на допомогу вожатим

НА ДОПОМОГУ ВОЖАТИМ

Кодекс законів табору
Закони табору:
Закон території – самовільно залишати територію табору, загону – означає викликати хвилювання у дорослих, котрі несуть за тебе відповідальність, імовірність потрапити в небезпечну чи неприємну ситуацію.
Закон точного часу (пунктуальності) – намагайся завжди і скрізь бути вчасно, без запізнень. Цінуй свій і чужий час.
Закон ввічливої поведінки – ніщо не коштує так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість.
Закон посмішки – будь доброзичливим до всіх, частіше посміхайся. Гарний настрій – запорука здоров’я і успіху.
Закон рівності – у таборі всі мають рівні права й обов’язки. Немає гарних і поганих людей, добрих і злих. Кожна людина має свій набір різноманітних індивідуальних якостей особистості, вона така, яка є, і має право на повагу так само, як і ти.
Закон шкідливих звичок – дитинство й оздоровлення несумісні зі шкідливими звичками.
Закон моря – самостійне відвідування моря, небезпечні ігри і заняття у воді можуть мати погані наслідки, небезпечні для життя і здоров’я.
Закон інформації – вожатий завжди має бути проінформований про місце перебування і заняття довірених йому дітей. Закон любові і добра – кожна жива істота, особливо людина, має потребу в любові і доброму ставленні.
Закон волі – дитина вільна в таборі брати активну участь у його діяльності, органах дитячого самоврядування, виборі занять, кола спілкування... - в усьому, що не суперечить законам і правилам внутрішнього розпорядку табору.
Закон взаємності – стався до інших так, як ти би хотів, щоб інші ставилися до тебе.
Закон відповідності – що “посіє” людина в житті – те, відповідно, й пожне, тільки набагато більше.
Закон відповідальності – ти завжди відповідальний за свої вчинки, тому роби так, щоб не було соромно. Пам’ятай, що дорослі теж несуть відповідальність за твоє життя, здоров’я і вчинки. Нерозумна поведінка часто призводить до конфліктів і проблем. Намагайся уникати цього.
Закон “міста” – ми живемо серед людей у співтоваристві, що має свої правила і закони. Порушення цих законів створює проблеми і спричиняє конфлікти. Поважай закони свого “міста” і дотримуйся їх.
Закон прощення – умій прощати і будеш прощений сам.
Закон такту – май в усьому – словах, діях, вчинках - почуття міри.
Закон успіху і позитивного мислення – позитивне (оптимістичне) мислення і світосприйняття неминуче приведе до успіху в будь-якій діяльності. Прагни до успіху! Будь успішний!
Закон “Дорослі і діти” – дорослі і діти мають у таборі визначені права й обов’язки. Дійте в межах компетенції.
Поради вожатим
Пам’ятайте завжди
Діти нічого не повинні... А Ви маєте перед ними обов’язки на підставі Вашої заяви про прийом на роботу і добровільного покладання на себе обов’язків.
Ви приїхали в табір, щоб забезпечити дітям приємний і корисний відпочинок, а діти – не для того, щоб забезпечити Вам місце роботи.
Нічого не вимагайте категорично – переконуйте в розумності, раціональності, необхідності. Вимагайте м’яко, але чітко.
Головне у будь-якій справі – зберегти життя і здоров’я дитини, а потім – творча й особистісна реалізація.
Намагайтеся все вирішувати по-доброму, спокійно, без погроз. Спочатку використовуйте внутрішні ресурси, а вже потім переходьте до “важкої артилерії” кардинальніших мір, поступово набираючи “оберти” для отримання потрібного результату.
Не забувайте про те, що ви зараз для дітей – дуже значима людина... ви – мати, батько, брат, сестра, священик, товариш, помічник, учитель, порадник, суддя... правильно відчути, зрозуміти, чого від вас очікують, відповідно реагувати – запорука успіху в спілкуванні і у роботі.
Послуговуйтеся історичним досвідом спілкування і роботи з дітьми. Активно використовуйте свій позитивний досвід і особисту чарівність. Не повторюйте ні своїх, ні чужих помило, тай інших застерігайте.
Не бійтеся визнавати свої помилки перед дітьми. Це зміцнить Ваш авторитет, а зовсім не навпаки.
Більше розмовляйте з дітьми, розмірковуйте про почуте, аналізуйте, умійте зберегти секрети, не кваптеся давати оцінки і поради. З трепетом ставтеся до моменту довіри – це важливо.
Показуйте на особистому прикладі модель правильної поведінки і спілкування.
Використовуйте в спілкуванні з дітьми гумор (не плутати із сатирою і сарказмом).
Можна, у разі потреби, попросити про допомогу більш досвідчених педагогів, людей, яким Ви довіряєте, або скористатися їх порадою. Але варто пам’ятати: якщо ситуацію потрібно розв’язувати вам – значить, цей досвід потрібний саме Вам.
Не дозволяйте нікому в Вашій присутності ображати чи принижувати дитину. У цьому питанні немає “авторитетів”.
“Дешевий” авторитет – поганий помічник у формуванні справжніх стосунків. Не загравайте з дітьми. Вони завжди відрізняють справжнє від фальшивого.
Усі жаргонні, сленгові, образливі слова – не для спілкування з дітьми. Діти можуть подумати, що їх використання – це гарно або нормально.
Ніколи не з’ясовуйте стосунків у присутності дітей.
Уникайте ставити нетактовні запитання. Ви ризикуєте отримати відповідну відповідь, а інших поставити в незручне становище.
Хлопчики і дівчатка – не одне й те саме! Вони лише трохи схожі між собою. Тому формувати стосунки з ними потрібно по-різному, використовуючи різні методи і прийоми.

Ігри в літньому оздоровчому таборі

ДАВАЙТЕ ГОВОРИТИ ОДИН ОДНОМУ КОМПЛІМЕНТИ
Попросіть одного з дітей вийти з кімнати. Потім запропонуйте кожному сказати на адресу цієї людини комплімент. Запишіть усі компліменти, а потім закличте того, хто виходив з кімнати, і зачитайте йому записане.
Це завдання доцільно проводити якнайчастіше, щоб діти вчилися говорити один одному компліменти.

ЯКИЙ Я ГАРНИЙ
Одній людині пропонується вийти з кімнати. Всі інші повинні подумати і написати що-небудь гарне про неї, не підписуючи листи. Потім усі листи віддаються дитині, що вийшла, і за двері виходить наступний. Вдома дітям пропонується прочитати свої листи і письмово відповісти на запитання: «Що ти відчував, коли читав слова своїх друзів про тебе?»
Це завдання доцільно проводити в дні народження дітей і дарувати їм листи з компліментами в подарунок.

ЛИСТ ДРУГУ
Запропонуйте дітям написати лист своєму другу і розповісти йому про свої проблеми, почуття і переживання.
Це завдання доцільно проводити якнайчастіше, щоб діти вчилися викладати свої думки, краще розуміли себе і дивилися на себе з боку. Попросіть дітей завести зошит чи папку «Мої листи другу».
МАЛЮЄМО ОДИН ОДНОГО
Запропонуєте дітям намалювати портрет кого-небудь зі своїх друзів. За малюнками один одного діти вгадують, хто намальований.
Потім із усіх портретів робиться виставка: «Малюємо один одного».
НАШІ УЛЮБЛЕНІ СПРАВИ
Попросіть дітей намалювати, як вони займаються своєю улюбленою справою, і запропонуйте їм за малюнками один одного відгадати, хто і чим любить займатися. Після того, як діти виконають це завдання, зробіть стенд: «Наші улюблені справи».
ХТО МІГ БИ
Заздалегідь приготуйте картонки з декількома питаннями, наприклад:
Хто з загону міг би приготувати пиріг, що ще ніколи і ніхто не готував?
Хто міг би простояти на голові цілий день?
Хто міг би один переплисти море?
Хто міг би ввійти в клітку з тигром?
Хто міг би побудувати красивий палац?,
Потім роздайте дітям ці картонки і попросіть їх письмово відповісти на питання, пояснюючи, чому вони вибрали ту чи іншу людину. Далі по черзі діти зачитують іншим свої відповіді.

ЯК СТАТИ ПОПУЛЯРНИМ
Запропонуйте дітей уявити себе кіно-зіркою, актором, співаком, якого одна популярна газета попросила написати статтю про своє життя і про те, як стати популярним. Діти повинні написати цю статтю і на наступний день зачитати її вголос. Обговоріть з дітьми, які розповіді і поради «знаменитостей» їм сподобалися більш за все і чому.
КВІТКА ЯКОСТЕЙ
Запропонуйте дітям намалювати квітку найважливіших для життя людини якостей. Кількість пелюсток залежить від кількості якостей, що діти вважають найнеобхіднішими для життя. Кожна якість має бути записана на окремій пелюстці. Потім запропонуйте їм розфарбувати свої пелюстки-якості.
Після того, як діти намалюють свої квіти, обговоріть з ними кольорові відповідності між різними якостями і фарбами, у які пофарбовані пелюстки. Запропонуйте дітям написати список якостей, що більшість з них вважає найнеобхіднішими для життя.

НАЙАПЕТИТНА СТРАВА
Запропонуйте дітям уявити, що вони їдять свою улюблену страву. Діти описують смак цієї страви, не називаючи її. За описами один одного вони вгадують, які страви більше за все люблять їхні друзі.
Потім діти малюють свою страву і розповідають, з чого вона виготовлена.
З усіх малюнків дітей робиться виставка «Наші улюблені страви».

ДИВНИЙ СВІТ ЗАПАХІВ
Попросіть дітей перерахувати слова, що характеризують запахи, і пояснити їхнє значення. Наприклад: терпкий, пряний, приємний, гіркий, солодкий, легкий і т.д.
Попросіть дітей пояснити письмово чи усно, чому їм більше за все подобається той чи інший запах.
Запропонуйте дітям описати усно чи письмово, чим відрізняється один запах від іншого. Наприклад: запах кропу від запаху петрушки; запах троянди від запаху конвалії.
Попросіть дітей описати письмово чи усно, які асоціації викликає в них запах тієї чи іншої квітки.
Попросіть дітей описати письмово чи усно запах улюбленого місця, будинку, школи, вулиці.

МІСТО ПАХОЩІВ
Попросіть дітей пояснити, який запах можна назвати пахощами, і навести приклад подібного запаху.
Попросіть дітей принести який-небудь предмет із приємним запахом і розповісти про нього своїм друзям. Це можуть бути парфуми, яка-небудь квітка і т.д.
Запропонуйте дітям уявити, що вони потрапили в місто Пахощів, у якому все: будинки, вулиці і площі мають свої дивні запахи. Попросіть їх описати чи намалювати це місто і його мешканців.

ХТО КРАЩЕ ЧУЄ
Запропонуйте дітям закрити очі, зосередитися та почути і запам'ятати всі звуки, що вони почують протягом однієї хвилини. Потім діти відкривають очі і записують усе, що вони почули. Перемагає той, хто почув більше звуків.
Попросіть дітей зосередитися і постаратися почути, як працює їхній організм: як стукає їхнє серце, які звуки видають при русі суглоби і т.д. Після цього діти записують усе, що вони почули, і розповідають про звуки свого організму.

ЗВУКИ НАШОГО СВІТУ
Попросіть дітей голосом зобразити звуки сонця, зірок, дощу, снігу, доброти, любові, сміливості і т.д.
Діти вгадують, чому належать ті чи інші звуки. Це завдання можна виконувати групами. Звуки можна записати на магнітофон.

УГАДАЙ ПО ЗВУКУ
Попросіть дітей закрити очі, а одному запропонуйте зробити кілька звукових дій. Наприклад, обережно постукати дерев'яною паличкою по різних предметах. Інші повинні вгадати, по яких предметах і чим постукав їхній друг. Той, хто вгадав правильно, одержує бал. Перемагає той, у кого найбільше балів.
Інший варіант гри. Розставте на столі ряд предметів з різних матеріалів: дерева, скла, металу і т.д. Потім запропонуйте дітям послухати, як звучать ці предмети, якщо по них постукати дерев'яною паличкою. Після цього діти закривають очі, і хтось один стукає по тим чи іншим предметам дерев'яною паличкою Діти повинні вгадати, по яких предметах і в якій послідовності стукали.
Можна ускладнювати гру, поступово збільшуючи кількість предметів.
ЩО ЦЕ ТАКЕ
Групі дітей чи комусь одному з них зав'яжіть очі, а на столі розкладіть предмети з різних матеріалів: дерева, металу, тканини, папера і т.д. Дітей із зав'язаними очима попросіть доторкнутися пальцями до цих предметів і відгадати, з чого вони зроблені. Попередьте дітей, що пальцями обмацувати предмет не можна, тобто пальці повинні залишатися нерухомими при зіткненні з предметом.
Варіанти гри:
Очі дітей зав'язані. Їм у руки послідовно дають різні предмети: іграшки, геометричні фігури і вони повинні вгадати предмет.
Дитині пропонується занурити палець у три судини з водою різної температури і визначити, яка вода найхолодніша і яка найтепліша. Ці ігри можна використовувати в змаганнях на найчуйніші пальці.ХТО СТУКАЄТЬСЯ В ДВЕРІ ДО МЕНЕ
Одному з дітей зав'язують очі і саджають його на стілець спиною до інших дітей. Діти по черзі підходять до сидячого і стукають по спинці його стільця. Сидячий на стільці запитує:
"Хто стукається в двері до мене?" Той, хто стукав, повинен змінити голос і відповісти: "Це я." Сидячий на стільці намагається відгадати, хто прийшов до нього в гості.
Сидячий на стільці має право на три спроби. Потім, якщо він так і не відгадає ім'я свого гостя, його місце займає той, хто стукав «у його двері». Перемагає той, хто жодного разу не помилився.

ВЕСЕЛИЙ МУРАШНИК
Попросіть дітей встати в коло і уявити себе маленькими мурахами. Один з дітей мурашиний учитель. Усім мурахам роздайте картки з різними командами: присісти 10 разів, нахилитися 10 разів, проповзти під стільцем туди й назад, пройти навприсидьки з одного кінця кімнати в іншій, проскакати по колу на одній нозі, помотати головою, підняти руки і т.д. По команді мурашиного вчителя мурахи одночасно приступають до виконання своїх команд. Виходить веселий мурашник.
Мурашиний вчитель уважно дивиться на мурах. Після того, як мурахи виконають свої команди, мурашиний учитель згадує, кому з мурах і які команди були дані.
Потім діти міняються картками чи їм роздають нові картки з командами. Гра продовжується доти, поки мурашиними вчителями не побувають усі діти.
Найкращий мурашиний учитель, що жодного разу не помилився.

ПЕРЕДАЙ ІНШОМУ
Попросіть дітей встати в коло. Один з дітей затискає між підборіддям і грудьми м'яч чи який-небудь інший круглий предмет, а потім обережно передає цей предмет іншому, не прибігаючи до допомоги рук. Той, хто упустив предмет, виходить із гри. Переможцем стає той, хто жодного разу не упустить м'яч чи інший предмет.
ПОРУЧ ІЗ ДРУГОМ
Крейдою на підлозі малюються два невеликих кола. Діти поділяються на дві групи. Члени кожної групи по команді повинні швидко вміститися у своєму колі. Перемагає група, всі члени якої помістяться в колі і зроблять це швидше.

МАЛЕНЬКІ СПОРТСМЕНИ
Запропонуйте дітям уявити, що їхній середній і вказівний пальці це ноги спортсмена. Влаштуйте спортивні змагання. Наприклад, змагання бігунів. Для цього на столі проводіть дві риски. Перед першою рискою пальці вибудовуються і по команді «біжать» до другої риски. З пальців можна скласти дві команди і пограти у футбол на столі. Під час гри потрібно уважно стежити, щоб пальці не відривалися від столу.
ШВИДКІ РУКИ
У два непрозорих пакетики розкладіть однакову кількість дрібних предметів, наприклад: ковпачки від ручок, скріпки, стругачки.
Грають двоє дітей. Їм зав'язують очі. Однією рукою вони тримають пакетик, іншою рукою по команді ведучого вони повинні намацати і швидко витягти з пакетика предмет, який називається ведучим. Перемагає той, хто виконає всі команди, жодного разу не помилившись.
ЯКЩО ЗАКРИТИ ОЧІ
Викличте до дошки трьох дітей і запропонуйте їм із закритими очима намалювати на дошці який-небудь предмет, наприклад: квітку, зірочку, сонечко. Попередьте дітей, що вони повинні зосередитися, малювати неквапливо й увесь час мати перед очима образ того чи іншого предмета. Перед початком завдання можна показати дітям предмет, що вони будуть малювати.
ТОЧКА ЗОРУ
Попросіть дітей зробити опис якого-небудь достатньо складного предмета, що знаходиться в кімнаті. Наприклад, можна описати який-небудь прилад.
Попросіть дітей прочитати свої описи, а потім порівняти їх з описами інших дітей.
Обговоріть з дітьми, що в кожної людини є своя точка зору на різні речі.
ВІДГАДАЙ, ХТО Я
З одним з дітей вітаються за руку кілька людей. Він намагається добре запам'ятати, у кого які руки холодні, теплі, тверді, вологі і т.д. Потім йому зав'язують очі, і ці ж кілька людей в іншій послідовності вітаються з ним за руку. Дитина з зав'язаними очима повинна відгадати, хто й у якій послідовності з ним привітався.

КАРТА КАЗКОВОЇ КРАЇНИ
Поділіть дітей на дві групи і попросіть кожну групу на великому листі ватману намалювати карту казкової країни з горами, морями, замками і т.д. Потім діти протягом декількох секунд показують один одному свої карти.

ПОВТОРИ РУХИ
Діти стають у коло. Один з них робить рухи. Наступний за ним повторює ці рухи і додає своє; наступний повторює обох попередніх рухи і додає свої і т.д.
Той, хто збивається, вибуває з гри. Переможець той, хто жодного разу не помилився.
Цю гру можна ускладнити. Кожному пропонується придумати певні рухи і звуки. Потім гра йде за тими ж правилами.

ДЗЕРКАЛО
Вибирається ведучий, а всі інші діти виконують роль дзеркала. Ведучий вибирає одну людину «своє дзеркало», і починає робити перед ним різноманітні рухи. «Дзеркало» повторює всі рухи, але тільки в дзеркальному відображенні. Наприклад, якщо ведучий підняв праву руку, «дзеркало» піднімає ліву і т.д.
Дітям дається час на тренування. Поки одна пара грає, всі інші уважно за нею спостерігають. Як тільки «дзеркало» помилилося, усі кричать: «Дзеркало розбилося!» Тоді ведучий вибирає собі нове «дзеркало». Перемагає саме міцне дзеркало.

ХТО ДАЄ КОМАНДУ
Попросіть дітей встати в коло і виберіть одного ведучого. Він виходить з кімнати, а діти домовляються між собою, хто з них буде віддавати різні команди, наприклад, піднімати руки, притупувати ногою, вертіти головою, а потім кличуть ведучого. Коли він входить, усі роблять різні рухи, що показує той, хто віддає команди. Коли ведучий не дивиться на того, хто дає команди чи повертається до нього спиною, той робить наступний рух, й усі діти відразу повторюють його.
Завдання ведучого вгадати, хто з дітей віддає команди. Завдання дітей протримати ведучого як можна довше, уважно спостерігаючи за тим, хто дає команди, й у точності виконуючи їх.
Як тільки той, що віддає команди, вгаданий, він стає ведучим, і гра продовжується.

ПОКЛАДИ НА МІСЦЕ
Розкладіть на столі різні предмети. Потім попросіть дітей закрити очі та в цей час поміняйте предмети місцями. Потім діти відкривають очі і розставляють усі предмети по своїх вихідних місцях.
Інший варіант цієї гри:
Попросіть дітей закрити очі та в цей час заберіть один чи кілька предметів. Діти, відкривши очі, повинні здогадатися, які предмети зникли.
У цю гру можна грати командами чи групами. Одна команда закриває очі, а інша змінює предмети місцями чи ховає їх. Потім команди міняються місцями.

ПОВТОРИ РИТМИ
Гру можна почати з вправи. Педагог чи один з дітей відбивають ритми ногами чи руками. Інші діти повинні повторити ці ритми з максимальною точністю.
Потім діти поділяються на дві команди. Перша команда виходить з кімнати. Кожен член цієї команди придумує один ритм, що він буде показувати, наприклад: кілька ударів у долоні, притопування правою ногою, кілька стрибків і т.д. Попередьте дітей, що ритми не мають бути дуже складними. Потім діти домовляються, у якій послідовності вони будуть показувати ритми. Члени другої команди вибирають одного чи двох чоловік, що будуть повторювати ритми.
Потім діти першої команди входять у кімнату і по черзі показують іншій команді всі ритми, що вони придумали. Дитина, якого вибрала друга команда, повторює ці ритми в тій же послідовності. За кожну його помилку друга команда одержує штрафне очко. Якщо ритми повторюють два чоловіки, штрафне очко присуджується тільки після того, як друга людина не змогла виправити помилку. Потім команди міняються ролями. Перемагає команда, що одержала менше штрафних очків.
Інший варіант цієї гри: обидві команди встають у ряд обличчям один до одного. Члени першої команди показують свої ритми одночасно, а члени другої команди мають повторити їх послідовно.

ПОБУДУЙ МАЛЮНОК З ФІГУР
Роздайте дітям однакові набори геометричних фігур і чисті аркуші папера. Попросіть їх уважно слухати команди і переміщати фігури відповідно до цих команд. У результаті повинна вийти та комбінація фігур, що заздалегідь намальована у вожатого.
Перемагають ті, в кого остаточна комбінація фігур збігається з заздалегідь намальованою комбінацією фігур.

У ЩО МИ ВІРИМО
Діти встають в коло. Педагог по черзі кидає кожному з них м'яч, задаючи при цьому питання. Наприклад: «Чи можна вірити в дружбу?» Якщо, на думку дитини, у дружбу вірити можна, він ловить м'яч і пояснює, чому можна вірити в дружбу; якщо не можна не ловить, і теж пояснює чому. Перш ніж кинути м'яч наступній дитині, педагог запитує всіх дітей, чи згодні вони з думкою свого товариша чи ні.
Питання для обговорення: чи можна вірити в дружбу, любов, добро, світло, серце, людину, знання, Бога, молитву і т.д.

ХТО ПРИЙДЕ НА ДОПОМОГУ
Поділіть дітей на групи і попросіть кожну групу придумати розповідь про те, які мешканці світу природи і як можуть допомогти людям у наступних ситуаціях:
у людини хворе серце (конвалія);
дитина стала тонути (собака, дельфін);
у будинок забралися злодії (собака);
людині потрібно перевезти велику вагу (слон, кінь);
у людини поганий зір (чорниця);
людина любить паритися в лазні (береза);
людина втратила зір (собака);
людина часто простуджується (бджола);
стара людина живе одна (кішка).

ДОПОМАГАЄМО ОДИН ОДНОМУ
Попросіть хлопчиків подумати, чим вони можуть допомогти дівчаткам, а дівчат чим вони можуть допомогти хлопчикам.
Потім поділіть дітей на пари з хлопчиків та дівчат і попросіть кожну пару протягом декількох днів в усьому допомагати один одному. Наприкінці тижня діти розповідають, як змінилося їхнє життя за цей тиждень.
НАШІ ДРУЗІ
Попросіть дітей назвати, які тварини можуть бути справжніми друзями людини. Запишіть усе перераховане дітьми на дошці.
Поділіть дітей на пари. Одна особа в парі людина, інша його вірний друг, наприклад: кінь, собака, кішка, птах і т.д. Діти повинні придумати сценки про те, як та чи інша тварина послужила людині у важку хвилину.

ЧИМ ПИШАЮТЬСЯ ЗВІРІ
Поділіть дітей на групи. Роздайте групам картки з назвами різних тварин і попросіть їх придумати казки про те, як ці тварини чим-небудь пишалися і що з цього вийшло.

ЗДОГАДАЙСЯ, ХТО ПРИЙШОВ
Попросіть дітей сісти в коло і запропонуйте кожному витягнути картку. Деякі картки порожні, на інших написані наступні слова, наприклад: президент, учитель, мати, журналіст. Група дітей, у яких на картках щось написане, відходить убік чи виходить з кімнати.
Потім кожен з цієї групи по черзі повертається в коло дітей. При цьому він повинен поводитися так, щоб інші догадалися, хто він такий. Потім кожен з тих, хто стоїть у колі, повинен звернутися з вітанням до того чи іншого «актора» відповідно до соціального статусу людини, якого він зобразив.

КОГО МИ ПОВАЖАЄМО
Попросіть дітей на одній половині листа написати імена людей, яких вони поважають, а на іншій імена тих, чию повагу вони хотіли б заслужити. Потім діти відповідають на питання:
Яку роль відіграє повага в житті людей?
Що в людях гідно поваги?
Чому я хочу, щоб ті чи інші люди поважали мене?
Що я почуваю, коли мене поважають чи не поважають?
Кого важче поважати: знайомих чи незнайомих?
ЧИ ПОТРІБНО ВМІТИ СПЕРИЧАТИСЯ
Розділіть дітей на три групи. Кожній групі роздайте ситуацію для обговорення і попросіть дітей вирішити, як би вони повелися в тому чи іншому конкретному випадку.
З вами стала сперечатися літня людина.
З вами стала сперечатися дитина.
Ви вступили в суперечку зі своїми батьками.
Потім діти відповідають на питання:
Чи завжди старі люди праві?
Чи потрібно прислухатися до думки маленьких?
Чи повинні діти сперечатися зі своїми батьками?
Обговоріть з дітьми правила суперечки, у якій народжується істина, і запишіть ці правила на дошці. Це завдання діти можуть виконувати групами.

ДЕРЕВО ГАРМОНІЇ
Розділіть дітей на декілька груп: в одні групи повинні входити лише хлопчики, а в інші тільки дівчата. Групи хлопчиків мають написати список якостей, які властиві чоловікам, групи дівчаток список якостей, які властивим жінкам.
Після того, як представники від груп зачитають результати своєї роботи, попросіть кожну групу на великому листі ватману намалювати дерево гармонії. По обидві сторони від стовбура потрібно намалювати симетрично розташовані гілки. На кожній гілці з одного боку дерева потрібно написати яку-небудь жіночу якість, а на симетричній галузі з іншого боку – його чоловічу якість, що доповнює жіночу.

ВІДГАДАЙ, ЩО ЦЕ ЗА ЗВІР
Попросіть дітей по черзі зобразити різних тварин. Потім діти вгадують, яких тварин зобразили їхні друзі. Перемагає той, хто вгадає більше усього тварин.
Діти можуть розділитися на групи і разом придумувати, як їм зобразити тих чи інших тварин.

ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО ТВАРИН
Попросіть дітей встати в коло і по черзі відповісти на питання:
Яких диких тварин ви знаєте?
Яких свійських тварин ви знаєте?
Перелічіть відмінності між дикими тваринами чи птахами і свійськими.
Перелічіть подібності між ними.
Чим харчуються хижаки?
Чим харчуються свійські тварини?
Чим харчуються птахи?
За правильну відповідь дитина одержує очко. Перемагає той, хто набрав більшу кількість очків. Потім проводиться другий тур гри, і дітям пропонуються більш складні питання, наприклад:
Чим відрізняються зайці від кроликів?
Якщо корова виявиться в дрімучому лісі, чи стане вона дикою?
Чому кішки багато сплять?
Які птахи сплять вдень і чому?
Дитина одержує очко не тільки за правильну, але і за найдоречнішу відповідь.
Потім проводиться ще один тур гри. Діти повинні перерахувати необхідні умови:
для життя свійських тварин;
для життя морських тварин;
для життя диких тварин і т.д.
По черзі діти пояснюють необхідність тих чи інших умов у житті тварин. За кожну правильну відповідь дитина одержує очко. Переможці всіх трьох турів з'являються знавцями тварин.

СВІЙСЬКІ ТА ДИКІ ТВАРИНИ
Розділіть дітей на групи. Одна група свійські тварини, інша дикі. Обидві групи за визначений час мають перерахувати переваги і труднощі свого життя.
Потім представники кожної групи зачитують результати своєї роботи. Перемагає група, результати роботи якої найбільш цікаві.

ЛІСОВІ ХАРАКТЕРИ
Попросіть дітей написати на листочках:
хто в лісі найголовніший;
хто в лісі найхитріший;
хто в лісі найдужчий;
хто в лісі найсміливіший;
хто в лісі найдобріший і т.д.
Потім попросіть дітей пояснити свої думки. Після цього відповіді дітей склеюються в книгу «Лісові характери».
Цю гру можна провести, вивчаючи з дітьми мешканців степу, пустелі, моря.

ЛІСОВІ РЕЦЕПТИ
Розділіть дітей на кілька груп і роздайте кожній групі картки з назвами різних тварин чи птахів. Діти повинні написати меню сніданку, обіду і вечері для своєї тварини чи птаха з дарунків лісу, поля чи лугу і т.д. Наприклад, меню для білки:
Сніданок склянка березового соку і каша з мелених жолудів.
Обід грибний суп з листами кропиви, котлети з лісових горіхів і компот з чорниці.
Вечеря сир з горіхово-грибної пасти і чай зі звіробоя і м'яти.
Усі меню дітей склеюються в книгу: «Лісові рецепти».

ЛІСОВІ РОЗМОВИ
Роздайте дітям картки з назвами різних мешканців лісу. Потім розділіть дітей на пари і попросіть кожну пару придумати невеликий діалог на певну лісову тему. Список лісових тем пишеться на дошці. Наприклад:
Де знаходиться нове лісове радіо?
Якими ліками лікують у лісовій лікарні?
Яка страва в лісової їдальні найсмачніша?
Коли і де відбудеться пташиний концерт?
Як подружитися з тим чи іншим мешканцем лісу?
Що подарувати лосю на день народження? і т.д. За діалогами один одного діти вгадують, які мешканці лісу вели ті чи інші розмови. Діти, що склали найцікавіший діалог, нагороджуються дарункам лісу.

ЛІСОВЕ РАДІО
Роздайте дітям картки з малюнками різних мешканців лісу і попросіть їх тримати свої картки так, щоб вони були добре видні всім іншим дітям. Хтось з дітей диктор лісового радіо. Диктор повинен придумати лісову новину для якого-небудь звіра і дуже коротко передати її по лісовому радіо.
Наприклад: сьогодні у ведмедиці народилося двоє ведмежат. Разом їх вага становить 50 кілограм, і вони почувають себе чудово. Той з дітей, у кого картка з малюнком ведмежати, повинен розповісти всім іншим дітям цю новину у всіх подробицях.
ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ВЧИНОК
Згадаєте і намалюйте свій найвідповідальніший вчинок стосовно мами, папи, бабусі, дідуся й інших близьких людей.
За малюнками один одного діти вгадують, які відповідальні вчинки і стосовно кого зробили їхні друзі.

ХТО САМИЙ ЧУЙНИЙ
Діти встають в ряд. Педагог пропонує дітям різні ситуації, наприклад:
ви почули плач дитини в дворі;
ваш друг одержав погану оцінку;
ваша мама прийшла з роботи дуже втомленою;
ваша бабуся потрапила до лікарні.
Хто швидше придумає, як краще допомогти людям у тій чи іншій ситуації, робить крок вперед. Хто найперший переможе дистанцію в п'ять кроків самий чуйний.

ЧУЙНЕ СЕРЦЕ
Попросіть дітей намалювати в зошитах контури серця і записати в нього все, що вони можуть зробити для членів своєї родини, щоб допомогти їм розв’язати з проблеми. Протягом тижня діти виконують задумане, а потім обговорюють з педагогом, чим і як вони допомогли своїм близьким.
ВІРЮ НЕ ВІРЮ
Діти встають у коло. Педагог по черзі кидає кожному з них м'яч і говорить, наприклад: «Слон уміє літати; птахи живуть у норах; зайці їдять траву і т.д.». Діти ловлять м'яч тільки в тому випадку, якщо педагог говорить правду.
Якщо хтось випадково піймав м'яч, коли педагог сказав неправду, цей гравець одержує штрафне очко. Самий уважний той, хто жодного разу не збився.

ДВЕРІ ЧЕСНОСТІ
Розділіть дітей на групи і попросіть їх уявити, що вони відкрили чарівні двері чесності. Потім діти малюють який-небудь чесний вчинок, що вони зроблять, відкривши ці двері.
ФЕЯ ПРАВДИ
Уявіть, що фея правди доторкнулася до вас своєю чарівною паличкою, і ви розучилися обманювати. Запропонуйте дітям протягом тижня говорити лише правду.
Діти можуть вирізати з картону серце правди і завжди мати його при собі, щоб воно допомагало їм говорити правду. Наприкінці тижня обговоріть з дітьми, що змінилося в їхньому житті, коли вони виконували це завдання.

СОНЦЕ СПРАВЕДЛИВОСТІ
Попросіть дітей згадати і описати який-небудь справедливий вчинок. Потім намалюйте на дошці сонце справедливості. Кожен справедливий вчинок, описаний дітьми, додає до сонця справедливості новий промінь.

ДОПОМАГАЄМО ТВАРИНАМ
Поділіть дітей на групи. Запропонуйте їм придумати, хто і як може допомогти різним тваринам у наступних ситуаціях:
у ведмедиці загубилося ведмежа;
у білки вкрали всі запаси на зиму;
мисливці піймали вовчицю, і вовченята залишилися одні;
дятел зламав свій дзьоб;
грибник наступив на мурашник.
Наприклад: якщо вовчицю піймали мисливці, звірі можуть приносити її вовченятам їжу. Якщо в білки вкрали запаси, звірі поділяться з нею своїми запасами і т.д.

ТИЖДЕНЬ ВЗАЄМОДОПОМОГИ
Запропонуйте дітям провести в загоні тиждень взаємодопомоги. Щодня діти повинні намагатися в усьому допомагати один одному. Наприкінці дня вони розповідають вожатому, в чому їм допомогли їхні друзі. Вожатий записує всі добрі вчинки дітей.
Наприкінці тижня вожатий розповідає дітям, скільки разів і чим кожен з них допоміг своїм друзям.

ПРИКРАШАЄМО ДЕНЬ
Як сонечко прикрашає день? (Сяє, зігріває, дарує сонячні зайчики і т.д.) Чим людина може прикрасити свій день? (Добрими думками, посмішкою, вчинками, допомогою іншим). Усе перераховане дітьми записується на дошці в два стовпчики. Потім за допомогою слів, записаних на дошці, діти записують, як і чим вони прикрашають свої дні.
ПРЕКРАСНА ДОЛЯ
Прочитайте дітям прислів'я: «Лебідь по небу летить; метелик над землею ледве, усякому свій шлях». Поділіть дітей на дві групи і попросіть одну групу розповісти всім про прекрасне, що є в долі лебедя, а іншу про все прекрасне у долі метелика.

ДІСТАНЬ ЯБЛУКО
Для гри необхідний великий таз з водою. У таз кидають кілька яблук, а потім гравець встає на коліна перед тазом, тримаючи руки за спиною, і намагається зубами піймати яблуко і дістати його з води.

ВІДКУСИ ЯБЛУКО
Яблуко прив'язують за черешок і підвішують. Учасники підходять до яблука по одному і пробують відкусити його, тримаючи руки за спиною. А зробити це важко.

РОЗДАВИТИ КУЛЬКУ СУПЕРНИКА
Двом людям дається по одній надувній кульці, яку вони прив'язують до лівої ноги. Правою же ногою треба роздавити кульку суперника.

РОЗІГРУВАННЯ ПРИЗУ НА РАХУНОК ТРИ
Два учасники стоять один проти іншого – перед ними на стільці лежить приз. Ведучий вважає: раз, два, три... ста, раз, два, тринадцять, раз, два, три...дцать і т.д. Перемагає той, хто виявиться уважнішим і першим візьме приз, коли ведучий вимовить - три.

КЕГЛЯ
Граючий стає перед стільцем з кеглями, йде 8-10 кроків уперед, зупиняється. Потім йому зав'язують очі, пропонують повернутися навколо себе один - два рази, пройти назад ту ж кількість кроків до стільця і, піднявши руку, зверху опустити її на кеглю. Той, хто виконав завдання, одержує приз.

КАРТОПЛЯ В ЛОЖЦІ
Треба пробігти визначену відстань, тримаючи у витягнутій руці ложку з великою картоплиною. Біжать по черзі. Час бігу засікають за годинником. Якщо картоплина впала, її кладуть назад і продовжують біг. Бігти без картоплини не можна! Перемагає той, хто показав кращий час.

ПОПЕЛЮШКА
Змішайте на столі купку з гороху, квасолі, сочевиці, сушеної горобини, калини - що знайдеться під рукою: 3-4 різних видів, не більше. Треба розібрати усі на однорідні купки - із зав'язаними очима. Перемагає той, хто за визначений час (його встановлюють заздалегідь) розбере більшу кількість зерен і ягід. Якщо щось потрапить не в ту купку, з того знімають два зерна чи ягоди - як штраф.

ЗМОТАЙТЕ ШНУР
На середині шнура зав'язують вузлик, а до кінців прикріплюють по простому олівці. Потрібно намотати свою частину шнура на олівець. Хто швидше дійде до вузлика - переможець. Замість шнура можна взяти товсту нитку.

КРИВА ДОРІЖКА
На підлозі проводять крейдою криву, змієподібну лінію - доріжку. Дивлячись увесь час під ноги крізь перевернений бінокль, потрібно пройти доріжку з одного кінця на інший і не спіткнутися.

КОВПАК НА КОВПАКУ
Склейте один великий ковпак і трохи маленьких - бажано різнобарвних. Маленькі ковпаки підвішують на міцній нитці. Гравці по черзі надягають великий ковпак і зав'язують очі. Треба три рази повернутися навколо своєї осі, присісти і, випрямившись, потрапити великим ковпаком у маленький.

НАРЯДИ ЯЛИНКУ
Зробіть трохи ялинкових іграшок з вати (яблучка, груші, рибки) із дротовими гачками і вудку з таким же гачком. Потрібно за допомогою вудки повісити на ялинку всі іграшки, а потім тією же вудкою зняти їх. Виграє той, хто зуміє зробити це за встановлений час, наприклад за двох хвилин. Ялинкою може бути укріплена на підставці ялинова гілка і навіть яка-небудь суха гілка із сучками.

ТЕРМОМЕТР
Без допомоги рук обидві команди на швидкість передають термометр (штучний) так, щоб він обов'язково знаходився під лівою рукою.

ПОДОРОЖ
Кольоровою крейдою на підлозі малюється кілька пересічних, що переплітаються "стежин" різного кольору. Гравці, вибравши свою "стежину", намагаються якнайшвидше дійти, добратися до кінця шляху. Хто першим досягне мети - переможець.

ПИСЬМЕННИК
Учасникам пропонується скласти розповідь з назв газетних статей, вирізаних і закріплених на картки.

МОРСЬКИЙ ВОВК
Гравцям пропонується на товсту мотузку зав'язати по п'ять вузлів як можна тугіше. Вузли можуть бути будь-які - як морські, так і звичайні. Коли завдання виконане, пропонується розв'язати вузли. Кому це вдалося зробити швидше, той і одержує призове очко.

КУРКА
Необхідно написати - "як курка лапою". До ніг учасників кріпляться фломастери, хто швидше і зрозуміліше напише задане слово - переможець гри.

НЮХАЧ
По запаху з зав'язаними очима необхідно визначити і сказати назву квітки.

ГОЛОВНИЙ БУХГАЛТЕР
На великому листі ватману хаотично зображені різні грошові знаки. Їх необхідно швидко порахувати, причому вести рахунок потрібно так: один долар, один карбованець, одна марка, дві марки, два карбованці, три марки, два долари і т.д. Хто порахує правильно, не збивши, дійшовши до далекої купюри - той і переможець.

Караоке в таборі

ЖИЛИ-БЫЛИ
1. Жили-были, жили-были, были-жили, были-жили.
Отдыхали, отдыхали, и шалили, и шалили.
Улыбались, улыбались, веселились, веселились
И конечно, и конечно подружились, подружились.
Припев:
Я и ты, ты и я - очень дружная семья. – 2 раза
Хрю, хрю, хрю, мяу, мяу, мяу, очень дружная семья. – 3 раза
Очень дружная семья у тебя и у меня – 2 раза
Очень дружная семья. Хрю, хрю, хрю, мяу, мяу, мяв. - 3 раза

2. Уезжали, прослезились.
Приезжали, удивились.
Провожали, все вздыхали,
А встречали, не скучали.

3. Ну-ка вместе, ну-ка дружно
эту песню хрюкать нужно
И мяукать тоже можно.
Это делать нам не сложно.

АЛЬЕ ПАРУСА
(песня-эхо)
1. У синего моря, где дуют бураны.
Жила там девчонка с именем странным.
И часто бывало, она на просторе
В мечтах уплывала за синее море.
Припев:
Алые паруса - 4 раза

2. А где-то за морем, за синей чертою,
Жил парень упрямый с открытой душой.
Мечтал он о море, о подвигах разных,
Мечтал о походах в дальние страны.
Припев.
Алые паруса - 4 раза.

3. А вечером поздним, когда все уснули,
На небе зажглись миллионы огней.
И все же свершилось великое чудо –
Тог парень приехал к девчонке своей!
Припев:
Алые паруса - 4 раза.

ТЫ-Я-Я
(Песня-игра детей Финляндии)
Ты -я- я
Ты - я - я
Ты - я - я гоп (3 раза)
Ты - я - я, ты - я - я, гоп - я - гоп (4 раза)
Припев:
Я - гоп, я - гоп, ты - я - я, ты - я - я, ты, я, я - гоп
Я - гоп; я - гоп ты-я-я, ты-я-я, гоп, я-гоп.
(Повторять слова и движения все быстрее)

В ЭТОМ ЗАЛЕ ВСЕ ДРУЗЬЯ
(Песня-игра)
1. В этом зале все друзья. (3 хлопка)
Вы и мы, и ты, и я. (3 хлопка)
Здравствуй, друг, который справа. (3дороваются)
Здравствуй, друг, который слева.
Мы - одна семья.(3 хлопка) (Все поют)

2. В этом зале все друзья.(3 хлопка)
Вы и мы, и ты, и я. (3 хлопка)
Улыбнись тому, кто справа. (Улыбаются)
Улыбнись тому, кто слева.
Мы одна семья. (3 хлопка) (Все поют)

3. В этом зале все друзья.(3 хлопка)
Вы и мы, и ты, и я. (3 хлопка)
Руку дай тому, кто справа. (Дают руку)
Руку дай тому, кто слева.
Мм одна семья. (3 хлопка) (Все поют)

4. В этом зале все друзья. (3 хлопка)
Вы и мы, и ты, и я. (3 хлопка)
Обними того, кто справа. (Обнимают)
Обними того, кто слева.
Мы одна семья. (3 хлопка) (Все поют)

5. В этом зале все друзья. (3 хлопка)
Вы и мы, и ты, и я. (3 хлопка)
Поцелуй того, кто справа. (Целуют)
Поцелуй того, кто слева.
Мы одна семья. (3 хлопка) (Все поют)

УЛЫБКА ДО УШЕЙ
1. Если сложно и тревожно, если грустные деньки,
Озарить улыбкой можно все глухие уголки.
Если только, если только улыбнутся от души,
То нисколько, то нисколько станут беды не страшны.
Припев:
Улыбка, улыбка, улыбка до ушей.
Такая улыбка, хоть завязочки пришей.
Улыбка до ушей, улыбка до ушей,
Хоть завязочки пришей.

2. Если только постараться, то настанут чудеса,
От улыбки прояснятся и глаза, и небеса.
Ну-ка, взрослые и дети, улыбнитесь поскорей,
Чтобы стало на планете и теплей и веселей!
Припев.


ШЛА ПО НЕБУ КОРОВА
1. Я видел сам, я видел сам, я видел сам:
Корова шла по небесам, по небесам.
Вчера, даю вам слово, вчера даю вам слово,
Шла по небу корова.

2. Она была, она была, она была
Белым бела, бельм бела, белым бела.
Вчера, даю вам слово, вчера даю вам слово,
Шла по небу корова.

3. А почему белым бела, белым бела?
Она из облака была, из облака
Вчера, даю вам слово, вчера, даю вам слово
Шла по небу корова.

ЖВАЧКА
1. Все на свете жуют –
И двугорбый верблюд,
И корова жует,
И огромный бегемот,
Только я не жую, песню жалкую пою.
Припев:
А мне бы жвачку,
Хотя бы одну пачку,
Хотя бы одну штучку,
Хотя бы одну.

2. Я бы шел и жевал,
Я бы спал и жевал,
Я бы пел и жевал –
Никогда не уставал.
Припев.

3. Жвачку можно надуть
И отправится в путь,
На значок поменять,
Можно вкладыш почитать.
Припев.

НУ-КА, ПОВТОРИ...
(Песня – игра)
1. Уселась кошка на окошке
И стала лапкой ушки мыть.
Понаблюдав за ней немножко,
Ее движенья можно повторить:
Припев:
Раз, два, три, ну-ка, повтори, - 2 раза
Три, четыре, пять, повтори опять.
Ну, просто, молодцы!

2. Змея ползет лесной тропою,
Как лента по земле скользит,
А мы движение такое
Рукою можем вам изобразить.
Припев.

3. Весь день стоит в болоте цапля
И ловит клювом лягушат.
Не трудно так стоять ни капли
Для нас, для тренированных ребят.
Припев.

4. Живет на свете очень много
Мартышек, кошек, птиц и змей
Но человек - он друг природы,
И должен знать повадки всех зверей.

КАРАОКЕ НА ПОЛЯНЕ
1. Если ты сегодня грустный,
Если настроенья нет, то один рецепт известен:
Нужно просто вам запеть.
И тогда улыбка ваша все на свете озарит,
Станет мир намного краше,
Интересней станет жить!
Припев:
Караоке на поляне любят папы, любят мамы,
Детвора и все зверята, мухоморы и опята.
Ничего нет интересней, подружиться с чудо - песней.
Эту песню подхвати и другого научи.

2. Ах, как хочется, ребята,
С вами песней поделиться.
Хоть и грустно, но придется
С нею мне сейчас проститься
Ты лети, моя родная, в душу каждого войди,
И над миром пролетая, радугой сердца зажги!
Припев.

КОНЧАЕТСЯ ЛЕТО
1. С обратным билетом кончается лето,
Вагоны стучат и гудит самолет,
Но вертится наша большая планета
И нас она снова с тобой унесет.
Припев:
И опять соберемся мы вместе,
Соблюдая закон притяженья,
И для нашей сегодняшней песни
Будем завтра писать продолженье! –2 раза

2. Давайте друг другу дадим обещанье,
Что мы нашу дружбу сумеем сберечь
Вокзалы построены не для прощанья,
Вокзалы построены только для встреч.
Припев

3. Кончается лето, кончается лето,
Кончается лето прощальным деньком.
И все-таки песенка наша не спета,
Мы будущим летом опять запоем!
Припев.

Журнал-естафета „Світ моїх друзів. Світ моїх інтересів. Світ моїх справ”
(модифікована методика за Е.Н. Прейскурантом)
Учасники. Діти загону автори журналу-естафети (журналісти, художники і редактори).
Метою журналу-естафети є: організувати психологічно комфортну ситуацію для саморозкриття і творчого самовираження учасників; створити банк ідеї і пропозицій для складання програми життєдіяльності загону; виявити потенційних організаторів конкретних загонових справ.
Підготовка. Журнал-естафета готується невеликою творчою групою організаторів, які:
1. Складають сценарій журналу-естафети. Його основні елементи етапи-питання, наприклад: 1) Світ моїх друзів. 2) Світ моїх інтересів. 3) Світ загальних справ. Потім ці питання розробляються більш докладно і конкретно в залежності від віку й інтересів передбачуваних учасників.
2. Добирають фрагменти музичного супроводу, перевіряють і встановлюють аудіоапаратуру.
3. Готують папір і інші матеріали.
4. Ведучі продумують питання, поради і підказки авторам. Для цього вони можуть попередньо спробувати випустити своїм вузьким колом організаторів невеликий міні-журнал, щоб потренуватися перед проведенням майбутньої колективної творчої справи.
Етапи журналу-естафети. Журнал-естафета проходить у три етапи. Діти беруть олівці, фломастери, авторучки, аркуші чистого паперу.
Мета I етапу журналу-естафети включити кожного в роботу. Для цього потрібно запропонувати цікаву особистісно значущу проблему, над якою би хотілося задуматися, а саме головне запропонувати таке посильне завдання, яке б хотілося негайно виконати.
Тому на І етапі, що проходить під девізом «Світ моїх друзів», ведучі пропонують дітям виконати перше завдання: розповісти (на вибір) про свого друга, товариша, про ровесника, про дорослого, друга чи про молодшого товариша, про відносини між однолітками, про хлопчиків і дівчат, про друзів чи недругів, про те, що особливо хвилює у своїх друзях, товаришах. З усього різноманіття питань потрібно вибрати лише одне найближче і відповісти на нього негайно. Відповідати можна в будь-якому жанрі: малюнками, віршами, розповіддю і т.д.
Під музичний супровід діти працюють. Час на виконання завдання повинне бути обмежене (5-7 хв.).
На II етапі діти працюють над проблемою «Світ моїх інтересів», відповідаючи на одне (чи декілька) питань: «Що ти більш за все любиш робити?», «Що б ти хотів робити?», «Чим збираєшся зайнятися?», «Чому б тобі хотілося навчитися самому чи разом із друзями?», «Що хотілося б побачити, довідатися?» Відповідаючи на останнє питання, можна розповісти про своє улюблене захоплення, про свою мрію...
І знову робота йде під музичний супровід. Часу для виконання цього завдання дається трохи більше, але він також обмежений (7-10 хв.).
III етап «Світ загальних справ». Ведучі дають завдання: запропонувати загону яку-небудь конкретну справу. Діти розповідають про те, в чому хотіли б брати участь, що вони можуть самі організувати, чому хотіли б навчитися і чому можуть навчити інших.
Музика також супроводжує цей етап, обмежуючи тимчасові рамки роботи. Часу тут потрібно значно більше, оскільки цей етап в естафеті проблем - основний. Попередні етапи носять пропедевтичний характер.
Для того, щоб відібрати найбільш цікаві матеріали, обробити їх і оформити журнал-естафету, в загоні вибирається редколегія, в яку ввійдуть редактори, кореспонденти та оформлювачі. Редактори сортують і літературно обробляють матеріал, розподіляють його по рубриках, а також узагальнюють пропозиції, висловлені авторами. Кореспонденти роблять необхідні уточнення в тих дітей, чиї думки позначилися цікавими, але недостатньо чітко сформульованими. Оформлювачі ж завершать загальну роботу з випуску журналу-естафети, видавши його у формі альбому чи стінної газети.
Педагогічний аналіз проведення журналу-естафети. Крім випуску оригінального, естетично оформленого тематичного журналу загону проведення цієї колективної творчої справи є великим аналітичним матеріалом для вожатого з метою особистісного вивчення дітей. Аналіз продуктів творчості дозволяє зробити значний крок на шляху виявлення ціннісних переваг, інтересів і потреб дітей і підлітків, кола їхнього спілкування, проблем індивідуального розвитку, виховання колективу загону.

Гра „Мандрівка по морю улюблених справ”
(методика розроблена І.М. Вітковською)
Мета: визначення інтересів і потреб дітей молодшого шкільного віку.
Хід проведення. Вожатий повідомляє дітям, що вони відправляються у подорож по морю улюблених справ, і кожний вибере собі там справу, що йому сподобається. Вибирати треба таке заняття чи справу, що дитина захоче і зможе потім виконати самостійно чи разом з друзями. Вибирається вид транспорту, капітан, і діти «подорожують з одного острова на інший». До дошки прикріплюється карта, на якій зображене море. Поступово на морі з'являються острови. Форма всіх островів однакова: всі острови мають по п'ять бухт, у кожній з них можна займатися якою-небудь справою. Треба вибрати улюблену.
Острів праці
1. Майструвати.
2. Шити чи в'язати.
3. Доглядати за тваринами чи рослинами.
4. Виготовляти іграшки.
5. ?
Острів краси
1. Пекти.
2. Танцювати.
3. Ходити і їздити на екскурсії.
4. Малювати.
5. ?
Острів ігор
1. Грати в рухливі ігри.
2. Займатися спортом.
3. Грати в шахи і шашки.
4. Брати участь у КВК та інших конкурсах.
5. ?
Острів знань
1. Читати книги.
2. Розглядати художні альбоми і листівки.
3. Слухати вірші і музику.
4. Допомагати молодшим і одноліткам у навчанні.
5. ?
Відповіді записуються кожною дитиною індивідуально на своєму листку. Після виконання цього завдання дітям пропонується записати той острів, до якого вони наступного разу попливуть у першу чергу.
Поради нехудожнику
1. Фарбування стендів (художники і малярі скажуть «ґрунтовка»): додайте у водоемульсійну фарбу гуаш. Стенд виходить кольоровий, не забруднюється (!), яскравий і колоритний. Змішайте гуаш і клей ПВА (1:1). Можна використовувати суміш туші з гуашшю середньої консистенції.
2. «Прикраси»:
Покладіть на стенд будь-які трафарети (кораблі, будиночки, ракети) і бризніть зверху тушшю, гуашшю, аквареллю. Зніміть трафарети вийде оригінально.
Візьміть зубну щітку чи тверду кисть, опустіть у фарбу, вийміть і проведіть по волоссю щітки, кисті над тим місцем стенда, що ви зібралися прикрасити.
3. На непроникаючому папері (крейдований ватман) можна зробити наступне. Намочіть лист паперу водою (легше всього це зробити, провівши кілька разів мокрою кистю) і, поки не висохла вода, швидко пофарбуйте поверхню будь-якими кольорами гуаші чи акварелі. Не бійтеся при цьому залізти одним кольором на іншій. Дуже красиво! Особливо вражає, якщо вийде кольорова веселка.
А тепер візьміть дві кисті, вмочіть у різні фарби і, взявши їх разом, розбавте і малюйте все, що захочете. Світ роздвоїться.
От ще: налийте на лист паперу тонким струмком туш, щоб вийшла одна чи кілька доріжок. А тепер акуратно піднімайте й опускайте лист, взявшись за той чи інший кут. Подивитеся, що вийде.
4. Якщо ви не вмієте писати шрифтом:
Використовуйте магазинні трафарети.
Пишіть підкреслено неправильно, ні в якому разі не старайтеся.

Заголовок 2 Заголовок 5 Заголовок 6 Заголовок 715

Приложенные файлы

  • doc 15889291
    Размер файла: 159 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий