асортимент трикотажних виробів


Жакет - плечовий верхній одяг з розрізом згори донизу, із застібкою або без неї, з довгими або короткими рукавами, без коміра або коміром. Складається зі спинки і двох пілочок. Виготовляють різних фасонів, нові жакети типу чоловічого піджака, блузки, куртки, блузона.
Жилет - виріб без рукавів із розрізом згори донизу, із застібкою або без неї. Складається із спинки і двох пілочок. Довжина талії, лінії стегон, до колін або нижче.
Светр - виріб побутового і спортивного призначення, який складається із стану, рукавів і коміра-стійки (висотою не менше 5 см). Комір буває суцільно-в'язаним або пришивним, одинарним або подвійним. Виготовляють светри переважно із товстих трикотажних полотен фанг і напівфанг.
Куртка - плечовий верхній одяг із рукавами, розрізом і застібкою згори донизу, з підкладкою і утеплювальною прокладкою або них. Нерідко виготовляють із каптуром.
Рейтузи - вироби побутового і спортивного призначення, виготовляють суцільно-в'язані і кроєні. Трикотажний поясний одяг, який щільно облягає нижню частину тулуба н ноги, кожну окремо до ступнів. Бувають чоловічі, жіночі, дитячі: виготовляють із вовняної, бавовняної і напіввовняної пряжі і високооб'ємних ниток, з довгими або короткими штанинами. Складаються із торса і двох пагомілок. Пагомілки закінчуються штрипками, ластиком або підшиваються всередину з фіксацією еластичною тасьмою. У кроковий шов торса вшивають ластовицю. Край верху підшивається в підпій з еластичною тасьмою.
Штани - виготовляють різних фасонів. Можуть бути дво- або чотиришовними, верх штанів має подвійний пояс із трикотажного полотна або пояс з підкладкою із тканини, з прорізними або накладними
кишенями. Низ штанів закінчується манжетами або в підтип. Застібка по центру, збоку або пояс на еластичній тасьмі. Бувають чоловічі, жіночі та дитячі. Різновиди штанів -- шорти (вище колін), бермуди (до колін). гольф (нижче колін, манжети з застібкою).
Спідниці - поясний верхній жіночий або дівчачий одяг, яким вкривають нижню частину тулуба й ноги. Бувають костюмні й одиночні. Використовують у комплектах з джемперами, жакетами, жилетами і блузками. За конструкціями і фасонами не відрізняються від спідниць із тканин. Спідниці із звичайних трикотажних полотен виготовляють з підкладкою з тканин, із формостійких полотен - без підкладки.
Блузки - плечовий верхній жіночий або дівчачий одяг, який надягають на білизняний виріб. Виготовляють із основов'язаних гладких або ажурних трикотажних полотен для носіння заправленими в спідницю або навипуск. Відрізняються фасонами залежно від силуету, форми і довжини рукавів, форми коміра, застібки ті виду оздоблення.
Сукні - плечовий жіночий або дівчачий одяг, яким вкривають тулуб, стегна й ноги. Плаття шиють різноманітних фасонів і силуетів залежно від напряму моди, цільно-кроєними або відрізними тю лінії талії, і різною формою і конструкцією рукавів і комірів.
Костюми – одяг що складається із двох або більше виробів. Бувають жіночі, дитячі і спортивні, дво-, три- і багатопредметні. Костюми-двійки складаються із жакета (джемпера, жилета, блузки) і спідниці або штанів; або сукні і жилета; сарафана з блузкою або джемпером. Костюми-трійки доповнюються жилетом, блузкою або іншими виробами, а багатопредметні ансамблі (комплекти) - шапочкою, шарфом, рукавичним виробом або хусткою.
Костюми спортивного типу складаються з куртки або джемпера з розрізом до середини стану на замок-.,блискавку" і штанів, які мають різний крій, фасон, оздоблення та волокнистий склад. Виготовляють із вовняної, напіввовняної пряжі, високооб'ємних ниток. Для оздоблення по боках штанів, куртки, комірів і манжет використовують декоративні смуги, багатокольорові канти, а на грудях - емблеми.
Піжами - комплект трикотажних виробів, який складається з куртки (фуфайки, блузи) та штанів різної довжини. Бувають чоловічі, жіночі та дитячі. Виготовляють із ворсових, плюшевих або платувальних полотен.
Халати - плечовий верхній трикотажний одяг із розрізом згори донизу, із застібкою або без неї (з поясом і великим запахом пілочок). Виготовляють із плюшевих або ворсових полотен, для відпочинку, купання. Чоловічі шиють прямого силуету, з довгими рукавами, поясом, шалевим коміром. Фасони жіночих халатів більш різноманітні - прямі, розкльошені, з комірами різної форми, з кишенями, різними за довжиною рукавами.
Пальта - плечовий верхній одяг з рукавами, розрізом та застібкою згори донизу. Демісезонні пальта виготовляють із трикотажних полотен, дубльованих поролоном або штучним хутром на трикотажній основі. Шиють таких самих моделей і фасонів, що й пальта із тканин. Пальта тля дітей виготовляють з каптуром або з коміром і шапочкою.
Верхній трикотаж для дітей (віком до 18 років) виготовляється переважно тих самих видів, що й для дорослих, але він відрізняється меншою різноманітністю фасонів, більш простими моделями без використання дорогих і складних видів обробки й оздоблення. Дитячі трикотажні вироби повинні бути насамперед гігієнічними і зручними в носінні. Велике значення надається кольоровим полотнам, використанню більш світлих, ніжних і яскравих кольорів, найрізноманітніших рисунків.
Трикотажні вироби для кожної вікової групи дітей (ясельної, дошкільної, молодшої, середньої і старшої шкільної) відрізняються композиційною будовою, гамою кольорів, рисунками і фактурою трикотажних полотен, які використовуються для їх пошиття.
Крім описаних вище видів, до асортименту дитячого трикотажу відносять пелерини, комбінезони, кофтини, дитячі костюми.
Пелерина - плечовий верхній одяг без рукавів і пройм, яким частково або повністю вкривають тулуб і руки. Бувають жіночі і дитячі. Дитячі складаються з накидки і каптура. Накидка пряма або розкльошена, суцільна або зшивна.
Комбінезони - плечовий верхній одяг із рукавами, коміром, об'єднані в єдине ціле з поясним одягом, яким вкривають тулуб, стегна й ноги, кожну окремо. Бувають жіночі й дитячі. Можуть бути з ліфом, суцільно-кроєними штанами, або відрізні по лінії талії, з поздовжнім розрізом і застібкою спереду або на спині.
Напівкомбінезон - плечовий верхній одяг без рукавів і коміра з передом на бретелях, об'єднаний в єдине ціле з поясним одягом.
Кофтинки — плечовий трикотажний верхній одяг для немовлят, дітей ясельної та дошкільної груп із рукавами, розрізом згори донизу із застібкою на ґудзики спереду або на спині, круглим відкладним коміром. Виготовляють із гладких, ворсових або плюшевих трикотажних полотен.
Костюми дитячі виготовляють з трьох типів: І - для хлопчиків; II- для дівчат; III - для хлопчиків і дівчат.
Костюми для хлопчиків складаються із довгих (вид А) або коротких (вид Б) штанів і одного із таких виробів: джемпера, жакета, жилета, куртки, сорочки.
Костюми для дівчаток складаються із спідниці (вид А) або довгих штанів (вид Б) і одного із таких виробів: кофточки, жакета, жилета, джемпера.
Костюми для хлопчиків і дівчаток складаються із рейтузів і светра або джемпера. Нерідко випускаються гарнітури із трьох або чотирьох предметів (додаються шарф, шапочка і рукавички).
Білизняні вироби
Трикотажні білизняні вироби - вироби, які надягають безпосередньо на тіло, призначені для створення гігієнічних умов і теплового комфорту тіла, захищають шкірний покрив від контакту з верхнім та легким одягом. Трикотажна білизна за останні роки поступово витісняє швейну і займає в загальному виробництві білизни питому вагу - до 75 - 80 %.
За призначенням білизняні трикотажні вироби поділяються на побутові й спортивні. До побутових виробів належать: фуфайки, кальсони, труси, майки, гарнітури, комбінації, спідні сорочки, спідниці, нічні сорочки, піжами спальні, панталони, сорочки чоловічі та хлопчачі верхні.
До основних видів білизни для немовлят і дітей, ясельного та дошкільного віку відносять: кофтинки, сорочки, конверти, чепчики, пінетки, повзунки, пісочниці, комбінезони.
Фуфайка - чоловічий та хлопчачий плечовий одяг, який вкриває тулуб і частково (або повністю) стегна. Одягають безпосередньо на тіло. Складається із стану і рукавів. Стан може бути з круглим вирізом горловини, обшитою бейкою або підігнутою, з розрізом спереду до середини стану і застібкою на три ґудзики, з довгими або короткими рукавами. Різновидом фуфайки є футболка.
Майка - трикотажний плечовий одяг з проймами без рукавів і застібки, яким вкривають тулуб і частково стегна. Майки бувають з однаковою або різною глибиною вирізу горловини спереду і на спині. Виготовляють для чоловіків та хлопчиків.
Кальсони - чоловічий або хлопчачий білизняний виріб, яким вкривають нижню частину тулуба й ноги, кожну окремо. Можуть бути довгими, укороченими до колін і кальсони-труси. Низ закінчується ластиком, у кроковий шов торса вшивають ластовицю, край верху підшивається в підгин з прокладанням еластичної тасьми або на поясі з тканини. Виготовляють з гладких або ворсових трикотажних полотен.
Трикотажні труси для чоловіків і хлопчиків бувають двох типів: довгі і короткі. Торс роблять суцільнов'язаним з підсилювальною планкою. Різновидом трусів є плавки.
Гарнітури - комплекти, що складаються із фуфайки і кальсон, майки і трусів або кальсон-трусів.
Сорочки чоловічі й хлопчачі - плечові вироби з довгими або короткими рукавами, з розрізом і застібкою згори донизу або до середини стану, якими вкривають тулуб і частково стегна, із заправленням в штани або навипуск. Стан може бути суцільним або зшивним у боках, з коміром різної форми.
Комбінація - плечовий жіночий або дівчачий трикотажний виріб, який вдягають безпосередньо на тіло або корсетні вироби, з глибокими вирізами горловини і пройми. Виготовляють на бретелях, плічках, із різної складності оздоблення мереживом або мереживним полотном, напівприлеглого або вільного силуету. Виготовляють із шовкових ниток.
Сорочки жіночі або дівчачі бувають денні й нічні, напівприлеглого, прямого або розширеного донизу силуету. Денні сорочки бувають із суцільно-кроєними або пришивними бретелями, а також з короткими рукавами. Нічні - довгі й короткі, різних фасонів, з короткими або довгими рукавами або без них, призначені для спання.
Нижня спідниця - поясний білизняний жіночий або дівчачий одяг, яким укривають нижню частину тулуба й ноги, бувають різні за довжиною, використовують як чохол. За конструкцією аналогічні нижній частині комбінації, низ і розрізи по бокових швах оздоблюють мереживом. Виготовляють прямого (з одним або двома розрізами) або розширеного донизу силуету.
Панталони - трикотажний поясний виріб. Виготовляють довгими, короткими, подовженими і панталони-труси. Торс з ластовицями різної форми, верх панталон в підгин з прокладанням еластичної тасьми, низ заробляють на машині, обробляють кантом, бейкою або манжетами. Панталони-труси виготовляють суцільнов'язаними, а у верхній край ув'язують високо-розтяжні нитки спандекс.
Піжами - комплект одягу для сну, складається із куртки й штанів.
Гарнітури - комплекти, які складаються із комбінації або сорочки і панталонів.
До основних видів білизни для дітей ясельного, дошкільного віку належать:
Розпашонка - натільна білизна для немовлят довільної форми з розрізом спереду донизу, з рукавами, коміром або без нього, яку вдягають безпосередньо на тіло.
Сорочечка - натільна білизна, за кроєм подібна до розпашонки, але з розрізом у верхній частині переду або спинки.
Кофтинка - одяг для немовлят, дітей ясельної та дошкільної груп із рукавами, розрізом згори донизу, із застібкою спереду, відкладним коміром або без нього, надягається на натільну білизну.
Повзунки - натільна білизна для дітей ясельного віку та немовлят у вигляді довгих штанців або напівкомбінезона, що вкривають ступні ніг.
Пісочниці - труси з нагрудником і бретелями, часто з кишенею на нагруднику.
Конверти для немовлят - виріб, що має форму конверта із застібкою або зав'язками спереду, для сну та прогулянки, з рукавами, каптуром або без них.
Чепчики - головний убір, складається з двох-трьох зшитих деталей, шви розташовуються іззовні, щільно облягає голову, із зав'язками під підборіддям.
Пелюшки, простиральце, підгузник - вироби із м'яких трикотажних полотен, прямокутної форми, з обробленими краями. Використовуються для загортання немовлят і для захисту пелюшок від забруднення.
Спортивна білизна складається з майки, фуфайки, трусів, купальних костюмів.
Майки - трикотажні вироби без рукавів, з глибоким вирізом горловини і пройм.
Фуфайки спортивні - одяг, який носять, як і сорочки, заправленими у штани або на випуск. Виготовляють із основов'язаних філейних і малорозтяжних полотен, з довгими або короткими рукавами, коміром, з емблемами, кишенями або без них.
Труси спортивні складаються із двох частин, з'єднаних ласто-вицею. їх виготовляють для плавців, велосипедистів, гравців у водне поло тощо.
Купальні костюми - комплект жіночого одягу, призначений для купання. Можуть бути суцільні (однопредмєтні) або складатися з бюстгальтера та трусів. Для чоловіків - плавки.
Панчішно-шкарпеткові вироби
Асортимент панчішно-шкарпеткових виробів дуже різноманітний за видами, застосованою сировиною, трикотажним переплетенням, обробкою, призначенням.
За призначенням ці вироби поділяють на побутові, спортивні, медичні.
Виготовляють їх на круглих автоматах, котонних і фангових машинах, вертілках. Вироби на круглих машинах виготовляють безшовними, а мисок заробляють кетельним або оверлочним швом. Вироби, що виготовляють на плоских (котонних) або фангових машинах і вертілках, мають ззаду поздовжній шов, від краю борта до миска. Вони мають особливу форму (імітують ноги), що надається в процесі в'язання (за рахунок зменшення довжини нитки в петлі або виключення частини голок при в'язанні) й обробки.
8а видом сировини панчішно-шкарпеткові вироби виготовляють з бавовни, вовни, напіввовни, з капронових ниток (профільованих, петельних, еластик, об'ємних, малої розтяжності), із змішаної пряжі. Широко використовують текстуровані нитки типу еластик.
За переплетеннями - із гладі, ластика, платувальних, пресових, плюшевих, жаккардових.
За обробкою панчішно-шкарпеткові вироби бувають вибіленими, гладкофарбованими, строкатов'язаними (вироби в'яжуть із фарбованих у різні кольори пряжі й ниток), з вибивним рисунком, меланжевими, мсрсеризованими.
За статево-віковим призначенням випускають жіночі, чоловічі й дитячі.
До асортименту жіночих і дитячих виробів належать панчохи, напівпанчохи. шкарпетки, підслідники, колготки.
Панчохи - виріб, яким укривають ногу зі ступнею й частково стегна. Виготовляють на круглих і плоских машинах та кроєними.
Панчохи складаються із таких частин: борт (вкриває стегно), пагомілка (вкриває частину стегна, коліно і литку - найбільша частина панчох), п'ятки (вкриває п'ятку ступні), слід (вкриває ступню - верхню і нижню частини), мисок (вкриває пальці). П'ятка має різну форму (сферичну, прямокутну або фігурну), може бути високою (до 12 см) і низькою (до 4 см).
П'ятку, слід і мисок в'яжуть з підсилюючою ниткою (більш товстою або еластиком).
Панчохи, виготовлені на круглих машинах, мають форму трубки, в'яжуть їх на машинах з постійним числом голок, в'язання починають з борта і закінчують миском, форма ноги набувається за рахунок зменшення або збільшення довжини нитки в петлі на різних частинах панчох, отвір миска зашивають оверлочним або кегельним швом. Борт може бути одинарним або подвійним. Необхідної форми надають на металевих колодках у процесі оздоблення.
Панчохи, виготовлені на котонних машинах, в'яжуть у формі плоского полотна. Форму ноги надають за рахунок виключення і включення в роботу крайніх голок з обох боків полотна (розширення або звуження полотна по краях). Зняте з машин полотно зшивають дво- або тринитковим стачним швом, не доходячи до краю борта з внутрішньої боку на 3 - 4 см. Повне стачування шва на цій ділянці неможливе, оскільки борт ще раніше підшивається по всьому периметру. Характерними ознаками котонних панчох є: наявність шва, який проходить від миска по нижній частині сліда, пагомілка і борта; збавок петель у петельних стовпчиках, розміщених симетрично відносно шва на пагомілку, сліді, миску; незашитого отвору (3 - 4 см) на внутрішній стороні борта.
Кроєні панчохи виготовляють із вертілочних основов'язаних полотен. Форму виробам надають у процесі розкрою, шиття та оброблювальних операцій.
Напівпанчохи - виріб, яким вкривають частину ноги до колін і ступню. Різновидом напівпанчох є гольфи. Відрізняються від панчох коротшим пагомілком, який закінчується вгорі коротким ластичним бортиком з гумовою ниткою. Вони також можуть бути виготовлені на круглих машинах (безшовні) і котонних (зі швом).
Шкарпетки - виріб, яким вкривають нижню час гину ноги, включаючи щиколотку та частину литки. Вони виготовляються з довгим (4 - 20 см) або коротким (2-3 см) ластиком, переважно на кругло-трикотажних машинах. Основні частини шкарпеток: ластик, пагомілок, п'ятка, слід і мисок. Ластик виготовляють ластиковим переплетенням (зі значною розтяжністю в ширину), довжиною від 4 до 20 см, пагомілок шкарпеток невеликий, від 4 до 18 см. Жіночі н дитячі шкарпетки виготовляють з коротшим пагомілком, чоловічі і для підлітків -з довшим. Пагомілок і верхню частину сліду роблять гладкими і візерунковими переплетеннями: гладдю, платувальними, пресовими, плюшевими, жакардовими тощо. Шкарпетки, виготовлені на котонних машинах, мають стачний шов, який тягнеться від миска по сліду, пагомілку і ластику.
Для чоловіків і хлопчиків виготовляють шкарпетки і напівпанчохи.
Чоловічі шкарпетки - випускають з бортиком і довгим ластиком, пагомілок значно більший порівняно з жіночими. За обробкою бувають однотонними, строкатими і жакардовими. Чоловічі шкарпетки темніших тонів, строкатов'язані з геометричним рисунком -смужками, клітинками, ромбами. Повсякденні шкарпетки - однотонні, меланжеві; нарядні - з ажурними і рельєфними рисунками, нерідко з профілюванням для створення ефекту мерехтіння.
Підслідники - виріб, яким вкривають ступні ніг частково або цілком, з гумовою ниткою в бортику. Виготовляють на кругло-трикотажних машинах із капронових ниток і сластика.
Колготки - виріб, яким вкривають нижню частину тулуба й ноги зі ступнями, кожну окремо. Виготовляються жіночі й дитячі. Це найрозповсюдженіші панчішно-шкарпеткові вироби. Складаються із верхньої частини (торса) з бортиком і пагомілка, і ступні можуть бути з ластовицею або без неї. Колготки в'яжуть кулірною гладдю, ластиком, напівфангом, пресовими, плагованими, плюшевими і жаккардовими переплетеннями. Окремі частини колготок можуть бути виготовлені однаковими або різними переплетеннями (торс, ніжки, ступні). Дитячі колготки випускають переважно із бавовняної та каркасної пряжі (із еластика з вовняним або напіввовняним покриттям).
До спортивних виробів належать напівпанчохи спортивні, гетри, наколінники,гомілкостопи.
Спортивні напівпанчохи, як і побутові, мають довжину до колін. Верх ластика закінчується бортиком з гумовою жилкою. Виготовляють з товстих вовняних, напіввовняних і вовняно-нітронових ниток рельєфними видами переплетення.
Гетри - панчохи, що не вкривають ступні ніг. Складаються із верхнього і нижнього ластика, пагомілка (халявки) і штрипок. Ластик в'яжуть ластичним переплетенням, пагомілок - фангом або напівфангом із товстих ниток і пряжі.
Наколінники і гомілкостопи - захищають ноги від ударів.
Розмір панчішно-шкарпеткових виробів визначається довжиною сліду в сантиметрах. Панчохи, напівпанчохи і шкарпетки жіночі - 19-29 розмірів, шкарпетки і напівпанчохи чоловічі -21 - 31 розмірів, панчохи і шкарпетки дитячі - 12 - 22 розмірів, напівпанчохи дитячі -14-22 розмірів.
Панчішно-шкарпеткові вироби з еластика виготовляють трьох розмірів: 19-21 - з довжиною сліда 18 см; 23 - 25 - з довжиною сліда 20 см і 27 - 29 - з довжиною сліда 22 см.
Розміри колготок позначаються дробом, де чисельник напівобхват тулуба на рівні грудей (см), а знаменник - довжина сліду (см). Жіночі колготки виготовляють тих самих розмірів, що й панчохи. Розміри дитячих колготок:

Якість трикотажних виробів
Доброякісні трикотажні виробіповинні відповідати зразку-еталону і вимогам нормативної документації (НД) зовнішнім виглядом, фасоном, якісно полотна.
Якість трикотажних і панчішно-шкарпеткових виробів залежить від багатьох чинників: якості пряжі й ниток, дотримання режиму в'язання, оздоблення, крою і шиття в процесі виготовлення виробів.
Номенклатура показників якості трикотажної продукції різних видів і призначення повинна відповідати вимогам безпеки для здоров'я та життя людини з огляду впливу на неї хімічного складу сировини, оздоблювальних обробок (апретів, просочувань тощо), зміни фарбування в умовах експлуатації на тілі людини (вплив поту, морської, хлорованої, дистильованої (дощової) води), зручності експлуатації (відповідність виробу зазначеному розміру), гігієнічних властивостей. Перераховані показники обов'язково використовуються при сертифікації трикотажної продукції (ДСТУ 3045-95).
На торговельних підприємствах перевіряють відповідність маркування і пакування трикотажних виробів вимогам стандартів і визначають (перевіряють) їх сорт. Трикотажні вироби поділяють на 1 і 2 сорти. На визначення сорту кожного виду трикотажних виробів с відповідні стандарти.
Сорт виробів визначають залежно від наявності па ньому дефектів зовнішнього вигляду полотна, виробничо-швейних дефектів, дефектів оздоблення і відхилення лінійних розмірів окремих деталей і виробу в цілому від норми.
При визначенні сорту враховуючі, вил дефект}', його розташування (на відкритих або закритих частинах і деталях), розмір (за найбільшим виміром) і загальну їх кількість.
Сорт комплектних і парних виробів за дефектами зовнішнього вигляду визначають за нижчим сортом виробу комплекту або півпари.
Вироби перевіряють па столі з лицьового боку в розправленому вигляді без натягування. Зовнішній вигляд виробів оцінюють за кількістю і характером дефектів, а також за чистотою поверхні полотна і якості формування виробів порівняно зі зразком-еталоном.
У виробах 1 і 2 сортів відповідно до стандартів допускає і вся не більше трьох дефектів зовнішньої і. вигляду (для білизняних виробів - вісім дефектів у 1 і три дефекти у 2 сорті). Виробничо-швейні дефекти для верхніх трикотажних виробів допускаються відповідно чотири і п'ять; для білизняних - вісім і шість. Для панчішно-шкарпеткових виробів кількість дефектів зовнішнього вигляду і відхилень від лінійних вимірів у підібраній парі сумується, допускається по три дефекти у кожному сорті. Сорт рукавичних виробів визначається залежно від наявності дефектів зовнішнього вигляду полотна, виробничо-швейних відхилень від лінійних розмірів у підібраній парі, допускається відповідно три і п'ять дефектів. У 1 і 2 сортах головних уборів і шарфів допускається лише по три дефекти зовнішнього вигляду полотен.
Одні й ті самі дефекти в різних групах виробів залежно від їх характеру, розміру, місця розташування і величини оцінюються не однаково. Саме цим переважно пояснюється різна кількість дефектів, що допускаються в 1 і 2 сортах різних груп трикотажних виробів.
Маркування і пакування трикотажних виробів
Маркування і пакування трикотажних виробів здійснюється відповідно до ГОСТу 3897-87.
Маркуються трикотажні вироби товарним ярликом, стрічкою з зображенням товарного знака і контрольною стрічкою.
На товарних ярликах вміщують зображення товарного знака підприємства-виготівника, його назву, підпорядкування і місцезнаходження, назву виробу, стандарт або технічні умови на виріб, артикул, номер моделі, розмірні ознаки, сорт, роздрібну ціну, дату (місяць, рік). На товарних ярликах допускається не вказувати: на панчішно-шкарпеткових виробах - товарний знак і місцезнаходження підприємства-виготівника, дату виготовлення; на рукавичних виробах - товарний знак, номер моделі і дату виготовлення.
На товарному ярлику додатково повинні бути нанесені такі дані: для білизняних виробів - група оздоблення і міцність фарбування; для верхніх виробів - артикул полотна, номер ВТК (для панчішно-шкарпеткових виробів дозволяється зазначати на пакувальному ярлику).
Стрічкою із зображенням товарного знака маркуються трикотажні верхні і білизняні вироби з усіх видів пряжі і ниток (крім виробів із бавовняної і бавовняно-віскозної пряжі). На стрічці повинні бути зазначені назва сировинного складу полотна і його відсоткове співвідношення, а також символи догляду за виробами.
На контрольній стрічці для трикотажних виробів вміщують розмір і роздрібну ціну.
При перевірці маркування і встановленні його відповідності вимогам стандарту звертають увагу на реквізити маркування, їх чіткість, місце прикріплення товарного ярлика і стрічок.
Для пакування трикотажних виробів використовується споживча (індивідуальна або групова) і транспортна тара.
До споживчої тари належать пакети з поліетиленової і целофанової плівки або паперу, коробки з кришкою і пачки із картону з клапанами.
У поліетиленовий пакет, коробку, пачку із картону, папір пакують вироби однієї моделі, одного розміру, артикула полотна, ціни і сорту.
До транспортної тари належать ящики із деревини і гофрованого картону, м'яка тара (мішки). У транспортну тару складають вироби, вміщені у споживчу тару.
Рукавичкові вироби
До цієї групи належать рукавиці й рукавички, вироби, що вдягають безпосередньо на кисть руки та частково або повністю на руку до передпліччя. Рукавичкові вироби як частина ансамблю верхнього одягу повинні підпорядковуватися його композиційному рішенню. За формою, конструкцією, використанням сировинних матеріалів, кольором і оздобленням повинні відповідати призначенню, а також напряму моди. Форма і конструкція рукавичкових виробів повинні забезпечити гарне облягання долоні, при цьому вироби не повинні чинити на неї надмірного тиску, утрудняти рух і утворювати зморшки і складки. Зимові рукавичні вироби повинні мати хороші теплозахисні властивості. Виробляють їх із різноманітних волокон: вовняної, бавовняної, напіввовняної пряжі, хімічних волокон, текстурованих пряжі і ниток, а також їх сумішей; основов'язаними переплетеннями, можуть разом використовуватися різні переплетення. За характером оздоблення рукавичкові вироби бувають гладкофарбованими, гладкої або рельєфної структури, строкатов'язаними, комбінованими за кольором, жаккардовими; за статево-віковим поділом - чоловічі, жіночі, дитячі; за сезоном носіння - зимові, демісезонні, літні; за цільовим призначенням - повсякденні, робочі й спортивні; за способом виготовлення -кроєні із трикотажного полотна і в'язані.
Рукавичкові вироби виготовляють трьох типів: рукавички, що вкривають частково передпліччя, долоню руки й п'ять пальців, кожний окремо; рукавиці, які вкривають передпліччя, долоню руки, чотири пальці разом і великий окремо або три пальці разом, а великий і вказівний окремо.
Розміри рукавичкових виробів встановлюються за величиною обхвату долоні в сантиметрах, що вимірюється посередині між основами великого і вказівного пальців.
Рукавичкові вироби виготовляють таких розмірів:
дитячі: рукавички кроєні і в'язані - 14, 16, 18 - 20; рукавиці кроєні і в'язані - 11, 12, 13, 14, 16, 18 - 20;
жіночі: рукавички і рукавиці кроєні і в'язані - 16, 17, 18, 19, 20;
чоловічі: рукавички п'ятипалі, рукавиці кроєні і в'язані: 18, 20, 22, 24, 26, 28.
Рукавички кроєні виготовляють літні (із тонкого полотна), демісезонні (із полотна з більш високою поверхневою щільністю) і зимові (з ворсовою підкладкою). Виготовляють методом розкрою (вирубки) окремих деталей (корпуса з чотирма пальцями, великого пальця і міжпальцевих смужок). Корпус може бути з одним або двома швами, що з'єднують тильну й долонну частини. Нижня невідрізна частина рукавичок називається подоликом (крагою). Можуть бути суцільними, із розрізом і розширенням до краю і застібкою (крага). Рукавиці кроєні бувають з підкладкою і без неї.
Рукавички і рукавиці в'язані можуть бути одинарними і подвійними. Складаються із корпуса, пальців і напульсника. Рукавиці -із корпуса, великого (вказівного) пальця й напульсника.
В'язані рукавичкові вироби виготовляють на плоских або круглих рукавичних машинах із жаккардовими механізмами або без них. Починають в'язати з напульсника, потім в'яжуть корпус і пальці. Після в'язання вироби формують. Напульсники бувають прямокутної форми або розширені донизу. Вони повинні бути еластичними, мати гарну розтяжність (виготовляють ластиковим переплетенням). Розтяжність напульсників нормується за стандартами.
Корпус рукавичок і рукавиць в'яжуть жаккардовими або пресовими переплетеннями, фангом, напівфангом, а пальці - кулірною гладдю. Використовують різні оздоблення - бахрому, вишивку (ручну і машинну), вибивання, валяння.
238
3.7.4. Головні убори, хустки і шарфові вироби
Вироби цієї групи використовують для накривання голови або голови і шиї. До них належать шапки, шапочки, берети, підшоломники, шарфи, хустки.
Шапочки - головний убір для вкривання голови в різних кліматичних умовах: побутові, спортивні, в'язані, кроєні, одинарні або подвійні. Виготовляють з поліакрилонітрильної, вовняної, напіввовня-ної і бавовняної пряжі, синтетичних текстурованих ниток, ручним або машинним в'язанням. Випускаються дитячі і для дорослих, з козирком, з китицями, типу берета, капора.
Берети - головний убір без козирка і крис, круглої або овальної форми, з невисокою головкою, плоскі, приплюснуті, кроєні і в'язані. Кроєні виготовляють із вертїлочних капронових або віскозних волокон. В'язані берети - із вовняної і напіввовняної пряжі на фангових або береточних машинах.
Підшоломники - одягають під каски або шоломи, в'яжуть на фангових машинах із вовняної і напіввовняної пряжі.
Розміри головних уборів встановлюють за їх внутрішньою окружністю (у см). Для дорослих - 53 - 64, для дітей - 45 - 56.
Хустки - вироби, які мають форму квадрата. Бувають машинної і ручної в'язки, одинарні і подвійні. Хустки машинної в'язки виготовляють на зворотних машинах з двоголковими язичковими голками, на фангових, вертілках і рашель-машинах. Хустки виготовляють із бавовняної, вовняної, змішаної і високооб'ємної пряжі, віскозних і капронових ниток, з козячого й кроликового пуху. Вони можуть бути зимовими, демісезонними і літніми, з бахромою або без неї. Розміри від 70x70 до ІЗОх 130 см.
Шарфи -вироби у формі прямокутника, одинарні та подвійні. Одинарні виготовляють суцільнов'язаними і кроєними. На кінцях шарфів - торочки або китиці. Випускають шарфи різних розмірів (у см): 95 х 16, 100 х 25, 110 х 20, 120 х 20, 130 х 25, 150 х 50, 180 х 50, 180 х 70. Шарфи розміром 150 х 50, 160 х 60, 180 х 50, 180 х 70 см називають палантинами.
Якість трикотажних виробів
Доброякісні трикотажні виробіповинні відповідати зразку-еталону і вимогам нормативної документації (НД) зовнішнім виглядом, фасоном, якісно полотна.
Якість трикотажних і панчішно-шкарпеткових виробів залежить від багатьох чинників: якості пряжі й ниток, дотримання режиму в'язання, оздоблення, крою і шиття в процесі виготовлення виробів.
Номенклатура показників якості трикотажної продукції різних видів і призначення повинна відповідати вимогам безпеки для здоров'я та життя людини з огляду впливу на неї хімічного складу сировини, оздоблювальних обробок (апретів, просочувань тощо), зміни фарбування в умовах експлуатації на тілі людини (вплив поту, морської, хлорованої, дистильованої (дощової) води), зручності експлуатації (відповідність виробу зазначеному розміру), гігієнічних властивостей. Перераховані показники обов'язково використовуються при сертифікації трикотажної продукції (ДСТУ 3045-95).
На торговельних підприємствах перевіряють відповідність маркування і пакування трикотажних виробів вимогам стандартів і визначають (перевіряють) їх сорт. Трикотажні вироби поділяють на 1 і 2 сорти. На визначення сорту кожного виду трикотажних виробів с відповідні стандарти.
Сорт виробів визначають залежно від наявності па ньому дефектів зовнішнього вигляду полотна, виробничо-швейних дефектів, дефектів оздоблення і відхилення лінійних розмірів окремих деталей і виробу в цілому від норми.
При визначенні сорту враховуючі, вил дефект}', його розташування (на відкритих або закритих частинах і деталях), розмір (за найбільшим виміром) і загальну їх кількість.
Сорт комплектних і парних виробів за дефектами зовнішнього вигляду визначають за нижчим сортом виробу комплекту або півпари.
Вироби перевіряють па столі з лицьового боку в розправленому вигляді без натягування. Зовнішній вигляд виробів оцінюють за кількістю і характером дефектів, а також за чистотою поверхні полотна і якості формування виробів порівняно зі зразком-еталоном.
У виробах 1 і 2 сортів відповідно до стандартів допускає і вся не більше трьох дефектів зовнішньої і. вигляду (для білизняних виробів - вісім дефектів у 1 і три дефекти у 2 сорті). Виробничо-швейні дефекти для верхніх трикотажних виробів допускаються відповідно чотири і п'ять; для білизняних - вісім і шість. Для панчішно-шкарпеткових виробів кількість дефектів зовнішнього вигляду і відхилень від лінійних вимірів у підібраній парі сумується, допускається по три дефекти у кожному сорті. Сорт рукавичних виробів визначається залежно від наявності дефектів зовнішнього вигляду полотна, виробничо-швейних відхилень від лінійних розмірів у підібраній парі, допускається відповідно три і п'ять дефектів. У 1 і 2 сортах головних уборів і шарфів допускається лише по три дефекти зовнішнього вигляду полотен.
Одні й ті самі дефекти в різних групах виробів залежно від їх характеру, розміру, місця розташування і величини оцінюються не однаково. Саме цим переважно пояснюється різна кількість дефектів, що допускаються в 1 і 2 сортах різних груп трикотажних виробів.
Маркування і пакування трикотажних виробів
Маркування і пакування трикотажних виробів здійснюється відповідно до ГОСТу 3897-87.
Маркуються трикотажні вироби товарним ярликом, стрічкою з зображенням товарного знака і контрольною стрічкою.
На товарних ярликах вміщують зображення товарного знака підприємства-виготівника, його назву, підпорядкування і місцезнаходження, назву виробу, стандарт або технічні умови на виріб, артикул, номер моделі, розмірні ознаки, сорт, роздрібну ціну, дату (місяць, рік). На товарних ярликах допускається не вказувати: на панчішно-шкарпеткових виробах - товарний знак і місцезнаходження підприємства-виготівника, дату виготовлення; на рукавичних виробах - товарний знак, номер моделі і дату виготовлення.
На товарному ярлику додатково повинні бути нанесені такі дані: для білизняних виробів - група оздоблення і міцність фарбування; для верхніх виробів - артикул полотна, номер ВТК (для панчішно-шкарпеткових виробів дозволяється зазначати на пакувальному ярлику).
Стрічкою із зображенням товарного знака маркуються трикотажні верхні і білизняні вироби з усіх видів пряжі і ниток (крім виробів із бавовняної і бавовняно-віскозної пряжі). На стрічці повинні бути зазначені назва сировинного складу полотна і його відсоткове співвідношення, а також символи догляду за виробами.
На контрольній стрічці для трикотажних виробів вміщують розмір і роздрібну ціну.
При перевірці маркування і встановленні його відповідності вимогам стандарту звертають увагу на реквізити маркування, їх чіткість, місце прикріплення товарного ярлика і стрічок.
Для пакування трикотажних виробів використовується споживча (індивідуальна або групова) і транспортна тара.
До споживчої тари належать пакети з поліетиленової і целофанової плівки або паперу, коробки з кришкою і пачки із картону з клапанами.
У поліетиленовий пакет, коробку, пачку із картону, папір пакують вироби однієї моделі, одного розміру, артикула полотна, ціни і сорту.
До транспортної тари належать ящики із деревини і гофрованого картону, м'яка тара (мішки). У транспортну тару складають вироби, вміщені у споживчу тару.

Приложенные файлы

  • docx 15704006
    Размер файла: 51 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий