Metod_rekomend_TsSP_2_kurs_2-y_sem

Тема 11. Об’єкти цивільних прав

Семінарське заняття – 4 години
Питання
Поняття та класифікація об’єктів цивільних прав (правовідносин).
Речі як об’єкти цивільних прав (правовідносин). Речі приватного права. Види речей приватного права.
Цінні папери як об’єкти цивільних прав (правовідносин).
Дії та результати дій як об’єкти цивільних прав.
Результати інтелектуальної, творчої діяльності як об’єкти цивільних прав.
Інформація як об’єкт цивільних прав.
Особисті немайнові блага як об’єкти цивільних прав.

Завдання 1
Брезін домовився із Семеновим про купівлю в нього баяна і заплатив за нього. А коли він прийшов його забирати, то Семенов вийняв баян із футляра і передав покупцеві. На вимогу передати і футляр Семенов відповів, що футляр він придбав окремо від баяна і може його також продати за окрему суму. Вважаючи, що баян і футляр складали предмет одного правочину, Березін звернувся з позовомдо суду. Як необхідно вирішити справу?

Завдання 2
Бевзь продав Калугіну житловий будинок і присадибну ділянку. Після переїзду в придбаний будинок Калугін побачив, що пропали зимові віконні рами від цього будинку. які при купівлі частково знаходились на своїх місцях, а частина в сараї. Пропали також ставні вікон і телевізійна антена, що була на даху будинку. Калугін звернувся із заявою про крадіжку в РВВС. У процесі дізнання з(ясувалось. Що ці речі забрав із собою продавець. В поясненні на ім(я начальника Бевзь пояснив, що не збирався їх продавати, а подарував своєму братові. Дільничий інспектор порадив Калугіну звернутися з позовом у суд. Як необхідно вирішити справу?

Завдання 3
Іванов попрохав Петрова щоб той доглянув його корову, поки він на 3 місяці поїде у відрядження. За це Петров може брати собі молоко. Через 2 місяці корова отелилася 2 телятами, яких Петров взяв собі вважаючи, що оскільки корова знаходиться зараз в нього і сам Іванов дозволив брати собі те, що дає корова. Через місяць повернувся Іванов і Петров повернув йому корову. Іванов почав вимагати повернення телят, але Петров відмовився. Тоді Іванов звернувся до суду. Як вирішити ситуацію? Охарактеризуйте чим є молоко, що дає корова Іванова та чим є корова Іванова?

Завдання 4
Державне підприємство; земельна ділянка з садом; пістолет системи "Наган"; ПрАТ; арбалет; телевізор з пультом дистанційного управління; годинник; прибудова до жилого будинку; квартира; автомобіль; шкаф; теплохід "Айвазовський"; картина художника; ноу-хау; музей; книга; яблука, зібрані із вищезгаданої ділянки; товарний знак; замок і ключ.
Виберіть із наданого переліку:
1. нерухоме і рухоме майно;
2. прості і складні речі;
3. подільні і неподільні речі;
4. основну річ і приналежність;
5. виключені з обігу і обмежені в обігу;
6. індивідуально-визначені і визначені родовими ознаками;
7. майнові права.

Завдання 5
Харченко у приватній розмові з автором Нікітіним підказав останньому ідею і висловив свою концепцію майбутнього фільму. Нікітін, знаходячись під впливом від почутого, написав сценарій фільму, який мав великий успіх.
Харченко почав вимагати від Нікітіна, щоб той вказав у титрах його ім'я, як автора ідеї, у противному випадку він погрожував звернутися до суду.
Чи правомірні вимоги Харченко?

Завдання 6
У шлюбному договорі Галини і Дениса було вказано, що майно, яке буде нажите подружжям буде вважатися їх спільною сумісною власністю.
При розірванні шлюбу Денис не був згодний з розділом грошей та цінних паперів, посилаючись на те, що договором передбачений поділ майна, а відносно грошей і цінних паперів у ньому нічого не сказано. Чи обґрунтовані заперечення Дениса, як вони узгоджуються з тлумаченням поняття "речі"?

Завдання 7
Симоненко придбав скрипку, але продавець відмовив передати до неї футляр, посилаючись на те, що у ньому спить його собака. Яке рішення винесе суд у цій справі?

Завдання 8
Популярна співачка Лінда, публічно заявила, що співачка Анастасія повністю скопіювала її сценічний образ, імідж, і завдяки чому має успіх у країні.
В свою чергу Анастасія заявила про намір звернутися до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди, заподіяної образою її честі, гідності і ділової репутації.
Чи правомірні вимоги виконавиці? Чи є імідж об'єктом цивільного права? Чи зміниться рішення суду у тому випадку, коли дійсно має місце намір імітації сценічного образу з ціллю отримання вигоди?

Завдання 9
Подружжя Мартинових протягом довгого часу колекціонували поштові марки. Після смерті Мартинова у відповідності до складеного ним заповіту належне йому майно повинно перейти в рівних частках до дружини і сина від першого шлюбу.
Дружина Мартинова категорично заперечувала проти поділу колекції, вважаючи, що колекція є неподільною, і пропонувала другому спадкоємцю частку в колекції замінити іншими речами із своєї частки. Син Мартинова вимагав передачі йому відповідної частини колекції в натурі. Визначте чи можливий поділ колекції марок в натурі? Як би вирішився спір, якби його предметом були: а) порцеляновий столовий сервіз; б) колекції старовинних монет; в) бібліотека; г) зібрання творів українських поетів; д) однокімнатна квартира; є) жилий будинок.


Тема 12. Правочини

Семінарське заняття – 4 години
Питання
Поняття і ознаки правочину.
Види правочинів.
Форми правочинів.
Відмова від правочину.
Недійсність правочинів.
Правові наслідки недійсності правочинів.
Окремі види недійсних правочинів.

Задача 1
Колісников звернувся до суду з позовом до громадянки Ольховик про стягнення з неї 200 грн. і пояснив, що перевів поштою вказану суму відповідачеві згідно з її проханням позичити гроші. В підтвердження укладення договору Колісников надав поштову квитанцію про переказ вказаної суми.
Відповідач стверджувала, що 200 грн. були переказані їй на рахунок в рахунок погашення боргу згідно договору купівлі-продажу, який колись був укладений між нею і Колісниковим. Що може служити підтвердженням факту укладання правочину? Як вирішити цю справу?

Задача 2
Журавльова стверджувала, що коли вона прийшла на роботу до інституту, 10 березня 2007 р., вона здала своє пальто в гардероб і, як часто робила, не взяла номерок. Коли вона прийшла отримувати пальто, виявилось, що його немає в гардеробі. Оскільки інститут відмовив Журавльовій у виплаті вартості вкраденого пальто, вона звернулась в суд з позовом до інституту.
Представник інституту в суді пояснив, що інститут не повинен відшкодовувати позивачу шкоду, оскільки вона не може пред'явити номерок, який свідчить про здачу пальто в гардероб. Журавльова наполягала на своїй вимозі і стверджувала, що співробітники можуть підтвердити здачу пальто на зберігання в гардероб інституту.
Яка форма встановлена для правочинів зберігання речей в гардеробах організацій? Чи є правомірною вимога Журавльової?

Задача 3
Семіна, чоловік якої зловживає спиртними напоями, звернулася до суду с вимогою обмежити його у дієздатності. Одночасно вона прохала суд визнати недійсним договір, який вчинив чоловік в стані сп'яніння. В її відсутність чоловік продав сусіду хутрову шапку, а гроші пропив. Чи є підстави задовольнити вимоги Семіної?

Задача 4
Ресторан "Зоряний" придбав у комісійному магазині картину відомого сучасного художника. Картина була розташована на видному місці у залі ресторану. Один з відвідувачів ресторану звернув увагу на те, що картина не може бути оригіналом, так як оригінал знаходиться у музеї міста.
Коли було встановлено, що комісійний магазин продав копію картини, ресторан звернувся до господарського суду про визнання недійсним договір купівлі-продажу картини.
Чи може бути цей правочин визнаним недійсним? Що має право вимагати ресторан крім відшкодування вартості картини? Чи змінилося б рішення, якби магазин знав про те, що картина не була оригіналом?

Задача 5
Велика та Мамонтова одержали в подарунок від своїх співробітників шість квитків грошової лотереї. Вони поділили квитки порівну. При цьому, кожна написала на квитках інший, що передає їх у знак дружби. При поділі квитків, вони домовилися в присутності співробітників, що якщо на якийсь з квиток випаде виграш, то він буде розділений між ними навпіл.
Після проведення тиражу грошової лотереї з'ясувалося, що на один з квитків, що знаходилися у Мамонтової, випав виграш - автомобіль "Лада Калина". Велика запропонувала Мамонтовій реалізувати автомобіль по ринковій ціні, а отримані гроші поділити навпіл. Мамонтова, враховуючи різкі заперечення чоловіка, відмовила Великій, стверджуючи при цьому, що їхня приятельська домовленість не зобов'язує її юридично ділитися виграшем.
Чи має юридичне значення домовленість між Великою і Мамонтовою? Чи можуть домовленості подібного роду породжувати цивільно-правові наслідки?

Завдання 6
Іванов дав об'яву про продажу свого жилого будинку. По оголошенню звернувся Сидоров, але ціна, запропонована ним, Іванова не влаштовувала, і він відмовився продавати будинок. Залишаючи Іванова, Сидоров порадив йому добре поміркувати над його пропозицією. Через декілька днів, після приходу Сидорова Іванова побили біля його будинку хулігани.
Випадково дізнавшись про цю обставину, Сидоров прийшов до Іванова знову і запропонував ще раз продати дім. Побоюючись повторного нападу, Іванов продав будинок за ціною, запропонованою Сидоровим. Договір був належним чином посвідчений і зареєстрований.
Через декілька місяців після реєстрації договору Іванов звернувся д суду з позовом про визнання договору недійсним. Під час судового розгляду справи Сидоров довів, що до нападу хуліганів не мав ніякого відношення.
Яке рішення винесе суд? Чи зміниться рішення суду, якщо буде встановлено, що напад був організований Сидоровим?

Завдання 7
Збираючись переїздити на постійне місце проживання до Ізраїлю, Ш. продав квартиру, що йому належала, громадянину А.. При цьому він зобовязувався залишити квартиру протягом 3 місяців, необхідних Ш. для оформлення документів на виїзд.
Коли настав строк виконання правочину, Ш. відмовився звільняти квартиру та запропонував А. розірвати правочин та забрати гроші, сплачені ним за квартиру. А. звернувся з позовом до суду до Ш. про передачу квартири у його володіння та виселення Ш.
Громадянин Ш., в свою чергу, звернувся до суду з позовом про визнання правочину недійсним, посилаючись на те, що він має досить багато хронічних захворювань, наявність яких підтверджується медичними документами. У звязку зі станом здоровя йому заборонено переїзд в іншу кліматичну зону, а укладаючи правочин він не знав про заборону переїзду і уклав правочин під впливом омани.
Як вирішити справу?


Тема 13. Представництво у цивільному праві

Семінарське заняття – 2 години
Питання
Поняття, підстави виникнення та види представництва.
Склад правовідносин представництва.
Передоручення.
Представництво за довіреністю.
Представництво з перевищенням повноважень.

Завдання 1
Проаналізуйте позицію законодавця (ЦК і СК) і висловіть свою думку щодо правового статусу:
1. батька обмеженого у дієздатності;
2. неповнолітньої матері: а) яка перебуває у шлюбі; б) яка не перебуває у шлюбі; в) як представника неповнолітньої дитини при укладенні майнових правочинів.

Завдання 2
Які з перелічених нижче варіантів відповідей містять достатню підставу для виникнення представництва і якого виду;
1) усиновлення;
2) договір доручення;
3) народження дитини;
4) усне прохання про виконання доручення;
5) довіреність;
6) призначення опікуном над майном особи, яка визнана безвісно відсутньою.

Завдання 3
У нотаріальну контору м. Києва звернувся Короленко з проханням засвідчити передоручення на підставі довіреності, яку він вже мав на автомобіль ВАЗ-2109. Нотаріус, перевіривши довіреність, відповів, що Короленко може зробити передоручення, так як в його довіреності є таке право, але залишити це право у довіреності виданої в порядку передоручення, він не має права.
Короленко звернувся до адвоката. Ваша консультація, як адвоката.

Завдання 4
Підприємство у формі приватного акціонерного товариства звернулося з позовом у господарський суд до комерційного банку про визнання недійсним кредитного договору. Справа неодноразово розглядалася у судових інстанціях.
У преамбулі кредитного договору було зазначено, що генеральний директор акціонерного товариства діяв на основі статуту товариства. Згідно з пунктом 6.2.12. даного статуту вирішення питання про укладення кредитного договору відноситься до компетенції правління товариства, причому при наявності одноголосного рішення всіх членів правління. Генеральний директор на укладення даного кредитного договору згоди правління не отримав. Подальшого схвалення договору також не було.
Суд вважав, що оскільки конкретно повноваження генерального директора у статуті ПрАТ не визначені, то вони не можуть бути і перевищені, тобто дії директора не можуть бути розцінені як перевищення повноважень.
Оцініть доводи суду, вирішіть справу та аргументуйте рішення.

Завдання 5
Проаналізуйте ст.ст. 237, 1011, 636, 528 Цивільного кодексу України і визначте характерну ознаку, за якою відрізняються поняття:
1) представник і комісіонер;
2) представництво і договір на користь третьої особи;
3) представництво і виконання зобов'язання третьою особою.


Тема 14. Строки та терміни у цивільному праві.
Позовна давність

Семінарське заняття – 4 години
Питання
Поняття строку і терміну, їх значення. Обчислення строків.
Поняття, сутність та значення позовної давності.
Обчислення та перебіг позовної давності.
Зупинення та переривання перебігу строків позовної давності.
Наслідки спливу позовної давності.

Завдання 1
5 березня 2002 року між Л. та М. було укладено договір позики, за яким Л. повинен був повернути борг до 5 жовтня 2002 року, а у випадку прострочення - сплатити неустойку в розмірі 20 % вартості боргу. У встановлений строк борг не було повернуто.
10 квітня 2003 року М. направив Л. листа, в якому просив відстрочити сплату боргу до 10 липня 2003 року, на що Л. дав згоду. В червні 2003 року М. було призвано на строкову військову службу в іншу область. Після демобілізації 12 вересня 2004 року. М. додому не повернувся і залишився на постійне місце проживання за місцем проходження служби. Дізнавшись від родичів адресу М. Л. направив 10 липня 2006 року о 23.30 переказним листом позовну заяву в суд за місцем проживання М. Лист було отримано адресатом 20 липня 2006 року. У позові Л. просив стягнути з М. суму боргу і неустойку.
Суд відмовив у задоволенні позову на підставі пропуску позовної давності.
Дайте правову оцінку діям Л., М. та суду.

Завдання 2
Л. за проханням свого знайомого І. надав йому у тимчасове користування до першої вимоги, свій автомобіль, оформивши 16 грудня 2003 року відповідну довіреність. 10 травня 2004 року Л. в письмовій формі звернувся до І. з вимогою повернути автомобіль, однак через 2 дні Л., в зв'язку з важкою хворобою, помер.
Дружина Л. знала, що автомобіль її чоловікові не було повернуто, і ніяких дій у зв’язку з цим не вчиняла. 20 грудня 2007 року І. з власної ініціативи повернув автомобіль дружині Л., але через кілька днів заявив, що оскільки дружиною Л. пропущено позовну давність, він повернув автомобіль помилково. На цій підставі звернувся з вимогою до дружини Л. передати йому автомобіль, інакше він витребує його через суд.
Дайте юридичну оцінку ситуації.

Завдання 3
У серпні 2000 року Кравченка підвозив до роботи його друг Ткачов на особистому автомобілі. Але під час руху Ткачов не справився з керуванням і врізався у стовп, в наслідок чого Кравченко отримав тілесні ушкодження, які призвели до стійкої втрати ним працездатності. Кравченко був вимушений перейти на іншу менш оплачувану роботу. Враховуючи приятельські відносини з Ткачовим, претензій Кравченко в його адресу не робив.
У вересні 2004 року Кравченко посварився з Ткачовим і звернувся до суду з позовом, про відшкодування шкоди заподіяної здоров'ю за весь час з моменту аварії. Чи сплив строк позовної давності? Чи має право суд задовольнити вимогу Кравченка?

Завдання 4
Смірнов з вересня 2003 року по жовтень 2004 року будучи наймачем квартири, не платив за газ. Сплативши в жовтні 2004 року гроші за спожитий газ, від уплати пені за прострочення, виплатити відмовився. У червні 2005 року міськгаз звернувся до суду з позовом про сплату Смірновим пені. Смірнов при розгляді справи позов не визнав і заявив, що до моменту звернення у суд з позовом сплинув строк позовної давності, встановлений для відшкодування неустойки.
Яке рішення повинен прийняти суд? Чи має право міськгаз у грудні 2006 року звернутися до суду з позовом про сплату Смірновим неустойки у період з вересня по грудень 2003 року?

Завдання 5
17 квітня А. придбала в універмазі зимові чоботи. Через деякий час до неї в гості прийшла подруга і переконала її в тому, що чоботи такого фасону вже вийшли з моди і їй слід поміняти чоботи на іншу пару. 4 травня А. з'явилася в універмазі і попросила обміняти придбані чоботи на чоботи іншого фасону. Однак, працівники універмагу відмовились це зробити, заславшись на пропуск А. встановленого Законом України "Про захист прав споживачів" 14-денного строку.
А. наполягала на своїх вимогах вказуючи на те, що: а) 26 квітня і 3 травня були вихідні дні б) 1 і 2 травня були святкові дні; в) з 19 по 23 квітня вона була хвора, що підтверджується довідкою лікаря. Проаналізуйте доводи сторін і вирішіть спір.

Завдання 6

Суворов придбав у магазині “Секунда” годинник “Луч” за 55 грн. 28 квітня 2002 року. Магазин гарантував надійну експлуатацію виробу протягом 6 місяців. Однак, 15 жовтня того ж року годинник зупинився. Через 2 тижні Суворов звернувся до магазину про усунення поломки, яка виникла внаслідок продажу неякісного товару. Його вимога була задоволена й через тиждень йому було повернено інший годинник.
У травні 2003 року годинник знову зупинився. Суворов звернувся до майстерні, де йому вказали на заводський брак годинника. Суворов звернувся 5 травня того ж року до суду з позовом про відшкодування майнової та моральної шкоди у зв’язку з продажем йому товарів неналежної якості. Суд задовольнив даний позов, про що виніс рішення через 25 днів. Проаналізуйте початковий момент обчислення цих строків, а також їх закінчення? Чи правомірно рішення суду?

Завдання 7

Пронько в присутності своїх приятелів Кібця та Сушка 1 червня 2008 р. позичив у Федорчука 7 тис. грн. на один місяць, проте борг вчасно не повернув. 4 лютого 1999 р. він переказав поштою 5 тис. грн., повідомивши, що решту поверне пізніше. Федорчук декілька разів нагадував йому про борг, а в січні 2012 р. звернувся з позовом до суду. Чи може Федорчук оспорювати факт передачі коштів і чи може Пронько посилатись на підтвердження факту передачі коштів свідками? Яке рішення повинен винести суд?

Завдання 8

11 березня 1999 року був вбитий громадянин Сазонов, на утриманні якого були дружина та малолітній син. Дружина звернулась в слідчі органи із заявою про визнання її потерпілою. Слідчий відмовив їй на тій підставі, що провадження по справі припинено до виявлення підозрілого. 4 червня 2000 року слідство по справі було відновлено, і в вересні цього ж року громадянка Сазонова повторно звернулася до громадянина Петрова, який був притягнений до кримінальної відповідальності за вбивство громадянина Сазонова, про відшкодування шкоди, починаючи з березня 1999 року. Суд, посилаючись на пропуск позовної давності, виніс рішення про вирахування платежів з дати повторної подачі позову (13 грудня 2001 року). В поданні прокурора щодо рішення суду ставилося питання про відміну його як такого, що суперечить законодавству України.
Визначте підстави зупинення перебігу позовної давності.

Завдання 9

Виїжджаючи в лютому 2002 р. у тривале зарубіжне відрядження, громадянин Михайлов передав своєму сусідові громадянину Золотову на зберігання деякі домашні речі: телевізор, холодильник, ліжко, шафу та інше. Відносини сторін при цьому були врегульовані договором зберігання, укладеним на 2 роки. Повернувшись у квітні 2004р. з відрядження, громадянин Михайлов попросив громадянина Золотова повернути передані йому речі, але почув відмову. Громадянин Золотов пояснив, що громадянин Михайлов пропустив строк позовної давності на витребування речей, який закінчився, на думку громадянина Золотова, в лютому 2004 р.
Яке рішення повинен винести суд?

Тема 15. Право власності

Семінарське заняття – 4 годин
Питання
1. Поняття власності і права власності.
2. Способи набуття права власності: первинні та похідні (вторинні).
3. Припинення права власності.
4. Право приватної власності фізичних осіб.
5. Право приватної власності юридичних осіб.
6. Право державної власності.
7. Право комунальної власності.
8. Право спільної власності.
9. Захист права власності.

Завдання 1
Гр. Р. знайшла на зупинці трамвая мобільний телефон. Вона залишила на зупинці оголошення про знахідку, але власник не з’явився. Через рік їй зателефонував гр. М., який вимагав повернути йому втрачений телефон. Гр. Р. відмовилася це зробити, так як вважала телефон своєю власністю та підключилася на контракт для використання його за призначенням. Як може захистити свої права гр. М.? Чи може бути його позов задоволений?

Завдання 2
Будинок належав на праві спільної часткової власності громадянам К. та М. Громадянин К. продав свою частку гр. С. Співвласник М. подав позов до суду про визнання договору купівлі-продажу недійсним, так як К. порушив правила про переважне право купівлі-продажу частки співвласниками, передбачене ст. 362 ЦК. Заперечуючи проти позову К. зазначав, що в такому разі він взагалі відмовляється відчужувати свою частку. Яке рішення має прийняти суд?

Завдання 3
Після смерті батьків до їх 3-х повнолітніх дітей, які проживали окремо, перейшов у спадок житловий будинок у рівних частках. Двоє спадкоємців бажає продати будинок, а виручену суму розподілити між собою, один із спадкоємців згоди на продаж будинку не дає і заявив, що бажає використовувати свою частку в будинку для проживання.
Оскільки згоди між спадкоємцями досягнуто не було, двоє з них пред'явили позов до спадкоємця, який заперечував проти продажу, про зобов'язання його не чинити перешкод в продажі. Вирішіть спір.

Завдання 4
Я. пред'явив позов до Н. про поділ будинку. Позивач зазначав, що під час шлюбу з відповідачкою вони побудували будинок, який є їх спільною сумісною власністю, тому просив визнати за ним право власності на 1\2 будинку.
Заперечуючи проти позову, Н. пояснювала, що під час будівництва будинку вона з Я. не проживала і фактично вони припинили шлюбні відносини. Проаналізуйте ситуацію. Чиєю власністю є будинок?

Завдання 5
До реєстрації шлюбу подружжя уклало між собою шлюбний договір, згідно із яким набуте кожним з них майно під час шлюбу є роздільною власністю.
За період шлюбу чоловік - приватний підприємець - купив автомобіль, який використовував у підприємницькій діяльності, збудував дачний будинок. Дружина не працювала, оскільки була зайнята доглядом за дитиною
Через 3 роки шлюб було розірвано. Дитина залишилася проживати з матір'ю. Чиєю власністю є автомобіль і дачний будинок.

Завдання 6
Акціонерне товариство "Хлібороб" закупило у колгоспі дві тонни насінної картоплі, повністю за неї розплатившись. Оскільки закупівля картоплі відбувалася зимою, сторони домовилися до весни залишити картоплю у колгоспі, щоб не підморозити насінний матеріал при транспортуванні. Однак навесні, внаслідок небувалого в тутешніх місцях паводка, склад, у якому зберігалася насінна картопля, у тому числі і закуплена акціонерним товариством, виявилася затопленою водою, та картопля стала непридатною для посадки.
На кого покладається ризик випадкової загибелі речі? Як вирішити справу?

Завдання 7
К. звернулася в суд з позовом до Н. про повернення належного їй годинника. Позивачка посилалася на те, що Н. знайшов загублений нею годинник і відмовляється його повернути. Відповідач не визнавав позову, категорично заперечуючи факт знахідки.
Яким може бути рішення суду? Дайте правову оцінку ситуації. Чи зміниться рішення суду, якщо:
а) Н. купив годинник у комісійному магазині?
б) годинник був подарований Н. його товаришем?
в) К. здала годинник у ремонтну майстерню і не забрала його. Ремонтна майстерня через півроку реалізувала годинник через комісійний магазин.

Завдання 8
В районний відділ внутрішніх справ надійшла заява від Борійчук, у якій вона просила розшукати вкрадені в неї вночі свиню і корову. В процесі розслідування крадіжки слідчий вияснив, що корова була невідомими особами продана Гавору, який її зарізав. Ні свині, ні злодіїв виявити не вдалося. Борійчук подала в суд позов до Гавора про повернення корови і до сільської Ради про відшкодування вартості свині.
Як необхідно вирішити цивільно-правові питання захисту прав Борійчук?


Тема 16. Речові права на чуже майно

Семінарське заняття – 2 години
Питання
1. Права на чужі речі. Загальна характеристика.
2. Право володіння чужим майном як речове право.
3. Право користування чужим майном як речове право.

Задача 1.
Дмитро поставив вимогу перед власником сусідньої земельної ділянки про встановлення земельного сервітуту. Сусід йому відмовив. У зв'язку з відмовою Дмитро звернувся з позовом до суду. У судовому засіданні йому була поставлена вимога обґрунтувати позов. Що у зв’язку з цим має зробити Дмитро?

Задача 2
На вимогу Петра за рішенням суду було встановлено земельний сервітут строком на 5 років. Через рік Петро свою земельну ділянку продав Владиславу. Власник сусідньої земельної ділянки вважав, що оскільки припинилися обставини, які були підставою для встановлення сервітуту, то має відбутися і припинення сервітуту, оскільки змінився власник земельної ділянки, на вимогу якого було встановлено сервітут. Владислав з цим не згоден. Проаналізуйте ситуацію.

Задача 3
Станіслав безоплатно набув емфітевзис від Миколи. Договір про встановлення емфітевзису було укладено на невизначений строк. Через 5 років Микола попередив Станіслава про відмову від договору. Через тиждень Станіслав продав емфітевзис Валерії без відома Миколи. Через рік після цього Микола вирішив сам користуватися земельною ділянкою, але застав там Валерію, яка готувала ріллю для оранки. Валерія відмовилася передати землю Миколі, посилаючись на те, що емфітевзис придбаний на невизначений строк. Дайте юридичний аналіз ситуації.

Задача 4
Євген надав у користування Микиті земельну ділянку для будівництва кемпінгу строком на 40 років. Через рік кемпінг було збудовано, а ще через рік було знищено пожежею. Євген вважав, що це означає припинення суперфіцію. Микита твердив, що в цьому випадку суперфіцій може бути припиненно тільки у разі невиконання суперфіціарієм обов’язку. Дайте юридичний аналіз ситуації.


Тема 17. Право інтелектуальної власності

Семінарське заняття – 8 години
Питання
1. Поняття та види інтелектуальної власності.
2. Право інтелектуальної власності як вид речового права.
3. Суб’єкти, об’єкти та підстави виникнення права інтелектуальної власності.
4. Зміст права інтелектуальної власності.
5. Здійснення права інтелектуальної власності.
6. Захист права інтелектуальної власності.
7. Авторське право і суміжні права.
8. Патентне право.
9. Правове регулювання засобів індивідуалізації товарів і послуг.
10. Правова охорона нетрадиційних результатів інтелектуальної діяльності.

Задача 1.
СПД З. звернувся до господарського суду за позовом до видавництва про заборону видання плакатів, припинення розповсюдження екземплярів плакатів та зобов'язання виплати компенсації в сумі 102 500 грн.
Вважаючи, що видання плаката із зображенням акваріумної риби без зазначення його імені як автора порушує його право. Згодом судовими інстанціями встановлено, що протягом 2006 року позивачем та відповідачем було укладено договори на проведення фотозйомки акваріумних риб та рослин, а також кактусів.
Яке рішення має бути винесено судом? Чи належать виконані позивачем твори до службових творів? Чи порушені майнові права позивача внаслідок видання плакатів без зазначення автора?

Задача 2.
СПД Р. звернувся з позовом до місцевого господарського суду про визнання його автором фотокартки із зображенням міського парку, опублікованою у рекламно-інформаційній газеті, засновником якої є СПД М., і стягнення з СПД М. 8200 грн. компенсації за порушення авторського права та 10 000 грн. моральної шкоди.
Чи підвідомча дана справа господарському суду?

Задача 3.
ТОВ «П. К.» звернулося до місцевого господарського суду з позовом про заборону здійснювати відтворення, розповсюдження та сповіщення музичних творів з кінофільму «Бій з тінню» у визначених формах протягом строку дії виключних авторських прав позивача на спірний об'єкт авторського права, а також стягнення з відповідача ТОВ «Д. Т.» 500 000 грн. компенсації за порушення авторського права та 100 000 грн. моральної шкоди. ТОВ «П. К.» не надавало відповідачу дозволу на використання музичних творів з кінофільму «Бій з тінню».
Яке рішення має бути винесено судом?

Задача 4.
Фотограф проводив зйомки у власній фотостудії. В якості моделі виступала дівчина. Чи може виступати фотомодель співавтором?

Задача 5.
Федченко звернулась до суду з позовом до Кримова про захист її прав на курсову роботу. В процесі розгляду справи суд вияснив тотожність обох дипломних робіт, які при провірці були повернені викладачем на повторне виконання як такі, що не мають самостійного характеру і є плагіатом. Дипломна робота позивачки надійшла поштою в деканат 10 листопада 2007 р. з Львівської області, а на перевірку біла представлена 16 листопада цього ж року. Курсова робота Кримова жителя Харкова, подана 15 листопада і надійшла на кафедру 17 листопада. Цього ж дня обидві роботи були передані на перевірку та рецензування. Відповідач стверджував, що роботу він писав із навчального посібника, це стверджувала і позивачка.
Суддя призначив літературознавчу експертизу, яка дала висновок, що обидві роботи списані з одного навчального посібника і виконані незалежно. В роботах є незначні тотожні відхилення від тексту першоджерела.
Визначте, що в даному випадку є об'єктом авторського права? В яких випадках дозволяється вільне використання авторських прав? Чи виникає авторське право на дипломну роботу? Яке рішення слід винести по справі?

Задача 6.
2008 року видавництво «Мрія» опублікувало повість Гомакова «Журба». В червні 2008 р. автору стали відомі факти використання його твору без згоди, а саме:
1) невеликий уривок з повісті був зачитаний у літературній програмі по обласному радіо;
2) повість додатково видана тиражем 800 примірників рельєфно-крапковим шрифтом для сліпих;
3) за сюжетом повісті написана п'єса і відбулася вистава в Одеському театрі юного глядача;
4) уривок з повісті опублікований у одному із літературних журналів та хрестоматії сучасної української літератури для школярів;
5) видавництво «Зоря» опублікувало повість у перекладі на російську мову і частину тиражу імпортувало до Білорусії;
6) один із навчальних закладів виготовив 100 примірників твору для використання в навчальному процесі. При цьому в деяких місцях твір переривався коментарями стосовно літературних прийомів та образів, якими користувався автор.
Підготуйте письмові відповіді на поставлені питання і поясніть на цьому прикладі межі дії авторського права.

Задача 7.
Учениця п'ятого класу середньої школи Маша Іванова склала вірш, який було опубліковано в шкільній стінгазеті. Редактор періодичного журналу, випадково побачивши цей вірш, зацікавився ним. Редактор звернувся до директора школи, де вчилася Маша Іванова з пропозицією надрукувати вірш в своєму журналі. Директор дав свою згоду і вірш був надрукований в найближчому випуску журналу. При цьому директор і редактор домовилися, що Маша Іванова за публікацію її вірша отримає цінний приз фотоапарат.
Батьки, дізнавшись про це, звернулися за консультацією до юриста з питанням: чи правомірні дії директора школи і редактора. Яку відповідь повинен дати юрист? Відповідь обґрунтуйте

Задача 8.
Лютіков Дмитро у віці 11 років дуже захопився фізикою та у вільний час відвідував лабораторію при науково-дослідницькому інституті, де працював його батько у якості наукового співробітника. Та одного разу при проведенні дослідів він зробив наукове відкриття, але йому відмовили в реєстрації, вказавши на його вік.
Якими повинні бути дії Дмитро Лютікова далі?

Задача 9.
Вчений з міста Миколаїв зробив відкриття у галузі генетики та генної інженерії. Він виявив новий мікроорганізм, що володіє спеціальними фармацевтичними властивостями та може блокувати ріст клітин раку.
Якими повинні бути наступні дії вченого?

Задача 10.
Український студент-фізик виграв гранд на навчання в США та поїхав стажуватися в одну з лабораторій університету, яка розташовувалася у Вашингтоні. Там проводилися групові лабораторні експерименти, однак лише він один помітив особливість та на основі цих достатньо дорогих експериментів зробив наукове відкриття.
Хто є автором наукового відкриття? Чи має ця лабораторія якісь права?

Задача 11.
Сленко подав до Держпатенту України заявку (документи, необхідні для видачі патенту) з клопотанням про видачу патенту на винахід двірний дзвоник з досі невідомим сигнальним пристроєм, сконструйованим у вигляді джерела стійкого запаху. Як запахові речовини винахідник пропонував використовувати нашатирний спирт і парфумерні речовини. Подібний сигнальний пристрій, на думку винахідника, дозволяє усунути несприятливий вплив дзвінка на психіку людей, забезпечує можливість експлуатації їх глухими людьми.
Після проведення Держпатентом експертизи заявки за формальними ознаками заявнику було надіслане повідомлення про можливість проведення експертизи по суті.
Через 2 роки від дати подання заявки Сленко подав до Держпатенту клопотання про проведення експертизи заявки на винахід по суті. За результатами цієї експертизи заявнику було надіслане рішення про відхилення заявки. В рішенні Держпатент посилався на те, що запропонований винахідником двірний дзвінок з сигнальним пристроєм у вигляді джерела запаху не створює позитивного ефекту, бо людина не зразу реагує на запахи, вплив запаху неможливо припинити миттєво, через що він може викликати подразнення у інших присутніх. Через ці обставини, на думку експертів, двірний дзвоник не знайде широкого попиту.
Що визнається винаходом і що є об'єктом винаходу. Визначте критерії патентоздатності винаходу. Яке рішення має бути прийнято по заявці та скарзі, яку подасть Сленко на рішення Держпатенту?

Задача 12.
За державною реєстрацією породи корів звернувся гр. Жулько, він в заявці зазначив, що спільно зі скотоводами Тумко та Берні вивів нову породу корів. Він надавав матеріальну, технічну, організаційну допомогу. Але патент видали на ім'я Тумко та Берш.
Проконсультуйте гр. Жулько, чи може він теж бути автором породи корів?

Задача 13.
Один із агрономів (селекціонер) в Україні вивів сорт цибулі, яка не має ефірних масел, що подразнюють очі та викликають сльози, але цибуля при цьому не втрачає своїх лікувальних та харчових властивостей.
Якими мають бути подальші дії селекціонера?

Задача 14.
Селекціонер вивів нову породу овець з чорною шерстю, міцними копитами та назва їх «негр». Йому відмовили в реєстрації назви. Чому було прийняте таке рішення?

Задача 15.
В Одесі функціонує цех з виробу мінеральної лікувальної води «Плосківська». Сировину набирають з артезіанської свердловини на підприємстві. Мотивують це тим, що лабораторний аналіз даної води сировині є ідентичним.
Кваліфікуйте діяльність одеського підприємства.


ПИТАННЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ЕКЗАМЕНУ
З ПЕРШОЇ ЧАСТИНИ

1. Предмет, метод, функції цивільного права.
2. Принципи цивільного права. Відмежування цивільного права від інших галузей права.
3. Поняття і система цивільного права.
4. Поняття і структура цивільного законодавства.
5. Поняття та види джерел цивільного права.
6. Аналогія закону та аналогія права. Значення судової практики.
7. Дія актів цивільного законодавства у часі.
8. Поняття та особливості цивільних правовідносин.
9. Елементи цивільно-правових відносин.
10. Суб’єктивне цивільне право та суб’єктивний цивільний обов’язок.
11. Види цивільно-правових відносин.
12. Підстави виникнення цивільних прав та обов’язків.
13. Сутність та способи здійснення цивільних прав.
14. Право на захист цивільних прав та інтересів.
15. Відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
16. Відшкодування моральної шкоди.
17. Поняття фізичної особи.
18. Ім'я та місце проживання фізичної особи
19. Цивільна правоздатність фізичної особи.
20. Цивільна дієздатність фізичної особи та її елементи.
21. Часткова цивільна дієздатність фізичної особи.
22. Неповна цивільна дієздатність фізичної особи.
23. Повна цивільна дієздатність та її надання фізичній особі.
24. Встановлення опіки над фізичною особою.
25. Встановлення піклування над фізичною особою.
26. Обмеження цивільної дієздатності фізичної особи.
27. Визнання фізичної особи безвісно відсутньою.
28. Оголошення фізичної особи померлою.
29. Акти цивільного стану.
30. Право фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності.
31. Поняття та види особистих немайнових прав.
32. Захист особистого немайнового права.
33. Право на життя. Право на ім’я.
34. Право на повагу до гідності та честі.
35. Право на недоторканість ділової репутації.
36. Право на безпечне для життя, здоров'я довкілля.
37. Право на охорону здоров'я.
38. Поняття та ознаки юридичної особи.
39. Види юридичних осіб.
40. Підприємницькі товариства.
41. Непідприємницькі товариства.
42. Порядок виникнення юридичної особи.
43. Цивільна правочиноздатність юридичної особи.
44. Припинення юридичної особи.
45. Правові форми участі держави у цивільних відносинах.
46. Поняття та види господарських товариств.
47. Поняття повного товариства.
48. Основні положення про командитне товариство.
49. Поняття товариства з обмеженою відповідальністю.
50. Поняття товариства з додатковою відповідальністю.
51. Поняття акціонерного товариства.
52. Виробничий кооператив.
53. Поняття та класифікація речей.
54. Види об’єктів цивільних прав.
55. Цінні папери.
56. Нематеріальні блага.
57. Поняття та види правочинів.
58. Недійсні правочини та їх правові наслідки.
59. Представництво у цивільному праві.
60. Представництво за довіреністю.
61. Строки та терміни у цивільному праві.
62. Види строків у цивільному праві.
63. Поняття та види строків позовної давності.
64. Право власності.
65. Зміст права власності.
66. Підстави набуття права власності.
67. Підстави припинення права власності.
68. Поняття і види права спільної власності.
69. Право власності на житло.
70. Захист права власності.
71. Речові права на чуже майно.
72. Виникнення права володіння.
73. Поняття права інтелектуальної власності..
74. Суб’єкти та об'єкти права інтелектуальної власності.
75. Підстави виникнення (набуття) права інтелектуальної власності.
76. Захист права інтелектуальної власності судом.
77. Авторське право.
78. Суб’єкти та об’єкти авторського права.
79. Співавторство.
80. Особисті немайнові права автора.
81. Суміжне право.
82. Суб’єкти та об’єкти суміжних прав.
83. Право інтелектуальної власності на наукове відкриття.
84. Право інтелектуальної власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок.
85. Право інтелектуальної власності на компонування інтегральної мікросхеми.
86. Право інтелектуальної власності на раціоналізаторську пропозицію.
87. Право інтелектуальної власності на комерційне найменування та торгівельну марку.
88. Право інтелектуальної власності на географічне зазначення.
89. Право інтелектуальної власності на комерційну таємницю.

Заголовок 1 Заголовок 515

Приложенные файлы

  • doc 17568379
    Размер файла: 126 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий