене киця Мурка
Є у мене киця Мурка, Дуже мудра кішка. Тільки скажеш: "Замазура!" -Вмивається хоч трішки. А синок її Васько Муркне: "Мила нене, Поки вип'ю молоко, Вмийся ти за мене". П. Воронько
Корова
Ти, корівонько, чому Все говориш "му" та "му"? Певне, їсти хочеш, Лиско? На лужок піди, він близько. Та гляди, не забувай: Молочка, корівко, дай!
М. Познанська
Козуля
Кізонька-козуля Маленька, Кізонька-козуля Гарненька. Підійшла козуля До річки Чистої попити Водички.
Г. Бойко
132
Корова
Он корівонька пішла Пастись на травицю. Нам корівонька дала Молока дійницю. Вані і Тетянці Вийде всім по склянці, Всім попить дістанеться І коту зостанеться.
О. Висотська
Гуси
- Гусоньки, гуси _ В білих сорочках, Чом ви додому Йдете рядочком? -Гуси у відповідь Ну ґелґотать:
- Щоб пастушкові нас Порахувать.
Я Савчук
Півень
Шия жовта, хвіст зелений, Борода - "як маків цвіт. Півник є такий у мене, Він малятам шле привіт. Ходить півник по садку І співа: "Ку-ку-рі-ку!"
М. Познанська
Півник
Хто це пісеньку таку
Нам співа: "Ку-ку-рі-ку"?
Це наш Півничок,
Це він будить так діток.
Щоб вставали,
Не проспали,
Не спізнились в дитсадок.
/. Нехода
Півень і панчішка
На санках каталась Галя І панчішку розірвала. Півень біг та й зупинився, На панчішку подивився. Стало жаль йому панчішку І маленьку голу ніжку. Заходивсь чимдуж співати, Кликать дівчинку до хати. Д. Мегеляка
Курочки
На подвір'ї курочки -
Ціпу, ціпу, ціп!
Ось Маринка й Юрочка
Кришать ціпкам хліб.
Ціпки бачать кришечки,
Дзьобики - тук-тук!
Весь шматок - ой, лишенько!
Вихопили з рук!
Н. Забіла
У Розки були цуценята
У Розки були цуценята у дворі, на сіні. Розка пішла. Діти прийшли і взяли цуценя й віднесли на піч. Розка прийшла, не знайшла цуценяти і вила. Потім знайшла цуценя і вила біля печі. Діти зняли цуценя і дали Розці, і Розка віднесла цуценя в зубах на місце.
Я Толстой
Курчатко
Було собі на світі курчатко. Воно було маленьке. Ось таке. Але воно думало, що воно дуже велике, і гордовито задирало голову. Ось так.
І була в нього мама. Мама його дуже любила. Мама була ось така. Мама годувала його черв'яками. І були ці черв'яки ось такі. Одного разу наскочив на маму чорний кіт і погнав її геть із двору. І був чорний кіт ось такий.
134
Курчатко залишилося коло паркана само.
Коли це бачить воно: злетів на паркан гарний півень, витягнув шию ось так і щосили загорлав: "Кукуріку!" Ще й поглянув гордовито на всі боки: "Чи я не молодець? Чи я не співець?"
Курчаті це дуже сподобалося. Воно теж витягнуло шию ось так.
І щосили запищало: "Ш-пі-пі-пі! Я також молодець!" Але спіткнулося й гепнулось в калюжу. Ось так. У калюжі сиділа жаба. Вона побачила його і засміялася: "Ха-ха-ха! Квак-квак! Ну й співак! Ну й співак!"
А жаба була ось така.
Тут прибігла до курчатка мама. Вона пожаліла й приголубила
його. Ось так.
К. Чуковський
Упертий Коток
Вибіг Коток погуляти. Побачив, як пурхає з дерева на дерево горобець, та й каже:
І я так зумію.
- Ні, не зумієш, - каже Півник. - Літають тільки птахи, та й то
не всі...
А я зумію, - стояв на своєму Коток.
- Спробуй, - каже Півник.
Виліз Коток на дерево. Стрибнув та гне на землю. Добре, що на кущ упав, не дуже забився.
Ну ось і маєш, каже Півник. - Я ж тебе попереджав...
- То я не дуже відштовхнувся! - заперечив упертий Коток.
На ставу ґелґотали гуси. Малі гусенята пострибали у воду й
попливли.
- І я так зумію, - знову сказав Коток.
Плавають тільки качки та гуси, одказав йому Півник.
- Ова-ова, яка мудрість! Стрибнув собі у воду - і пливи. По цих словах Коток розігнався і плюсь на глибінь.
- Рятуйте! Ря-ту-у-йте!
Підплив до котка старий гусак. Ухопив за шкірку та й викинув
на берег.
- Ну от! - каже Ківник. - Знову нічого не вийшло.
- Бо я не так лапами загрібав. Треба всіма чотирма, а я тільки передніми, сказав непевно Коток і відійшов присоромлений геть.
8. Бірюкова
Загадки
Грицько Бойко
Хто з хвостиком і з вушками? У кого лапки з подушками? Як ступа, ніхто не чує. Тихо, крадучись, полює. І маленькі сірі мишки Утікають геть від .... (кішки)
Коло бабусі сидить у кожусі,
Проти печі гріється,
Без водички миється. (Котик)
Гавкає, кусає, а в дім не пускає. (Собака)
Голодна - мукає, сита - жує, Всім дітям молоко дає. (Корова)
Грицько Бойко
Я великий, я красивий.
Як біжу я - в'ється грива,
Копитами - туп-туп-туп,
По камінню - цок-цок-цок.
Хвіст у мене довгий-довгий,
Хвіст у мене - мов шовковий. (Кінь)
Хто співає на паркані
У червоному жупані й чобітку:
"Ку-ку-рі-ку!" (Півень)
І. Нехода
Хто це пісеньку таку
Нам співа: "Ку-ку-рі-ку!"? (Півень)
Жовтенькі клубочки
Ходять біля мами-квочки. (Курчата)
Вірші-забавлянки
Качка йде, каченят веде, На попасочку, -На порясочку,
На холодну водичку, На зелену травичку.
(Нар. творчість)
136
Ой кіт-баламут Вдягнув на себе хомут, А миші сміються, У боки беруться. Одна мишка маленька, Сіра, біла, біленька, За хомут вчепилась І сама покотилась. А кіт засміявся та у боки взявся, Пішов танцювати, по хаті скакати Та плигнув на діжку, Та покотив миску,
Та звалив полицю, скинув паляницю. (Нар. творчість)
Два півники, два півники Горох молотили. Дві курочки, чубарочки До млина носили. Цап меле, цап меле, коза насипає, А маленьке козенятко на скрипочці грає. А вовчок-сірячок з лісу виглядає. На маленьке козенятко скоса поглядає. (Нар. творчість)
* * *
Іде коза рогатая, іде коза вухатая
За нашими малятами.
Ніженьками туп-туп, віченьками луп-луп.
Хто каші не їсть, молока не п'є,
Того ріжками заколе.
(Нар. творчість)
* * *
Ой, ну, котку-рябку,
Та скопай нам грядку,
Малу, невеличку, як із рукавички.
Ми посієм маку, іще й пастернаку, Та посадим квіточок -Забавляти діточок,
Бо в нас дітки маленькі гуляти раденькі. (Нар. творчість)
Примовлянки
* * *
Гойда-да, гойда-да, Добра в коника хода, Поводи шовкові, золоті підкови. (Нар. творчість)
* * *
Короізко, коровко, Дай мені сиру, Дай мені масла, Я тебе, коровко, Ціле літо пасла.
(Нар. творчість)
РЕКОМЕНДОВАНИЙ МУЗИЧНИЙ РЕПЕРТУАР
1. Вправи: "Кішечка" Т. Ломовой, "На конячці" О. Гречанінова.
2. Слухання: "Коник" І. Кишка.
"Курчата" Д. Льовова-Компанійця, "Киця" А. Лазаренка, "Собака" Т. Попатенка ,"Півник" М. Раухвергера.
3. Співи: "Наша корова" мелодія Грановської, гармонія І. Кишка; "Курчата" А. Філіпенка, "Наш котик" В. Капрелова
4. Ігри: "Конячка" О. Тилічеєвої, "Кішка та кошенята" М. Раухвергера, "Дідусь садівник і козенята" О. Гедіке.
РЕКОМЕНДОВАНА МЕТОДИЧНА ЛІТЕРАТУРА
1. Білозеров Т. "Коні" (ст. 157).
2. Бірюкова В. "Упертий коток" (ст. 64).
3. Бойко Г. "Козуля" (ст. 247).
4. Боярська О. Свійські та дикі тварини. - Тернопіль: Підручники і посібники, 2002.
138
5. Будяк Ю. "Шкідливий цап" (ст. 156).
6. Висотська О. "Корова" (ст. 246).
7. Воронько П. "Є у мене киця Мурка" (ст. 245).
8. Дзюбишина-Мельник Н. Золотий колосок. - Київ: Освіта, -
1994.
9. Жицький, Карнаух І. Край мій рідний. - Київ: Радянська
школа, 1987.
10. Забіла Н. "Курочки" (ст. 35).
11. Крушинська В. Д. Веселка. - Київ: Радянська школа, 1989.
12. Левченко Л. Музичне джерельце. №1. Харків: Ранок, 2000.
13. Марійка Підгірянка. "Котик" (ст. 35).
14. Мегеляка Д. "Півень і панчішка" (ст. 50).
15. Нехода І. "Півник" (ст. 249).
16. Паронова В. Мої улюблені вірші - Тернопіль: Підручники і посібники, 2003.
17. Паронова В. "Коза" (ст. 156).
18. Паронова В. "Козенятко" (ст. 155).
19. Паронова В. "Кошеня" (ст. 158).
20. Паронова В. "Кролі" (ст. 159).
21. Познанська М. "Корова" (ст. 246).
22. Познанська М. "Півень" (ст. 249).
23. Савчук Л. "Гуси" (ст. 248).
24. Сафонова Р. "Підростай швиденько" (ст. 155).
25. Толстой Л. "У Розки були цуценята" (ст. 253).
26. Чуковський К. "Курчатко" (ст. 65).
27. Без вірного друга велика туга. Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2001. - №3.
28. Джміль. - 2001. - №1-2.
29. Музика в дитячому садку. №1. - Київ: Музична Україна,
1988.
30. Палітра педагога. - 2001. - №1 (поїздка в село).
30. Програма "Малятко".
31. Золотова Е. Й. Знакомим дошкольников с миром живот-ньіх. - Москва: Просвещение, 1988.
15

Приложенные файлы

  • doc 17710971
    Размер файла: 159 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий