khimiya_usne

1
У людини відомі три спадкових порушення метаболізму фруктози. Фруктозурія (недостатність фруктокінази) - безсимптомне стан, пов'язаний з підвищеним вмістом фруктози в сечі
спадкова непереносимість фруктози (недостатність альдолази В) і недостатність фруктозо-1-фосфатальдолази або фруктозо-1,6-біфосфатази , яку також відносять до дефектів глюконеогенезу.
причини
фруктозурія
Фруктозурія успадковується по аутосомно-рецесивним типом. Ген кетогексокінази (КНК) картірован на хромосомі 2р23.3-23.2.
Спадкова непереносимість фруктози
Аутосомно-рецесивне захворювання, обумовлене мутаціями гена альдолази В. Ген альдолази В (ALDOB) картірован на хромосомі 9q22.3. Описано близько 30 різних мутацій, найбільш поширені - міссенс-мутації А150Р, A175D і N335K, які в сукупності становлять близько 80% мутантних алелів; серед російських хворих - більше 90%.
Недостатність фруктозо-1.6-біфосфатази
Аутосомно-рецесивне захворювання, обумовлене мутаціями гена фруктозо-1,6-біфосфатази. Ген фруктозо-1,6-біфосфатази (FBP1) картірован на хромосомі 9q22.2-q22.3. Описано понад 20 різних мутацій. Мутація c.961insG з високою частотою зустрічається в Японії (46% мутантних алелів).
патогенез фруктозурія
фруктозурія
10-20% нерасшеплённой фруктози екскретується з сечею в незміненому вигляді, більша частина перетворюється в фруктозо-6-фосфат альтернативним метаболічним шляхом. Ця реакція каталізується кетогексокіназой (фруктокінази).
Спадкова непереносимість фруктози
Захворювання пов'язане з недостатністю другого ферменту, що у метаболізмі фруктози, - альдолази В. Його дефект призводить до накопичення фруктозо-1-фосфату. який інгібує продукцію глюкози (глюконеогенез і глікогеноліз) і викликає гіпоглікемію. Надходження фруктози призводить до збільшення концентрації лактату, ингибирующего нирково-канальцевую секрецію уратів, що призводить до гіперурикемії, поглиблюються виснаженням внутріпечёноч-ного фосфату і прискореної деградацією аденінових нуклеотидів.
Недостатність фруктозі-1,6-біфосфатази
Недостатність ключового ферменту глюконеогенезу порушує утворення глюкози з попередників, у тому числі і з фруктози, тому нормальний рівень глюкози в плазмі крові при даній патології залежить від прямого надходження глюкози, галактози і розщеплення глікогену печінки. Гіпоглікемія в неонатальний період пов'язана з високою потребою в глюконеогенезі, оскільки рівень глікогену у новонароджених низький. Вторинні біохімічні зміни: підвищення концентрації лактату, пірувату, аланина і гліцерину в крові.
симптоми фруктозурія
Фруктозурія не має клінічних проявів.
Спадкова непереносимість фруктози
Перші симптоми захворювання пов'язані з надходженням великої кількості фруктози, сахарози або сорбітолу. Чим молодша дитина і чим більше надійшло фруктози, тим важче клінічні прояви. Захворювання може початися з гострою метаболічної декомпенсації і привести до смертельного результату на тлі гострої печінкової і ниркової недостатності. При більш доброякісному перебігу перші ознаки захворювання - апатія, млявість, сонливість, нудота, блювання, підвищена пітливість, іноді гіпоглікемічна кома. У цей період лабораторні показники свідчать про гостру печінкової недостатності та генералізованої дисфункції нирково-тубулярной системи. Якщо діагноз не встановлений і не призначена дієта, розвиваються хронічна печінкова недостатність, гепатомегалія, жовтяниця, порушення згортання крові, набряки. Гіпоглікемія непостійна і спостерігається тільки безпосередньо після прийому фруктози. Описано м'які форми захворювання, які проявляються збільшенням розмірів печінки та затримкою росту в шкільному віці і у дорослих. У зв'язку з тим що пацієнти погано переносять солодку їжу, вони самостійно обмежують її вживання, тому у хворих з фруктоземія практично ніколи не розвивається карієс.
Недостатність фруктозо-1,6-біфосфатази
Приблизно у половини хворих захворювання маніфестує в перші 5 діб життя гіпервентіляціонним синдромом і важким метаболічним ацидозом в результаті підвищення рівня лактату і гіпоглікемії. Смерть може настати в перші дні життя від апное на тлі важкого метаболічного ацидозу. Напади метаболічного кетоацидозу можуть протікати як рейеподобний синдром, їх провокують голодування, інтеркурентних інфекції або порушення функцій ШКТ. Вони супроводжуються відмовою від їжі, блювотою, діареєю, епізодами сомнолентності, порушеннями ритму дихання, тахікардією і м'язової гіпотонією, відбувається збільшення розмірів печінки. Під час нападів метаболічної декомпенсації підвищується концентрація лактату (іноді до 15-25 мМ), знижується рівень рН і підвищується співвідношення лактат / піруат і зміст аланина; спостерігають гіпоглікемію, іноді гіперкетонемія. Як і при спадковій непереносимості фруктози, введення розчинів фруктози протипоказано і може призвести до летального результату. У період між нападами пацієнти скарг не пред'являють, хоча може зберігатися метаболічний ацидоз. Толерантність до голодування збільшується з віком. При правильно встановленому діагнозі і вчасно розпочатому лікуванні прогноз сприятливий.
діагностика
фруктозурія
Як правило, порушення виявляється випадково при проведенні стандартного сечового скринінгу на присутність цукрів і при тонкошарової хроматографії моносахаров.
Спадкова непереносимість фруктози
При стандартних біохімічних дослідженнях виявляють підвищення рівня печінкових трансаміназ і білірубіну в крові, генералізовану аміноацидурія та метаболічний ацидоз. Навантажувальні тести з фруктозою проводити не рекомендовано, оскільки вони можуть призвести до тяжких ускладнень. Основний метод підтвердження діагнозу - ДНК-діагностика.
Недостатність фруктозо-1,6-біфосфатази
Основний метод підтвердження діагнозу - ДНК-діагностика. Також можливе визначення активності ферменту в біоптаті печінки.
Диференціальна діагностика
Фруктозурія: зі спадковою непереносимістю фруктози.
Спадкова непереносимість фруктози: диференціальну діагностику слід проводити з спадковими хворобами обміну, що супроводжуються раннім ураженням шлунково-кишкового тракту і / або печінки: недостатність фруктозо-1,6-біфосфатази, тирозинемия, тип I, глікогенози, тип la, lb, недостатність ctl-антитрипсину; з органічними ацидурія, що супроводжуються лактат-ацидозом, а також пілоростенозом, гастроезофагального рефлюксом, в старшому віці - з хворобою Вільсона-Коновалова.
Недостатність фруктозо-1,6-біфосфатази: диференціальну діагностику слід проводити з порушеннями обміну пірувату, дефектами дихального ланцюга мітохондрій, печінковими формами гликогенозов, дефектами бета-окислення жирних кислот, що протікають як синдром Рейє.
Лікування фруктозурія і прогноз
фруктозурія
Прогноз сприятливий, лікування не потрібно.
Спадкова непереносимість фруктози
Якщо запідозрено дане захворювання, слід негайно виключити всі продукти, що містять фруктозу, сахарозу та сорбітол. Необхідно пам'ятати, що сорбитол і фруктоза можуть бути присутніми в деяких лікарських препаратах (жарознижуючі сиропи, розчини імуноглобулінів та ін.). Сахарозу слід замінити на глюкозу, мальтозу або кукурудзяний крохмаль. Після переведення дитини на дієту всі прояви захворювання швидко зникають, за винятком гепатомі-алії, яка може зберігатися кілька місяців або років після початку лікування. При дотриманні дієти прогноз сприятливий.
Недостатність фруктозо-1,6-біфосфатази
У період гострої метаболічної декомпенсації необхідно внутрішньовенне введення 20% глюкози і натрію бікарбонату для контролю метаболічного ацидозу і гіпоглікемії. Поза кризів рекомендовано уникати голодування і дотримуватися дієти з обмеженням фруктози / сахарози, замінювати частину диетарних жирів вуглеводами і обмежувати білок. Під час інтеркурентних інфекцій рекомендовані часті годування повільно всмоктується вуглеводами (сирий крохмаль). При відсутності стресових факторів, що призводять до метаболічної декомпенсації, у пацієнтів не спостерігають виражених клінічних порушень.
Толерантність до голодування збільшується з віком. Багато пацієнтів в старшому віці страждають надмірною масою тіла, оскільки з дитинства звикли до певного режиму харчування. Прогноз сприятливий.
2
Галактоземія - причини, симптоми, лікування
Галактоземія є вродженим обмінним захворюванням, яке пов'язане з дефіцитом галактозо-1-фосфатуріділтрансферази. Цей фермент необхідний організму для успішного перетворення галактози (простого цукру, що перебуває у молочних продуктах) на глюкозу. Частота такого захворювання на сьогоднішній день варіює в різних країнах, тому точних даних не існує, але орієнтовно 1:10 000 і 1: 50 000.
При такому захворюванні в крові накопичується галактоза, що призводить до пошкодження нирок, печінки, центральної нервової системи та інших систем організму. Якщо хвороба не виявити вчасно, вона може закінчитися летальним результатом. Передача цієї недуги відбувається за аутосомно-рецесивним типом. Основний фактор ризику - новонароджені, батьки яких несуть дефектний ген.
Галактоземія - симптоми та ознаки
Через те, що неметаболізіруемая галактоза входить до складу молочних продуктів, клінічні ознаки недуги проявляються досить рано, практично відразу після народження. Хоча дуже часто перший час хворий малюк виглядає цілком нормальним. Але вже через кілька днів або тижнів у дитини спостерігається порушення травлення (блювота, анорексія), що приводить до гіпотрофії, слабка надбавка у вазі, низький рівень цукру в крові, труднощі з харчуванням, дратівливість, млявість.
Через нескоро час, якщо хвороба не діагностована, з'являються перші симптоми ураження печінки малюка: жовтяниця, геморагічний синдром, збільшення печінки, цироз і пр. Через кілька тижнів може проявитися порушення зору (катаракта), проблеми з нирками, набряки кінцівок, судоми, а потім , вже через кілька місяців, спостерігається затримка психомоторного розвитку, рухових навичок і зростання, зменшення щільності кісток.
Насправді перераховані вище ознаки можуть поєднуватися по-різному, і якщо виникає небезпечна для життя новонародженого ситуація, що характеризується жовтяницею, сильним порушенням травлення, великий печінкою і геморагічним синдромом, то діагноз галактоземії може бути поставлений вже в перші дні життя дитини.
Якщо ж початкові прояви слабкі і немає явних ознак захворювання, то про його наявність можна дізнатися, лише через кілька місяців, коли справа дійде до відставання психомоторного розвитку і катаракти. Діагностика недуги грунтується на вивченні симптомів, сімейного анамнезу, спеціальної пробі для виявлення дефіциту необхідного ферменту.
Лікування галактоземії
Воно полягає в терміновому виключення всіх продуктів, які містять галактозу, а саме молока, молочних продуктів, нутрощів тварин. Якщо діагноз поставлений на перших місяцях життя, то в якості основної їжі для малюка необхідно вибрати штучне харчування без галактози або молоко з сої. Дуже важливо забезпечити дитині достатню кількість кальцію.
Надалі дозволяється урізноманітнити харчування і ввести в раціон м'ясо, зелені овочі, рибу та інші дозволені продукти. Питання про те, як довго потрібно дотримуватися даної дієти залишається відкритим, одні лікарі вважають, що перервати її можна у віці 10 років, а інші рекомендують продовжувати постійно.
На жаль, досить часто галактоземія у новонароджених довгий час залишається не діагностовано. Це важке захворювання не можна вилікувати так, як лікують вірусні хвороби, але зате можна створити необхідні умови, в яких хворий малюк буде жити так само, як і його здорові однолітки. Найкраща допомога в даному випадку - навчитися дотримуватися необхідну для дитини дієту.4
Вплив інсуліну на обмін вуглеводів. Обмін глюкози під дією інсуліну
Неодноразово на протязі доби м'язова тканина забезпечує свої енергетичні потреби не стільки глюкозою, скільки жирними кислотами. Це пояснюється тим, що мембрана м'язової клітини в спокої володіє низькою проникністю для глюкози, крім випадків, опосередкованих стимулюючими впливами інсуліну; в проміжках між прийомами їжі кількість секретується інсуліну занадто мало, щоб забезпечити надходження значної кількості глюкози в клітини.
Проте існують два стани, коли м'язи споживають велику кількість глюкози. Одне з них - важкі фізичні навантаження. Споживання глюкози в такій ситуації не вимагає великої кількості інсуліну, оскільки м'язові волокна стають більш проникні для глюкози навіть при відсутності інсуліну за рахунок процесів скорочення.
Другим випадком високого споживання глюкози м'язами стає період через кілька годин після прийому їжі. В цей час концентрація глюкози в крові висока і підшлункова залоза секретує велику кількість інсуліну. Висока концентрація інсуліну забезпечує швидкий транспорт глюкози в м'язові клітини. Це викликає переважне порівняно з жирними кислотами використання глюкози м'язовими клітинами, що ми обговоримо далі.
Зберігання глюкози в м'язах. Якщо м'язи після прийому їжі не працюють, а глюкоза в великих кількостях ще надходить в клітини, вона переважно запасається у вигляді глікогену (гранична концентрація якого в м'язах складає 2-3%) замість того, щоб використовуватися в енергетичних цілях. Надалі глікоген може використовуватися м'язами для отримання енергії.
Депонування глікогену особливо корисно під час коротких періодів екстремальних потреб м'язів в енергії і здатне продемонструвати протягом декількох хвилин високий рівень енергозабезпечення навіть при відсутності кисню за рахунок гликолитического розщеплення глікогену до молочної кислоти.
Кількісне вплив інсуліну на полегшення транспорту глюкози через мембрани м'язових клітин. Цей вплив показано на малюнку у вигляді результатів експериментів. Нижня крива («контроль») показує концентрацію вільної глюкози, виміряну всередині клітини. Концентрація вільної глюкози залишається майже рівною нулю, незважаючи на те, що концентрація глюкози в позаклітинній рідині досягає 750 мг /дл. Крива, позначений «інсулін», показує, що концентрація глюкози у внутрішньоклітинної рідини досягає 400 мг /дл при додаванні інсуліну. Таким чином, інсулін може підвищувати швидкість транспорту глюкози в покояться м'язові клітини майже в 15 разів.4,5,6,7
Гуморальна регуляція вуглеводного обміну дуже складна. Важливий регуляторний вплив на метаболізм вуглеводів чинять гормони підшлункової залози інсулін та глюкагон і гормон мозкової речовини надниркових залоз - адреналін.
На обмін вуглеводів значно впливають також гормони кори надниркових залоз, щитовидної залози і передньої долі гіпофіза.
Єдиним гормоном, який знижує вміст глюкози в крові, є інсулін. Він стимулює всі три процеси засвоєння глюкози, а саме: її транспорт в клітини, окислення до кінцевих продуктів - С02 і Н20 та синтез глікогену і триацилгліцеринів у жировій тканині. Усі інші гормони підвищують рівень глюкози, тому їх називають контрінсулярними.
За своїм механізмом дії контрінсулярні гормони істотно розрізняються один від одного, але за кінцевим ефектом - підвищенням глюкози в крові - всі вони є антагоністами інсуліну.
При недостатності інсуліну спостерігається гіперглікемія, глюкозурія; зниження вмісту глікогену в печінці і м'язовій тканині через їхню нездатність засвоювати глюкозу; пригнічення біосинтезу жир
280
них кислот з глюкози і ацетил-КоА та біосинтезу білків; різке зниження активності глюкокінази; посилення процесів глюконеогенезу. Описана картина недостатності інсуліну є особливо виразною у разі переродження острівців Лангерганса підшлункової залози, у П-кліти-нах яких виробляється інсулін. Це захворювання одержало назву цукрового діабету, або цукрового сечовиснаження.
Тонкий механізм дії інсуліну в м'язах пов'язаний, перш за все, з підвищенням проникності клітинних мембран для глюкози. Уповільнене надходження глюкози в м'язову клітину за недостатності інсуліну лімітує її метаболізм.
Гормони кори надниркових залоз - глюкокортикоїди (кортизол, кортизон, кортикостерон) також діють у печінці і м'язах, виявляючи антагоністичну дію відносно інсуліну. Уповільнюючи обмін глюкози в периферичних органах і стимулюючи глюконеогенез, глюкокорти-коїди здатні підвищувати рівень глюкози крові. З цим пов'язане виникнення так званого «стероїдного діабету» внаслідок тривалого застосування препаратів глюкокортикоїдів.
Другим гормоном підшлункової залози, який впливає на вуглеводний обмін, є глюкагон, що синтезується П-клітинами острівців Лангерганса і є повним антагоністом інсуліну, діючи головним чином на печінку. Синергістом глюкагону є гормон мозкової речовини надниркових залоз - адреналін.
Секреція адреналіну особливо зростає при гострому стресі, що супроводжується швидкою мобілізацією глікогену в печінці і м'язах. У печінці це призводить до виходу вільної глюкози в кров, одночасно гальмується поглинання глюкози м'язами. Замість глюкози під впливом катехоламінів (адреналіну) як джерело енергії використовуються жирні кислоти, що вивільняються з жирової тканини.
Адреналін і глюкагон прискорюють перетворення неактивної фосфорилази Ь у її активну форму - фосфорилазу а. Одночасно гальмується активність глікогенсинтази. Встановлено також, що адреналін стимулює виділення глюкагону і пригнічує виділення інсуліну.

8 Гіперглікемія - клінічний симптом, що позначає підвищений вміст цукру (глюкози) у сироватці крові. Гіперглікемія з'являється переважно при цукровому діабеті або інших захворюваннях ендокринної системи.
Існує кілька умовних ступенів виразності симптому:
- Легка гіперглікемія (рівень цукру становить 6-10 ммоль / л);
- Гіперглікемія середньої тяжкості (10-16 ммоль / л);
- Важка гіперглікемія (понад 16 ммоль / л).
Якщо рівень цукру перевищує 16,5 ммоль / л, може виникнути прекоматозний стан або кома.
У людей, які хворіють на цукровий діабет, зустрічаються два різновиди гіперглікемії:
- Гіперглікемія натще (якщо людина не приймав їжі близько 8 годин, рівень цукру в крові зростає більше 7,2 ммоль / л);
- Гіперглікемія постпрандіальна (після прийому їжі рівень цукру в крові перевищує 10 ммоль / л).
Якщо у людей, які не страждають на цукровий діабет, після рясної їжі рівень цукру підвищується до 10 ммоль / л, це говорить про підвищену небезпеку розвитку у них діабету 2 типу.
Хворі на цукровий діабет повинні пильно стежити за показниками рівня глюкози в крові, оскільки при тривалих періодах гіперглікемії є ризик розвитку пошкоджень нервів, судин, інших небезпечних станів (кетоацидоз, кома).
Щоб уникнути серйозних ускладнень цукрового діабету, необхідно вчасно виявити симптоми гіперглікемії і зайнятися їх лікуванням.
причини гіперглікемії
Головною причиною, що обумовлює виникнення гіперглікемії, є низька кількість інсуліну (гормону, що знижує концентрацію глюкози в крові). Іноді також інсулін не може правильно взаємодіяти з клітинами організму, щоб утилізувати глюкозу.
Існує безліч причин розвитку гіперглікемії, серед яких - переїдання, вживання калорійної їжі, що містить підвищену кількість простих і складних вуглеводів.
Стрес також може стати недіабетичної причиною гіперглікемії. Необхідно контролювати свої фізичні навантаження: сильна перевтома або ж, навпаки, пасивний спосіб життя може призвести до підвищення рівня цукру в крові.
Інфекційні та хронічні захворювання також можуть викликати симптоми гіперглікемії. У людей, хворих на цукровий діабет, гіперглікемія може виникнути через пропущеного прийому цукрознижуючих препаратів або уколу інсуліну.
симптоми гіперглікемії
Своєчасне виявлення симптомів гіперглікемії допоможе уникнути виникнення серйозних ускладнень. У першу чергу необхідно звернути увагу на сильну спрагу: якщо концентрація глюкози більше 10 ммоль / л, цукор виділяється разом із сечею. Разом з нею вимиваються корисні солі, що викликає слабкість, головний біль, сухість у роті, свербіж шкіри, втрату ваги, погіршення зору, втрату свідомості. Холодні і нечутливі кінцівки, запори, діарея та інші проблеми шлунково-кишкового тракту також можуть бути симптомами гіперглікемії.
Гіперглікемія може спровокувати кетонурии (наявність у сечі ацетонових тіл) і кетоацидоз (порушення вуглеводного обміну, що веде до діабетичної коми). Дія цього механізму така: через високий кількості цукру в крові і нестачі інсуліну глюкоза не влучає у клітини. Тому печінка, яка містить глікоген, починає розщеплювати його до глюкози, яка ще більше збільшує кількість цукру. Клітини не отримують енергії, і починається розщеплення жирів, при якому виробляються кетонові тіла (ацетон). Вони потрапляють в кров, внаслідок чого порушується природний кислотний баланс.
У хворих на цукровий діабет людей перехід гіперглікемії від легкої форми до більш важкої може тривати багато років. Але це лише в тому випадку, якщо організм здатний самостійно виробляти інсулін. Тому необхідно докладати багато зусиль для лікування хвороби.
Слід знати, що гіперглікемія не є показником виключно цукрового діабету, але може свідчити і про інших ендокринних захворюваннях.
лікування гіперглікемії
вода
В першу чергу людина, що страждає гіперглікемією, зобов'язаний регулярно проводити вимірювання кількості цукру в крові. Проводити їх слід як натщесерце, так і після їжі, кілька разів на день. Якщо підвищені показники зареєстровані кілька разів поспіль, необхідно звернутися до лікаря, так як це може стати причиною поразки кровоносних судин і органів, привести до різних ускладнень.
Концентрацію глюкози в крові допоможуть зменшити помірні фізичні вправи, вживання великої кількості рідини (при високих показниках рівня глюкози пити потрібно кожні 30 хвилин). Але фізичні навантаження необхідно припинити, якщо рівень цукру підвищений до 13,3 ммоль / л, а в сечі присутні кетонові тіла.
При гіперглікемії надзвичайно важливо дотримуватися дієти, але робити це потрібно виключно після консультації з лікарем. Під контролем потрібно тримати кількість вуглеводів і калорій, що містяться в споживаної їжі.
Часто для лікування гіперглікемії хворим призначається інсулін. Якщо симптом є недіабетичним, лікуванню підлягає то ендокринне захворювання, яке стало його причиною.
Гіперглікемія у дітей
Гіперглікемія у дітей
У дітей показником гіперглікемії є концентрація цукру в крові більше 6,5 ммоль / л до прийому їжі і більше 8,9 ммоль / л після їжі.
У новонароджених гіперглікемія зустрічається досить часто, але медики не дають однозначної відповіді на питання, що конкретно служить причиною підвищення рівня цукру в крові малюків. В основному гіперглікемія виникає у дітей, які важать менше 1,5 кг, або ж перехворіли такими серйозними захворюваннями як менінгіт, сепсис, енцефаліт та ін. Іноді концентрація цукру в крові підвищується через внутрішньовенного введення розчинів глюкози (у дітей з низькою вагою глюкоза в організмі переробляється недостатньо інтенсивно).
Якщо вчасно не виявити гипергликемию і не зайнятися її лікуванням, у дитини може порушитися робота клітин мозку, що часто веде до крововиливу або набряку мозку. При гіперглікемії організм зневоднений, тому є небезпека втрати маси тіла, розвитку захворювань ендокринної системи.
Щоб уникнути гіперглікемії, необхідно постійно контролювати показники аналізів сечі і крові. Якщо норми вмісту глюкози перевищені, дитині вводять інсулін.
Часто показники рівня цукру в крові можуть свідчити про тяжкість стану дитини, яке надалі може привести до летального результату.9 Гіпоглікемія - це хворобливий стан, для якого характерна низька концентрація глюкози в крові (менше 3,5 ммоль/л). Її результат - гіпоглікемічний синдром. Головний мозок людини і весь його організм нормально функціонують завдяки постійному рівню глюкози. Поява гіпоглікемії загрожує різними ускладненнями, аж до летального результату. Тому зменшення вмісту цукру в крові потребує невідкладних заходів.
Причини гіпоглікемії
Рівень глюкози в крові залежить від харчування і нормального функціонування всіх систем організму, які регулюють концентрацію цукру в крові. Зміна складу їжі або збій в роботі будь-якої системи може стати причиною гіпоглікемії.
Найбільш поширені гіпоглікемічні стани:
Транзиторна гіпоглікемія зустрічається у всіх новонароджених. Основна причина - адаптація до нових умов життя. Організм дитини вчиться самостійно продукувати глюкозу. Важкі форми транзиторної гіпоглікемії трапляються у недоношених дітей; малюків, народжених матерями з цукровим діабетом; новонароджених з різними вродженими патологіями.
Реактивна гіпоглікемія зустрічається у людей, що не хворіють на цукровий діабет. Точні причини її розвитку невідомі. Існує припущення, що реактивна гіпоглікемія формується у людей з надмірною вагою і діабетиків, не залежних від інсуліну.
Аліментарна гіпоглікемія виникає після операції на органи шлунково-кишкового тракту. Причина - порушення всмоктування глюкози.
Пізня гіпоглікемія. Спостерігається на ранній стадії діабету.
Гормональна гіпоглікемія розвивається при гіпофізарно-надниркової недостатності.
Алкогольна гіпоглікемія - при отруєнні алкоголем.
Гіпоглікемія може бути наслідком передозування інсуліну, пухлини підшлункової залози, вагітність, голодування або надмірного фізичного навантаження, захворювань печінки і ЦНС.
Симптоми гіпоглікемії
Симптоми гіпоглікемії у дітей до року:
сонливість і млявість;
невелике зниження температури тіла;
судоми;
мляве смоктання;
апное;
ціаноз.
Диференційно-діагностичні ознаки:
низький вміст глюкози в період появи симптомів;
при нормалізації рівня глюкози симптоми зникають;
при зниженні рівня глюкози симптоми відновлюються.
У дітей старшого віку і у дорослих симптоми гіпоглікемії однакові.
1) Ознаки, обумовлені надмірною секрецією адреналіну:
занепокоєння і дратівливість;
постійне відчуття голоду;
слабкість;
тремор, підвищена пітливість;
болі в серці, тахікардія;
нудота, блювота.
2) Ознаки, обумовлені недоліком глюкози, вуглеводним голодуванням головного мозку:
зниження слуху;
плутаність свідомості;
неможливість сконцентрувати увагу;
сонливість, головний біль;
дизартрія, афазія;
зміна особистості;
втрата свідомості і кома.
Симптоми гіпоглікемії у новонароджених і немовлят виражені не так сильно, як у дорослих.
Чим небезпечна гіпоглікемія?
Низький рівень глюкози в крові - небезпечний стан. Наслідки гіпоглікемії залежать від її форми і тривалості.
Легкі форми патології - це стани, при яких пацієнт може допомогти собі самостійно. Небезпека таких форм полягає в тому, що поступово у пацієнта знижується чутливість до низького рівня глюкози.
Важкі форми гіпоглікемії вимагають втручання з боку. Людина не може самостійно справитися зі своїм станом. Якщо вчасно не вжити заходів, можливі серйозні порушення з боку центральної нервової системи, аж до смертельного результату.
Даних про наслідки тривалих гіпоглікемічних станах немає.
Перша допомога при гіпоглікемії
У деяких хворих частина симптомів гіпоглікемії стерта. Тобто, вони не потіють, не відчувають голод, у них не коле в руках і не посилюється серцебиття. Зниження рівня глюкози в крові відразу проявляється сильним головним болем, сплутаністю свідомості, амнезією, погіршенням зору, судомами й комою. Перебуваючи в сутінковому стані» або взагалі без свідомості, пацієнт не може допомогти собі сам. Йому потрібна допомога зі сторони.
Оточуючі повинні швидко очистити рот хворого від їжі і покласти шматочок цукру під язик. Потім викликати швидку допомогу.
Якщо відкрити рот немає можливості або пацієнт веде себе неадекватно, йому потрібно вводити підшкірну або м'язову ін'єкцію глюкагону (1 мл). А через п'ятнадцять-двадцять хвилин дати шматочок цукру.
Профілактика гіпоглікемії передбачає виконання наступних правил:
чітке дотримання призначеної лікарем схеми лікування (ніяких додаткових доз інсуліну, цукрознижувальних препаратів тощо);
регулярний контроль рівня глюкози в крові (особливо до фізичного навантаження і після);
корекція харчування (дієти в кожному конкретному випадку призначає лікар).
Стан гіпоглікемії саме по собі не принесе шкоди, якщо вчасно усунути його. Важкі патологічні форми необхідно цілеспрямовано лікувати, щоб попередити зниження чутливості до низького рівня глюкози.10 глюкозурія наявність глюкози в сечі. У нормі сеча не містить глюкози, оскільки нирки здатні реабсорбувати (повертати до кровотоку) весь обсяг глюкози, що пройшов через нирковий клубочок в просвіт канальців нефрона. У переважній більшості випадків глюкозурія є сипмтомом декомпенсованого цукрового діабету як результат патологічного збільшення концентрації глюкози в крові. Рідкісним винятком є порушення реабсорбції в самій нирці є так звана ниркова глюкозурія. Глюкозурія веде до надмірної втрати води з сечею та дегідратації організму.


11 Дослідження вуглеводного обміну в клініці зазвичай починають з аналізу сечі на присутність цукру і кетонових тіл, оскільки поява останніх тісно пов'язане з порушеннями вуглеводного обміну. ??
Діагноз цукрового діабету підтверджується наявністю гіперглікемії. Діагноз діабету ставиться при рівні глюкози натще більше 7,8 ммоль/л або якщо при випадковому визначенні він становить 11,1 ммоль/л. Глюкозурія не може підтверджувати діагноз, так як глюкоза в сечі може з'явитися в результаті порушення канальцевої реабсорбції.
У частини пацієнтів рівень глюкози в крові може бути підвищений, але не досягати значень, при яких ставиться діагноз - цукровий діабет . У цих випадках за пацієнтами встановлюють спостереження, їм рекомендують дієту з обмеженням прийому вуглеводів. У даному випадку говорять про "порушення толерантності до глюкози". Тест на толерантність до глюкози (ТТГ) проводять у разі, якщо діагноз не ясний:
- сумнівні результати при дослідженні глюкози крові натще випадково;
- несподівана глюкозурія, в тому числі при вагітності;
- клінічні ознаки цукрового діабету при нормальному рівні глюкози крові;
- діагностика акромегалії.
Тест на толерантність до глюкози
Тест на толерантність до глюкози полягає в наступному.
Пацієнт протягом 3 днів повинен дотримуватися звичайного харчування з вмістом вуглеводів не більше 250 г на день, а перед дослідженням не наїдатися на ніч.
Вранці натщесерце у хворого беруть кров з пальця для визначення вмісту глюкози, після чого йому дають випити заздалегідь приготовлений розчин, що містить 75 г глюкози в 200 мл теплої кип'яченої води або в 200 мл рідкого чаю з лимоном. Глюкоза може бути замінена цукром.
Час, протягом якого обстежуваний хворий п'є розчин, не повинно перевищувати 5 хв., Потім через 60 і 120 хв у нього беруть з пальця кров для визначення рівня глюкози.

У дітей цукровий навантаження проводять так само, як і у дорослих, змінюючи лише дози введеної глюкози. Так, дітям віком від 1,5 до 3 років слід давати глюкозу, виходячи зі співвідношення 2 г/кг; від 3 до 12 років - 1,75 г/кг; після 12 років - 1,25 г/кг, але не більше 25 г глюкози.
На підставі отриманих даних будують криву, відкладаючи на вертикальній осі концентрацію цукру в ммоль/л, а на горизонтальній - час у хвилинах.
глікемічний кривої у дітей мають той же характер, що й у дорослих, з тією лише відмінністю, що підвищення концентрації цукру в крові у дітей досягає менших величин.
Референтні межі рівня глюкози при проведенні ТТГ (ммоль/л): натщесерце - 3,9-5,8; через 30 хв - 6,1-9,4; через 60 хв - 6,7-9,4; через 90 хв - 5,6-7,8; через 120 хв - 3,9-6,7.
Наприкінці проби у хворого збирають сечу для дослідження на наявність цукру. Встановлено, що цукор в сечі здорових людей при цьому навантаженні приблизно в половині випадків не з'являється зовсім або відзначається тільки в момент найбільшого підвищення його в крові, тобто в проміжку від 30 до 60 хв. Якщо в сечі виявляється цукор, то в більшості випадків це свідчить про ту чи іншій формі ендокринної глюкозурії. З неендокрінних захворювань тільки важке ураження печінки може призвести до появи глюкози в сечі при проведенні даної проби, і то в невеликих кількостях.
При підборі лікування хворим на цукровий діабет призначають проведення глікемічних і глюкозуричних профілів з дослідженням рівня глюкози кожні 3 ч.
Дослідження глюкози проводять перед кожним прийомом їжі і на ніч. Щоб не пропустити нічну гіпоглікемію, визначають глюкозу в нічний час. При проведенні глюкозуричного профілю сечу збирають у проміжках між дослідженнями крові.
Призначення профілів переслідує два завдання:
- визначити дози інсуліну;
- оцінити харчування хворого і уникнути гіпоглікемічних станів.
При цукровому діабеті рівень цукру крові натще буває підвищеним, наростання глікемічний кривої відбувається повільніше, досягаючи через 60-150 хв значної величини (більш ніж на 80% вище вихідного рівня цукру крові) . Зниження ж кривої затягується, гіпоглікемічна фаза спаду за час проведення проби зазвичай не виявляється (відсутній). Навантаження глюкозою супроводжується в більшості випадків появою цукру в сечі. Чим важче діабет, тим пізніше досягає максимуму гликемия, і тим він вищий. Зниження кривої відбувається дуже повільно, частіше воно розтягується на 3-4 ч. Всі порції сечі, як правило, містять цукор. Подібний характер кривої можна пояснити порушенням виділення інсуліну, що тягне за собою уповільнення відкладення глікогену і гальмування окислення глюкози.
Пошкодження печінки характеризується швидко наростаючою глікемічний кривої в результаті ослаблення асиміляційної здатності печінки. Однак максимальний підйом не досягає таких величин, як при діабеті.
Захворювання щитовидної залози, пов'язані з її гіперфункцією, характеризуються глікемічним кривими з більш швидким, ніж у нормі, наростанням концентрації цукру, що, можливо, пов'язано з більш інтенсивним обміном речовин і порушенням симпатичного відділу вегетативної нервової системи.
Причини гіперглікемії: цукровий діабет у дорослих і дітей; фізіологічні чинники: енергійні фізичні вправи, сильні емоції, викид адреналіну при ін'єкціях, шоку, опіках, інфекціях; ендокринні захворювання: феохромоцитома, тиреотоксикоз, акромегалія, гігантизм, синдром Кушинга, глюкагонома, соматостатінома; захворювання підшлункової залози: гострий і хронічний панкреатит, панкреатит при паротиті, муковісцидозі, гемохроматозі, пухлини підшлункової залози; гіперглікемії, пов'язані з крововиливом у мозок, гострим інфарктом міокарда, важкої стенокардії, хронічними захворюваннями печінки, хронічними захворюваннями нирок.
Гіперглікемія може супроводжуватися глюкозурией, особливо в тих випадках, коли вміст цукру в крові перевищує нирковий поріг ( при згаданих вище патологічних станах нирковий поріг для глюкози може і знижуватися).
Причини гіпоглікемії: пухлина острівцевих клітин, дефіцит глюкагону; інші пухлини: рак надниркових залоз, рак шлунка, фібросаркома; важкі захворювання печінки: отруєння (миш'яком, тетрахлорид вуглецю, хлороформом та ін); ендокринні захворювання: гіпопітуітрізм, хвороба Аддісона, гіпотиреоз; функціональні порушення: постгастректоміческій синдроми, гастроентеростомія, ураження вегетативної нервової системи; у дітей: недоношеність, діти, народжені від матерів, хворих на цукровий діабет, кетонеміческая гіпоглікемія.


12
Глікогенози
Матеріал з Вікіпедії вільної енциклопедії.
Глікогенози
Глікогено
·зи (англ. Glycogen storage disease) група спадкових захворювань, зумовлених дефектами у ферментах та інших білках, що беруть участь у метаболізмі глікогену.
Перший глікогеноз був описаний 1929 року Едгаром фон Гірке, у пацієнта була дуже збільшена печінка, спостерігалась сильно виражена гіпоглікемія між прийомами їжі, яку неможливо було усунути шляхом введення глюкагону або адреналіну[1]. Подальше дослідження глікогенозів проводило подружжя Герті та Крала Корі, вони виявили причину хвороби фон Гірке дефіцит ферменту глюкозо-6-фосфатази. Також Корі виявили ще кілька форм глікогенозів[1][2]. Зараз їх відомо 13, основні характеристики наведені у таблиці.
Глікогенози - це захворювання, зумовлені метаболічними порушеннями, які призводять до надмірної концентрації глікогену або зміни його структури. Глікоген являє собою вуглеводні депо, які є готовими джерелами для негайного забезпечення енергією. У печінці він розщеплюється, забезпечує безперебійне постачання глюкозою мозку й еритроцитів
Для даної групи захворювань властиве нагромадження глікогену в органах і тканинах. Глікогенози відносять до спадкових захворювань, викликаних порушенням активності ферментів, які беруть участь в обміні глікогену і впливають на утворення різних метаболітів. Описано декілька сотень випадків цього захворювання. Поширеність його складає 1:40000.
За клінічними ознаками розрізняють три основні форми захворювання:
1) печінкову;
2) м'язову;
3) генералізовану
Печінкова форма.
Ознаки з'являються на першому році життя, починаючи з 8-9 місяця, коли відзначаються рідкі напади гіпоглікемії. Вони характеризуються тимчасовою втратою свідомості, клонічними судомами кінцівок. Напади починаються до їжі або вранці, їх появі можна запобігти прийманням солодкої води. Характерний зовнішній вигляд дітей: маленький зріст, великий живіт, худі кінцівки, "лялькове обличчя". Відзначається збільшення печінки. Найбільш небезпечний вік - перші 4-5 років. Інфекційні захворювання ускладнюють перебіг патологічного процесу.
З віком стан хворого поліпшується завдяки розвитку компенсаторних механізмів обміну. Інтелект, як правило, не порушений.
При гістохімічному дослідженні печінки виявляють сильне розростання колагенової сполучної тканини, печінкові клітини багаті на глікоген, містять багато ліпідів.
М'язова форма.
Симптоми захворювання з'являються з 7-10 років. Хворі стають малорухливими, швидко втомлюються при фізичному навантаженні. М'язова слабкість прогресує, з'являються болі в працюючих м'язах, серцебиття, задуха. Усі ці симптоми розвиваються до 25-35 років. Зовнішній вигляд хворих не змінений. Симптомів зміни печінки і нирок немає. При огляді виражена атрофія м'язів та їх гіпотонія.
При гісто-хімічному дослідженні видно м'язові волокна з дегенерацією, аж до некрозу. Вони містять вакуолі, наповнені глікогеном.
Прогноз захворювання сприятливий, але відомі летальні наслідки в 20-30 років.
Генералізована форма.
При цій формі захворювання практично в усіх органах і тканинах накопичується велика кількість глікогену. Клініка її не схожа на клініку печінкової і м'язової форм, вона різноманітна, має прогресуючий перебіг.
Біохімічні форми глікогенозів
1-й тип (хвороба Гірке) викликаний відсутністю активності специфічної глюкозо-6-фосфатази в печінці і слизовій кишківника.
Успадковується за аутосомно-рецесивним типом. Порушується одна з головних функцій печінки - підтримання гомеостазу глюкози крові і порушений процес утворення глюкози з амінокислот. Водночас у гепатоцитах знаходять багато ліпідів.
Клінічна картина дуже типова для печінкової форми глікогенової хвороби. Особливістю є те, що у дітей 5-7 років бувають геморагічні висипання і кровотечі, пов'язані з порушенням функції тромбоцитів. Іншою особливістю є підвищення у крові сечової кислоти, симптомокомплекс подагри розвивається у більш пізньому віці. Часто відзначається збільшення нирок.
Діагностувати захворювання можна за допомогою введення мічених атомів глюкози. Остаточний діагноз ставлять за результатами біопсії печінки: наявність у клітинах великої кількості нормального за структурою глікогену, що є специфічною ознакою цього захворювання. Хворим рекомендують уникати вживання продуктів, які містять сахарозу і лактозу.
2-ий тип (хвороба Поліпе) - хвороба має найбільш несприятливий перебіг, при цьому в усіх органах відсутні лізосомна альфа-глюкозидаза і гамма-амілаза, що призводить до накопичення глікогену в усіх тканинах і насамперед інтенсивно працюючих м'язах (серце).
Хвороба з'являється на першому році життя у вигляді симптомокомплексу серцевої недостатності. Відзначається "збільшення серця, печінки, гіпертрофія м'язів, збільшення язика. Дитина часто збуджена, але її спонтанні рухи поступово стають обмеженими, сухожилкові рефлекси до 4-5-місячного віку зникають.
Прогноз несприятливий - дитина гине до кінця 1-го року життя. При патологоанатомічному дослідженні зміни виявляють у всіх органах і тканинах. Генетично захворювання вважається аутосомно-рецесивним. Частіше хворіють хлопчики.
Ефективного лікування не існує. Можлива пренатальна діагностика цього захворювання методом амніоцентезу (дослідження клітин шкіри плоду).
3-й тип (хвороба Корі) викликаний відсутністю або зниженням активності аміло-1,6-глюкозидази. При ньому страждають печінка, серце і кісткові м'язи.
Клінічна картина відноситься до печінкової форми захворювання і подібна до такої при І типі глікогенозу.
Прогноз, як правило, сприятливий. Захворювання найбільш небезпечне в 45 років, коли часті напади гіпоглікемії. У більш зрілому віці симптоми захворювання згладжуються. Лікування дає хороші результати при застосуванні багатої на білки дієти з частими прийомами їжі, щоб утворення глюкози йшло обхідним шляхом за допомогою трансамінування амінокислот.
4-й тип (хвороба Андерсена) викликаний відсутністю ферменту амілотрансглюкозидази. Замість глікогену в уражених органах синтезується полісахарид, подібний до амілопектину. Хвороба з'являється з першого року життя і подібна за клінікою до цирозу печінки. Фермент відсутній у печінці, нирках, селезінці, серцевому і кістковому м'язах. Смерть настає на першому році життя.
5-й тип (хвороба Мак-Ардля) характеризується дефіцитом фосфорилази тільки в м'язах. Захворювання успадковується за аутосомно-рецесивним типом. Клініка типова для м'язової форми глікогенозу.13
Порушення перетравлення та всмоктування ліпідів.
Стеаторея.
У всіх випадках порушення перетравлення та всмоктування ліпідів з'являється стеаторея. Це трапляється:
Через відсутність жовчі в кишечнику (синдром ахоліей);
Через порушення надходження в кишечник панкреатичного соку. Зазначимо, що погіршення емульгування і перетравлення жирів сприяє і низька кислотність шлункового соку;
Через первинної мальабсорбції ([ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], тропічна спру, хвороба Уіппла, інші хронічні ентерити, гіповітаміноз по фолієвої кислоти);
При прийомі значних кількостей тугоплавких ліпідів тваринного походження (наприклад, [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] жиру), особливо у дітей;
При прискореної перистальтиці кишечника;
При ингибирующем дії [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] (неоміцин, хлортетрациклин) та блокаторів фосфорилювання (монойодацетат, флорідзіна) на функції ентероцитів;
При надлишку двовалентних лужноземельних катіонів в їжі і воді, що сприяє утворенню важкорозчинних кальцій-магнієвих солей РК. Затримка ліпідів, зокрема, ХС в просвіт кишечника досягається і за допомогою іонообмінних смол, що пов'язують жовчні кислоти (холестирамін, квестрол, холестиполу).
При стеаторею стілець стає частим і липким, через ахоліей - часто глинистим на вигляд, містить ліпідні краплі і білуваті грудочки мив (кальцієвих і магнієвих солей ЖК). При хронічній стеаторею вдруге розвивається гіповітаміноз по жиророзчинних вітамінів [3, 2000] і [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] незамінних РК [5, 1999]. Досить закономірні коагулопатія та остеопороз.
Якщо стеаторея викликана ахоліей, то вона супроводжується знебарвлення калу. Стілець містить не всосавшиеся, але напівпереварену (за рахунок дії мив) ліпіди. При панкреатичної стеаторею немає ахоліей, крім того, порушено перетравлювання і всмоктування та інших, не ліпідних компонентів їжі. При порушенні перетравлення та всмоктування ліпідів можливо зниження вмісту ХМ та інших ЛП, а значить - ТГ і ХС - в лімфі та плазмі крові.
Компенсаторним механізмом при порушенні абсорбції ліпідів у верхніх відділах тонкої кишки є активізація їх всмоктування в нижніх відділах
Хіломікронемія.
Встановлено, що при затримці катаболізму ХМ, з-за низької активності ЛПЛ, розвивається продовжена або стабільна хіломікронемія (гіперліпопротеїнемія (ГЛП) (I і V типу).
Первинна гіперліпопротеїнемія I типу або хвороба М. [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] - О. Грютца описана в 1932 р. і пов'язана з спадковим аутосомно-рецесивним дефектом ЛПЛ. У крові накопичується значна кількість ХМ через блоку їх катаболізму. ХМ провокують [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] та ішемічні мікронекрози, які особливо [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] для підшлункової залози. [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] спостережувані з раннього дитинства абдомінальні коліки. Формується хронічний рецидивуючий [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. Бувають випадки блискавичних смертельних загострень. Велике значення має частковий гідроліз ХМ панкреатичної ліпази, який проходить в мікроциркуляторному руслі органу. Лізоліцетін і РК в надлишку надають на [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] клітини місцеве токсичну дію, що з детергентних ефектом і руйнуванням клітинних мембран.
На шкірі видно [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] стигми захворювання - жовтувато-рожеві папули на плечах, спині, сідницях. Цей результат фагоцитозу ХМ гістоцітамі дерми і освіти еруптивних ксантом. Макрофаги теж перевантажуються ХМ, що веде до гепатоспленомегалии і появі пінистих клітин у кістковому мозку. На блідому очному дні видно білі судини, що відомо як lipemia retinalis. У плазмі, яка натщесерце залишається каламутною і дає слівкообразний шар при стоянні, підвищений рівень ТГ, але ХС в нормі. ГЛП I не реагує на [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. Рівень апопротеина З II залишається в нормі. Так як ХМ не проникають через ендотелій, [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] не прискорюється.
Придбана фенокопии ГЛП I формується у хворих з аутоімунними захворюваннями з'єднувальні тканини, особливо часто - при системному червоному вовчаку. Антитіла проти глікозаміногліканів при цих хворобах порушують процес гепариновой активації ЛПЛ.
Первинна гіперліпопротеїнемія V типу розвивається при аутосомно-рецесивним відсутності апопротеина З II, важливого кофактора ЛПЛ. На відміну від ГЛП I, в крові накопичуються обидва головні субстрату ЛПЛ - ХМ і ЛПДНЩ. Основні симптоми хвороби схожі з ГЛП I. Однак, панкреатит буває менш важким і клініка хвороби розвивається набагато пізніше, в дорослому стані. Хворі не мають апо-С II.[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] не ефективний. При введенні свіжої донорської сироватки здорових осіб, що буяє цим апопротеїнів, наступає швидке, але тимчасове полегшення. Еруптивні ксантоми менш виражені, ніж при ГЛП I. Вторинна придбана ГЛП, [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] паттерну ГЛП V, буває при глікогенозі Гірке, алкоголізмі та використанні пероральних протизаплідних засобів, якщо печінка пацієнтів виробляє дуже багато ЛПДНЩ. Можливо, має місце вторинне гальмування активності ЛПЛ надлишком ХМ [3, 20
Висновок.
Одне з основних захворювань сучасності - атеросклероз - захворювання, викликане порушенням обміну ліпідів, зокрема ліпопротеїдів. Значна частина населення страждає на [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], яке, у свою чергу, провокує розвиток хвороб серцево-судинної системи.
Для лікування цих захворювань необхідно розуміння механізму їх розвитку, що неможливо без знання нормальних процесів обміну ліпідів. Все це показує актуальність моєї теми та її користь для мене в моїй майбутній лікарській практиці.
14
Кетонемія - підвищений вміст в крові кетонових тіл. Виникає такий стан при важкій формі цукрового діабету або голодуванні.
При голодуванні в крові падає концентрація глюкози, а при діабеті глюкоза не надходить в клітку з необхідною швидкістю. У результаті починається посилений ліполіз для вивільнення необхідної енергії. Мобілізовані жирові кислоти направляються з жирових депо в печінку, де і утворюються кетонові тіла. Поки їх кількість в межах норми, периферичні тканини встигають провести їх окислення і отримати таким чином відсутню енергію. При перевищенні норми швидкості окислення не вистачає, і кетони накопичуються в кровотоці.
Кетонемия зазвичай супроводжується кетонурии - накопиченням кетонових тіл у сечі. Виявити кетонемия можна за результатами аналізів сечі і крові.
Виявлення кетонових тіл в загальному аналізі сечі називають - кетонурия. У нормі кетонові тіла в сечі не виявляються, так як щодня виводяться з організму органами виділення, в кількості 25-50 мг на добу. До таких тіл відносяться ацетон, оцтова і бета-осмолярності кислоти. У сечі здорової людини медики не виявляють кетонових тел.
Причини появи кетонових тіл
До причин накопичення в сечі кетонових тіл відносяться багато причини, деякі з них несуть загрозу нормальній життєдіяльності організму. Ось одні з причин:
тривале голодування організму;
загальне переохолодження;
фізичні перевантаження;
вагітність;
надмірне вживання білків з їжею;
грип;
анемія;
рак та інші захворювання.
Якщо кетонурия спровокована цукровий діабет, то наявність кетонових тіл у сечі є своєрідним сигналом для організму про те, що потрібно переглянути свій раціон харчування.
Часто така патологія зустрічається, якщо порушений баланс між уживаними жирами і вуглеводами. Якщо кетонурия супроводжується сильно вираженим плодовим запахом сечі (частіше яблучним), то це говорить про високий вміст глюкози в сечі при цукровому діабеті.
При виявленні кетонових тіл у сечі при цукровому діабеті, медики кажуть про перехід захворювання в більш важку стадію. Дуже великий вміст у сечі ацетону і оцтової кислоти при цукровому діабеті, свідчить про наближення стану гипергликемической коми у хворого.
Якщо при дослідженні аналізу сечі хворого, в ній виявлений тільки ацетон без вмісту глюкози, то мова йде про іншому захворюванні, що не має відносини до діабету.
Як утворюються кетонові тіла?
Найчастіше кетонові тіла утворюються при порушенні обмінних процесів білків, жирів і вуглеводів в організмі людини. Після перенесеного хірургічного втручання, кетонурия зустрічається з-за розпаду білка, внаслідок операційної рани. Поряд зі зростанням кетонових тіл у сечі, спостерігається збільшення кетогенеза в тканинах організму і накопичення ацетону і оцтової кислоти в крові, що носить назву кетонемия.
Методи діагностики кетонових тіл
Кетонурия діагностується як в умовах стаціонару, так і вдома. Для того щоб визначити наявність ацетону в сечі в домашніх умовах, використовують спеціальні тест-смужки, які продаються в аптеці. Наприклад, «Ацетон тест», «Кетостікс», «Кетуру-Тест».
Тест-смужки для домашнього визначення в сечі ацетону, можуть давати хибнопозитивний результат. Це спостерігається в тих випадках, коли хворий приймає каптоприл або лікарські засоби, з вмістом в них фталеіна.
Існує ще один спосіб визначення кетонових тіл у сечі. Для цього можна додати в ємність з сечею кілька крапель 5% розчину нітропрусиду або розчину нашатирного спирту. Якщо кетонові тіла присутні в сечі, то вона забарвиться в яскраво-червоний колір.
Існує ще один різновид кетонурии - лейциноз, або вроджене захворювання, що передається у спадок. Інша назва цієї патології - разветвленноцепочечная кетонурия. Зустрічається у новонароджених дітей, у співвідношенні 1 / 120000-300000 випадків.
Лейциноз викликаний порушенням обмінних процесів, дуже важко протікає і закінчується смертельним результатом. У таких хворих паралельно присутні і симптоми розладу центральної нервової системи, порушення розвитку, знижений вміст глюкози в крові, знижений тонус м'язів, а також може розвинутися летаргічний стан. Сеча хворого лейциноз має яскраво виражених запах кленового сиропу.
При взяття аналізу сечі на лабораторне дослідження, виявляють амінокислоти з розгалуженою ланцюгом.
лікування
Лікування кетонурии проводиться паралельно з виявленням і усуненням причини, викликаної даний стан.
Порушення функції сечовипускання повинно лікуватися строго під наглядом фахівця, після того, як пацієнт пройде повне обстеження організму і можна буде встановити правильний діагноз. Саме від причини, яка викликала порушення і від поставленого лікарем діагнозу буде призначено відповідне лікування.15
Гіперхолестеринемія - це підвищення рівня холестерину в крові. Таке безпечне, на перший погляд, явище може стати причиною таких захворювань, як атеросклероз, ішемічна хвороба серця, діабет, жовчнокам'яна хвороба, відкладення холестерину, ожиріння. Відзначимо, що існує спеціальна біодобавка до їжі для людей з серцево-судинними захворюваннями, в тому числі з атеросклерозом і гіперхолестеринемією - Ноліпід. В основі механізму роботи Ноліпіда лежить дію полікозанолом - природного сполуки, що видобувається з цукрового очерету. Ноліпід не є лікарським засобом. Безпека полікозанолом доведена у людей з проблемами серця і печінки, у літніх людей, а також у людей з іншими факторами ризику.
Думка лікаря:
лікар-ендокринолог НРМУЗ «ЦРБ1» Р.А.Вершін
причини гіперхолестеринемії
Причиною підвищення рівня холестерину в крові, а, отже, причиною гіперхолестеринемії, може бути надмірне надходження холестерину з їжею і недостатній його розпад в організмі. Також причини гіперхолестеринемії пов'язані з напругою вищої нервової діяльності і зміною гормонального фону також можна віднести. В основному ознаки гіперхолестеринемії не відчуваю пацієнтом явно, особливо на початковій стадії. Однак з плином часу і прогресії цього захворювання, з'являються симптоми гіперхолестеринемії, характерні для гіпертонії або атеросклерозу.
лікування гіперхолестеринемії
Якщо Вам поставили діагноз гіперхолестеринемія - лікування або його основна немедикаментозная складова - це дієта.

·Мети такої дієти в зниженні надходження холестерину і насичених жирних кислот, збільшення надходження ненасичених жирних кислот, клітковини, легко засвоюваних вуглеводів з їжею.
Спочатку лікування гіперхолестеринемії увазі зменшення споживання продуктів, багатих насиченими жирними кислотами. М'ясні продукти слід вживати вареними, молочні продукти - тільки знежиреними. Слід замінити вершкове масло, сметану і жирні сири на м'який маргарин і рослинні масла.
Слід пам'ятати, що обмеження споживання насичених жирних кислот в два рази активніше знижує концентрацію холестерину в крові, ніж збільшення споживання поліненасичених жирних кислот.
Необхідно зменшити споживання яєчних жовтків, печінки, нирок, мізків, жиру, жирного м'яса, багатих холестерином.
Основну частину їжі повинні становити фрукти і овочі, що містять складні вуглеводи і клітковину. М'ясні страви краще замінити рибними.
профілактика гіперхолестеринемії
Відмова від куріння або хоча б зменшення їх вживання - важливий крок для профілактики гіперхолестеринемії і нормалізації рівня холестерину в крові. За Припинення куріння призводить до зменшення частоти розвитку ішемічної хвороби серця в кілька разів. Краща профілактика гіперхолестеринемії в повній відмові від куріння, як <активного>, так і <пасивного>.
Вплив таких чинників, як низька фізична активність і емоційний стрес, достовірно не доведено. Однак помірна фізична активність і спокій духу для профілактики гіперхолестеринемії ще нікому не принесли шкоди.
Гіперхолестеринемія вважається визнаним фактором ризику атеросклерозу та ішемічної хвороби серця. Існує тісний зв'язок між середньою концентрацією холестерину в плазмі крові населення різних країн і смертністю від коронарної недостатності.
Рівень холестерину - мета лікування гіперхолестеринемі
Гіперхолестеринемія є ним з основних факторів ризику розвитку атеросклерозу та його ускладнень. Цей ризик підвищується пропорційно до підвищення холестерину ЛПНЩ. Для визначення характеру та інтенсивності липид-яка знижує терапії основне значення має визначення рівня холестерину, до якого при лікуванні необхідно знизити показник конкретного пацієнта.
Цільовий рівень холестерину в першу чергу пов'язаний з прогнозом захворювання, тобто з ризиком розвитку серцевих захворювань. З цією метою для кожного хворого за спеціальною методикою розраховується відповідна категорія коронарного ризику і цільовий рівень холестерину ЛПНГ з четом інших факторів ризику.
Поширеність гіперхолестеринемії в різних країнах: в Японії - 7%, Італії - 13%, Греції - 14%, Нідерландах - 32%, США - 39%, Фінляндії - 56%, Україна - 25%.
сімейна гіперхолестеринемія
Сімейна гіперхолестеринемія є аутосомно-домінантним захворюванням, викликаним дефектом гена, який кодує структуру і функцію рецептора до апопротеідам В / Е. У хворих з гетерозиготною формою сімейної гіперхолестеринемії (1 випадок на 350-500 чоловік), функціонує половина В / Е рецепторів, у зв'язку з чим рівень холестерину виявляється підвищеним майже вдвічі (до 9-12 ммоль / л). Гіперхолестеринемія виникає з моменту народження і зберігається протягом усього життя.
Ознакою гетерозиготной форми сімейної гіперхолестеринемії є ксантоматоз, тобто відкладення ефірів холестерину в сухожиллях (ахілловом, екстензорах кисті), що призводить до їх потовщення. Може визначатися і ліпідна дуга рогівки. Передчасно розвивається ішемічна хвороба серця (у чоловіків - в 40-50 років, а у жінок - на 10 років пізніше). Дієтичну і медикаментозну терапію сімейної гіперхолестеринемії слід починати ще в ранньому дитячому віці і проводити протягом усього життя.
Гомозиготна форма сімейної гіперхолестеринемії зустрічається вкрай рідко - з частотою 1 випадок на мільйон населення. Таких хворих повністю відсутні рецептори до апопротеідам В / Е, у зв'язку з чим рівень холестерину може досягати 20-40 ммоль / л. Зазвичай ішемічна хвороба серця розвивається до 20 річного віку. Для пацієнтів з сімейною гіперхолестеринемією характерна наявність не тільки ксантоматозу сухожиль, але й еруптивних ксантом на сідницях, колінах, ліктях, слизової оболонки порожнини рота. Медикаментозна терапія неефективна, застосовують плазмаферез, плазмосорбцію, трансплантацію печінки.
При гомозиготною формі спадкової гіперхолестеринемії, яка спостерігається вкрай рідко, мутантні обидва гени, що кодують рецептори ЛНП. Внаслідок відсутності цих рецепторів на клітинних мембранах швидкість видалення ЛНП (нерецепторнимі механізмами) з крові знижується на 60%, що в поєднанні з гіперпродукцією ЛНП призводить до 6-8-кратного підвищення їх концентрації в крові (це підвищення може бути виявлено навіть у 20-тижневого плоду). Виражений коронарний атеросклероз розвивається у віці до 20 років, але описано виникнення гострого інфаркту міокарда та у 18-місячної дитини.
При гетерозиготною формі спадкової гіперхолестеринемії, при якій один з двох відповідних генів функціонує нормально, на плазматичній мембрані є половинне кількість ЛНП-рецепторів. В результаті швидкість видалення ЛНП з крові знижена тільки на 30%, що веде до 2-3-кратного збільшення концентрації ЛНП. Виражений атеросклероз проявляється між 4-й і 5-й декадами життя, частіше до 45 років. Частота гетерозиготной форми в нормальній популяції становить приблизно 1: 200-500.
Hаннее розвиток інфаркту міокарда в осіб зі спадковою гіперхолестеринемією підтверджує значення підвищення рівня ЛНП (і холестерину) як патогенетичного фактора атеросклерозу. Разом з тим для спадкових гиперхолестеринемий не типово наявність ожиріння та цукрового діабету.16
Атеросклеро
·з (грец.
·
·
·
·
· кашка та
·
·
·
·
·
·
·
·
· затвердіння) хронічне захворювання, що уражає переважно великі артеріальні судини; здебільшого спостерігається у людей похилого віку.
Атеросклероз характеризується ущільненням артеріальної стінки за рахунок розростання сполучної тканини через відкладення жовтої жирової речовини на внутрішній поверхні стінок артерій, утворенням «атеросклеротичних бляшок». Потік крові зменшується і збільшується кров'яний тиск, що може привести до інфаркту, інсульту та деяких інших захворювань у середньому і літньому віці. Виникненню А. сприяє багато факторів, серед яких підвищення кров'яного (артеріального) тиску, ангіоспазм, спричинюваний розладами нервової регуляції судин, нервово-психічні фактори (хронічна перевтома, перенапруження, хвилювання), порушення діяльності ендокринних залоз тощо.
Розвиток А. пов'язаний з загальними порушеннями обміну ліпоїдів; при цьому в крові протягом тривалого часу (або періодично) збільшується вміст ліпоїду холестерину. Це спричинює відкладання холестерину та інших ліпоїдів у внутрішню оболонку стінок артерій з подальшою глибокою зміною їхньої будови.
Високий рівень холестеролу в плазмі крові вважають одним з найважливіших факторів, з яким пов'язаний патогенез атеросклерозу та ішемічних захворювань серця у людини.[1][2][3][4][5]
Внаслідок відкладання холестерину у внутрішній шар артеріальної стінки на поверхні цього шару спочатку виникають поодинокі жовтуваті плями т. з. атеросклеротичні бляшки. Кількість і розміри їх поступово збільшуються, одночасно в них відбувається розростання сполучної тканини, що призводить до ущільнення бляшок. Іноді в бляшки відкладається вапно. При дуже розвиненому А. бляшки зливаються; згодом вони розпадаються з утворенням кашкоподібної маси, яка надходить до просвіту артерії. На місці бляшок, що розпалися, виникають атероматозні виразки; на поверхні виразок нерідко утворюються тромби згустки крові.
Властиві А. зміни стінок артерій нерідко призводять до звуження їхнього просвіту, а іноді до повної закупорки. Це відповідно позначається на кровообігу і викликає ознаки недостатнього кровопостачання (аж до змертвіння певної ділянки тіла).
В деяких випадках може статися розрив хворобливо зміненої судинної стінки. До найтяжчих наслідків призводить А. артерій головного мозку (може спричинитися до апоплексії, тобто крововиливу в мозок, або до розм'якшення певної ділянки мозку), А. вінцевих артерій серця, що нерідко спричиняється до інфаркту міокарда, та А. артерій нижніх кінцівок (в деяких випадках зумовлює змертвіння кінцівки т. з. старечу гангрену).
Здебільшого при А. спостерігається одночасне ураження артеріальної системи одного або кількох органів (найчастіше артерій головного мозку, серця, нирок, нижніх кінцівок).
Загальний А. спостерігається рідко. Атеросклероз є самостійним захворюванням, яке не можна ототожнювати з артеріосклерозом, що являє собою сукупність різноманітних хворобливих станів, пов'язаних з ущільненням судинних стінок.
У вивченні проблеми А. велика роль належить радянським ученим (М. М. Анічкову та ін.).
Лікування, профілактика
Запобіганню А. сприяють доцільна організація режиму праці, відпочинку й харчування, систематичні заняття спортом, утримання від постійного вживання алкогольних напоїв та паління. Літнім людям рекомендують обмежувати вживання в їжу продуктів, багатих на жири та холестерин (жовток яєць, вершкове масло, свинина, мозок), хоча звичайно А. не можна розглядати як безпосередній наслідок нераціонального харчування.
У схемі лікування атеросклерозу розглядаються як медикаментозні, так і немедикаментозні методи.
Немедикаментозні методи корекції гіперліпідемії
Для досягнення адекватного ефекту тривалість такого лікування повинна бути не менше 6 місяців. У схемі терапії ключовими є наступні моменти:
відмова від паління
відмова від алкоголю або вживання в невеликих кількостях (24 г на добу в перерахунку на чистий алкоголь) [6]
відмова від смаженої їжі
відмова від жирної тваринної їжі
відмова від червоного м'яса (яловичина, свинина, баранина)
протиатеросклеротична дієта - наприклад, «середземноморська»: масло, багате на поліненасичені жирні кислоти (Омега-3): лляне, рапсове або оливкове. З алкоголю лише столове вино до 150 мл на день (але краще повністю відмовитися від алкоголю, тому що він є фактором ризику виникнення інсульту). Відмова від хліба з борошна вищих сортів, вживання хліба з борошна грубого помелу без дріжджів (на хмільовій або ізюмній заквасці), щоденне вживання фруктів та овочів, помаранчевих плодів, зелені, риби, при вживанні м'яса віддавати перевагу домашній птиці
активний спосіб життя - регулярні дозовані фізичні навантаження
підтримання психологічного і фізичного комфорту
зниження маси тіла
Медикаментозна терапія
Включає в себе корекцію артеріальної гіпертензії (особливо систолічного артеріального тиску), цукрового діабету, метаболічного синдрому. Однак найбільш значущим є нормалізація ліпідного спектра. Препарати, застосовувані з цією метою, поділяються на чотири основних групи: I - перешкоджають всмоктуванню холестерину II - знижують синтез холестерину і тригліцеридів в печінці і зменшують їх концентрацію в плазмі крові III - підвищують катаболізм і виведення атерогенних ліпідів і ліпопротеїдів IV - додаткові
Перша група
IA - аніонообмінні смоли (холестирамін, гемфіброзил). Адсорбують на собі холестерин. Не всмоктуються і не руйнуються в шлунково-кишковому тракті. Пік ефективності досягається через місяць застосування. Ефект зберігається 2-4 тижні після відміни. Недоліки: адсорбують також інші речовини - лікарські препарати, вітаміни, мікроелементи. Можуть бути причиною диспепсії. IB - рослинні сорбенти (гуарем,
·-ситостерин). Перешкоджають всмоктуванню холестерину в кишківнику. Необхідно запивати великою (не менше 200 мл) кількістю рідини. Також можуть викликати диспепсію. IC - у розробці та апробації блокатор Ац-КоА-трансферази. За рахунок цбого заходу вдасться знизити етерифікацію холестерину в ентероцитах, і як наслідок, блокувати захоплення в кишківнику.
Друга група
IIA - інгібітори 3-OH-3-метілглуратіл КоА редуктази (ГМГ-КоА редуктаза). Вони ж - статини. Найпопулярніша (і дорога) група препаратів. Представники в порядку зростання ефекту: ловастатин (мевакор, Медостатин, апекстатин), симвастатин (Зокор, вазиліп, сімвор), флувастатин (лескол), правастатин (ліпостат, правахол) і церивастатин (Ліпобай), аторвастатин (ліпримар, Торвакард) і розувастатін ( Крестор). Однак зі зростанням основного ефекту почасти збільшується і ризик побічних. Серед них: міопатія, рабдоміоліз аж до розвитку ниркової недостатності, особливо у поєднанні з фібратами і нікотиновою кислотою, гепатотоксичність, імпотенція, алопеція, диспепсія. Статини не можна поєднувати з алкоголем, застосовувати для лікування дітей, вагітних жінок та жінок у період лактації, хворих з ураженнями печінки. З обережністю статини мають вживати пацієнти після аортокоронарного шунтування. IIB - похідні фіброевой кислоти (фібрати): клофібрат (місклерон), безафібрат (безаліп), ціпрофібрат (ліпанор), фенофібрат (Трайкор). Ускладненнями при використанні цих лікарських засобів можуть бути: міозит, алергія, диспепсія, жовчнокам'яна хвороба. Тому ці препарати попередніх поколінь зараз практично не застосовуються. В основному зараз широко застосовуються похідні фенофіброєвої кислоти або нове покоління фібратів: фенофібрат. IIC - нікотинова кислота (ендурацін). Небажано застосовувати при цукровому діабеті. З побічних ефектів: шкірний свербіж, гіперемія, диспепсія. IID - знижують синтез стеролу - пробукол (фенбутол)
Третя група
Ненасичені жирні кислоти: лінетол, ліпостабіл, трібуспамін, поліспамін, тіоктова кислота, Омакор, ейконол. Увага: можуть підсилювати дію цукрознижуючих препаратів.
Четверта група
Ендотеліотропні препарати (живлять ендотелій). Знижують рівень холестерину в інтимі. Перікарбат (пармідін, ангінін), синтетичні аналоги простацикліну (мізопростол, вазопростан), полікозанол [7], вітаміни А, Е (Аєвіт), С.
Хірургічна корекція
Операції на артеріях можуть бути відкритими (ендартеректомія), коли видалення бляшки проводиться за допомогою відкритої операції, або ендоваскулярними - дилатація артерії за допомогою балонних катетерів з розміщенням на місці звуження артерії стентів, що перешкоджають реокклюзіі судини (транслюмінальна балонная ангіопластика та стентування артерії). Вибір методу залежить від місця і поширеності звуження або закриття просвіту артерії.
При лікуванні А. поряд з організацією відповідного режиму й загальнозміцнюючими засобами певні результати дає застосування препаратів йоду, аскорбінової кислоти (вітамін С) та судинорозширювальних засобів (дибазолу, еуфіліну).

17
Порушення метаболізму ліпідів при цукровому діабеті  При цукровому діабеті інсулін-глюкагонових індекс знижений. Це пов'язано не тільки зі зменшенням секреції інсуліну, але і зі збільшенням секреції глюкагону (інсулін інгібує секрецію глюкагону). У результаті виявляється ослабленою стимуляція процесів [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] і посиленої стимуляція мобілізації запасів, причому настільки, що печінка, м'язи, жирова тканина навіть після прийому їжі функціонують у режимі постабсорбтівного [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ](див. рис. 2). При цьому продукти перетравлення, а також їх метаболіти, замість того щоб [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] у формі глікогену і жирів, циркулюють в крові. Ймовірно, в якійсь мірі відбуваються і [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] циклічні процеси типу одночасно протікають гліколізу та глюконеогенезу або синтезу і розпаду жирів і т.п.  Для всіх форм цукрового діабету [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] знижена [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] до глюкози, тобто гіперглюкоземія після прийому їжі або навіть натщесерце.  Основні причини гіперглюкоземіі:  - Споживання глюкози м'язами та жировою [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] обмежена, оскільки у відсутність інсуліну ГЛЮТ-4 не експонований на [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] міоцитів і адипоцитів.  Отже, глюкоза не використовується для запасання у формі глікогену в м'язах і у формі жирів - в жировій тканині;  - В печінці глюкоза не використовується для запасання у формі глікогену, оскільки при низькій концентрації інсуліну і високої глюкагону глікогенсінтаза знаходиться в фосфорильованій неактивній формі;  - В печінці глюкоза не використовується і для синтезу жирів: ферменти гліколізу і піруватдегідрогеназа знаходяться в неактивній формі і, отже, загальмоване перетворення глюкози в ацетил-СоА, необхідний для синтезу жирних кислот;  - Шлях глюконеогенезу при низькій концентрації інсуліну і високої глюкагону активований і можливий синтез глюкози з амінокислот і гліцерину.  Іншим [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] ознакою цукрового діабету є підвищена концентрація в крові ліпопротеїнів (головним чином ЛОНП), вільних жирних кислот і, головне, кетонових тіл. Це пов'язано з тим, що [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] не депонуються в жировій тканині, оскільки сАМР-залежна ліпаза адипоцитів знаходиться в фосфорильованій (активною) формі. Звідси й підвищений вміст вільних жирних кислот у крові. Жирні кислоти поглинаються печінкою, частина їх перетворюється на адипоцитах в Тріацілгліцеріни, які у складі ЛОНП секретуються в кров. Інша частина жирних кислот набирає шлях
·-окислення в мітохондріях печінки, і утворений ацетил-СоА використовується для синтезу кетонових тіл. 18
Ожиріння – це захворювання при якому надлишковий накопичений жир у тілі несприятливо впливає на стан здоров’я, призводячи до зменшення середньої тривалості життя та/або збільшення проблем зі здоров’ям.[1][2] Людину вважають хворою на ожиріння, якщо індекс маси тіла (ІМТ), показник, який можна обрахувати розділивши вагу людини у кілограмах на зведений у квадрат зріст людини в метрах, перевищує 30 кг/м2.[3]
Ожиріння збільшує ризик виникнення різноманітних захворювань, таких як захворювання захворювання серця, діабет ІІ типу, синдром обструктивного апное сну, деякі види онкологічних захворювань раку, остеоартриту,[2] та астми[2][4][5]. Частіше всього ожиріння виникає внаслідок споживання їжі з високою енергетичною цінністю (калорійністю) у поєднанні з недостатньою фізичною активністю і фактором генетичної сприйнятливості, хоча в поодиноких випадках спостерігалось виникнення захворювання на тлі генетичних, ендокринних порушень, прийому медикаментів або психіатричних розладів. Існує недостатньо доказів того, що деякі люди з ожирінням їдять мало, проте набирають зайву вагу, завдяки сповільненому обміну речовин; загалом, огрядні люди витрачають більше енергії, ніж худорляві, тому що для підтримання життєдіяльності тіла зі збільшеною масою треба витрачати більше енергії.[6][7]
Дієта та фізичні вправи – основні методи боротьби з ожирінням. Покращити якість дієти можна шляхом зменшення вживання висококалорійних продуктів зі значним вмістом жиру та цукрів, і збільшення вживання їжі, яка містить дієтичну клітковину. Ліки для схуднення можна приймати з метою зменшення апетиту або сповільнення відкладання жиру, поєднуючи їх з дієтою. Якщо ефект від дієт, вправ і медикаментозного лікування не спостерігається, допомогти може внутрішньошлунковий балон або хірургічна операція для зменшення об’єму шлунку таі/або довжини кишок, в результаті чого виникає раннє почуття ситості, а також зменшується засвоюваність поживних речовин з їжі.[8][9]
Ожиріння зв’язують з випадками передчасної смерті у всьому світі, з тенденцією збільшення розповсюдження серед дорослих і дітей, через що державні владні структури вважають цю проблему однією з найсерйозніших проблем охорони здоров’я 21-го століття.[10] В сучасному житті ожиріння є приводом для стигматування у більшій частині сучасного світу (особливо для Західного світу), хоча в минулому воно здебільшого сприймалось як ознака багатства і родючості; в деяких країнах воно і досі так сприймається.[2][11


19 Ожиріння печінки - народне лікування
ожиріння печінкиОжиріння печінки – народне лікування. Ожиріння печінки - це накопичення жиру в печінкових клітинах, що часто є реакцією печінки на різні інтоксикації (токсичні дії). Іноді цей процес пов'язаний з деякими захворюваннями і патологічними станами організму (наприклад, з голодуванням). Ожиріння печінки ( жировий гепатоз, жирове переродження кліток печінки) – це заміщення активно працюючих клітин печінки клітинами, заповненими жиром. В результаті при збереженні і навіть збільшенні розмірів і об'єму печінки різко знижується активність і потужність різноманітних функцій печінки. Лікування ожиріння печінки полягає в створенні для печінки найбільш комфортних умов для роботи.
Лікування ожиріння печінки має максимально обмежувати надходження в організм сучасних продуктів харчування і напоїв, оскільки вони часто містять токсичні для печінки речовини у вигляді ароматизаторів, консервантів, стабілізаторів, розпушувачів, антибіотиків, підсилювачів смаку, барвників. І якщо вони не реагують між собою в одному окремо узятому продукті. То дуже складно передбачити їх сумісний вплив на організм при споживанні декількох продуктів харчування. Але обійти печінку і не порушити стан печінки вони не зможуть.
Основні причини ожиріння печінки
зловживання алкоголем
цукровий діабет у поєднанні з ожирінням
синдром Кушинга
мікседема
незбалансоване харчування (білкова недостатність)
хронічні захворювання травної системи з синдромом порушеного
всмоктування, дія токсичних речовин.
Перебіг самого ожиріння печінки звичайний бессимптомне. Іноді бувають скарги на тяжкість і неприємні відчуття в правому підребер'ї, що посилюються при русі. При УЗД ехогенність тканини печінки при жировому гепатозі частіше буває нормальною і іноді – підвищеною, але ці зміни важко відрізнити від фіброзу і навіть цирозу печінки. Лише комп'ютерна томографія (КТ) і магнітно–резонансная томографія дозволяють у ряді випадків виявити ожиріння печінки. Але навіть і в цих ситуаціях діагноз підтверджується тільки прицільною біопсією печінки під контролем КТ


20
Порушення білкового обміну проявляється розвитком білкової недостатності, яка може обумовлюватися:
1) Аліментарними причинами.
2) Порушенням біосинтезу білка.
3) Порушенням проміжного обміну амінокислот.
4) Підвищенням швидкості розпаду білка.
5) Патологією утворення кінцевих продуктів білкового обміну.
Аліментарна білкова недостатність розвивається внаслідок порушення надходження в організм білків, їхнього переварювання та всмоктування.
Основними її причинами є: а) голодування, б) незбалансоване за амінокислотним складом харчування, в) запальні та дистрофічні зміни різних відділів шлунково-кишкового тракту.
Порушення біосинтезу білків у клітинах обумовлюється:
1) Мутацією генів, які кодують інформацію про будову білків.
2) Порушенням транскрипції - утворення інформаційної РНК на матриці ДНК.
3) Порушенням трансляції - синтезу поліпептидних ланцюгів з амінокислот.
4) Порушенням післятрансляційної модифікації білків - формування їх третинної і четвертинної структур.
5) Впливом отрут і специфічних інгібіторів на мультиферментні комплекси, які забезпечують процеси транскрипції, трансляції і післятрансляційні модифікації білків.
6) Порушенням утворення рибосомальної РНК.
7) Дефіцитом незамінних амінокислот.
8) Дефіцитом АТФ.
Аліментарні фактори та порушення біосинтезу білків є причиною виникнення в організмі атрофічних процесів та пригнічення регенерації.
Порушення проміжного обміну амінокислот.
Основні шляхи проміжного обміну білка складають реакції: переамінування, дезамінування та декарбоксилювання.

· Реакція переамінування є головним джерелом утворення нових амінокислот під впливом трансаміназ. Порушення переамінування може виникнути в результаті: а) недостатності в організмі вітаміну В6, фосфорильована форма якого (фосфопіродоксаль) є активною групою трансаміназ - специфічних ферментів переамінування (вагітність, тривалий прийом сульфаніламідів); б) патологічного посилення реакції переамінування (ушкодження печінки, інсулінова недостатність); в) пригнічення активності трансаміназ внаслідок порушення їх синтезу (при білковому голодуванні), або порушення регуляції їх активності з боку ряду гормонів.
Порушення процесів переамінування може супроводжуватися:
- Порушенням обміну фенілаланіну із розвитком фенілкетонурії – генетично обумовленого захворювання, яке супроводжується накопиченням у великій кількості фенілаланіну в крові, тканинах і спинномозковій рідині, що в перші ж місяці життя веде до важкого ушкодження центральної нервової системи із розвитком невиліковного слабоумства.
- Порушенням обміну тирозину із розвитком: 1) тирозинозу, 2) алкаптонурії, 3) альбінізму.

· Т и р о з и н о з повязаний із нагромадженням тирозину, що проявляється розвитком: а) цирозу печінки, б) рахітоподібних змін кісток, в) геморагіями, г) ушкодженням канальців нирок.

· А л к а п т о н у р і я повязана із нагромадженням в крові гомогентизинової кислоти, яка проникає в тканини, внаслідок чого з’являються темні плями в ділянці вух, носа, на склерах, розвиваються важкі зміни в суглобах.

· А л ь б і н і з м обумовлений дефіцитом ферменту тирозинази, внаслідок чого не утворюється меланін, який забарвлює шкіру і волосся.

· Процеси переамінування амінокислот тісно зв'язані з процесами окисного дезамінування і відбуваються під впливом амінооксидаз. Вони визначають як утворення кінцевих продуктів білкового обміну, так і вступ амінокислот в енергетичний обмін. Ослаблення дезамінування може виникнути внаслідок: а) порушення окисних процесів у тканинах (гіпоксія, гіповітамінози С, РР, В2); б) при зниженні активності амінооксидаз (дифузне ушкодження печінки, білкова недостатність). Наслідком порушення окисного дезамінування амінокислот є ослаблення сечовиноутворення, збільшення концентрації амінокислот в крові (аміноацидемія) і збільшення виведення їх із сечею (аміноацидурія).

· Проміжний обмін ряду амінокислот відбувається також за рахунок їх декарбоксилювання (втрата СО2 з карбоксильної групи) з утворенням відповідних амінів, які одержали назву «біогенні аміни»: а) гістаміну - при декарбоксилюванні гістидину; б) тираміну – із тирозину; в) серотоніну – із 5-гідрокситриптофану. Якщо в нормі вони утворяться в малих кількостях і досить швидко руйнуються, то при порушенні декарбоксилювання створюються умови для нагромадження в тканинах і крові відповідних амінів і прояву їх токсичного впливу.
Білки організму постійно перебувають в динамічному стані, в процесі безупинного розпаду і біосинтезу. У здорової дорослої людини кількість азотистих речовин, виведених з організму, дорівнює кількості, яку він одержує з їжею. Такий стан називається азотистою рівновагою.
Збільшення швидкості розпаду білків тканин і крові спостерігається при: а) підвищенні температури організму, б) масивних запальних процесах, в) важких травмах, г) гіпоксії, д) злоякісних пухлинах і т.д., що пов'язано або з дією бактеріальних токсинів (у випадку інфікування), або із значним збільшенням активності протеолітичних ферментів крові. Прискорення розпаду білків супроводжується розвитком в організмі негативного азотистого балансу в зв'язку з перевагою процесів розпаду білків над їхнім біосинтезом.
За умов більшого надходження ніж виведення азотистих основ (зростаючий організм, вагітність, дія анаболічних гормонів, відгодовування після захворювань) буде спостерігатися позитивний азотистий баланс.
Патологія утворення кінцевих продуктів білкового обмін.
Основними кінцевими продуктами білкового обміну є аміак, сечовина, сечова кислота, креатинін, індикан.

· Зв'язування аміаку в тканинах організму має велике фізіологічне значення, оскільки він володіє токсичним ефектом насамперед на центральну нервову систему. У крові здорової людини його концентрація не перевищує 60 мкмоль/л. Зв'язування і знешкодження аміаку здійснюється за допомогою 2-х механізмів: 1) у печінці - шляхом утворення сечовини, 2) в інших тканинах - шляхом приєднання аміаку до глутамінової кислоти (реакція амідування) з утворенням глутаміну.

· Іншим кінцевим продуктом білкового обміну, який утворюється при окислюванні креатину (азотистої речовини м'язів) є креатинін (N=44-88 мкмоль/л). Нормальний добовий вміст креатиніну в сечі складає близько 1-2 г. Креатинурія (підвищення рівня креатиніну в сечі) спостерігається: а) у вагітних жінок, б) у дітей у період інтенсивного росту, в) при голодуванні, г) авітамінозі Е, д) інфекційних захворюваннях, е) тиреотоксикозі і ряді інших захворювань, коли відбувається порушення окислювальних процесів у м'язах.
Патологія кінцевого етапу білкового обміну може проявлятися: а) порушенням утворення кінцевих продуктів (продукційна гіперазотемія) б) порушенням їхнього виведення (ретенційна гіперазотемія).
Основним показником порушення утворення сечовини та інших азотовмісних продуктів обміну білків є зміна рівня і складу залишкового (небілкового) азоту у крові - (N=14-28 ммоль/л).

· Продукційна гіперазотемія спостерігається: а) при важких формах гепатитів та цирозі печінки, коли різко порушена її сечовиноутворююча функція, розвивається гіперазотемія та виражена аміачна інтоксикація, що супроводжується порушенням функції центральної нервової системи із розвитком коми; б) при порушенні процесу амідування за умов зниження активності глутамінази чи в результаті утворення надмірних кількостей аміаку, які перевершують можливості його зв'язування.

· Ретенційна гіперазотемія повязана із порушенням екскреторної функції нирок при їх патології, що супроводжується затримкою сечовини та інших азотистих продуктів у крові. Крайнім ступенем порушення екскреції азотистих метаболітів є уремія.

· Порушення кінцевого етапу обміну білків може супроводжуватися розвитком подагри - захворювання, в основі якого лежить нагромадження в організмі сечової кислоти - кінцевого продукту обміну пуринових основ, які входять у структуру нуклеїнових кислот.

Для хворих подагрою характерне збільшення рівня сечової кислоти в крові – гіперурікемія, що може супроводжуватися відкладенням солей сечової кислоти в суглобах та хрящах, де в силу слабкого кровопостачання завжди існує тенденція до ацидування середовища, що сприяє випаданню солей сечової кислоти в осад. Відкладення солей викликає гостре подагричне запалення, яке супроводжується: а) болями в ушкоджених суглобах та б) гарячкою, а в) закінчується утворенням подагричних вузлів і деформацією суглобів.
Факторами ризику у виникненні подагри є:
1) надлишкове надходження пуринів в організм (вживання з їжею великої кількості м’яса, особливо з вином і пивом);
2) надлишкове надходження в організм молібдену, який входить до складу ксантиноксидази, яка перетворює ксантин у гіпоксантин, який перетворюється в сечову кислоту;
3) стать (частіше хворіють чоловіки);
4) літній вік, для якого характерна вікова гіперурікемія;
5) спадкова схильність до підвищення рівня сечової кислоти в крові.21 Поряд з транзиторною гіперамоніємією недоношених, що розвивається в процесі адаптації до умов позаутробного життя (див. гл. IV), описують і патологічну гіперамоніємії у дітей, які перенесли важку соче-танную перинатальну гіпоксію (внутрішньоутробно і асфіксію в пологах). Згідно з даними М. Смика, у здорових новонароджених (і доношених, і недоношених) рівень азоту амонію в плазмі крові не перевищує 42 мкмоль / л. Він виявив гіперамоніємії у 9,8% доношених дітей, які перенесли поєднуй-ную перинатальну гіпоксію і у 34,3% недоношених новонароджених. Для транзиторною гіперамоніємії, яка найчастіше протікала безсимптомно, було характерно нормальне відношення між рівнями сечовини та аміаку в плазмі крові (у межах 108-132:1), а для патологічної гіперамоніємії - зниження цього показника (80:1 і менше).
Клінічно при патологічної гіперамоніємії відзначають насамперед різного ступеня вираженості ознаки пригнічення діяльності мозку: відсутність або різко ослаблена реакція дитини на огляд, а його зіниць - на світло, зниження або різке ослаблення спонтанної рухової активності, атонію або різке зниження м'язового тонусу, арефлексія або ослаблення рефлексів новонароджених і сухожильних рефлексів, напади апное, тремор, судоми. Найбільш типовою ознакою патологічної гіпераммо-ням є ступор, що переходить у кому. Практично у більшості новонароджених, що знаходяться в коматозному стані, рівень азоту амонію в лікворі вдвічі вище, ніж у плазмі крові, хоча у 11 з 12 обстежених у нашій клініці він був вище 62 мкмоль / л.
Лікування патологічних гіперамоніємії на сьогоднішній день - заменное переливання крові, симптоматична терапія. У той же час варто зазначити, що раннє призначення глубоконедоношенним дітям фенобарбіталу провокує розвиток гіперамоніємії.
Тривалі стійкі гіперамоніємії характерні для спадкових аномалій обміну речовин: дефіцитів орнітин-транскарбамілази, карбаміл-фосфат-синтетази, ацилкарнітину-транслокази, ацетил-коензиму-дегідроге-називаються, а також метилмалоновой, протіоновой, ізовалеріанової ацідемія, ци-труллінеміі та ін


22, Фенілкетонурія («Феніл-» від слова фенілаланін, «-кетон-» від слова кетони, «-урія» виділення продуктів обміну з сечею) спадкова хвороба, яка зумовлена дефектом гена ферменту фенілаланінгідроксилази, що знаходиться на довгому плечі 12 хромосоми (12q 22-24). Діти, народжені з фенілкетонурією, не здатні метаболізувати фенілаланін (частина протеїну), який через це накопичується в крові. Така ненормальна висока кількість фенілаланіну перешкоджає нормальному розвитку мозку. За умови відсутності лікування, призводить до розумової відсталості.Спадкове захворювання ,яке характеризується головним чином ураженням нервової системи.
Етіологія і патогенез
В результаті мутації гену, контролюючого синтез фенілаланінгідроксілази, розвивається метаболічний блок на етапі перетворення фенілаланіну в тирозин, внаслідок чого основним шляхом перетворення фелаланіну стає дезамінування і синтез токсичних похідних – фенілпіровиноградної, феніл – молочної і фенілоцтової кислот. У крові і тканинах значно збільшується фенілаланін (до 0,2 г /л і більше при нормі 0,01 – 0,02 г/л). Велику роль в патогенезі хвороби грає роль недостатній синтез тирозину, який є попередником катехоламінів і меланіну. Захворювання успадковується по аутосомно – рецесивному типу. Фенілкетонурія - важке спадкове захворювання, яке настає внаслідок вродженого дефекту ферменту, який відповідає в організмі людини за нормальний обмін фенілаланіну(одна з незамінних амінокислот, які входять в склад білка). При захворюванні порушуються обмінні процеси, особливо важливі для мозку дитини, що розвивається. В крові та в інших рідинах організму накопичується в великій кількості феналаланін і сильно утворюються такі речовини як фенілпіровиноградна, фенілмолочна, фенілоцтова кислоти, які виділяються у великій кількості із сечею. Наслідком порушеного обміну в мозку є тяжка психічна недорозвиненість. Якщо не почати вчасне лікування, то хворі на все життя залишаються інвалідами. Фенілаланін, який надходить в організм, використовується для будування білкового ланцюга або перетворюється в тирозин. Відсутність в печінці ферменту фенілаланінгідроксидази перешкоджає нормальному перетворенню фенілаланіну їжі в тирозин. Тому фенілаланін використовується лише при синтезі білка, а надлишок накопичується в клітинах печінки і попадає в кровопотік, де кількість фенілаланіну є токсичним для клітин мозку. Нирки не справляються з його реабсорбцією, в результаті чого він виводиться із сечею. Саме наявність цього фенілкетону в сечі дає основу назвати відповідний патологічний стан фенілкетонурією. Варіанти фенилкетонурії: Фенілкетонурія 1 Класична фенілкетонурія описана в 1934 році А.Фоллінгом. Захворювання успадковується аутосомно – рецессивно і визвано мутацією гену, який локалізується в довгому плечі 12 хромосоми. В основі хвороби лежить дефіцит ферменту фенілаланін – 4 – гідроксилази, що забезпечсує перетворення фенілаланіну в тирозин. В результаті метаболістичного блоку відбувається значне накопичення в тканинах і рідинах хворого організму фенілаланіну і таких його похідних, як фенілпіровиноградна, фенілмолочна, фенілоцтова кислоти, фенілетиламін, фенілацетилглютамін та ін. В патогенезі ФКУ мають значення такі механізми: - Пряма токсична дія на ЦНС фенілаланіну і його похідних. – Порушення в обміні білків, липо – і глікопротеїдів. – Порушення метаболізму гормонів. – Порушення обміну моноамінових нейромедіаторів (катехоламінів і серотоніну). – Порушення функції печінки – диспротенїнемія, генералізована гіпераміноацидемія, збільшення БФА, метаболічний ацидоз, порушення окислювальної і білковосинтезованої функції клітинних органел. Частота класичної ФКУ серед новонароджених за даними масового скринінгу в середньому коливаються від 1:5000 до 1:10000 . Материнська фенілкетонурія. Захворювання розвивається у нащадків жінок, що хворіють ФКУ. Тяжкість ураження плоду корелює з рівнем в плазмі матері. Так як ембріон особливо чуттєвий до тератогенних впливів, рекомендується почати дієту ще до настання вагітності. В добовому раціоні використати менше 15 – 20 мг/кг фенілаланіну. При цьому важливо уникати дефіциту незамінних амінокислот. Клінічна фенілкетонурія. При народженні хворі фенілкетонурією не відрізняються від інших новонароджених. Муніфестація ФКУ відбувається зазвичай у віці 2 – 6 місяців. Клінічні прояви. Діти з фенілкетонурією народжуються без яких–небудь ознак хвороби. Але вже на другому місяці можна помітити деякі фізичні ознаки: посвітління волосся, радуг очей, що особливо помітно у дітей, які народилися з темним волосся. У більшості дітей дуже рано заростає великий роднічок. Частіше всього явні ознаки хвороби виявляються на 4 – 6 місяці життя, коли діти перестають реагувати радістю при спілкуванні з ними, перестають взнавати матір, не фіксують погляд і не реагують на яскраві іграшки, не перевертаються на живіт , не сидять . Протягом багатьох років відповідним діагностичним тестом служить реакція між фенілпіровиноградною кислотою , яка виділяється із сечею дитини, і хлорним залізом. При позитивній реакції з’являється типове зелене забарвлення . Крім того, утворюються із сечею інші аномальні метаболіти, такі як фенілмолочна і фенілоцтова кислота. Останнє з’єднання пахне мишами так що така хвороба легко діагностується по запаху, саме так вона і була вперше виявлена. По мірі прогресування хвороби можуть спостерігатись епілептіформові приступи - розвернуті судорожні типи кивків, поклонів, здригувань, тимчасових втрат свідомості. Гіпертонія окремої групи м’язів проявляється своєрідною позою кравця (підібраніі ноги і зігнуті руки). Можуть спостерігатися гіперкінези, атаксія, тремор рук, іноді парези по центральному типу. Діти нерідко біляві з світлою шкірою і блакитними очима, у них часто відмічаються екзема, дерматити . Виявляються схильність до артеріальної гіпотензії. Першими проявами захворювання служать : - В’ялість дитини, відсутність інтересу до оточуючих. – Посилена збудженість, неспокій. - Відрижка , рвота. – Судороги – рефлекс Моро, спонтанний рефлекс Бабинського, смоктальні автоматизми, пріапізм у хлопчиків, атетозні рухи. – Судорожний синдром. – Запліснявілий, мишиний, вовчий запах сечі і поту. При відсутності лікування формується затримка статико – моторного і психорозмовного розвитку, розумова відсталість досягає, як правило , глибокого ступеню (ідіотія або імбецильність).Спадковість. Хвороба успадковується по рецесивному типу:хворіють сестри і брати з однієї сім’ї , а батьки здорові, хоча і є гетерозиготними носіями гену ФКУ.Ген фенілкетонурії зустрічається в середньому у 1 – 2 на 100 людей, але хвороба може виникнути лише в тому випадку, коли і мати і батько дитини є носіями цього гену, і дитина успадкує його у подвійному наборі. Тому хвороба зустрічається значно рідше, ніж розповсюджений ген. Хворі ФКУ (носії подвійного набору генів) можуть мати дітей з фенілкетонурією тільки при одруженні з носіями таких же генів. При одруженні з лицями вільними від гену ФКУ діти не хворіють цим захворюванням. Лікування фенілкетонурії. Якщо нічого не робити, фенілкетонурія призводить до дуже тяжких наслідків - розвивається олігофренія. Але цього можна запобігти , якщо при народженні поставити правильний діагноз. В наші дні це легко виконати при ході обстеження (скринінгу)новонароджених з ціллю виявлення ФКУ. Головним способом лікування є , обмеження надходження в організм фенілаланіну, перейти до неї потрібно відразу ж після установленого діагнозу. При ранній диагностиці це гарантує нормальний психічно– нервовий стан дитини ормальний психічно Дієтотерапія - це єдиний спосіб лікування ФКУ, повинна виконуватись з перших днів дитини, тоді ураження мозку не відбудеться. Важливо зменшити кількість вживаного фенілаланілу таким чином, щоб забезпечити його надходження в організм в кількостях, обмежених і достатніх для розвитку організму, але попередивши його накопичення в рідинах організму. Крім дієтотерапій необхідний постійний медичний контроль за розумовим і фізичним розвитком дитини. ДУЖЕ ВАЖЛИВО! Використання дієтотерапії на пізньому етапі , не поверне дитині нормального інтелекту. Діти , у яких не діагностують зразу при народженні цю хворобу,а виявляють по розумовій відсталості, не можуть бути вилікуваними. При досягненні 12 – 14 років, такі діти можуть переходити на нормальне харчування і ніяких признаків отруєння їх феніллаланіном не вияаляється. Але жінка, яка в дитинстві перехворіла на ФКУ, повинна знову перейти на дієту і вживати тільки продукти з пониженим вмістом фенілаланіну перед зачаттям дитини, і залишатись на цій дієті протягом вагітностіі годування груддю. Якщо вона не зробить цього , то дитина піддасться ризику повільного фізичного і розумового розвитку , також якщо його батько не є носієм гену ФКУ. Дієтотерапія Єдиним лікуванням, здатним попередити розвиток слабоумства або зменшити його ступінь ,є дієта, яка виключає надходження в організм фенілаланіну зверх тієї мінімальної кількості, яка потрібна для утворення особистих білків організму і його росту. Тому зміст дієтичного лікування зводиться до різкого зменшення надходження білка з їжею. Для такого обмеження приходиться повністю виключити із харчування дитини такі багаті білками продукти як м’ясо, ковбаси, рибу, бульйони, яйця, творог, сир, випічку, каши з натуральних круп, квасоля, горіхи, шоколад. Меню для дітей складається із фруктів, овочей, крохмальних блюд, жирів, з чітким урахуванням вмісту в них фенілаланіну. Призначають білкові гідролізати(цимогран, лефанолак, берлофен, гипофенат або аминокислотні суміші, без фенілаланіну, які стають головними продуктами харчування, які забезпечують потребу у білку: ’’ Лофенолак’’, ’Фенілірі(США)’’, ’Берлофен’’, ’Апонти’’, ’Гипофенат’’ у дітей 4 – 5 років і ’Нофелан’’ - у дітей старших 5 років. Білкові гідролізи вводять з з фруктовими і овочними соками , пюре, супами. Лікування проводять під наглядом вмісту фенілаланіну в крові, досягаючи підтримуючого рівня його 0,03 – 0,04г/л. Суворе зменшення білків тваринного походження , вимагається напротязі перших 2 – 3 років життя. Найраціональнішим є відміна дієтичного харчування у віці 7 – 8 років. – Препарати з промедіаторною дією : 1. Наком (комбінація корбідофу і ліводофу) – доза – 100 – 375 мг/д пртягом 3 – 4 тижнів , перерив між курсами 1,5 – 2 тижні. 2. Лево – дофа – доза – 10 – 15 мг/д. 3. 5 – окситриптопан – доза – 10 мг/д. – Ноотропні препарати. - Вітаміни. – ЛФК, масаж. При дієторезинстентних формах лікуваннявключає призначення тетрагідробіоптерин – доза – 10 -20 мг/д. Профілактика фенілкетонурії. 1. Виявлення гетерозиготних носіїв . Велике значення має спеціальне спостереження за сім’ями групи ризику, тобто , де вже були діти з фенілкетонурією . Новонароджені з цих сімей повинні бути направлені на біохімічне обстеження і при при виявах - до раннього лікування. 2. Впровадження програм масового скринінгу новонароджених для раннього виявлення ФКУ і своєчасне призначення дієтотерапії. Виявлення і лікування дітей по програмам масового скринінгу, також дозволяє запобігти розвитку тяжкої психічної інвалідності. 3. Пренатальна діагностика: Запропонований ДНК – зонд для пренатальної діагностики фенілкетонурії в сім’ях високого ризику.23
Алкаптонурія - спадкове захворювання, обумовлене випадінням функцій оксидази гомогентизинової кислоти і характеризується розладом обміну тирозину і екскрецією з сечею великої кількості гомогентизинової кислоти. На прикладі алкаптонуріі сер Арчибальд Едвард Гарро (англ.) Рос. розробив концепцію метаболічного блоку (1909).
Рання ознака алкаптонуріі - виділення у дитини сечі, швидко темніє при стоянні на повітрі, підігріванні, подщелачіваніі. В подальшому може приєднатися сечокам'яна хвороба, ускладнюється пієлонефритом. Ознаки ураження опорно-рухового апарату з'являються зазвичай після 30 років. Характерно переважне ураження великих суглобів нижніх кінцівок: колінних, тазостегнових. Рідше в процес втягуються плечові суглоби. Зміни характеризуються вторинним остеоартроз. Відзначаються болі механічного характеру, часто виникає синовит, резистентний до лікування. Кількість запальних клітин у синовіальній рідині невелика. У багатьох пацієнтів відзначається швидке прогресування деструктивних змін хряща суглобів. Іноді термін, що проходить від дебюту суглобового синдрому до розвитку виражених змін, що вимагають ендопротезування суглобів, може становити 2-3 роки. Нерідко відзначається надлишкове відкладення гомогентезіновой кислоти в зв'язках, сухожиллях і їх оболонках, що приводить у ряді випадків до розвитку локальних запальних змін і кальцифікації. Часто уражається хребет. Основні симптоми: біль і обмеження рухів переважно в поперековому відділі, рідше в грудному та шийному відділах хребта. На рентгенограмах виявляються зміни, характерні для розповсюдженого остеохондрозу, а також кальцифікація міжхребцевих дисків, що є характерною ознакою охроноз. Можливо як ізольоване ураження хребта, так і одночасне залучення великих суглобів. Клінічні ознаки ураження хребетного стовпа при алкаптонуріі можуть нагадувати анкілозуючийспондиліт. При обстеженні таких пацієнтів відзначається значне обмеження рухів хребта. При охронозе можуть виникати рентгенологічні зміни крижово-клубових суглобів (остеоартроз), почасти схожі з такими при сакроілеіт. Ураження хрящової тканини вушних раковин зустрічається практично у всіх хворих Алкаптонурія в розгорнутій стадії хвороби. При цьому змінюється колір вушних раковин: він може варіювати від блакитного до сірого, забарвлення може бути як інтенсивної, так і злегка помітною. Змінюється також еластичність вушних раковин: при пальпації вони стають більш щільними і ригідними. Рідше змінюється колір шкіри в області носогубних складок, пахвових западин, долонь. Ці зміни протікають безсимптомно. Дуже часто у хворих Алкаптонурія розвивається пігментація склер, що пов'язано з відкладенням в них депозитів гомогентезіновой кислоти. Інтенсивність таких відкладень може бути різною. Ці зміни зазвичай не турбують пацієнтів, але є одними з ознак даного захворювання, що мають важливе діагностичне значення. При алкаптонуріі приблизно у 20% хворих розвиваються зміни аортального клапана (рідко - мітрального): кальцифікація стулок, фіброзного кільця, а також висхідного відділу аорти. Ці зміни можуть бути значними, приводити до істотних гемодинамічним порушень, що вимагають в ряді випадків оперативного лікування (протезування клапанів). Є дані про розвиток кальцинозу коронарних артерій. Калькульозний простатит часто виявляється при алкаптонуріі. Зазвичай він протікає мало або безсимптомно, виявляється при ультразвуковому або рентгенологічному дослідженні.
діагностика
Найбільш інформативним для діагностики алкаптонуріі є метод кількісного визначення гомогентизинової кислоти і бензохіноуксусной кислоти в сечі. Для цього використовується ферментативна спектрофотометрія або рідинна хроматографія. Більш простим, але менш точним способом виявлення даного захворювання є оцінка кольору сечі через 12-24 год після перебування її на повітрі. У цьому випадку відбувається окислення алкаптона, що призводить до зміни кольору сечі (стає бурою або чорною). Дані зміни відбуваються тільки при лужних значеннях рН сечі, тому при кислій реакції сечі необхідно її подщелачивание. У ряді випадків діагноз «алкаптонурія» може бути встановлений при виявленні характерною пігментації хряща в ході артроскопії, синовіальної оболонки під час мікроскопічного дослідження або клапанів серця в ході їх протезування. Важливо розмежувати генетичну Алкаптонурія від алкаптонуріі при гіповітамінозі С. Остання зникає після призначення адекватної дози аскорбінової кислоти. Слід відрізняти Алкаптонурія від гематурії, гемоглобінурії, меланінуріі, порфірії.
Лікування та профілактика
Радикального лікування немає, використовується симптоматична терапія і великі дози аскорбінової кислоти.
генетична схильність
Це захворювання передається генетично по аутосомно-рецесивним типом. Батьки людини з аутосомно-рецесивним захворюванням є носіями по одній копії кожного з мутаційних генів, але зазвичай у них немає ознак захворювання24
Шлунковий сік -
Шлунковий сік - Складний по складу травний сік, що виробляється різними клітинами слизовоїоболонки шлунка. Чистий шлунковий сік являє собою безбарвну, злегка опалесцентну рідина без запаху зі зваженими грудочками слизу. Містить соляну (соляна) кислоту, ферменти (пепсин, гастріксін), гормон гастрин, розчинну і нерозчиннуслиз, мінеральні речовини (хлориди натрію, калію і амонію, фосфати, сульфати), сліди органічних сполук (молочної і оцтової кислот, а також сечовини, глюкози та ін.) Має кислу реакцію.
Головні компоненти шлункового соку: -Соляна кислота
Парієтальні клітини фундального (синонім головних) залоз шлунка секретують соляну кислоту - найважливішу складову шлункового соку. Основні її функції: підтримка певного рівня кислотності в шлунку, що забезпечуєперетворення пепсиногену в пепсин, перешкоджання проникненню в організм хвороботворних бактерій і мікробів, сприяння набухання білкових компонентів їжі, підготовка її до гідролізу. Соляна кислота, продукуються парієтальних клітинах, має постійнуконцентрацію: 160 ммоль /л.
Бікарбонати
Бікарбонати НСО3 - необхідні для нейтралізації соляної кислоти у поверхні слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки в цілях захисту слизової від впливу кислоти. Продукуютьсяповерхневими додатковими (мукоїдному) клітинами. Концентрація бікарбонатів в шлунковому соку - 45 ммоль /л.
Пепсиноген і пепсин
Пепсин є основним ферментом, за допомогою якого відбувається розщеплення білків. Існує кількаізоформ пепсину, кожна з яких впливає на свій клас білків. Пепсину виходять з пепсіногенов, коли останні потрапляють в середовище з певною кислотністю. За продукцію пепсіногенов в шлунку відповідають головні клітини фундального залоз.
Слиз
Слиз - найважливіший фактор захисту слизової оболонки шлунка. Слиз формує змішуються шар гелю, товщиною близько 06 мм, що концентрує бікарбонати, які нейтралізують кислоту і, тим самим, захищають слизову оболонку від ушкоджувальної діїсоляної кислоти і пепсину. Продукується поверхневими додатковими клітинами.
Внутрішній фактор Кастла
Внутрішній фактор Кастла - фермент, що переводить неактивну форму вітаміну B12 що надходить з їжею, в активну, засвоювану.Секретується парієтальних клітинах фундального залоз шлунка.
25 Хвороба хартнупа
Внутрішня медицина - Х
Хвороба Хартнупа є рідкісним захворюванням, пов'язаним з аномальною реабсорбцией і екскрецією триптофану та інших амінокислот. Симптоми включають висипання, порушення ЦНС, низький зріст, головні болі, а також непритомність і колапси. Діагноз грунтується на визначенні високого вмісту в сечі триптофану та інших амінокислот. Профілактичне лікування включає ніацин або ніацинамід, а при атаках призначають нікотинамід.
Хвороба Хартнупа успадковується за аугосомно-рецесивним типом. Розвивається знижене всмоктування в тонкому кишечнику триптофану, фенілаланіну, метіоніну та інших моноаміномонокарбонових амінокислот. Накопичення невсосавшихся амінокислот в ШКТ збільшує їх метаболизацию бактеріальної флорою. Деякі продукти деградації триптофану, включаючи індоли, кінуренін і серотонін, всмоктуються в кишечнику і з'являються в сечі. Також порушується ниркова реабсорбція амінокислот, що викликає генералізовану Аміноацидурія, включаючи всі нейтральні амінокислоти, за винятком проліну і гідроксипроліну. Також порушується перетворення триптофану в ніацин.
Симптоми, ОЗНАКИ ДІАГНОСТИКА
Практично завжди появи симптомів передує низьке надходження поживних речовин. Симптоми і ознаки розвиваються внаслідок дефіциту Ніацинамід і нагадують прояви пелагри (див. стор 37), особливо висип на відкритих ділянках тіла. Неврологічні прояви включають мозжечковую атаксію та психічні порушення. Часто відзначаються затримка розумового розвитку, низький зріст, головні болі, колаптоїдний стан, непритомність. Незважаючи на те що захворювання присутній з народження, симптоми можуть з'явитися в грудному віці, в дитячому віці або у молодих дорослих. Поява симптомів може провокуватися інсоляцією, деякими лікарськими препаратами або іншими стресами.
Діагноз грунтується на виявленні характерних порушень екскреції амінокислот з сечею. Індоли та інші продукти деградації триптофану в сечі є додатковим свідченням наявності хвороби Хартнупа.
Лікування
Прогноз сприятливий, частота атак зазвичай знижується з віком. Напади можна запобігти, підтримуючи хороший нутрітивного статус і доповнюючи раціон ніацином або Ніацинамід, по 50-100 мг всередину 3 рази на день. Розвинувся напад лікують никотинамидом, по 20 мг всередину 1 раз на день.ьђ Заголовок 3ьђ Заголовок 515

Приложенные файлы

  • doc 17587114
    Размер файла: 268 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий