ТРЕНІНГ СПІЛКУВАННЯ


ТРЕНІНГ СПІЛКУВАННЯ «ДОЗВОЛЬ СОБІ БУТИ ЩАСЛИВИМ»
Тренінг «Дозволь собі бути щасливим» складається з занять, що розвивають уміння спілкуватися, конструктивно виявляти свої думки і почуття, підтримувати з людьми гарні стосунки, залагоджувати конфлікти і допомагати іншим. Це сприятиме формуванню у молодих людей почуття власної гідності, позитивного ставлення до життя і усвідомленню доцільності свого існування.
Тренінг розрахований на учнів старших класів шкіл, учнів ПТУ, студентів коледжів і вищих закладів освіти — на всіх, хто цікавиться проблемами спілкування і хоче поліпшити міжособистісні стосунки.
Кожне заняття складається з трьох частин:
1) теоретичного матеріалу, який подається у формі міні-лекції;
2) практичних вправ, під час виконання яких учні можуть оволодіти необхідними інтерперсональними вміннями і практично використати набуті теоретичні знання;
3) обговорення цих вправ.
Запитання, на які (якщо є бажання) відповідають учні під час обговорення, можуть бути такими:
— Чи важко було мені виконувати цю вправу?
— Що нового я відкрив для себе, чого навчився?
— Які почуття викликає в мене виконання вправи?
Кожне заняття має починатися з ритуалу привітання, виробленого членами групи, обговорення почуттів, з якими прийшли до нього учасники, і закінчуватися обговоренням проведеного заняття.
Кількість занять, якщо потрібно, збільшити або зменшити.
Тривалість занять — від півтори до трьох годин (із перервою).
Вправа 1. «Нетрадиційне привітання»
Сприяє зняттю напруги та створює невимушену атмосферу в групі. Кожен учасник групи повинен привітатися з іншим: а) двома долонями; б) однією долонею; в) коліном; г) чолом; ґ) носом.
Вправа 2. «Я — людина»
Ця гра завдяки своїй динамічності сприяє ближчому знайомству учасників між собою, допомагає розкритися кожному і позбутися закомплексованості.
Умова гри: Винесіть стілець одного з учасників за коло. Учасники сідають на свої місця. Бажаючий стає в центрі (за необхідності це може бути ведучий) і промовляє одне речення про себе «Я — людина», продовжуючи речення і називаючи найхарактернішу свою рису. Наприклад: «Я людина, яка любить допомагати іншим», «Я людина, яка часто буває роздратованою».
Інші сидять і слухають. Якщо ж хтось вирішить, що міг би сказати про себе те саме, він повинен швидко встати і помінятися місцями з іншим учасником, який має аналогічну характеристику. Не можна сідати на те саме місце. Одному завжди не вистачає місця; той, хто залишився без стільця, стає в коло і каже про себе: «Я людина......
Гра закінчується, коли вичерпується енергія групи і втрачається динамічність. Вправа не повинна тривати більше 10—20 хвилин.
Обговорення. Якщо хтось хоче, то може поділитися своїми враженнями.
Вправа 3. «Налагодження контактів»
Ця вправа дає навички щодо налагоджування нових контактів. ЇТ метою є знайомство з людьми, яких не знаєш, та формування вміння першим ділитися з іншими своїми думками.
Умови гри: У групі кожен знаходить того, кого ще не знає або знає найменше. Потім утворюються пари. Протягом 3 хвилин кожен у парі розповідає, якою людиною він є.
Після цього кожен учасник знаходить ще когось іншого, кого погано знає, і розповідає протягом З хвилин про дві найважливіші речі, які сталися з ним останнім часом. Те саме робить і співрозмовник.
Вправа 4. «Сфери свідомості»
Поділіться на пари і визначте особи А та Б. Нехай особа А концентрується виключно на сфері відчуттів. Вона повинна протягом 3 хвилин повідомляти особі Б про сигнали, які вона сприймає з тієї чи іншої сфери свідомості. При цьому можна повторювати одне і те саме, якщо воно потрапляє у поле свідомості. Особа А говорить лише про те, що доходить до ЇЇ свідомості у цей момент.
Завдання особи Б — бути пасивним слухачем. Через кожні 3 хвилини — зміна ролей.
1. «Сфера відчуттів, що йдуть із зовнішнього середовища».
Особа А повідомляє про те, що доходить до її свідомості через відчуття: про все, що вона бачить, чує, які відчуває запахи, який смак та дотик.
2. «Сфера відчуттів, які йдуть із мого тіла». Особа А повідомляє про те, що доходить до її
свідомості, коли вона чує сигнали, які подають її органи (наприклад, «Я відчуваю, як у мене бурчить у шлунку..., як мені тисне чобіт... » тощо).
3. «Сфера почуттів».
Особа А повідомляє про свої почуття, які виникають у неї в цей момент (наприклад, «Я відчуваю нудьгу..., втому..., радість...» тощо).
4. «Сфера думок та фантазій».
Особа А повідомляє про свої думки та мрії, що приходять у голову в цей момент (наприклад, «Я думаю, що я не приготував уроки..., напевне, ця дівчина в мене закохалася...» тощо).
Останні 5 хвилин призначені для завдання: особа А концентрується на всіх сферах відразу і повідомляє, що відчуває найсильніше, Б пасивно слухає. Через 3 хвилини відбувається зміна ролей.
Обговорення вправи у парах:
а) чи ти зауважив щось важливе?
б) з якою сферою ти мав найбільше клопотів, з якою — найменше?
в) як ти почував себе в контакті з собою «тут і тепер»?
Вправа 5. «Я повинен або я вибираю (я хочу)»
Розбийтеся на пари. Подивіться у свій список «Я мушу» і подумайте, що потрібно зробити, щоб воно перетворилося у «Я хочу» так, щоб вам Справді захотілося виконати ті чи інші свої обов'язки. Розкажіть про це своєму партнерові.
Вправа 6. Позитивний досвід
Мета: навчитися брати відповідальність за своє життя і формувати на цій основі позитивне мислення.
Поділіться ^а пари. Особа А нехай згадає випадок, коли її несправедливо образили. Особа Б має довести, що особа А могла б уникнути цього, якби поводилася інакше і допомогти зрозуміти, який позитивний досвід вона отримала. Особа А може допомогти у цьому особі Б. Через 3 хвилини зміна ролей.
Обговорення. Які почуття у вас виникли під час цієї вправи? Чи ви набули нового життєвого досвіду?
Вправа 7. Мої позитивні риси
Одним із способів прийняття себе — є поглиблення усвідомлення власного «Я». Кожна людина має свої позитивні риси і саме на них ґрунтується спілкування з Іншими, іноді людина навіть не усвідомлює того найкращого, що в неї закладено. Якщо ти з'ясуєш це, то цим збільшиш самоповагу і поглибиш сприйняття себе іншими людьми. Метою наступної вправи є зміцнення віри в себе.
Спочатку пригадай, що ти робиш добре, чим пишаєшся. Згадай свої успіхи в минулому. Запиши: «Мої досягнення — це...» (З—5 хвилин).
А тепер поділіться на пари. Кожен по черзі повинен розповісти про свої успіхи. Після цього з допомогою партнера поміркуй над тим, які саме твої чесноти сприяли досягненню успіху. Запиши: «Мої найкращі риси — це...» (6—10 хвилин).
Тепер кожен читає і називає свої позитивні риси, а відтак запитує у всіх: «Які ще чесноти ви в мені помітили?», «Що може заважати мені використовувати свої позитивні риси?». Запиши: «Перешкоди у використанні моїх позитивних рис — це...».
Вправа 8. «Ти про мене не знаєш, що я...»
Поділіться на пари. Особа А протягом 3 хвилин розповідає про себе за допомогою таких речень: «Ти про мене не знаєш, що я...». Особа Б слухає. Через 3 хвилини — зміна ролей. Намагайтеся бути настільки відвертими, наскільки ви зможете. А тепер протягом 5 хвилин залишайтеся у тих самих парах і ставте запитання один одному, які виникли під час виконання вправи. Можете використати цей час для вільного спілкування.
Вправа 9. «Зоровий контакт»
Знайдіть собі нову пару. Сядьте близько один навпроти одного. Протягом 3 хвилин Ви маєте бути разом, але не повинні озиватись одне до одного. Спробуйте утримати зоровий контакт. Це може викликати зорове напруження або бажання сміятися. У такому випадку зробіть декілька глибоких вдихів і видихів. Намагайтеся реєструвати у свідомості все, що з вами відбуватиметься (думки, уявлення, спогади, почуття).
Вправа 10. «Воскова свічка»
Станьте у тісне коло. Бажаючий стає у центр кола, заплющує очі й дозволяє групі потримати себе за плечі та верхню частину тулуба і похитати. Це може бути рух за годинниковою стрілкою або навпаки, чи хитання з одного боку кола в інший. Ступні того, хто стоїть у центрі, не повинні відриватися від підлоги.
Обговорення.
Як ти себе відчував, коли був у центрі кола?
Про що думав, що тобі нагадувала ця вправа?
Що ти відчував, коли був членом групи і колихав. інших? Що думав! Якого набув досвіду?
Чи є відмінності у поведінці групи залежно від того, хто є в центрі кола?
Деякі групи дуже ніжно тримають тих, хто перебуває у центрі кола, інші роблять це дуже агресивно. Як себе поводила ваша група?
Що можна сказати про членів вашої групи?

Приложенные файлы

  • docx 15635840
    Размер файла: 18 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий