biogr_Lermontov

Тема: Сторінками біографії М.Ю. Лермонтова. Лірика.
Мета: познайомити учнів з біографією російського поета М.Ю Лермонтова; розкрити світоглядну позицію поета; розвивати вміння бачити поезії в історичному контексті; удосконалювати навички виразного читання та аналізу художнього твору; виховувати повагу до особистості та творчості М.Ю. Лермонтова.
Тип уроку: літературно-музична композиція.
Обладнання: інтерактивна дошка; портрети М.Ю. Лермонтова; репродукції його картин із зображенням Кавказу; фонозаписи творів Л. Бетховена, Ф.Шопена, вальсу А.Хачатуряна, романсів О.Аляб’єва на сл. М.Лермонтова; збірки творів М.Ю. Лермонтова та твори про нього Гуліа Г.Д. «Життя і смерть М.Лермонтова», Сизової М.І. «Из пламени и света. Лермонтов», Титова А.А. «Літо на водах: Повість про Лермонтова».
Примітка. Оскільки учні володіють російською мовою, вірші та уривки звучать мовою оригіналу.
Епіграф: « Слова, сказані ним про кохання, не мають собі рівних у жодній поезії світу. Це так несподівано, так просто й бездонно. Я вже не кажу про його прозу. Тут він обігнав самого себе на сто років і в кожному творі руйнує міф про те, що проза – набуток лише зрілого віку. »
( Анна Ахматова)
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя.
Нет, я не Байрон, я другой,
Еще неведомый избранник,
Как он, гонимый миром странник,
Но только с русскою душой
Яка душа Михайла Лермонтова? В яких умовах вона формувалась, до чого прагнула, чого бажала? Чи випадкові печаль, туга, журба, розчарування звучать у його творах?
Перегорнемо кілька сторінок з життя видатного російського поета та прозаїка.
ІІ. Літературно- музична композиція.
- Звучить мелодія ноктюрна №1 Ф.Шопена.
- Ведучий 1. Починалося життя видатного російського класика з сімейної драми.
- Ведучий 2. Коли відставний капітан Юрій Петрович Лермонтов прийшов просити руки Марії Михайлівни Арсеньєвої, її мати, Єлизавета Олексіївна, відмовила. Разом з нею і всі рідні сказали «ні», тому що вважали бідного капітана нерівнею для знатної дворянки.
- Ведучий 1. Та Марія Михайлівна відстояла своє «так». Молоді одружились. 15 жовтня 1814 року народився Мішель (так називали хлопчика у родині). Баба-повитуха при народженні кволого хлопчика сказала, що не жилець він на цьому світі. Але дитя примирило тещу й зятя, і вони переїхали у маєток Арсеньєвих Тархани.
- Звучить мелодія ІІ частини сонати №2 Людвіга Ван Бетховена.
- Ведучий 3. А біда вже була поруч. Мішелю ще не виповнилося й 3 років, коли померла його мати у 21-річному віці. Юрій Петрович був змушений залишити Тархани. Бабуся зробила онука своїм спадкоємцем за умови, що виховуватиме до повноліття його сама.
- Ведучий 1. Дуже боляче переживали батько з сином розлуку. А в день, коли майбутньому поетові виповнилося 17 років, ін дізнався про смерть батька.
- Виразне читання вірша «Ужасная судьба отца и сына» (1831)
- Звучить фрагмент прелюдії №15 Ф. Шопена.
- Ведучий 2. У1827 році Лермонтов з бабусею переїздить до Москви, де навчається у Благородному пансіоні, а з вересня 1830 року стає студентом Московського університету. Але після сутички з викладачем на екзамені у 1832 році він залишає університет і переїздить до Петербурга.
- Ведучий 3. Він починає навчання а Петербурзькому університеті, але йому пропонують здати екзамени знову на І курс. І життя Лермонтова змінилося. Порадившись з рідними, Михайло Юрійович вступає до Школи гвардійських підпрапорщиків та кавалерійських юнкерів. Що означало навчання у цьому закладі?
- Ведучий 1. Перш за все – змінити спосіб життя, стати справжнім гусаром, сховати свої здібності: вміння писати вірші, малювати, грати, а головне висловлювати свою думку. І курсант справився з цим завданням, став улюбленцем серед молодих людей вищого кола.
- Ведучий 2. Він не тільки був першим у жартах та розвагах. Він продовжував складати вірші. Та робити це можна було тільки таємно. Скоро Лермонтов стає корнетом і починає службу. Час біжить. Ось уже й 1837 рік. На дуелі смертельно поранений Олександр Пушкін.
- Виразне читання уривку з книги М.І.Сизової «Из пламени и света»(ч.ІV,гл.VIII):
« Редко кто из жителів Петербурга не знал небольшого дома на Мойке с окнами, обращенными на канал, с подъездом под сводами ворот – дома, где жил ПушкинЛермонтов остановился перед подъездом, не решаясь войти Знаменитый врач с удивлением посмотрел на преградившего дорогу невысокого гусара, который с непокрытой головой стоял, держа кивер в руке. Гусар обратил на знаменитого доктора огромные глаза и тихо спросил:
- Скажите мне, ради Бога, его рана опасна? Смертельна?
- Весьма возможно
- Но все-таки есть надежда? Не правда ли? Надежда есть?..
Наступила пауза, потом седая дама, взглянув в темные глаза странного гусара, сказала медленно:
- Ни-ка-кой!..
Стук колес их кареты, заглушенный глубоким снегом, уже давно смолк за мостом, а Лермонтов все еще не двигался. Потом он отошел в темный угол у подъезда и заплакал, прижав голову к стене. Никто не слышал, кА он бормотал невнятно:
- ПогибПогиб поэт! Дивный гений угасает
- Мишель! – раздался у ворот громкий голос, и Раевский быстро подошел к неподвижной фигуре, прижавшейся к стене. – Я так и знал, что ты здесь. Меня сани ждут. Едем домой!
- Оставь меня, Святослав Афанасьевич, я один вернусь.
- Мишель, ты все равно ничем ему не поможешь.
- Но я хочу сказать за него! Какими словами, не знаю, но должен это сделать! Хочу сказать так, как сказала бы вся Россия – все светлое, что в ней есть!
Лермонтов смотрел и смотрел на окно, за которым умирал Пушкин.
И толпа все стояла в ожидании перед небольшим домом на Мойке, куда весь день и всю ночь входили люди. Лермонтов не знал, сколько прошло времени до того часа, когда он снова подошел к этому дому, сколько прошло до той минуты, когда в раскрывшемся окне он увидел Жуковского и услышал его голос, внятно раздавшийся над толпою:
- Александр Сергеевич Пушкин скончался
Тогда бесчисленные руки поднялись к шапкам, и головы медленно обнажились
Лермонтов возвращался к себе на Садовую поздно ночью. Он шел, не видя ничего, и сердце его горело от гнева и горя. Никогда еще он не ощущал с такой силой жажды борьбы с тем черным и страшным, что его окружало, и никогда не видел так ясно, что у него в руках есть верное оружие – его поэтическое слово»
- Учень читає вірш « Смерть Поета»
- Ведучий 3. Виникає справа «о непозволительных стихах», яка закінчується переведенням поета до Нижегородського драгунського полку і вигнанням на Кавказ, де в цей час точилася війна.
- Ведучий 1. Не вперше Михайло Юрійович опинився на Кавказі. Ще в дитинстві його сюди привозила бабуся на лікування. Знову він лікується після застуди у дорозі, насолоджується красою кавказької природи, знайомиться з декабристами, які теж були у вигнанні, та несе службу.
- Ведучий 2. Завдяки клопотанням бабусі та Жуковського перше вигнання закінчилося на початку 1838 року. Лермонтов повертається до Петербурга і продовжує писати.
- Ведучий 3. Лермонтов стає популярним, його твори друкуються і отримують схвальні відгуки.
- Виразне читання поезії «Молитва» (« В минуту жизни трудную»)
- Виразне читання поезії «Парус»
- Бесіда:
Які почуття викликав у вас вірш «Вітрило»?
Що створює напружену атмосферу твору?
Як явища природи розкривають внутрішній стан ліричного героя?
Символом чого виступає вітрило?
Знайдіть контрасти у творі. Яку роль вони відіграють?
Які проблеми порушує автор у цій поезії?
Яким ви уявляєте ліричного героя твору?
- Ведучий 1. Лермонтов сам пише про сприйняття своєї популярності в листі до Варвари Олександрівни Лопухіної, яка була не тільки другом поета, а й коханою жінкою.
- Виразне читання листа:
« Давно уже я не писал вам, милый и добрый друг, а вы ничего не сообщали мне ни о вашей дорогой особе, ни о ваших Надо вам сказать, что я самый несчастный человек в течение месяца на меня была мода, меня буквально разрывалиВесь этот свет, который я оскорблял в своих стихах, старается осыпать меня лестью, самые хорошенькие женщины выпрашивают у меня стихи и хвастаются ими, как величайшей победойЯ возбуждаю любопытство, передо мною заискивают, меня всюду приглашают потому что я ведь тоже лев, да, я, ваш Мишель, добрый малый, у которого вы и не подозревали гривы этот новый опыт принес мне пользу, потому что дал мне в руки оружие против этого общества, и если когда-нибудь оно станет преследовать меня клеветой (а это непременно случится), то у меня, по крайней мере, найдется средство отомстить; нигде ведь нет столько низкого и смешного, как там»
Ведучий 2. Лермонтов боляче сприйняв заміжжя Вареньки Лопухіної, вважав її зрадницею, але з часом зрозумів, що він не зміг би зробити кохану жінку щасливою. В його ліриці ще частіше звучить мотив самотності .
- Виразне читання поезій: « Мне грустно, потому что я тебя люблю», «Утес», «На севере диком стоит одиноко», «Расстались мы; но твой портрет»
- Прослухування запису романсу О.Аляб’єва «И скучно, и грустно
- Бесіда:
Яке враження справив на вас романс? Чи вдалось композиторові передати почуття поета?
Що турбує ліричного героя поезії?
Чому він не вірить у кохання? Як оцінює своє минуле?
Які філософські роздуми про сенс буття виникають у нього?
Чим викликані почуття розчарування ліричного героя?
Як художні засоби та поетичний синтаксис допомагають передати напружений стан героя?
Які почуття викликала у вас ця поезія?
- Ведучий 3. Знову в житті Лермонтова відбуваються зміни. За участь у дуелі з сином французького посла Е. Баранта поета знову відправили на Кавказ до Тенгінського піхотного полку. Вірш « Хмари» написаний у квітні 1840 року перед від’їздом на заслання. В.Д. Соллогуб згадував:
- Виразне читання спогадів В.Д. Соллогуба: « Друзі та приятелі зібралися на квартирі Карамзіних, щоб попрощатися з молодим поетом Розчулений увагою до себе і щирою любов’ю товариства, поет, стоячи коло вікна і дивлячись на хмари, які повзли над Літнім садом і над Невою, написав вірш «Хмари». Софія Карамзіна і кілька чоловік гостей оточили поета і попросили прочитати щойно написаний вірш. Він подивився на всіх сумним поглядом своїх виразних очей і прочитав його. Коли він скінчив, очі його були вологими від сліз»
- Виразне читання поезії «Хмари»
- Бесіда:
Який пейзаж зображено у творі?
Що уособлюють хмари?
Як пейзаж допомагає розкрити настрій ліричного героя?
Як ліричний герой сприймає розрив з батьківщиною?
Які речення переважають у вірші? Чому?
Чого прагне душа ліричного героя?
Яке враження пробуджує поезія у читачів?
- Ведучий 1. Попереду лишився один рік життя. За цей час були походи, битви, в яких Лермонтов проявив себе як хоробрий воїн, навіть був представлений до нагороди. Але нагорода давала можливість вийти у відставку, а цього дуже не хотіли у верхах, тому прізвище поета ретельно викреслювалось із списків про відзначення.
- Ведучий 2. Влітку 1841 року Михайло Юрійович зустрівся з кузиною Катериною Биховець, яка була дуже схожою на Варю Лопухіну – справжнє кохання поета. Кохання між ними виникло ще в юнацькі роки. ( « Она не гордой красотою», «К***»(«Мы случайно сведены судьбою»), « Они любили друг друга так долго и нежно»)
- Ведучий 3. На Кавказі створено велику кількість прекрасних віршів та поем, серед яких «Мцирі» та «Демон», роман «Герой нашого часу», художні картини. Перед самою загибеллю Лермонтов звертається до Катерини Биховець у поезії «Нет, не тебя так палко я люблю».
- Звучить вірш «Нет, не тебя так пылко я люблю».
- Ведучий 1. 15 липня 1841 року між горами Машу та Бештау відбулась дуель між Лермонтовим і Мартиновим, де поета було вбито.
Меня могила не страшит:
Там, говорят, страданье спит
В холодной вечной тишине;
Но с жизнью жаль расстаться мне
- Звучить вальс А. Хачатуряна з драми «Маскарад»
ІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати життєвий та творчий шлях поета; підготувати аналіз віршів «Пророк» і «Поет»; вивчити напам’ять вірш «Смерть Поета»
Література
М.Ю.Лермонтов. Сочинения. Т.1.- М., Изд. «Правда», 1988
Гулиа Г.Д Жизнь и смерть М.Лермонтова.- М.,1980
Сизова М.И. Из пломени и света. Лермонтов.- М.,1960
Титов А.А. Лето на водах: Повесть о Лермонтове.- М.3198015

Приложенные файлы

  • doc 17514441
    Размер файла: 111 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий