Кто там с победой к славе


«Кто там с победой к славе…»
ХОР ДІВЧАТ
з другого акту опери Дж. Верді
«АЇДА»
«Аїда» - яскраве втілення романтизму в оперному мистецтві. Опера писалася для каїрського театру в 1868 (у зв'язку з урочистим відкриттям Суецького каналу) на національний єгипетський сюжет. Прем'єра «Аїди» відбулася 24 грудня 1871 в Каїрі, а 8 лютого наступного року - в Мілані, де постановкою керував сам композитор. Обидві постановки мали тріумфальний успіх.
У «Аїді» особиста драма, повна гострих відчуттів, розгортається на широкому тлі масових сцен, танців і гімнів. Нещадним злим силам протистоять душевна краса Аїди і Радамеса: їх любов витримує всі випробування, не відступаючи навіть перед смертю. Опера звучить як гімн високим людським почуттям. Опера дуже сценічна, яскрава. Дії розвиваються стрімко. Велика - 4 акта. За зовнішніми ознаками опера близька великий французької опері. Багато масових народних сцен. Жанрова риса - психологічна драма. Розкрито внутрішні переживання героїв. Основний конфлікт: з одного боку - чиста любов Аїди і Радамеса, а з іншого - жорстока сила, що протистоїть їй, яку уособлюють жерці. Є й героїчна лінія та елементи ліричної драми. Верді відмовляється від номерної структури і приходить до великих наскрізних сцен.
Хор дівчат відкриває другий акт опери. За жанром це ліричний хор. За сценарієм він супроводжує облачення Амнеріс з нагоди свята перемоги і зустрічі з коханим. Тому загальне звучання хору прозоре, радісне, пронизане очікуванням любві. Рабині вдягають Амнеріс, котра чекає повернення переможця - Радамеса. Вона оточена рабинями і мавританськими невільниками, що її одягають. В урочистій пісні хор рабинь співає славу переможцю. Амнеріс пристрасно закликає свого коханого: “Мой милый, приди моё блаженство, приди, моя любовь, мне сердце успокой”.
Великий італійський композитор Джузеппе Верді народився 10 жовтня 1813 в с. Ле Ронколе, провінції Парма, в бідній сім'ї шинкаря. З дитячих років Верді змушений був заробляти на життя. Він не був прийнятий в Міланську консерваторію і став брати приватні уроки з композиції, але продовжував займатися грою на фортепіано, органі і диригуванням. На початку творчого шляху визначилася тяга Верді до опери: у цьому жанрі він створив двадцять шість творів. Великий успіх прийшов до Верді з його третьої оперою «Навуходоносор» (1842). Вона поклала початок цілої низки героїко-патріотичних творів на історичні сюжети, «Битва при Леньяно» (1849). Основна ідея цих опер - боротьба проти чужоземного гніту (революції 1848-1849 р.). Італійський національно-визвольний рух. Сюжети своїх опер Верді брав з творів Гюго, Байрона, Вольтера, Шекспіра, Шиллера. 50-ті роки - центральний період творчості Верді: «Ріголетто», (1851), «Трубадур» (1853) , «Травіата» (1883), присвячені свободі особистості, прагнення до правди і простоти, до дійсності і яскравої театральності. У них повністю розкрився геній композитора. В 50-х - 60-х роках такі опери як: «Сицилійська вечірня» (1855), «Бал-маскарад» (1859), «Сила долі» (1862), «Дон Карлос» (1867)-- повертається до історико-революційної та патріотичної тематики. Опери - «Аїда» (1871), «Отелло» (1886) і «Фальстаф» (1893) - відзначені неповторною своєрідністю. Вершина творчості Верді і всієї італійської опери. Також написав 2 твори для хору: «Звучи, труба» на слова гімну Г. Мамелі, для чоловічого хору й оркестру.(  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/1848" \o "1848" 1848 р.) та «Гімн націй», кантата для високого голосу, хору й оркестру. Твір для Лондонської всесвітньої виставки.
Верді помер у розквіті слави 27 січня 1901 в Мілані.
Сучасники: Джоаккіно Россіні, Вінченцо Белліні, Гаетано Доніцетті, Джакомо Пуччіні, Бойто Арріго.
Лібрето до опери написав Антоніо Гісланцоні за сценарієм О. Ф. Марієтта. Італійський письменник, журналіст і лібретист, найбільш відомий як автор лібрето опери Джузеппе Верді «Аїда» (1870). Очолював видання Italia musicale. Написав близько 85 оперних лібрето - крім «Аїди», найбільш відомі друга редакція лібрето опери Верді «Сила долі» (1869) та «Едме» Альфредо Каталані (1866).
II. Музично-теоретичний аналіз
Форма твору куплетна, складається з двох куплетів. Спів дівчат-рабинь в кінці кожного куплета переривається пристрасними фразами Амнеріс.
Тональність хору - g-moll (“Кто там с победой к славе торжественной идёт”.) з періодичним відхиленням в секвенції в паралельний мажор; 2-га тема більш м'яка – B-dur. (“Приди, чело украсим мы.”) , 3-й розділ звучить голос Амнеріс : “Мой милый, приди моё блаженство, приди, моя любовь, мне сердце успокой”. Кожен куплет складається з цих 3-х розділів. У каденції кожного куплета з'являється G-dur,що відображує святковий, урочистий настрій.
Гармонія даного твору така:
Гармонія твору насичена яскравими нестійкими акордами, такими як D7 та його обернення, ІІ7, кадансовий. Вони надають хоровій партитурі патріотичного яскравого забарвлення.
Розмір:4/4. Складний однорідний розмір. З пунктиром- характерна маршеобразність. На legato- наспівність та урівноваженість. У цьому розмірі перша доля є сильною, друга та четверта долі - слабкими, а третя доля - відносно сильною. Це пов'язано з тим, що розмір 4-4 є сумою двох тактів в розмірі 2-4.
Фактура: гомофонно-гаромонічна.
Темп – allegro guisto. Швидко, в характері твору. Для переданні характеру твору використовує такі музичні відтінки: dolcissimo- дуже ніжно, con espansione- розширюючи, grazioso- витончено, граціозно, morendo- завмираючи.
Мелодія стрибкоподібна, схожа на розмову. Основний наспів побудований у формі діалогу. Перші фрази короткі; поступово фрази стають ширше, рівніше, темп сповільнюється і звучить розспівна, зігріта щирими почуттями, мелодія Амнеріс.
Величезна роль надається оркестру. Він насичений тематизмом (а не просто акомпанемент). Зростає роль окремих тембрів. На початку хору звучить розгорнутий вступ арфи, що переходить потім у акомпанемент.
ІІІ. Вокально-хоровий аналіз
Твір написаний для однорідного, двохголосногого хору ( з елементом трьохголосся) та солістки. Розрахований на виконання жіночим або дівочим колективом.
Загальний діапазон хору:
Від ля малої октави до соль другої.

Приложенные файлы

  • docx 17262672
    Размер файла: 23 kB Загрузок: 1

Добавить комментарий